Komentáře

Fíha, Condor a lá oranž! Viděl jsem jen stříbrný a černý, ale tohle se mi móc líbí! Funkčně také poměrně zdařilý stroj, magnetofon prakticky nemá chybu, přehrávání i záznam slušný standard (že vrčí šnek pohonu lišty s hlavami není až zas taková hrůza). Trochu horší je to s přijímačem, tady bych ctěnou veřejnost upozornil na fotografii (pátá odshora), na níž je vidět lankový náhon na ladící kondenzátor. Na levé straně nad pružinou je vidět dioda KA263 připájená ze strany spojů. Tato dioda je zapojena paralelně k cívce prvního laděného obvodu FM, ačkoli ve schématu zakreslena není. Po jejím odpájení výrazně stoupne citlivost přijímače na FM2. Za jakým účelem tam byla doplněna, nevím, že by v tom měli prsty soudruzi?

Ještě mě uhodila do očí jedna věc, a tou je soudobá recenze z AR 2/87. Recenzent zde uvádí nesoulad v uváděném hudebním výkonu a přitom jej měří (nebo nějak jinak zjišťuje) při napájení tvrdým napětím 15V. Zde uvedených 2x7W při zkreslení k=10% je pravděpodobně myšleno výkonem sinusovým. Hudební výkon má smysl uvádět při napájení ze síťového transformátoru, tedy zdroje poněkud měkčího, tvrzeného filtračními kondenzátory schopnými krátkodobě podržet napájecí napětí zesilovače buzeného signálem HUDEBNÍM, tedy přirozeným. Je to stejná blbost, jako uvádět hudební výkon autorádia napájeného z palubní sítě auta, schopné dodat proud třeba 100A. Já jsem u Condora nikdy výkon neměřil, jediné, co mohu dodat je to, že moje mamka ho používá na zahradě asi 300m2 a v pohodě ji ozvučí (k radosti sousedů) a to maká už 23 let od jara do podzimu, od rána do Slunce západu i v pětatřicetistupňových vedrech! Je to prostě borec!

Upřímně řečeno, mě se zrovna tohle červené provedení moc nelíbí, protože mi připadá, že díky tomu řadí tento jinak velmi solidní přístroj na úroveň laciných přenosných kazeťáků. To nejčastější stříbrné provedení s černými popiskami a chromovanými obroučkami a knoflíky působí mnohem luxusnějším dojmem.
Co se týče barevných provedení, tak jsem zde už uváděl, že také krom uvedných existovalo ještě zlaté a titanové (tmavě šedivá metalíza). To zlaté jsem viděl na prospektu, titanové na vlastní oči.
Co se týče spolehlivosti magnetofonu, tak dle zkušeností mých přátel, kteří Condora vlastnili, byly časté problémy s přetáčením v tom, že i kvalitní značkové kazety (u kterých bych nepředpokládal nějaký zvýšený mechanický odpor) přístroj často převíjel velmi pomalu a nezřídka se během přetáčení i zastavil.
Ovšem co se parametrů a kvality zvuku týče, můžu pouze chválit.

Nojo, u toho převodu na unašeče to je asi jak u koho, někteří výrobci preferují převod ozubený natvrdo (občas mám u SM 260 strach, že kazeta nevydrží doběh přetáčení, přece jen ten rotor motorku má nějakou setrvačnost, ještě zpřevodovanou do pomala), někteří, třeba v zájmu šetření pásku zas převod třecí (to kvíkání a pomalost přetáčení při velkém průměru navíjené cívky taky na..re). V případě Condora byla jako důvod "nezdůvodnitelného" vypínání posuvu či převíjení pásku uváděna závada snímání impulsů z navíjecího trnu, nejčastěji ubroušené kontakty. V AR, teď nevím jaké číslo, z roku 92 nebo 93 byla uvedena úprava ze snímání mechanického na fotoelektrické. Úprava spočívala v zabarvení každého druhého segmentu "komutátoru" černou barvou a vestavění jednoduchého obvodu s IR LED, fototranzistorem a dalšími třemi tranzistory "imitujícími" mechanický kontakt.

Když už jsme u toho AR a úprav, tak myslím, že v roce 1991 jsem tam četl článek s návodem na vestavění obvodu Dolby NR do Condora.
Majitelé starých ročníků AR určitě budou vědět.

Jedného Condora (strieborného) som videl vyhodeného, ale skôr, ako som ho stihol zachrániť, ho rozbili homelesáci Skoro všetko z neho povybrakovali, ani repráky z neho mi nenechali Ináč toto prevedenie sa mi veľmi páči
.Westfan: Máme na krúžku 30 ročníkov AR, tak to skúsim pohľadať...
Palipol: Hlava je menená? Bo u poľských a československých kazeťákov s Unitráckou mechanikou som nikdy nevidel na hlave napísané "JAPAN", toto vidím prvykrát v živote.

Johny: ta japonská hlava je tam originál, protože si dobře pamatuju, jak kamrád, který dostal Condora k vánocům, se mi chlubil, že v něm má japonskou hlavu.)
Ještě by mě docela zajímal skutečný frekvenční rozsah, jelikož když v údajích, které Palipol zřejmě opsal z návodu je uveden 50-12500Hz pro kazety Fe, zatímco úryvek z recenze zmiňuje u téhož typu 35-15000 Hz. Myslím, že u Cr by to Condor mohl dotáhnout na 16000 Hz, možná i na víc.
Stejné je to jako u B115, kde návod pro rychlost 9 uvádí rozmezí 40-12500 Hz a pro 19 40-15000 Hz, přitom mnohé prameny, třeba i BalenoGLX tvrdí, že není problém dosáhnout až na 20000 Hz.
Tak kdyby někdo Condora pořádně proměřil, možná bychom se dočkali zajímavých výsledků.
Také si říkám, že je škoda, že Condor má stupnici jen do 104 MHz, což je pro mě trochu nepochopitelné, protože i starý kazeťák Hitachi z roku 1981, který se mi válí na půdě, má rozmezí až do 108 MHz. Takže teoreticky bych na Condoru ještě mohl poslouchat své oblíbené Oldies rádio na 103,7 MHz, ale v Berouně bych si Radio Beat na 107,7 na Condoru nevychutnal.
johny:
Japonské hlavy se u československých magnetofonů vyskytovaly celkem běžně, hlavně u těch ve vyšší třídě. Mají je třeba ještě SM260 a 261 a kompaktní stereo věž SM580. Ještě si pamatuju když jsem byl mladší (asi 6 let), jak můj brácha vždycky říkal, že jestli na tu věž šáhnu bez jeho souhlasu, tak mi urazí ruce, že to je jedinej pořádnej kazťák co máme doma a že má japonský hlavy.
Taky všechny kazety co nahrával, byly právě na SM580 a zvuk podle toho taky vypadá. Vše je skoro u hodnoty 0dB a zvuk je naprosto parádní.

zdravím,
mno jo k tomuto condoru nieje čo dodať len a len že je to parádny "boombox" hlavne ked to dobre basuje a tluče . vtedy je OK a hlavne ak sa nezahanbí prehravaním kazety s mozartom. potom je to slušný stroj, parametre solídne. japonský ALPSka tu som tam očakýval a aj sa to potvrdilo. myslim že zaznamové frekvencie po reklalibracii predmagnetizacie a zaznamoveho prudu by boli vyššie ako je tých cca 15 000 Hz. ale prečo babrať do funkčej elektroniky, len by sa rozsypali kontakty na bežcoch trimrov a človek má o starosť viacej s ich výmenou. Vu sa mi na tom páči. tak ať ten condor hraje bez vad a dllllho k plnej spokojnosti.

[9]: No zámerne som nespomenul kazeťáky radu SM XXX, pretože u tých som vedel, že majú japnské hlavy, ale zase som si nebol istý, či nemali poľskú mechaniku, ale zdá sa mi, že mechanika (až na motorčeky) bola dielom Tesly.
Jo vŕta mi hlavou jeden problém,ale nesúvisí veľmi s B700. Ide o to, že mi asi pred mesiacom otec doniesol zo školy, kde pracuje ako školník, jednu (zrejme učiteľskú)pásku aj s filmikom a podľa toho, čo bolo napísané na krabičke s páskou a na filmiku, tak som zsitil, že zrejme tie dve veci patria, tak by som sa chcel spýtať, kde by som mohol zohnať návod na stavbu detektora tých riadiacích impulzov, ktoré boli na páske nahraté. Moja premietačka DIAX-3(je to detský diaprojektor, určený hlavne na premietanie rozprávok) totižto nemá prípojku pre magnetofón (zvyčajne typy BX7),a žiaden školský magnetofón nevlastním. Iba ak by som prišeil na tú fintu u B4, kde sa s pomocou nejakého zosilňovača AZZ dali snímať tie impulzy.
johny:
Motory byly polské, ale zbytek mechaniky je naše produkce. Proč se tam dávaly motory z Polska netuším, ale problémy s nimi nejsou.
Pokud jde o ten záznam s frekvencí 4kHz nebo kolik to má být, tak netuším, jak to nahrát. Kdysi se to tu už řešilo a snad přímo tlačítko pro tuto hodnotu má mgf. B117. Spíš napiš, co s tím máš v plánu. Pokud to, aby se během přehrávaného pořadu měnily obrázky v promítače, nebo aby se pásek zastavoval podle nahraného záznamu, tak k tomu bud opravdu potřeba nejspíš "školní" magnetofon. Já jsem neměl ani nikdy možnost to vyzkoušet jak to funguje v praxi. Pouze jsem připojil svůj DIA projektor k B57 a zkoušel jej ovládat přes magnetofon, což jde bez problému. Žádnou pásku ale s pořadem pro tuto funkci nemám.
palipol:
Jak se tak dívám na fotografii mechaniky magnetofonu, není to mezikolo, které je použito pro přenášení síly obou unašečů shodné s tím, které je je v cívkových magnetofonech, též pro přenášení síly z předlohy?

[12]: No ja mám pláne si postaviť takú mašinku, ktorá by automaticky posúvala film v premietačke.Podľa toho, čo som sa dočítal o tejto premietačke na jednom webe venovanom diafilmom (zvyčajne rozprávkovým, však tie sú asi najrozšírenejšie,preto asi majú prezývku "rozprávky" - po česky pohádky)že môj typ premietačky neumožňuje spoluprácu s mafngnatofónom, film sa dá posúvať len ručne. Preto mám v pláne si dobastliť takú mašinku, ktorá by film posúvala automaticky podľa tých impulzov. To, že by sa magneťák nezastasvil po skončení programu, tak to ma nemrzí,stejne by som za ten program niečo nahral, určite bude tam nejaké miesto voľné.
Keď chceš videť, akú mám premietačku, tak sa pozri sem:
http://promitacka.diafilm.cz/category/nezarazene/

[14]: oprava: ...že neumožňuje spoluprácu s MAGNETOFÓNOM... tak som to chcel napísať

ešte by som v tých moduloch u condora vymenil tie plastove elektrolyty. myslim že už nebudu v najlepšej forme.

kdyz uz mluvite o tech promitackach a o tesle B57 a DIA ,.tak si velmi matne vzpominam ze sme asi meli tu B57 a promitacku ve skolce ,vim ze jednou prave ta B57 nefungovala,meli sme si poustet pejska a kocicku
,tak nam to ucitelka cetla z knizky a promitacku ovladala rucne

Návody na amatérskou stavbu synchronizátoru pracujícího s kmitočtem 4 kHz jsou např. v knize Stavba doplňků pro magnetofony z r. 1977. Jde o poměrně jednoduchá zapojení umožňující snímání i záznam impulsů na nepoužívanou stopu přes zásuvku pro přídavný snímací zesilovač.
Hlavami ALPS byl osazován i "populární" walkman Tesla KM 340. Byly to jediné stereofonní hlavy, které se za totáče daly sehnat v obchodní síti Tesla Eltos (za 155 Kčs). Ani maďarské BRG nebyly tak snadno dostupné, což bylo asi dobře, protože stály (ty BRG) za h...o!
Ad 1) Tomáš2 - máš recht, Watty sú dodnes magické údaje a ako pred 20 rokmi tak aj dnes nadchýnajú...výkon 6,5W pri k=5% a "dokonca" 7W pri k=10%. Skúsené, alebo citlivé ucho vníma už na 1-2%,tak načo takéto informácie. 2W sú už pekný rámus...
Ad 2)Westfan - Môžeš mať pravdu, myslím, že titanovú verziu som u niekoho videl, ale na zlatú si nespomínam...S tým pretáčaním bol a je problém, prťavá mechanika založená na trecích prevodoch ala kotúčáky to nie je zrovna výhra.Je dosť chúlostivá na únavu remienkov a nečistoty v mechanizme - po ich výmene a premazaní všetkého potrebného sa to zlepšilo o 100%. Mechanika nemá brzdy, takže páskové slučky sú bežné - nerobí to u kvalitných kaziet (napr.Maxell XLIIS.)
Ad 3)Vilda - Ak si dobre rozumieme, tak medzikoleso predlohy je najvyššie poháňané od motoru, pod ním je výkyvná plastová páka s medzikolesom rýchloposuvu preklápajúca sa vpravo a vľavo na jednotlivé unášače.Nie je ho zpredu vidieť, zakrýva ho pomocné medzikoleso stáleho záberu pravého unášača.
Ad 3) - Johny - hlavy sú pôvodné.
palipol:
Mám na mysli to, co je v kovovém uchycení. Je vidět na té fotce hned pod videem, kde je uchyceno pomocí té kovové "páky", ale ze zadní strany bude asi v tom plastu. Mělo by to tedy být to mezikolo rychloposuvu.

Tak jeste jednou se mi tahle Polsko-Ceskoslovenska kooperace dostane do ruky, tak misto opravy poleti ven z okna...tak debilni mechanika muze opravdu prijit jenom z Polska, aneb proc nekdo dela to, co neumi, ze?...

K tem wattum: 2W muzou opravdu delat jenom ramus, skutecne hifi potrebuje i v male mistnosti (cca 16m2) min. 2x40W sinus.
balenoGLX:
Koukám, že asi nemáš s touhle mašinou nejlepší zkušenosti, co se spolehlivosti týče
Měl bych tu dotaz, trochu mimo téma článku. Můžu připojit repro-bedny o hudebním výkonu 60W 8Ohm na magnetofon B73, který má hudební výkon z každého výstupu 10W 4Ohm, nebo riskuji, že ho odpálím?
Pokud je riziko, že ho pošlu na onen svět, neměl by někdo na prodej zesilovač o hudebním výkonu alespoň 2x 20W 8Ohm ? Chci si zapojit ty 3-pásmovky od Unitry.

[17]: Toto fak existovalo,nahovorené komentáre k rozprávkovým filmikom? Tak tot vlastne počujem prvykrát, lebo som si myslel, že sa nahrávali len komentáre k tým náučným filmikom a že k rozprávkam boli len brožúrky(ale kde tým je koniec... )
Jo a "pejska a kočičku" poznám, tú knižku som dolstal raz na Vianoce - a bola po česky, tak sa naši smilai, že si Ježiško pomýlil darčeky

[24]: Nemalo by hroziť odpálenie koncov, pretože môj spolužiak z krúžku bežne prevádzkuje 75Watt zosík na 200Watt bedne, aj keď mu dnes ten zosík len brumí Ale viem, že bedňami to neni, môj zosík má asi 5Watt a niekoľkokrát som naňho zapojil 15wattový reprák Tesla ARN 4708. Dodnes šlape bez jedinej poruchy!

[26]: Kurňa, nevšimol som si, že impedancia sa zníži na 4 Ohm, čo je už pre osmičkový "koncák" málo, takže to, čo som napísal beriem späť!!! Myslel som si, že B73 má koniec pre 4Ohm.
johny:
O ty watty tolik nejde, také tahám na Sopránu bedny o výkonu 15W 4Ohm a samotný Soprán má jen 5W na každém kanále. Těch 10W neni takový rozdíl a já ho netůruju na plný výkon.
Ale pokud jde už o rozdíly v impedanci, taktam už mám obavy. Přece jen bych si nerad odpálil svůj klenot.
Tomáš2 [18]: Nemohol by si mi tú schému oskenovať (prípadne odfotiť) a poslať mi na mail? Ja tú knižku vôbec nemám!
Jo a ešte by som sa chcel spútať, či sa tie hlavy ALPS dajú ešte aj dnes zohnať. Potreboval by som už nejaké náhrady do svojho Telefunkenu PCR33 TWIN, pretože v ňom už asi tie kanály haprujú asi aj kvôli hlavám, vyzerjaú byť, že majú už toho poriadne "nalítano" Jedinú kazetovú hlavu, ktorú viem zohnať, je iba nejaká JVC,ale bohužiaľ - mono

[28]: Keď je impedancia bední vyššia ako zosíka (v tvojom prípade magneťák B73) tak tam tie bedne zapojiť môžeš,ale naopak (zosík má vyššiu impedanciu ako bedne) v žiadnom prípade! Raz sa tu o tom pri niektormk zo starších článkov aj viedla diskusia, niekto to prirovnal k sieťovému napätiu a žiarovke - žarovku, ktorá je na 220V môžeš zapojiť na 24V, ale naopak strelí(potom zase nechápem nápis v návode k starým elektrickým vianočným sviečkam: Žiarovky sú konštruované na napätie 24V - a pritom sú napojené rovno na kábel do siete Zatiaľ dodnes svietia, aj keď tam nejaké kontakty šarapatia, pár dní pred rozobratím stromčeka už nesvietili)
johny:
To sice jo, ale přeci jen když budu chtít, aby ty bedny "trochu hrály" tak je na ně podle mého názoru B73 už příliš slabá.
K těm vánočním žárovkám to vysvětlím asi takhle. V síti je 220V a máš třeba vánoční řetěz, kde je 20 žárovek. Každá musí mít napětí 12V, což ve výsledku je 12 x 20 = 240V a tím pádem máš ještě 20V rezervu a nebudou svítit naplno.

Vilda
podle me se nic nestane,ty bedny na kterejch hraje moje B43 ma kazda 10W,pokud tam misto 4ohmu das 8ohmu,tak se nic nestane,,bude to hrat malinko slabeji ale s lepsi citlivosti,problem y byl kdyby si tam zapojil misto 4ohmu,2ohmy,to uz by ti to hralo (chvilku )strasne silne,predimenzovane a zachvili by si uz neslysel nic

[32]: Kde si videl 2Ohmové repráky? Ja som na repráku videl najnižšiu hodnotu len 4Ohm, najvyššiu 75Ohm, ale ten s veľkou impedanciou už hral počuteľne slabšie.Ale zase nevylučujem, že existujú aj repráky s menšou impedanciou ako 4Ohmy

[31]: Tie bedne budú určite hrať dobre. Ja som na svojom zosíku, keď som naňho zapojil reprák o impedancii 16Ohm nepočul žiaden rozdiel v hlasitosti.

johny:[29]: Schéma i s popisem mám nafoceno, ale nějak mi zlobí mail, takže to zkusím odeslat odpoledne z práce (má to 21,2 MB).
Mimochodem, to přirovnání k žárovce 230V na 24V zdroj a naopak jsem kdysi psal já, ten druhý (destruktivní) případ jsem zažil na vojně, jako mladé ucho jsem byl přidělen k velitelské rotě jako elektroúdržbář a zábavou starých mazáků, mimo jiné bylo i dávání 24V žárovek do krabiček od žárovek 22OV, samozřejmě přímo ve skladu. Jak jsem si pak dával bacha, co šroubuju do svítidla!
Jinak s těmi reproduktory a zesilovači je to tak, že nesmím proudově přetížit výstup zesilovače, tzn. měl bych dodržet velikost zatěžovací impedance zesilovače. Při impedanci vyšší (rep. 8ohm, zes. 4ohm) se nic nestane, pouze zesilovač bude do této zátěže dodávat výkon cca o polovinu nižší. U výkonu bych zas neměl připojovat reproduktory s nižším příkonem, než jaký výkon má zesilovač (5W repro na 10W zesík = ne dobře, pokud to teda chci hulit na plný výkon). Obráceně se nic nestane, protože 50W bedny značí, že tento výkon jsou schopny ještě zpracovat, ne že ho budou cucat ze zesíku. Při tichém poslechu dává zesík třeba jen pár stovek mW a taky mu to nijak nevadí.
Co se týče reproduktorů, případně zátěže 2ohmy, pro tuto zátěž jsou přizpůsobeny např. výkonové zesilovače řady TDA200x a dosáhne se jí prostým paralelním spojením dvou 4ohmových reproduktorů.

Ještě bych chtěl dodat, že např. v japonských přístrojích se běžně používají reproduktory s impedancí 3,2 ohmů, viděl jsem i 1,6 ohmu. Mám reproboxy od starší věže JVC, ty mají zas na štítku udáno 6 ohmů.
K těm vánočním svíčkám, je to v podstatě tak, jak píše Vilda. Síťové napětí se rozdělí rovnoměrně na sériově zapojené žárovky (za předpokladu, že všechny mají stejné parametry). Pokud jedna praskne, přeruší se celý řetězec a zhasnou všechny. Dnešní řetězy jsou proti tomu "jištěny" kroužky na přívodech k vláknu žárovky, pokud se vlákno přeruší, kroužek vývody spojí a žárovička se chová jako zkrat. Chytré, akorát že na zbytek řetězu zbývá vyšší napětí, pak praskne druhá, třetí... a pak už jen nežádoucí světelné, zvukové a kouřové efekty ukončené výpadem jističe, tedy pokud tam někdo nemá hřebík
Vilda - Pri pohľade zpredu na mechaniku je najvyššie medzikoleso stáleho náhonu - "do pomala". Po prenose sily cez "ryhovaný pastorok" na medzikoleso na odpruženej páke pod ním naháňa pravý unášač pri funkcii PLAY.Za ním je medzikoleso rýchloprevíjania na plastovej páke s prevodom "do rýchla".Svojím vonkajším obvodom sa trie o vonkajší obvod medzikolesa stáleho náhonu a preklápaním sa na obe strany trie o obvod pravého či ľavého unášača.
Baleno GLX - čo sa týka výkonu, je potrebné vec posudzovať vždy v súvislostiach. Je to téma na mnoho strán. HiFi nie je vždy o Wattoch zosilňovača, ale hlavne o účinnosti reprosústav a akustike priestoru.

Ziadna tema na mnoho stran tam v tomto pripade nie je. Priemerna citlivost bedni je 84-87dB. Bezna pouzitelna dynamika je 60dB. Ak chcem zretelne pocut najtichsie pasaze, pouzijem do nich vykon cca 50mW v pripade beznej obyvackovej miestnosti bezneho bytu. Najhlasnejsia pasaz bude hlasnejsia o uroven 60dB. Aky vykon teda teda potrebujes? Napoviem ti, ze 2W ti stacit nebudu a tym veskere laborovanie konci. Tebe proste ide o to, aby si aj skladby narocne na dynamiku reprodukoval s dostatocnou rezervou zsilnovaca a nehnal ho do urovni, kde uz jeho vystupny signal pripomina skor obdlznik, nez sinusovku.

bežne používam reprosustavy 8 ohmove cca 50W. hraje to v pohode amked aj slabšie tak si myslim že staršie pristroje sa netreba báť vyturovať k ich vyšším vákonom. stale sa spolieham na zdroj v danom pristroji , teda poriadne usmernovače a paralelná filtrácia radovo pekných pár uF. a ked ten zdroj taký nieje tak ho upravím tak som upravil aj môj Europhon RDG6000 a pripajam na neho 4 ohmove repro tesla. a budiče koncových komplementárov sa hraju tak že som na nich musel dat chaldič. teraz hrá parádne. takisto aj B730 niekedy prefuknem skoro na plný vykon aspon 10 minut. MBAčka sa trocha zohreju kondiky sa naformujú a hotovo . len na to treba mať priestory pretože ked začne v panelaku hučať bassreflex tak mate ihned susedov hore

Vilda: Jo, mnel jsem na mysli spolehlivost a vnitrni provedeni. Vuci exterieru a zvuku nemam namitky (Condor hraje opravdu pekne a taky vyborne nahrava)...ale servis se na tom dela dost blbe. To nemluvim o tom, ze slusna jednomotorova mechanika byla o moc spolehlivejsi a vykazoval lepsi vlastnosti.
Btw.: Jak si dopadl s tim predzesilovacem pro prenosku? Na e-mail jsi mi jiz neodpovedel, tak by mne to zajimalo, jestli si to rozchodil.

S tou potřebou velikosti výkonu pro kvalitní reprodukci je to asi věc osobního vkusu. Pokud se však jedná o skutečně kvalitní reprodukci, nahrávky např. symfonického orchestru mohou mít dynamiku až 110 dB. Při citlivosti běžných reprosoustav pro domácí použití okolo 90dB/1m/1W vychází výkon pro 110dB okolo 100W (s každým zvětšením hlasitosti o 3 dB se potřebný výkon zvětšuje o dvojnásobek, tj.93dB=2W, 96dB=4W, 99dB=8W atd.)! A to platí pro vzdálenost od bedny 1 metr. A jelikož akustický tlak klesá s druhou mocninou vzdálenosti, pro 2 metry už je to 4x tolik, tedy 400W. Proto se vyrábějí pro domácí použití zesilovače tak velkých výkonů. Ovšem tak velká dynamika je vysoce nad možnostmi běžného domácího analogového záznamu (možná tak s DBX) a navíc ne každý má tak benevolentní sousedy!

Tomáš2[35]: [36]: Nevadí, ja sa s tým neženiem. Stejne mi žiaden magič nejde, dnes mi na B700 odpadol indikátor(bohužiaľ jeden prívod sa odtrhol tak, že nejde už naňho níč napájkovať, takže zháňam nejaký náhradný) a B4 si na opravu ešte pekne počká, pretože sa do nej bojím pustiť a s jej opravou som sa dohodol s jurajom, ktorý ju vezme, ale až po mature, teda niekedy koncom mája až začiatkom júna.
No tak to je trochu zaujímavá príhoda, ten žartík, škoda, že ja už vojak nebudem(no neviem neviem, pokojne sa to môže zmeniť,čo ak to znova zavedú) Aj keď v tej chvíli, keď mi pukne žiarovka, by som asi penil
S tým výkonom, no ja mám teraz na zosíku napojený 3W reprák(to, že či je ten zosík naozaj 5W to si nie som istý, tuším to len z rozprávania brata, ktorý ho staval) potenciometer hlasitosti je na ňom bežne vytočený na druhú polovicu svojej dráhy a zatiaľ mi ten reprák nepovedal "zbohom", no na ňom repráky často mením, lebo nejaký ten deň ide napríklad rus a na druhý deň trebárs Tesla ARE 4808 ale to nie z toho dôvodu, že ich pálim,ale že mám ich veľa a tak si z času na čas vyberám, ktorý pôjde. Ten 3Watt (mimochodom tiež od Tesly - ARE 589) teraz dosť často striedam s Teslou ARZ 488(na ňom je ale nálepka ARZ 486, asi sa pôvodná odlepila) a ešte jedným, čo som ho vytiahol z jedného elektrónkového televízora Made in DDR, na ktorm však neni nič uvedené, akú má impedanciu, aký je to typ,aký má výkon, stejne ako rusi - na nich je zvyčajne nápis CCCP, na jednom som však mal napísané v azbuke Sdjelano v SSSR,ale nič viac)
Noa s tými vianočnými sveteilkami som to pochopil, tu sa už totižto jedná o fyziku. Akurát, keby som mal navrhovať tie krúžky, tak by som na ne dal odpory, ktoré by mali podobnú hodnotu, ako vlákno v žiarovke. U jedných naších vianočných sviečok sa už jedna žiarovka vypálila, a keďže tie sviečky boli nové, tak už tam boli pravdepodobne tie krúžky, lebo na funkciu sviečok to nemalo vplyv, ale aj tak bola žiarovka menená, pre prípad, že by mohol nastať ohňostroj,jak píšeš. Našťastie na ističoch nemáme klince (hřebíky), takže všetko je OK

On ten příklad 5W repro a 10W zesík byl spíš pro ilustraci, u takto malých výkonů to většinou reprák snese. Sám si pamatuju, jak před mnoha lety jsem si udělal takové malé přenosné bedýnky na mejdany, byly tam dva eliptické repráky z ruských Rubínů 8 ohmů 3 W zapojené paralelně, takže celkem 4 ohmy 6 W a krmili jsme je zesíkem 2x cca 15W (TDA2020 napájené napětím 2x16V z trafa 60VA). Vždycky ke konci mejdla, když už jsme byli zlití jak zákon káže jel zesík až do limitace a repráky to vždycky v pohodě ustály. Ovšem obecně to nelze doporučovat, především když nejde o moje vlastní zařízení.
balenoGLX: [40]:
Mě už pak od tebe žádný e-mail nepřišel Každopádně to dopadlo tak, že jsem asi fakt oddělal ten IO ale ani na internetu jsem nenašel žádný takový typ, takže jsem ho uschoval na někdy později a koupil jsem znovu eý modul, už hotový, který mě stál o necelou stovku dráž. Podle něho jsem zkontroloval ten co jsem dělal já. Zvukově je shodný jako ten co jsem stavěl prvně, takže bez rozdílu. Už je u nového majitele, ale ten gramec, na který jsem to stavěl by potřeboval rozsáhlou generálku a na to už já kašlu. Je to nějaký JVC, ale o je to zač, už si nepamatuji. Zlatá moje NC300
Baleno glx - "K tem wattum: 2W muzou opravdu delat jenom ramus, skutecne hifi potrebuje i v male mistnosti (cca 16m2) min. 2x40W sinus."
OK, ja som sa len pozastavil nad "2x40W sinus minimálne" ktoré potrebuje skutočné HiFi. Jedenkrát postačí 2x10, inokedy aj 2x2OO je málo.
Condor nie je žiadne skutočné hifi, zrozumiteľnú reprodukciu (ľudovo rámus) zvláda slušne aj v polovici dráhy potenciometra, až potom prídu na rad 7 Wattové, 10%né obdĺžniky a zvuková kaša.

Tomáš2: Ano, tys tu teorii dotáhl do konce. Já zaměrně nešel do dynamiky 110dB, jelikož běžné nahrávky (hlavně tedy ne magnetofon a gramofon) nejsou schopni tak velký rozsah sprcovat. Proto jsem uvedl bežný příklad. Dynamika 60dB (slušnější cívkový magnetofon bez kompandérů), soustava o citlivosti 87dB (to je takový ten standard), pokoj 16m2 (vzdálenost soustavy od posluchače 4-5m)...pak si lze poměrně lehce spočítat potřebný výkon.
Kdysi jsem vlastnil cca v roce 1983 velmi podobný přístroj jménem Philips D - 8614. Téměř stejný až na jiné rozmístění a provedení ovl.tlačítek knoflíků a LED indikátoru. Možná že jeho design byl námět na výrobu Condora.Šel však brzy z domu, kvůli pořízení jednotlivých komponentů(casette deck Technics RS-B 50 z té doby slouží dodnes)

BalenoGLX: Mohu si sice udělat 110dB i z běžné 60dB nahrávky, je ovšem pravdou, že to bude jen víceméně souvislý řev . Pro běžný kvalitní domácí poslech hudební "konzervy" stačí hlasitost tak kolem 90 dB, pro soustavy o citlivosti 87dB tak vychází výkon 2W pro jeden metr, ale pro vzdálenost 4m výkon 64W! Takže pokud mám repráky někde na pracovním stole, pak mi ty dva watty bohatě stačí, pokud je mám v obýváku, i 50W může být málo.
pavelk: ano, kdysi jsem ten Philips opravoval nějakému známému a dost mě udivila nápadná podobnost s Condorem. Jediné, co si však pamatuji je to, že měl oproti Condoru výrazně jednodušší zapojení např. magnetofon používal jen dva tranzistory v každém kanále, koncák byl nějaký dvojitý výkonový IO (ten jsem měnil) a na vrchu skříně bylo natištěné blokové schéma přístroje.

pavelk: sorry zapomněl jsem odsadit nový odstavec
Tomáš2:
Ne nezapomněl, na serveru blog.cz si zase upravují nějaký hovadiny a tak když uděláš nový odstavec s vynecháním řádku, tak to bude psané vše za sebou bez odsazení. Tento přízpěvek měl být též tak jako dříve. Podívej se na staré přízpěvky a jsou též zmršené! Jsem ale moc líný abych našel jiný server a vše předělával. A smajli též nefungují!

johny: pokud sháníš nějakou stereo hlavu, nějaké se objevily na AME.cz, jsou tam dva typy od Sharp a JVC, s impedancí 240 resp. 270 ohmů, takže budou záměnné s hlavami ALPS (cca 220 ohmů). Chtějí za ně něco okolo 150 Kč.

Zdravím vás. Viem že to k tomu článku nepatrí, ale mám problém z mojím magnetofonom B100. Z ľavého reproduktoru ide zvuk podstatne slabší a tak ako keby boli stiahnuté výšky. Pravý ide normálne. Skúšal som inú B100 a tá ide dobre. Čo by to mohlo byť? Dakujem.

Martin z K: Projevuje se tato závada i při monofonním provozu, nebo jen při stereo? V prvním případě to bude něco okolo výkonového zesilovače, případně přepínačů stop, korektoru hloubek a výšek, možností může být více. Ve druhém případě to bude nejspíš hlavou - sjetá (probroušená), případně nedokonalý kontakt s páskem (to by se při mono projevilo při snímání stopy 1 - 4 v obou reproduktorech). A co nahrávání, funguje?

Tomáš: po prepnutí na stopu 1-4 ide slabší signál z obidvoch reproduktorov. Pri prepnutí na stopu 3-2 ide zvuk dobrý.

Martin z K: Zkus provizorně odpojit přívod od horního systému hlavy a přepojit na něj přívody od spodního systému. Pokud nyní bude slabý signál při snímání stopy 3-2, je chyba v hlavě a bude nutno hledat závadu tam. Pokud bude signál dobrý, bude chyba někde v korekčním zesilovači.

Dobre. Mimochodom vnútro magnetofonu je z B101tky. Iba kabát je z B100vky. Hlava je nová. Originál ANP 935

Tomáš: takže prehodiť tú vrchnú páru drôtikov zo spodnou na hlave hej?

Martin z K: Ano, můžeš je zkusit prohodit, pokud se magnetofon bude chovat stejně, je to něco v korekčním zesilovači, pokud půjde slabý signál ze stopy 3-2 nebo pravého kanálu při stereo je to něco s hlavou. Pokud je však hlava nová (tedy měněná), může to být jejím špatným nastavením (nesprávná výška, předozadní kolmost, nedostatečný přítlak plstěného polštářku atd.)

Jejda, teď mi to vyhodilo nick t . Jinak B100 a B101 mají shodné zapojení magnetofonové části,rozdíl je jen v koncových zesilovačích,B100 má koncáky tranzistorové, B101 s IO MBA 810.

to s hlavou se mi stalo u kazetaku,taky pravej kanal dobrej,levej absolutne bez vysek,stacilo sestelovani a problem byl vyresen
Tento magnetofon (3ks) jsme nedávno rozebírali na praxi ve škole.(SOU pardubice). Dělal se v tesle pardubice.
A všechny 3ks byly červený.. Prý byly i funkční.Celkem mě zaujaly velikosti basových reproduktorů.(Srovnejte s dnešníma reproduktorkama v čínských rádiích) O přístroj nebyl v době prodeje zájem . ( zahraniční výrobky , CD....)Tuner měl skutečně výtečnou citlivost.. (pouze příliž velký rozsah AFC): z těch rozebraných condorů jsem si vzal alespoň kazetovou mechaniku a desku koncového zesilovače.
Zdravím.
Jsem velmi potěšen, že se na tomto blogu objevil článek s tímto velmi populárním retro rmgtn. Jsem velký příznivce tohoto modelu. Pořídil jsem si CONDORA před cca dvěma roky a jsem spokojen. Jen to přetáčení také zlobilo, ale jeden servisák to poměrně slušně vyřešil výměnou třecích koleček mezikol náhradou a úpravou údajně nějakých koleček z mechaniky videa. Tyto kolečka byly asi největší slabinou této mechaniky. Zajímá mě jestli opravdu probíhala finální výroba v Československu - Pardubice. Podle mích zdrojů zpráv jsem měl zato, že finální výroba probíhala v UNITRA Lubartow Polsko a Tesla Pardubice měla na starosti prodej v ČSSR a popř. export tesláckých komponentů do Polska. Konkrétně já jsem si koupil CONDORA v Polsku kde se vyráběl a prodával pod označením UNITRA RM 820 S. Kdo umí trochu polsky může navštívit stránky Unitra klubu http://unitra.eu.org/node/1823 kde jsou také cenné informace, např. že existoval prototyp s oddělitelnými reprobedny, ale Tesla to zamítla hlavně kvůli umístění trafa v jedné reprobedně. Dále také že systém autostopu byl v průběhu výroby modernizován z "kartáčových" kontaktů za fotooptiku. Tento systém je i na tom mím, od řemínku počítadla je poháněná taková vrtulka z lopatky kterou "sleduje" fotooptická dioda. Při zastavení vrtulky se zařazaná funkce po cca 2 vteřinách vypíná. Condor vyráběný v Polsku a údajně u nás je naprosto stejný, rozdíl je jen v nálepce na spodku přístroje. Buď je tam TESLA K 304 MADE IN CZECHOSLOVAKIA, nebo UNITRA RM 820 S MADE IN POLAND. Proto jestli někdo pracoval v té době v Tesle Pardubice, nebo o výrobě něco ví, ať se o info s námi podělí. Je to možné, že si tyto dvě spřátelené země v rámci RVHP vyměňovali navzájem potřebné komponenty a finální výroba probíhala v obou státech. V Polsku určitě, na stránkách Unitra klubu jsou fotky z provozu výroby.

Tomáš. Takže bolo to hlavou. Vičistil som ju a ešte trochu nastavil, a zase to hraje ako predtým. Dík. Ešte sa chcem opýtať. V magnetofone som vymenil všetky elektrolytické kondenzátory. A má význam vymeniť aj IO MBA 810 ? Dík.

Martin z K: Pokud magnetofon hraje, tak měnit koncové IO význam nemá, křemíkové čipy prakticky nestárnou. Naopak má smysl si pořídit několik těchto IO do zásoby, dokud ještě jsou k dostání.

Tomáš, dík. Kúpil som si ich dva do zásoby.

EL34: By mě zajímalo, proč jste ty mašiny rozebírali, byly vadné, či to bylo v rámci "odborného výcviku"?

Mal by som jeden dotaz: chcel by som si doniesť Diamant K203 a prevádzkovať ho aj na batérie. Lenže v návode sa píše že spotreba je až 400 mA. To sa mi zdá docela dosť. Koľko vydrží tak fungovať 6 ks D-článkov? Nerád by som kúpil baterky a za týždeň ich zlikvidoval....
A vlastne som aj zvedavý, koľko asi mohli vydržať hrať batérie v tomto Condorovi? (vraj ich tam ide desať)

Majo: Ta spotřeba 400 mA mi zas tak velká nepřijde. Zhruba 100 mA si vezme motor, zesilovač s 2x0,9W při účinnosti 65% pak zhruba těch zbylých 300 mA (něco také ostatní elektronika). Při poslouchání rádia bude spotřeba o něco menší, taky záleží, jak hlasitě budeš hrát. Dnešní alkalické články "velké buřty" mají kapacitu něco kolem 10 A/h, takže pro těch 400 mA vychází doba 25 hodin.
Jak dlouho vydržel hrát Condor, to netuším, ale z výše uváděných technických údajů (0,9A max., 0,5A při zařazení funkce SPARE) by to bylo cca 11 resp. 20 hodin. Ovšem jak dlouho vydržel s tehdejšími zinkouhlíkovými články a lá Bateria Slaný, toť otázka. Jen tak mimochodem, jedna sada tužkových baterií stejného výrobce mi ve walkmanu KM 340 vydržela sotva na jednu stranu kazety C90.
Tomáš2:
Pokud jde o spotřebu baterií v magnetofonech, tak já jsme testoval pouze svůj Sencor S-3000, který má spotebu újdaně 5 wattů a použil jsem do něj obyčejný baterie, žádné alkalické a výdrž byla celkem dobrá. Kolik hodin hrál netuším, ale takových 6 kazet C90 se na tom dalo přehrát z obou stran.

Odpověď Mildovi
Udaje Tebou uváděné jsou vcelku správné.
V Tesle Pardubice se vyráběly pouze dvě desky a to deska Radia a deska mgf. Finální motáž probíhala v Polsku, ovšem do Československa se vozily kamionem, po skušenostech s polským "nastavováním" byly všechny přistroje v Pardubicích znovu nastaveny a odskoušeny, posději se deska radia osazovala v Pardubicích. Na výrobě RMG Condor jsem pracoval jako technolog. Martin
[62]:

Vilda: U Sencoru S-3000 počítej s odběrem max. tak 300mA, tj. příkon z baterie 6V 1,8W. Příkon 5W je počítán ze sítě, ty miniaturní transformátorky používané v takovýchto malých přístrojích mívají malou účinnost (občas bývají i přesycené) a zhruba polovinu příkonu "spotřebují" na vlastní ohřev. 5W při 6V by byl proud 0,83A, to by na "baby" články bylo asi moc.

Ked magnetofon sa už nedá používať, nemá správnu rýchlosť, takže by hralo len rádio. Tých 25 hod. sa myslí pre jeden článok? Ak hej tak by hracia doba šiestich kusov vychádzala celkom slušná, to by som skúsil. Ide mi o to že tu doma pri napájaní zo siete sa mi do rádia dostávajú aj všelijaké rušenia na AM a ak použijem batérie tak sa to neprejavuje.
Pýtal som sa preto, lebo raz som pokusne Diamanta napájal dvojicou plochých 4,5V batérií a nameral som hraciu dobu iba 42 hodín pri prerušovanej prevádzke....

[68]: To je u walkmanov celkom bežné(hlavne u tých bežných) - mne jeden walkman na normálne baterky,ale aj na nabíjačky prehral jednu 90min kazetu a keď som tam dal (hneď po nej) druhú, tak ju už ani poriadne nedohral...

[73]: Sorry, som ospalý, tak som v prvej vete napísal peknú blbosť (...celkom bežné(hlavne u tých bežných)...
)

Majo: Né na jeden článek. Jeden článek má napětí 1,5V a kapacitu 10Ah, baterie z šesti článků má napětí 9V, ale kapacitu stále 10Ah (články jsou v sérii, stejně jako třeba autobaterie). Ale napsal jsem jednu blbost: těch 400mA je uvažováno při chodu motoru a hlavně při buzení obou kanálů sinusovým signálem na plný výkon 1,4w při zkreslení 5%. Zesilovače však zpracovávají signál hudební, tedy značně proměnný a plného výkonu se dosahuje jen krátkodobě ve špičkách. Střední výkon je mnohem menší a tím i odebíraný příkon z baterií. Dá se očekávat, že dosažitelná doba života baterií bude více jak dvojnásobná (hlavně při provozu rádia), navíc přerušovaný provoz bateriím prospívá, protože v době nečinnosti regenerují.

Odpověd Tomášovi2:
No zrovna nebylo co dělat tak jsme je v rámci odborného výcviku rozebrali. a to i součástky z desek, které se stejně později zlikvidovaly... Nebyl problém kdybych řek že ty Condory chci tak mě je dal. Ale kdo by se s takovou těžkou krávou tahal...Prý to dříve sestavovali jako maturitní výrobek nebo tak něco... Ale DPS stojí za hovno, už po prvním ohřátí páječkou se ta cesta odlepí . To desku konc. zesilavače a indikátoru jsem chtěl opravit ( nešel jeden kanál), dal jsem nový MBA810 a ten se uplně rozprask
. To moc ani nemá cenu to opravovat. je to zbytečně složité zapojení a jen 2*5(7)W. V dobové recenzi v AR jsem četl,že funkce SPARE pouze nedovolovala maximální hlasitost a tím šetřila baterie
...

Ahojte, mam ešte jeden dotaz mimo tému a potrebujem poradiť.
Chcel by som zlepšiť akustiku v miestnosti, kde počúvam magnetofon. Reproduktorovú sústavu mám na jednej stene, a na protiľahlú stranu by som chcel dať niečo čo by pohlcovalo dozvuk. Čo som čítal, tak práve oproti reproduktorom by malo byť niečo pohltivé. Kedže tam mám nábytok,ktorý dosť odráža, tak som tam chcel dať niejaký záves, ale potom som sa rozhodol, že by som tam dal tzv.japonskú stenu. Nevidel som to ale predpokladám že je to niejaký textil. Moja otázka znie: Bude taká stene dobre pohlcovať dozvuk? Dík

[77]: V akustice bytu nikdy nedosáhneš zlepšení akustika je věda to by si musel vyházet všechen nábytek a nechat si místnost nejprve akusticky proměřit a pak nechat odborně namontovat speciální pohltivé výplně na stěny pak lze dosáhnout téměř dokonalého poslechu avšak není to jen o zatlumení je to i o použité technice,reprosoustavách a takto bych mohl psát dlouho

EL34: Jejda, to je škoda! Mně by stačil nefunkční vrak s nepoškozenou skříní, vnitřek bych si nově postavil podle sebe. Je fakt že původní koncový zesilovač byl zbytečně složitý, ale v té době nebylo jiné řešení. Dvojité MDA2005 Tesla ještě nevyráběla, MDA2010(2020) fungují až od 10V, A2030 od 12V, takže by nebyla zajištěna spolehlivá funkce při napájení z baterií. Můžu potvrdit, že MBA810 při poruše doslova explodují, nebo dojde k vyštípnutí kusu pouzdra nad čipem, ten pak s dosti slušnou razancí vystřelí, takže bacha na oči!

Martin z K: Pokud jde o akustiku, doporučuji se zaměřit na články RNDr. Sýkory (asi největší machr v této zemi, tedy ČR). Jinak opravdoví audiofilové (potřičně movití) si nechávají stavět vlastní poslechové místnosti, samozřejmě pokud bydlí v RD. Jak píše Lucky, v běžném obýváku běžného bytu těžko dosáhneš nějakého výrazného zlepšení, akorát do toho nacpeš spoustu peněz a výsledek stejně nebude nikdy ideální. Ale experimentování se meze nekladou.

tomas2
kremikovy polovodice (IO) take mohou explodovat?ta MBA810?jak je to mozny....?

bajty: No, možné to je. Pravděpodobně při poruše vznikne přetlak plynů, který pouzdro jednoduše roztrhne. Pokud máš navíc jeden přebytečný zesilovač s
MBA810, zkus ho naplno vybutit a pak zkratovat výstup, případně pin 12 (=proražený oddělovací elyt na výstupu) připojit natvrdo na zem. Jen si, prosím tě, vezmi nějaký brejle (vočička máme jen jedny dvě).

Opravuji: naplno vybudit (měl jsem pár budvárků, mňam!)

Mne tiež jeden známy hovoril, že mu v Synkope vybuchol MBA 810, a vraj to bola riadna rana. Aj mne sa na jednej Synkope náhodou odpojil reproduktor a ozvalo sa len tlmené "puk" a už nehral kanál......

Áť tak, či onak, chlapi, zásobujte se těmito integráči, dokud jsou. A že jsou čím dál dražší (za komárů stál 12,50 Kčs, později se prodávaly za tři koruny a dnes jsou už zhruba za padesátku!)

tomas 2
opravdu pokrok z tri korun na padesat ale,je to pravda,zachvilku tuty magice budou sberatelsky orisek,ozvlast maloseriove typy (B44)-este sem ji na aukru nikdy nevidel

johny
tak podle me jo,vubec neni rozsirena,B41 se obcas objevila i na aukru,ale B44,o ty neni ani nikde zminka,jenom na virtualnim muzeu radiotechniky....
[7]: Radiomagnetofony Diamant a Safír, které se vyráběly před Condorem měli též hlavu JAPAN.
K těm magnetofonům B44 a B45, ony byly určený snad pro export a nebo pro Tuzex. Jsou shodné s typy B41 a B42 a liší se jne v provedení skříně, kde je B44 a B45 ve dřevě a tomu jsou i přizpůsobená ovládací tlačítka mechaniky, stejně jako tomu je u mangetofonu B43 stereo. A že těch B41 a B42 je málo... ono také chtít půlstopý magnetofon v době, kdy už se běžně používaly čtvrtstopé nahrávky bylo poněkud zbytečné.
Už asi tak 15 let zpátky si také nikdo nekoupil monofonní magnetofon, když se prodávaly stereofonní kazety.

Ja dosť aukro sledujem a videl som najmenej dve B44 čo sa tam objavili. Ale neboli práve v top stave....
Naozaj boli B44 a B45 exportné verzie a vyrábali sa v menších počtoch. Vraj tie plastové skrine B4, B41, B42 nevzbudzovali u zahraničných zákazníkov dobrý dojem, tak prišli s drevenou skriňou a horným panelom s hliníkovým štítkom, to už vyzeralo lepšie...

Ahojte a prepáčte že mám ešte jeden dotaz mimo tému článku.
Kedže miestnosť,kde počúvam magnetofon si akusticky vylepšujem, tak som sa rozhodol,že vymením pôvodnú reproduktorovú sústavu ARS 9204 o objeme 9litrov za večšiu o objeme 20-30litrov.
Pôvodne som uvažoval, že by som si dal sústavu ako typ ARS 830,ktorá má objem 20litrov. Ale rozmýšľam, že by som dal možno trojpásmovú sústavu o objeme 30 litrov ako napr.ARS 1034.
Čo by ste mi odporúčali? Jeden známy mi vravel, že trojpásmovú sústavu z ktorej budem počúvať iba magnetofon veľmi nevyužijem. Dík.
[93]:
Jaký máš magnetofon a kolik má (W) hudebního výkonu ?

Lecho: Magnetofon mám B1OO ale ide to cez zosilovač AZS 215, a ten má 2X20W hudobného výkonu.
[95]:
ten zesík repro boxy 3-pásma 30 litrů spolehlivo utáhne a kvalita přenosu Tě překvapí, bez obav

Lecho: dík.

Martin z K: To mě třípasmové padesátilitrové reprosoustavy utáhne i zesilovač 2x0,5W! Ale teď vážně: Důležitá je zatěžovací impedance a výstupní výkon zesilovače, jakožto i impedance a maximální příkon reprobeden, tedy hlavně nezatížit zesilovač nižší impedancí a nepřetížit bedny větším výkonem. Ale o tom už toho bylo na těchto stránkách, myslím, napsáno dost. Ještě by mě zajímalo, jak "známý" přišel na takovou, s prominutím vagínovinu, že třípásmové soustavy nebudou při poslechu magnetofonu využity? Třípásmová soustava má, narozdíl od dvoupásmové navíc reproduktor pro střední pásmo, tedy pro kmitočty cca 500 - 5000 Hz. Není proto důvod, aby tento reproduktor nebyl využit signálem magnetofonu s rozsahem 50 - 15000 Hz.

Pokud někdo sháníte B 41, tak tady je link: http://www.aukro.cz/item919545704_magnetofon_tesla_b41_anp225.html
a pokud někdo sháníte předzesilovač AZZ 941, tak jsem našel tento odkaz: http://www.aukro.cz/item921006620_historicky_predzesilovac_tesla_azz941.html
a ještě tu mám dotaz na Maja:
Majo, promiň, že tě zas otravuju s rádiem Bohéma 541 A, ale mám další problém: shořela jedna část odrušovacího filtru pro síťové napětí, takže teď do rádia nejde proud, tak filtr budu muset dat ven, nebo ho přemostit a nechat ho v rádiu jen na ozdobu, ale při vymontování šasi ze skříňky jsem si všiml, že velký rezistor R 53 (2k2) má vedle nápisu velký černý flek, když jsem odpor měřil, tak jsem hodnotu 2k2 změřil, ale nemůže se ten rezistor spálit? Popřípadě nevíš, co by mohlo způsobit nadměrný proud rezistorem? Rádio při provozu žádné známky poruchy nevykazovalo, pouze předtím, než se spálil ten filtr v tom silně zarachotilo, tak jsem vypnul vypínač a po dalším zapnutí do rádia už nešel proud.

Majo: Ještě jsem zapomněl dodat, že to je rezistor vedoucí na horní prostřední vývod výstupního transformátoru.
Komentáře jsou uzavřeny.
slusnej magnetacek : ),poprve co u tesly vidim mikro-elektroniku


