Komentáře
bud studenak,a nebo prvni tranzistor na predzesilovaci,jinak ty przdy bych takle nechal pride mi to daleko prijemnejsi kdyz pasek zastavuje plynule
bajty:
Problém s rychlostí je už vyřešen. Bylo zatuhlé mazivo v předloze, takže jsem ji vyčistil a promazal. Na elektroniku se podívám snad ještě dnes večir, nebo v nejhorším až v pondělí. Snad to bude jen nějaká prkotina.

No ja bych to brzdeni nechal jak je, protoze to nenamaha pasek jako okamzity naraz pri dvojite brzde - podobne jako tento prototyp brzdi Studer Revox A77, rady B a PR. Melo by zde byt setrne i k TP paskum. Ekvalizaci (korekce) bych nechal podle IEC1 pro 19 cm/s. U nizsi rychlosti spis nz korekce muze za vyslednou zvukovou podobu typ pasu na ktery se nahrava a modulace.
Jinak opet gratuluji !
bajty: Kecas. (myslim tim balzam na usi)
Vilda: To prepinani rychlosti je udelane pes tahlo a vidlicku, co prehazuje reminek na predloze?
Jinak ja bych ty brzdy take nechal takhle. Prototyp co delam brzdi taky uplne plynule. Udelal jsem to zamerne, aby pasek zbytecne nebyl namahan.
aleno
proc ne........?,no rozhodne ma lepsi kameru resp.mikrofon na ni nez mam ja
bajty: No to je mozny, ale i tak to zni strasne plechove. Ze ten magnetak hraje ve skutecnosti normalne, to mi je jasne (je to vlastne standardni B73).
Koukám, že se "prototyp" líbí Mohu říci, že je poměrně ve skvělé kondici. Video se natáčelo prakticky jen po vyčištění hlav, které jsou v super stavu a po výměně pojistky. Zatím povím jen ztručný popis.
OVLÁDACÍ PRVKY:
otočné potenciometry: výšky - nahoře ; basy - dole
tahové potenciometry: hlasitost - levý, pravý ; úroveň záznamu - levý, pravý
tlačítko: nahrávání
tlačítko: stopa 1-4
tlačítko: stopa 3-2
tlačítko: stopa stereo
tlačítko: PAR (paralelní)
tlačítko: příposlech
tlačítko: odposlech
tlačítko: rychlost 9/19 (bez frekvencí)
tlačítko: pauza
tlačítko: převíjení zpět
tlačítko: převíjení vpřed
tlačítko: stop
tlačítko: přehrávání
tlačítka: spodní - vypínač ; horní - funkce vypnutí z proudu po přejezdu kovové fólie přes páskovou dráhu
balenoGLX:
jj přesně tak. Je to vyloženě mechanická záležitost. Jak je na plošném spoji ten přepínač frekvencí, tak je bez spínání. Asi se opravdu jednalo o tehdy vyrobený vzorek a nikdo neřešil ty další věci.

Hmm ... niekto tu ma uzasnu radost ... :)
Zdielam ju s tebou a blahozelam ku kupe. Bolo to napinave pozorovat, ako ste sa "neprofesionalne" natahovali v poslednych sekundach, aj ked uz vieme, ze to sposobil dvojtisicovy prispevok tvojho otca na poslednu chvilu. Takze okrem magnetofonu ti predovsetkym blahozelam hlavne k tvojmu fotrovi.
dusan99:
Podporu od rodiny jsem původně vůbec nečekal. Svým způsobem to je jen něco jako půjčka. I kdybych na to ten příspěvek nedostal, měl jsem a mám poměrně vysokou finanční rezervu, ale nechtěl jsem už do ní šahat.
Vilda
a ja si rikal k cemu je tam to tlacitko s cervenou diodou,ale je to opravdu skoda ze se tuto nedostalo aspon do B73
ja mam u me B43 funkci pauza na konci pasku s kovovou vrstvou vyrazenou z provozu,protoze me to prijde zbytecne,pak stejne k tomu musim prijit a pretocit to,ale kdybyto bylo s funkci prez vypinac ze se vypne kompletne celej magic,tak to by byla jina
a myslim si ze by to nebyl problem to aspon prez vysokonapetovej spinaci tranzistor udelat
bajty: Ja bych to videl spis na rele (jednoduchost, spolehlivost), i kdyz pres tranzistor je to elegantnejsi.
Ted jsem si vsiml moznosti hlasovani v ankete. Popravde, nevim k cemu se priklonit.Na jedne strane po dotazeni do konce (hlavne material skrine a popisy) by to mohlo byt zajimave designove oziveni sortimentu tesla, na druhe strane technicky to zadny zazrak neni, a abych litoval, ze se to nevyrabelo by to muselo umet trochu vic, nez ovladat kladku magnetem a vypnout se po dohrani pasku...
sem zvedav jestli se nekdy na aukru objevi ten druhy prototyp s reverznim chodem,to uz by byla zajimavost

Tak Vildo taky blahopřeju k tomuto stroji už jsem se nemohl dočkat až ho tady představíš.Chtěl jsem se zeptat hlavy v magnetáku jsou jako u B73,nebo už tam dali ANHáčka?A k tomu nahrávání když chceš nahrávat stačí zmáčknout jenom nahrávání,nebo se musí sepnou s play současně jako tomu většinou je?
Jinak silně mi to připomíná vzhledem B113,115,116 a funkčně B73.Patrně asi měl být vyráběn po B73 a pak od toho upustili.Kdo ví co se na tom soudruhum nelíbilo.Jinak není tam někde nějaký štítek co to asi mohlo být za typ?Já bych to nazval B173 podle tý podoby těm magičům jak jsem psal.

Ted ještě jsem si všimnul-zajímavé je i postavení hlav-měl to takhle nějaký teslácký mgtf?Snad B730 že jo? akorád měla jen jednu kombinovanou hlavu.
Pokud jde o ten protoyp, myslím si, že i když to mělo elektroniku z typu B73, mohlo se jednat klidně i o předchůdce magnetofonu B73 nebo o původní výtvarné zpracování. Magnetofon má v určitých směrech daleko lepší mechaniku než řada B7x nebo následující typy. V pondělí sem doplním další fotografie a snad už konečně i čánek.
Hlavně se mi na prototypu proti standardní B73 líbí tlačítkové ovládání - necvhápu, proč se Tesla až do konce držela neergonomických otočných knoflíků, do kterých se zakousla počínajíc řadou B5.
Osobně si myslím, že to bylo jedno z designových řešení B73, které se nedostalo do výroby.
S499.1023:
Já si myslím, že tohle bude starší návrh, než bylo sériové provedení B73. Zítra tu budou už další fotky a napíšu už nějaké to počteníčko.

[20]: Protoze to bylo jednodussi, levnejsi a spolehlivejsi. Tlacitkove ovladani se mi libi jen pokud je to ovladani elektronicke. Tezkopadne vysokozdvizne klavesy vsak u pristroju "nastojato" nejsou dle meho nazoru tim nejlepsim resenim. Vim, ze i pri zapinani zanamu u B73 se mi ji obcas povedlo posunout dozadu...
balenoGLX:
Pokud jde o ovládání, tak jde velmi lehce. Jediné tlačítko, které jde ztuha je pro nahrávání a je to podobné jako na B73. Uchycení plexi je též lepší, protože se nemusí sundavat celé, ale je připevněno na pantech na horní části magnetofonu na obvodové skříni.
Vilda:
Videa jsou super,aspoň vím,kudy do Pardubic)
Jinak dle mého soudu je kryt mechaniky z řady B11x,koukal jsem doma a přijde mi hodně stejný...ale Ty ho máš doma,takže na to vidíš líp. Možná se pletu...
Všem:
Takže magnetofon je dnešním dnem již plně funkční Problém bruu byl ve špatně připájeném drátu na snímací hlavu ANP 938. Fungují oba koncové zesilovače, fungují obě stopy a také jsem zkoušel nahrávání a též je vše v pořádku. Magnetofon nahrává sice na stopu 1-4 o něco hlasitěji, ale když ši člověk pohraje s úrovní, tak je vše v pořádku. Jak jse se již dříve zmínil, nebudu tento prototyp nakonec používat pro běžný provoz, protože je na jednu stranu "nevyhovující" z hlediska nezapojení přepínače korekcí. Musel bych do něj neustále lézt a hýbat přepínačem kdybych chtěl nahrávat pro 9 a nebo pro 19. Především jsou také malé otvory pro konektroy DIN, takže když tam chci zapojit pětikolík, musím sundat zadní stěnu, nejde tam jinak připojit. Také jsem doplnil chybějící součástky, jako různé podožky, šroubky a především jistící materiál, který chyběl na brzdách a také na táhlech přetáčení.
Zítra udělám video a napíši článek. Vím že mi to douho trvá, ale dnes jsem se věnoval opravě, mazání a seřizování tohoto zázraku. Alespoň nyní mohu říci že je to 100% funkční vzorek z Tesly.
hendryks:
Ona je to taková "svařenina plastů". Až sem dám fotky provedení skříně, tak bude hezky vidět, že je to poslepované z různých magnetofonů. Ale hodně věcí je vyrobených asi opravdu na zkoušku, ale na druhou stranu je to lépe řešeno než u jiných strojů.

Vilda: Ted sem koukal ty videa... Jeli ste po jizni spojce a pak na Kolin?
Brzdou provozu tedy rozhodne nejsi. Kolik ti pri takove jizde vychazi u toho 4-kvaltu spotreba?
balenoGLX:
Ne ne, jižní spojka by byla pro mě zbytečná zajížďka, protože já jsem z Jižního města. Jel jsem z Chodova na Uhříněvěs, Říčany a následně přes vesničky a malá města na Kutnou Horu a z ní na Přelouč a pak rovnou do Pardubic. Jel jsem po silnici č.2
S tou spotřebou je to asi něco kolem 8mi litrů na 100km. Bral jsem 30 litrů, tam a zpátky to bylo dohromady 260km a ještě na ten benzín stále jezdím a mám najeto asi 330km. Když beru 10 litrů, jsem schopen na to ve městě najezdit až 130km ale většinou 120km. Bohužel 5tý rychlostní stupeň tomu hodně chybí. Ve městě by byl sice zbytečný, ale když to jde někde celkem rozjet, tak většinou končím na těch 120km/h. Do rychlosti 90km/h mi bohatě vystačí jen čtyřka.
Tak článek je hotový. Ještě ho asi budu trochu doplňovat
Zajímavé info dle sběratele Martina Hájka z OLDRADIO.CZ se nejedná o prototyp ale o jakousi učnovskou práci což by vysvětlovalo to že magnetofon je poskládán ze všeho možného a také to že má různé konstrukční nedodělky
moc pekny poctenicko :)
a budes tu mechaniku dodelavat k tem frekvencim?byla by to skoda kdyby ne

Keby to robil nejaký "učeň" tak musel mať poriadne znalosti, kto by mu vysústružil a vyrobil všetky tie mechanické diely? Podľa mňa ide o prototyp...

Stálo by za to sa skontaktovať s p. Dobroslavom Žofákom(ak ešte žije...) ,bol to riaditeľ Tesly Přelouč v 80-tych rokoch...

Pardon. Dobroslav Žofák bol vedúci odboru záznamovej techniky Tesly Přelouč... Každopádne by stálo za to sa porozprávať aspoň s niekym kto tam robil...
bajty:
Ne, nechám ho tak jak je teď. Nebude pro běžný provoz. Snažím se zatím pořešit problémy s páskovou dráhou. Brzy začaly dnes dělat problémy.
Wokouns:
Pokusím se k tomuto magnetofonu sehnat nějaké další informace, ale pochybuji, že se cokoliv dochovalo. Pokud to dělal nakonec opravdu nějaký učeň, je šance že k tomu jsou nějaké papíry, ještě menší.

[35]: Vidim,že sa tu spomína Žofák.. Tak aj keď držím na tomto a Radovom blogu ,tak k tomuto sa musím vyjadriť. Keď som našiel obrázok B83 na obálke Amatérského Rádia,tak to bolo z výstavy Zenit ´80 a pri fotke bol spomenutý aj ten,kto tú mašinu (nie túto,aj keď nevylučujem,že to robili tí istí ľudia,ale B83) a bol tam ako autor uvedený "Kolektív Ing. Žofáka"
Eto vsjo
Tak se vyskytly další kompikace. Magnetofon začal tak trochu tahat. Nechal jsem ho přehrát celou cívku 18 na rychlosti 19 z obou stran a bohužel jede vyrazně pomaleji. Když povolím levou brzdu, tak se to zlepší, ale ne o moc. Víc už to povolit nemůžu, leda že bych ji odstranil
Také bude potřeba vyměnit řemínek od předlohy na přivíjecí spoju a ten nemám ani jeden. Tím chci říct že nemám tento náhradní díl ani pro svojí B73, B730 a B700, takže pokud by někdo věděl, kde tehle řemínek koupit, nebo měl tak 2 - 3 kousky k prodeji, budu mo rád.
Ten systém s elektromagnetem je v dost vecech nedořešený. Aby se ten magnetofon mohl běžně používat, bude to chtět ještě pěkně poladit. Hlavní je, že elektronika je v pořádku, ale mechanika bude chtět ještě hodně poladit.
vilda
zkus odmastit a poradne vylestit vsechny plochy ke kterym prijdou do styku reminky,mozna ze jenom prokluzujou a nebo mas slabej pritlak kladky,nvm jak je to u rady B7,ale melo by byt propruzeni aspon tak pul mm
zpravne kdyz rukou jemne pribrzdis levou civku,tak by rychlost mela byt stala,teda podle mne
Už jednou jsem sem dával web na německý obchod, který má k dispozici veškeré řemínky na tuto řadu - www.gummimeyer.de. Ale je zatraceně drahý, za každý řemínek chce 3-4 EUR.

vilda, odmasti zlož dokopy a nanes na trecie plochy remienku trošičku kvalitnejšieho staponátu, zapni a nechaj chvílu bežať, potom daj do záťaže /prevíjanie/ a potom skus prehrávanie, malo by sato zlepšiť. ja na taketo činnosti používam saponát ČSSR výroby UNIVERZÁL 90. kvalitný výrobok ked sa rozleští pod tlakom remienku alebo medzikola a mierne zaschne je optimalne lepivý a zlepšuje prenos záberu jednotlivých rotačných dielov.

ked nemaš nič takeho staršieho tak skus bežne dnešné PUR JAR a pod.
Tak jsem problém vyřešil. Ve sklepě mám vrak B730 od Dalibora Elsnice, který mi posloužil již dříve jako dárce orgánů, viz. moje B73 s transportním uchem a zdvojené brzdy pro B700. Ŕemínek od předlohy k setrvačníku je nyní v prototypu, protože byl naprosto v pořádku.
Všechny díly mechaniky jsem odmastil, ale bylo potřeba nastavit ještě páskovou dráhu. Zatím se zdá že je to v pořádku, ale nemůžu si zvyknout na to, že při přetáčení to je tak volný a že to zastavuje 100 let. Už jsem si zvykl na zdvojené brzdy na všech svých B7x
Nyní to ale vypadá že ten prototyp je už snad v pohodě. Až bude čas, vezmu nějaké pásy nahrané na 19 a zase ho proženu a natočím video, kde už bude jeho 100% funkčnost.

Tak Vildo moje oko se vysloveně kochá.Přeju ti at ti ten stroj slouží v pořádku jak má.Jestli ho jednou třeba dostanou do ruky děti tvejch dětí tak když ho prodaj budou z nich milionáři pokud je to jedinej unikát na světě a to asi je.
Jo pro někoho jsou tyhle stroje veteš,ale my výme svý.
At mi někdo ukáže dnešní čínský šmejdy který budou makat 30 let i víc (viz Sonet Duo) jako tyhle nádherný stroje.
Vilda: Jsem rád,žes to rozchodil do maximální funkčnosti,ten stroj si to zaslouží. Zajímalo by mě nahrávání,jak bude šlapat...nezkoušels??
Standa:
Jelikož neplánuji jeho denní používání, tak by mohl nějaký ten rok jistě vydržet Mám v plánu jej nechat už tak jak je teď, možná jen štítek s popiskami funkcí by to chtělo nový, ale ještě nevím jak ho vyrobit a z čeho.
Hendryks:
Nahrávání jsem zkoušel, jak ve stereu tak i na jednotilvých stopách. Nahrává na stopě 1-4 trochu líp, ale to je už bohužel horší hlavou. Myslel jsem že jsou v pěkné stavu, ale bohužel jsem se mýlil. Sice je stopa 1-4 více zbroušená, ale hraje to na ní a nahrává lépe. Pokud jde o samotnou reprodukci, tak to hraje dobře na obou stopách. Prostě je potřeba vždy stopu 3-2 trochu více vybudit a naopak stopu 1-4 nepatrně oslabit. Zkoušel jsem i nastavit lépe nahrávací hlavu, ale téměř bez výsledku. Po elektronikcé stránce je funkce záznamu naprosto v pořádku.
Jinak, na magnetofonu jsem provedl tyto opravy:
výměna přítlačné kladky
výměna řemínku přivíjecí spojky
výměna řemínku motor - předloha
odmaštění mezikol
výměna tahového pot. pravého kanálu pro funkci záznamu
prostříkání kontaktolem
doplnění chybějících segrovek a jiného jistícího materiálu (šroubky)
...atd...
Joj, tak gratuluju - i když se zpožděním. Různých protoypů se v přeloučské Tesle vyrobilo víc - například existoval i nástupce decku SM261, který měl už dolby C a tak. Další zajímavý deck patřil původně k "minivěži", zajímavý proto, že kazeta se tam dávala naležato, podobně jako do autorádií, ale se servopohonem. Ovšem Tesla Bratislava si vyžádala 2 x takovou výšku, a tak byla narychlo použita stará mechanika B6. Myslím si že se však nedochoval ani jeden - nevím. Odešel jsem otamtud v r. 91. Já jsem se tak nějak zamiloval do řady B113,15,16 kterou mám doma celou. Možná si ještě dle financí pořídím alespoň jedno CM, ale to jak rodina dovolí

Myslím si že Tesla B. Ani nemala na výber, kedže potom by sa od veže musel upustiť gramofón...Buď by sa kazeťák vyrábal naležato a pod tým by bol ešte modul farebnej hudby, alebo by sa do kazeťáka dostali ostatné funkcie ako autorewind,autoplay,dolby a pod... Ale kedže o komponent farebnej hudby nebol veľký záujem a veža ku ktorej ide gramofón a nedá sa na ňu položiť by nebola dobrá, tak sa proste musela dať kazeta nastojato a dalo sa to vyriešiť aj lepšie ako kopírovať mechaniku z nespoľahlivej(na jednu výnimku) rady B6... Proste sa to muselo prispôsobiť trhu...
Vilda: A indikator ti pri zaznamu ukazuje spravne, nebo je uz ten pokles praveho zaznamoveho kanalu videt i na nem?
balenoGLX:
Je to stejné jako na B73, takže i když přepnu na odposlech, tak indikátory ukazují v příposlechu. Problém je ale stále v brzdách. Dnes sem prototyp ukazoval Lukášovi (Lucky) a na potvoru se to zase pos*alo. Je tam problém s regulací tahu pásku. Když to nechám jak to je, začne pásek jezdit po snímací hlavě nahoru a dolů. Když to nepatrně přibrzdím, je to OK, ale když to přibrzdím víc, tak zpomalí. Asi ještě vyměním řemen na setrvačník, protože mi nedělá probléme zastavit setrvák jen tak, když ho chytnu za tónovou hřídel. Otáčky drží, ale při zatížení se zpomalí.
ted me napadlo:muj setrvacnik na B43 neni asi moc dobre nalisovanej na tonovej hrideli,pri chodu malinko hazi + - 1mm,jinak rychlost je porad stala,ale muze mit vliv tuten problem na setrvacnosti?
B42 se po vypnuti toci mozna tak prez trictvrte minuty a B43 slabych 15 vterin,jinak setrvacnik jde tocit uplne z lehka

Tak ten je suprovej. Moc rád bych věděl jak se ti podařilo ho získat?
bajty:
Pokud by byl špatně nalisovaný setrvačník tak, že by házel, tedy byl nevyvážený, tak se to projeví že bude magnetofon vibrovat a bude se "chvět" rychlost. Jak douho se na B43 točí setrvačník si už moc nepamatuju. Moc často ji nepoužívám, ale měl by se točit podle mě kratší dobu. Určitě ne nějakých 30 vteřin. Tak dlouho se to netočí snad ani na typu B5. Určitě také záleží na tom, jaká byla zařazena rychlost magnetofonu.

Prosím vás nemá niekto kryt páskovej dráhy do mgf B4? Dnes sa mi podarilo opraviť tú od p. Květoňa, no ku plnej kráse jej chýba iba ten kryt pás. dráhy.

A nemohol by to byť skôr prototyp budúcej rady B11x? Nezdá sa mi že by to bol predobraz B73, ked Tesla sa nikdy takto neodchylovala od základnej koncepcie radu, ako napríklad ovládacie prvky. Skôr to vyzerá že prevzali už existujúcu elektroniku B73 pre vývoj nejakého stroja ešte nad ním. Tiež výroba B73 sa oneskorila, mala byť uvedená na trh už v roku 1976, no začala sa vyrábať až 1978, vraj mali nejaké problémy s dodávkou foriem na kryty....Nenašli sa v magiči nejaké razítka s dátumami?
Majo:
Co je ten prototyp vlastně zač se může dnes jen spekulovat. Zda to bylo před B73 nebo až po ní. Na druhou stranu vzhledem k plastovým mezikolům to bude asi spíše až po B73. Neni tam bohužel nikde jediný údaj, co by alespoň poukazoval na datum výroby. Třeba to mělo mít ve výsledku i jiný plošný spoj, ale použil se ze sériové B73
Mefistofeles:
Tento prototyp byl vydražen na Aukru v hodnotě 10.200Kč Vlastním ho od 14.10.2009
[59]: Zdravím já mám kryt na B4 a velmi rád přenechám někomu kdo ho potřebuje.
Vildo chci se ještě zeptat ktomu přepínání rychlostí,psal jsi že není vyvedeno táhlo na přepínač frekvencí a rychlosti lze přepínat jen mechanicky.S koušel jsi stisknout přepínač ručně když zapneš rych.9?Jestli magnetofon reaguje a jestli je vůbec přepínač připojenej a není jen tak připájen na desce.Nejlíp to zjistíš při nahrávání a zapnutým kontrolním příposlechem "za páskem".Ale to asi víš.
Pokud je to v pohodě tak by stálo za to to nějak pořešit a táhlo dodělat.
Nechapu, na co jsou porad dobre ty spekulace, co je tenhle prototyp, nebo bastl vlastne zac. Jestli je to prototyp B73, nebo B115, nebo neceho jineho. Neni to vlastne jedno? Mozna by mne to i zajimalo, kdyby mi to rekl nejaky fundovany clovek, co s tim prisel v dobe sveho vzniku do styku, ale ne domnenky typu "ja si myslim, ze...".
Ja osobne se priklanim k tvrzeni, ze tento magnetofon je nejaka samostatna prace a ne vysledek badani TESLY Prelouc nebo Pardubice. Tohle bylo evidentne sestaveno zacatkem 80-tych let, kdy uz bla finalni podoba B115 jasna.

Lucky, to by bola paráda, ku kompletácií mojej B4 mi chýba iba ten kryt. Len ako ho dopraviť na Slovensko... A koľko doprava stojí...
Standa:
Je to pně funkční, jen tam není to táhlo, jako v sériové B73. Zkoušel jsem to a veškerá elektronika je funkční.
VŠEM:
Takže další zjištění. Držáky hlav jsou z typu B4, Mechanická část s přítlačnou kladkou vychází z typu B5. Rozmístění hlav je jako v typu B73 - CM160. Je to tedy postavené ze všeho možného, ale po dnešním seřizování je to už plně fukční včetně rychlosti, která byla pomalejší (blbý řemen setrvačníku). Možná ještě dnes večir bude video.
[66]: Pošli mi na email kontaktní údaje a já ti to pošlu myslím že by to nemuselo být nějak drahé váží to jen pár gramů.
Vilda: Ještě mě napadlo: JAkej motor má ten prototyp v sobě??Je mi jasný,že je to všechno řada B7,ale do některých B113 a snad do všech B115,116 a CM dávali motory stejný,jen měly dole vrtulku na chlazení.Nevím,jak to měla B73,ale tuším,že bez vrtulky??

jakej máte názor na maG. SONY ?

Hendryks: Do B73 se daval starsi typ motoru - mene vykonny a bez pridavneho chlazeni. Tenhle magnetofon ho ma taky, a taky jsou jim vybavene prvni serie B113. Ty pozdejsi uz mali modernizovany motor, jsko mela B115.
karel: Vseobecne velmi dobry. Pribuznej ma TC366, nalitano snad 100 000h a porad slape. I ty jednomotorove jsou vesmes velmi spolehlive, zvuk maji vyborny a daji se poridit za celkem priznive ceny (TC366, 378, 399). Ty vyssi rady (napr. rada 7) jsou jiz dosti drahe a z hlediska dilu bych asi sel spis po revoxu nebo akai.
baleno:
Já jsem za naprosto srandovní cenu získal Sony TC 765,ale v dost zuboženém stavu.Už pracuju na článku a na videu,byl to pracant,ale vyplatil se.Hraje to krásně,nemůžu si stěžovat.Jen nechápu,že stav takového stroje můžou lidi nechat dojít tak daleko...Chudák.
Zdravím Vildo Tebe a všechny tady.Lidi mám problém s mou B73 a nevim kam se obrátit.Vím,že tady je prototyp,ale jsou to dost podobný mgtf.
Takže ten problém.Začlo mi to zlobit při nahrávání.Když nahrávám tak se zaznamenává i nějaký brum,ale šnůra to nedělá zkoušel jsem zapnout nahrávání i bez připojeného zdroje a nahrává se to pořád.Nahrává se to i při stažených potenciometrech záznamu.Pokud je zesílím nic se neděje brum je pořád stejně hlasitý.Nahrává to jak stopa 1-4 tak stopa 3-2 a taky i obě stopy současně při stereu.Mazací hlava to nedělá,nahrávací jsem zkoušel vyměnit za jinou a bylo to tam pořád.Bručí to tak jako když je prásklej zesilovač,ale přehrávání je v pohodě.Když dám dříve nahranej pásek nebo nahranej na jinym magiči tak je to v pohodě.
Napadlo mě že by to mohl být záznamovej zesilovač,ale že by odešly oba tranzistory naráz?
Nesetkal jste se s tím někdo?
Magnetofon mám pomalu denně v provozu a tohle dělá asi týden před tím to bylo v pořádku.
Předem díky za rady.
Standa:
No já osobě bych to viděl na záznamový zesilovač, pokud při běžné reprodukci pásku je vše v pořádku. Netýká se to sice B73, ale podobné problémy s brumem jsem měl na typu B101 a v jejím případě to byly tranzistory na záznamovém zesilovači. Vycházím tedy z toho, že tady to může být stejný problém. Dále bude asi ještě obtížné sehnat do B73 germaniové tranzistory, protože těch je v B73 jako máku

Začal bych s kontrolou kondenzátorů ve zdroji. Podle schématu je záznamový zesilovač napájený jen po stisku tlačítka záznamu z prvního kondenzátoru hned za usměrňovačem přes jednoduchý stabilizátor. Viděl bych to na špatný (vyschlý) hned ten první kondenzátor u usměrňovače. Je tam 200uF/70V. Tak pro první zkoušku k němu jen připoj paralelně druhý stejný. Myslím že se to okamžitě spraví.
DKL:
Já jsem už taky přemýšlel o tom zdroji,protože kdyby to bylo v zázn.zesilovači tak se nahrává zkresleně i hudba (tak jakoby prskavě) a to nedělá záznam je normální.Koukal jsem do schématu a je to ten C 419?
[77]:
Na fotce číslo 14 je pohled na plošný spoj. Jsou tam poměrně dobře vidět

Vilda: Krome tranzistoru v mazacim oscilatoru nejsou v B73 zadne germaniove tranzistory. Vsechno jsou to KC147-149, pak KF507-517 a KD605. Ty KC147-149 jdou nahradit beznymi typy rady BC54x.
Standa: Ten brum muze vychazet ze spatne filtrace napajeni (C407,C401) jak uz spravne napsal kolega DKL. Take se vsak muze jednat o prerusene stineni nejakeho signaloveho kabelu, nebo taky dvojim zemnenim - stineni nektereho kabelu se opira o kostru. Take zoxidovane kontakty spinace zaznamu nebo prepinace stop umeji delat neplechu.

Jo a jeste jsem zapomnel na C402.
Je to stoprocentně učňovská práce. Vznikly tři kousky v Pardubicích, jeden byl k prodeji na aukru před třemi lety přímo od učně, co to vyráběl. Chvíli jsem si s ním psal. Tenkrát jsem to od něj koupil za 4230kč a mám ho na půdě ve sbírce. Jeden údajně zůstal na učňáku a třetí dal nějakému známému. Překvapilo mne že se na aukru objevil další...tak jsem na něj Vildovi přihodil dalších pět tisíc, aby se nenudil a abych měl všechny. Ale nad deset už jsem si říkal že je to bláznovství, tak ať má radost taky někdo jiný, je to přeci jenom bastl, i když pěkně udělaný...FS

[78]: V dokumentaci kterou mám je kondenzátor který "podezřívám" značený C408 a pozor - je na 100V, ne jak jsem včera psal na 70. Kondenzátor je plusem napojený přímo na výstup usměrňovacích diod a záznamový zesilovač je z něj napájený přes odpor 470 ohm - ten je tuším desetiwattový, tudíž nepřehlédnutelný a navíc bude (jen při záznamu) značně topit.

DKL: Neni to celkem tak, za desetiwattovym odporem R415 je stabilizacni zenerova dioda D402, pak dalsi odpor R414 (560 Ohm), kondenzator C407 (50uF u starsiho, 100uF u novejsich provedeni)a az z + polu C407 je odebiran proud pro zaznamovy zesilovac.
Chlapi díky za rady zítra snad bude čas tak to musím prozkoumat na to se prostě nedá nahrávat.Dám vědět když na něco přijdu.
Ještě jednou díky.
[80]:
No, teď jsem ze sebe udělal asi pěknýho vola. Neim proč, ale měl jsem za to, že to jsou tranzistory označení "GC" :-/ Takže beru zpět co jsem tu napsal výše ohledně germaňáků.
Filip Střízek:
Rozhodně jsem se nenudil I když se jedná o učňovskou práci, stále je to prototyp. Je tam mnoho prvků, které nebyly použity při sériové výrobě. Nemám na mysli ovládání tlačítky, ale třeba ovládání přivíjecí spojky a přítlačné kladky pomocí elektromagnetu. Také páskoá dráha je podle mě řešena v některých směrech lépe. Vím že 10 tisíc je hodně, ale já to beru tak, že mám něco, co každý druhý člověk nemá.
Jen bych se zeptal na ty další prototypy. Byly šechny tři stejné, nebo v nich byl rozdíl?

[84]: Baleno, máš samozřejmě pravdu, ale nechtěl jsem to zbytečně rozmazávat - chtěl jsem aby se podle mnou podaných informací dal fyzicky najít ten zdrojový kondenzátor. Proto ten popis hřejícího odporu atd.

Prosím vás koupil jsem teslu B 116 přes aukro a zjistil jsem že je spíš na náhradní díly.Jsem s toho docela otráven nefunkční je hlsitost a korekce BASY VÝŠKY.Nahrvky nemaj výšky a nechápu jak je možné že při reprodukci 1-4 a 2-3 při zapojení na MONITOR když to přepínám tak to hraje pořád na dvě strany.A mám ulámané tahové potenciometry i když jsem snima hýbal tak nic jak u hlasitosti tak i korekcema. Kabel k připojení na MONITOR mám dobře naletován já prostě nevim co stim.Poradte prosím Děkuji jan

Na monitorovací výstup NEMAJÍ korekce ani hlasitost vliv. Uplatňují se pouze na sluchátkovém výstupu.
všechny tři kousky byly identické, alespoň podle projektové dokumentace co jsem k tomu kdysi dostal, co si vzpomínám byla to závěrečná práce. Závěrečná práce dokonce tří studentů. Ten můj má číslo KM01 a ten Váš ?
filip střízek:
Bohužel jsem nenašel jediný popisek, který by nesl nějaké označení, nebo výrobní číslo.
DKL: Aha, uz to chapu.
jan: Z monitorovaciho vystupu ti vzdycky pujde signal i do leveho i do praveho kanalu zesilovace. Akorat pri poloze prepinace 1-4 ti do obou stran pujde signal z vrchni stopy a pri poloze 3-2 ze spodni stopy. A jak uz psal kolega DKL, regulatory hlasitosti a tonovych korekcii nemji vliv ani na vystup RADIO, ani na MONITOR. To, ze nahravky nemaji vysky je zpusobeno bud paskem, opotrebenymi hlavami, nebo prilis vysokou predmagnetizaci...

Pro DKL:
Tak jsem se na to podíval a zadařilo se!
Hučení dělal skutečně kondenzátor C 408 jak jsi psal.Vyměnil jsem ho a je po hučení a magič zase jede jak drak.
Takže ještě jednou Ti DKL moc děkuju.No jo no je to šílený magič asi 10 let stál než jsem ho dostal do ruky,tak to všechno vyschlo.Jsem zvědavej co se projeví zase někdy jinýho.

[89]: Kolegové to už napsali,tak snad jen pro doplnění:Korekce i hlasitost u B116 chodí jen na sluchátkách,jinde ne.Není důvod-připojený externí zesilovač má korekce i hlasitost vlastní.Ulámané potenciometry - občas k sehnání na Aukru nebo Buček elektro,Hadex a další.Buček má i potřebné hmatníky.A chybějící výšky - popsal "balenoGLX", jen bych dodal že na vině může být i zasraná pásková dráha což u přístroje z Aukra a ve stavu v jakém popisuješ je vysoce pravděpodobné.Takže štětec,líh a čistit.
[89]: Souhlas,čistit a čistit a čistit...Je to dost pakárna,protože bůhví jak dlouho to stálo a co tam bude všechno nabalený Ale ono těm ANHáčkám stačilo málo a bylo to v...

[96]: Přesně tak.Mám je v mojí B73 a čistím je tak zhruba po přehrátí jedné pásky (18 Cm).
Dal jsem je tam podle Vildy a jsem spokojen.Original ANP 938,939 jsem už bohužel nesehnal,a ty co tam byly už měly absolutně odehráno.
Ono dost záleží i na tom, jaký se použije pásek. Od doby co používám pásky RMG tak to čištění neni tak intenziní jako třeba po starých BASFách DP26, ale třeba pokud jde o pořizoání záznamu, tak před každým nahráváním hlavy čistím, včetně dalších prvků páskové dráhy. Ještě se vrátím k těm RMG. Od doby, co je používám se mi ani nijak výrazně nešpiní přítlačná kladka, která byla běžně po velice krátké době "hnědá" od starých pásků.
Běžné komerční Basfy bývaly pověstné tím že špiní a mají "Drop Outy",proto jsem míval(a mám vlastně dodnes)raději Agfy.No a ty roky jim určitě taky nepřidaly.Samozřejmě dnešní pásky jsou trochu o něčem jiném,jednak jsou nové, jednak se nám i technologie trochu posunula kupředu.
Ještě pro Jana:Asi to nebude moc tragické,ale té páskové dráze by určitě neuškodilo i odmagnetování - i to na kvalitu záznamu může mít vliv, i když uznávám že já jsem to na svém mgf.potřeboval snad 1x v životě.

Pásy typu BASF DP 26 skutečně nestojí za nic,strašlivě to špiní.Ale zvláštní je,že mám asi čtyři kotouče právě DP 26,koupené podle otce v jeden den a skladované zhruba nastejno.Ale některý kotouč je naprosto v pohodě a některý se totálně nedá...
Komentáře jsou uzavřeny.
ikdyz je to toceny kamerou,tak je to balzam na usi ten zvuk,a myslim ze staci pouze dobre promazat a rychlost se malinko zvýsí