
Magnetofon Tesla B54 mono
18. dubna 2009 v 23:35 | Vilém Mitlöhner | Cívkové magnetofony - typy
Anketa
Jak se vám líbí cívkové (kotoučové) magnetofony?
Jsou perfektní | 84.5% (2900) | |
Jo, daj se | 4.3% (147) | |
Nemám tu čest, nemohu posoudit | 4.4% (151) | |
Hnus! | 6.8% (234) |
Komentáře

bajty:
Přesně tak. Rozdíl je až u B58 (na článku se pracuje) která má už možnost automatické úrovně záznamu, ale též je vzhledově stejná.
ještě existovala tesla B588 (dost málo známá a rozšířená) mechanikou, el.zapojením v zásadě identická s B5, B54 akorát v dřevěné skříňce (jako B100, lux444 ) byla předurčená pro vývoz. ale prodávala se i doma. za pozornost však stojí automatické (také ruční) řízení úrovně záznamu, možná použito poprvé u čs.magnetofonu. ale B444 lux super měla automatiku taky

Lecho:
Teslu B588 mám ve sbírce.To sem ani nevěděl že je tak vzácná.

Já co se vzácnosti týče, mohu pyšnit jedině B43A stereo, protože na ni sem narazil zcela náhodou a na to jak mi bylo říkáváno, že je hodně poruchová, tak ta moje je naprosto v pohodě. Musel sem si ji dát dohromady ale žádné závažné opravy nebyly potřeba.
Rozdíl mezi B5 a B54 je také v barvách na ovládacím vrchním panelu viz foto. B5.má černý pruh barvy a B54 šedý pruh barvy! Je to poznat i u krytek páskových drah pod nápisem TESLA B xx! Tesla dala hodně i na kosmetické úpravy.
A ješte jedna zajímavost,B5.má klasické černé unašeče,zato B54 má stříbrné jako u Magnetofonů B90.93.70.100.
řada tesla B5 a další (B54,B56,B588...)
přinesla jednu výraznou inovaci a to cívky 180mm = 720-730m pásku DP25. jenomže, v době vzniku (magnetofonu) se v obchodech neprodávaly vůbec, leda tak soukromý dovoz nebo tuzex...a lámavost plastových unášečů cívek ? to bylo neštěstí...zlepšení nastalo až vyztužením osy ocelovým šroubkem (B70, B90, B100...)

Mám veľmi zlú správu...na Radovom webe pri magnetofóne Tesla B70 sa dozviete všetko...

Vilda:
B43A mám taky.A je plně funkční.Jen mi na ní chybí krytka hlav:(.Je to super stroj.Našel sem ji v jednom polorozbořeném baráku zaprášenou.

Ja som videl naživo iný magič z rady B5 a to B56,ale už bol vrak..

Kryšpa:
První B100 ještě se starými VU metry a duralovými hmatníky měla též unašeče bez toho hliníkového plíšku.

johny:
Lucky má B56 stereo

Je dost dobře možné, že ty unašeče stříbrná a černá verze byly víceméně dílem náhody. Na mé B 58 jsou unašeče černé, původní od novoti. Co se týká oné stříbrné "barvy", případně barvy pásků na krytu B5x, tak to není barva, ale takzvaný eloxovaný hliník neboli zvláštním postupem vytvořená barvitelná velice tvrdá vrstva oxidu hlinitého. Ve své době jedna z mála proti opotřebení velice odolných povrchových úprav a přitom docela vzhledná. Eloxovány byly samotné výlisky hliníkového plechu a ty byly potom zalisovány do dílu při lisování či vstřikování příslušného plastového kusu nebo možná nějak lepeny.
to Radim: Je to lepené a není to nijak spešl,je to obyčejný nastříkaný Hliník. Je to jen ošetřeno malou vrstvou laku kvůli opotřebení třením!!! To samé i plíšek s nápísem Bxx TESLA.
Vilda
dyt me se B43A taky moc zatim neporouchala(klepiklep),jenom spatnej kontakt u spínacu a dvě 106NU70 a nejaký ty elyty,ale s tim se musí pocitat,taky zalezi jak moc na ni hrajes,to vís ty mas z ceho vybírat,ale ja mam jen jednu moznost....,ale taky ji setrim
To Radim: B-58.má černé unašeče!!! Ty jsi ji někdy viděl se stříbrnýma

Radim:
Ta hliníková "kolečka" v unašečích jsou přilepená. Má je vlastně třeba i B700, B73, ale tam jsou již černě lakovány.

bajty:
Mým pracantem je B73 a mohu říci že letos v listopadu ji budu mít tři roky a trochu se na ní to používání možná projevuje, ale jelikož ji udržuji a vzhledově je fakt pěkná, tak se jí u mě bude snad dlouho dobře dařit. Určitě ji nedám pryč, to bych musel bejt debil.
Tak rada B5 jsou jedine magnetofony TESLA, ktere ja osobne opravdu nemusim (krome B100 a B101). Vsechno na co clovek na tehle strojech koukne, pusobi neskutecne levnym dojmem. Jsou opravdu otrasne zpracovany a dle mne se oproti rade B4 jedna o jednoznacni krok vzad.
[13]:
A čo keby urobil s tou B56 článok? Rád by som si pozrel dalšiu B56. Prípadne by mohol spraviť aj video s ňou. No nie?
Rado:
Nechci za Luckyho mluvit, ale naposled co sem tu B56 viděl tak nehrála, ale nafotit a udělat článek by nebyl problém. Ona je v sekci "obrázky" vyfocená. To je právě ta B56 od Luckyho.
Vilda
co já bych za ni dal........,spís na blesáku se taky budu rozhlízet po magicich(pochopitelne sam...),kdyby se naskytla nejaká B73 a ukecal bych ji na 500....sem s ní,internetovým obchodům(aukro)já moc neverim,to je sami predem na ucet,to já radsi z ruky do ruky
[22]:
No veď preto, že je taká pekná tak by članok tu bol dobrý. S peknou osvetlenou fotkou. No to je škoda, že nefunguje. A čo je jej? ak sa môžem opýtať.

[24]: Moje B56 je bohužel nehrající ale mechanicky fungující a vzhledově ve velice pěkném stavu článek by se tu mohl objevit ale nevím kdy protože se momentálně pracuje na DVD disku s prezentací jednotlivých přístrojů značky TESLA,převážně cívkové mgf
Rád bych tady uvedl pár vysvětlujících poznatků. Co se týče toho stříbrného a černého potisku, tak černý potisk měly starší provedení, zatímco stříbrný byl novější (cca polovina roku 1972, dále ty hlíkové stříbrné terčíky na unašečích měly pouze B56 a B588, (asi coby znak exkluzivity) zatímco ostatní B5x měly jen unašeče černé, bez nich.
Westfan: Nesouhlasím s tebou co se týče stříbrných unašečích! Ta b-54.na fotu je originál a má stříbrné unašeče z výroby!!!
Kryšpa: Nikdo tě nenutí, abys se mnou souhlasil. To o těch unašečích a potisku na panelu mám od člověka, který dělal v Tesle Přelouč skoro 40 let, dále čerpám z Technických informací, což byl vnitropodnikový bulletin, který vycházel pro potřeby servisních organizací a ve kterých jsou různé změny ve výrobě popsány. Dále také mi už hodně magičů prošlo pod rukama, takže vím, o čem mluvím. Já mám tři B54, dvě s černě potištěným panelem a jednu se stříbrným, všechny mají unašeče bez těch stříbrných terčíků, to samé platí i o B5,B58, atd.
Netvrdím, že tam ty unašeče nemůžou být z výroby, protože to tam taky sekali, co jim zrovna přišlo pod ruku. Setkal jsem se i s B58, která měla kryt páskové dráhy bílý, přestože byly ty bílé kryty jen u B56, jinak všude byly černé. U B588 je také černý, ale nemá na rozdíl od výše zmiňovaných v sobě vylisované drážky, ale je na něm nalepený hliník, stejně jako na panelu. Vrchní plast na ovládacích páčkách zase nemá šedý jako ostatní, ale pochromovaný.
Další zajímavost je v madle magnetofonu, kdy starší provedení ho měla přišroubovaný, zatímco u novějších už bylo jen nasunuté.

Sekali, co jim zrovna přišlo pod ruku, to sedí. Tehdy byl důležitý počet kusů, aby byl splněný plán, jaké to byly kusy a jak kvalitní, bylo jedno.
Kromě unašečů tam asi byly takhle sekané horní kryty. Na B5, 54 a 58 jsou dvě vzájemně zaměnitelné verze. Liší se tím, že na jedné je na hliníkovém plechu na krytu vpředu černý pruh, na druhé je ten pruh šedý. Na tomto webu je na fotkách černý pruh na B5 a B 58, šedý na B 54 . Moje B 58 má z výroby ten kryt taky se šedým pruhem. Takže který kryt měl být správně na kterém typu? Jo, a unašeče na mé B 58 jsou z výroby černé.
Radim: ty barevné pruhy souvisí spíš s rokem výroby, psal jsem tady, že kryty s černým pruhem byly starší, se šedými novější. Alespoň mi to říkal ten člověk, co v Přelouči pracoval a i to tak vypadá, zatímco černé pruhy jsem viděl na přístrojích od roku 1969 do roku 1972, stříbrné vždy byly pouze rok 1972 a mladší. Takže máš již zřejmě novější provedení B58. Kryty jsou vzájemně zaměnitelné u B5,54,58,588 (pochopitelně krom krytu páskové dráhy, tam by nesedělo typové označení, ovšem pozor, i na tomto krytu byl vespod pruh stříbrný, nebo černý) u B56 jsou jiné potisky u levé páky, B57 má potisky také jiné. To je tím, že zatímco u prvních tří jmenovaných působí tato páka coby páka síťového vypínače a voliče rychlostí, u B56 a B57 se jedná o přepínač stop.
Co se týče toho umělohmotného výlisku horního krytu, tak je stejný pro všechny typy, stačí odloupnout ten hliníkový plech a nalepit jiný, příslušný danému modelu. Sám mám takhle kryt z B56 na B58, protože původní byl poškrábaný od cívek a měl ulomené příchytky na šrouby zespoda. To byl taky "vynález", stačilo šroubek vespod víc utáhnout a prasklo to.
A ještě jeden zajímavý detail: kryty se vlivem tepla produkovaného přístrojem nepatrně prohýbaly směrem ven, což mělo zá následek miniaturní obloučeknad skříňkou magnetofonu, čili to vypadalo, že kryt přesně nelícuje s hranou kufříku, takže u novějších provedení tam byla zespoda vlepená úzká plechová výstuha, která tomu měla zabránit.
Westfan: To souhlasí! B57. už má pod krytkou páskové dráhy i dva šrouby u ty výstuhy proti reakci plastu na teplo.. ale zase mám zkušenost,že se ten plast vyboulí na jiném místě a to pod navíjecím unašečem,tak že drhne cívka o plast.a nejhorší je že stím nejde nic moc udělat.. napadlo mne,že bych ten vrchní panel mohl zkusit narovnat nad párou.. ale zpíš se toho bojím,abych to ještě víc nerosprasil než to je..
Kryšpa, Westfan:
Omyl pánové!!! Vyvedu vás z omylu. Moje B57 nemá pod krytem páskové dráhy ty dva šrouby a výstuhu plastu! Dokonce i tlačítka pro ovládání DIA projektoru jsou menší než talčítko zapuntí zásuvky DIA a SYN. Dokonce i hmatník hlasitosti je jiný než u jiných B57. Asi mám nějaké buď hodně staré provedení, nebo poslední provedení.
Kryšpa, Westfan:
Podívejte se na fotku mojí B57 u článku "Tesla B57 mono" kde sem ji nafotil. Je tam patrné jiné provedení tlačítek a hmatníku hlasitosti.
A videli ste niekto B57c a B117c, celkom sú to zvláštne magnetofóny určené pre školy. Bez pripojenia DIA a iných vymoženosti.
Vildo, to nebyl omyl, to, že tvoje B57 nemá tu výstuhu, znamená, že máš zřejmě opravu nějaké první provedení, protože ty novější magnetofony v celé řadě B5 ji měly. Jestli i ty unašeče máš originál, (a předpokádám, že ano) tak máš opravdu asi jednu z prvních, protože co jsem viděl moje B57, které mám tři a i co si pamazuju ze školy, tak všechny měly už ta tlačítka větší a navíc novější B57 měly unašeče stejné jako B101, totiž bez těch stříbrných terčíků, zato ale s těmi čárkovými nálitky, které vycházely z těch třech praporků ze středu. Já mám právě všechny B57 s nimi, takže to určitě není dodatečně vyměněné. Koukal jsem se na rok výroby a mám 1977, takže by mě docela zajímalo, do kdy se vlastně vyráběly.
A ještě pro Kryšpu: koukal jsem se na tu tvou B5, kde se divíš, že má podsvětlený indikátor, zatímco B54,56 atd. ho nemají. Ony ho totiž v originále neměly ani ty B5! Takže tam musíš mít nějakou home made úpravu. Já ho u mé B5 podsvětlený pochopitelně nemám, ani tam nikde není žádná žárovka, nebo přívod k ní, díval jsem se i na druhý exemplář, který mám na ND a taky nic. Mrknul jsem se i do schématu a tam také o žádné žárovce nebo vedení k ní není ani ň.
http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/main.nsf/wdocu/0000553 tam jak máte J.Reinwald - Tesla, tak tam máte magnetofóny Tesla a medzo nimi B57c, B117c. Ale je tam zaujímavá aj CM 130.
Skutečně zajímavé fotky, třeba ta B42A s žárovkovým indikátorem, vím, že existovala (i B41A) ale prvně ji vidím až tady.
Ten vývozní Sonet Duo je také zajímavý, má tam unašeče ze Sonetu I. Já mám také tenhle exportní typ, je to ANP 210E, ale můj má unašeče normální.
Rado:
Pěkné stránky. K té mojí B57, asi to bude opravdu nějaký hodně starý typ, ale je ve velice pěkném stavu, jako nová. Až bude chvilka, tka opíšu její výrobní číslo a případně vlezu do ní a kouknu se na datum výroby. Jinak, její unašeče jsou původní, černé bez těch výlisků jako má B101.

Možné to s tím krytem je. Ten šedý pruh mně připadá lepší. Na nějakou výztuhu zevnitř krytu si mlhavě pamatuji - už jsem ho roky neměl otevřený. Co se týká ještě krytu, nevím,jestli to bylo pravidlo, ale jak měla moje B58 za sebou nějakou první stovku hodin, plat teplem od motorku ztvrdnul a začal hnusně a hlasitě vibrovat v rytmu vibrací motorku. Řešil jsem to tehdy tím, že jsem na kryt shora přilepil v místech, kde to vibrovalo, lepicí pásku, která vibrace pohlcovala. Dneska bych to asi řešil přilepením neutrálního silikoného tmelu coby tlumicí vrstvy zevnitř krytu.

Zrovna u fotografií B4 a B 58 příslušných článků je vidět, že ten vrchní kryt u těch kusů je už nejspíš taky provozem a teplem z motorku pořádně zpracovaný, u tohoto plastu se to projevuje nahnědlým nádechem povrchu. Na fotkách je to docela dobře vidět.
radim
prejed to lestekou a uvidis,me se kryt jenom leskne a ani ho nemam nejak nepatrne zvlnenej....

Takovéhle úpravy já za prvé moc neuznávám, obvykle to je řešení jen na krátkou dobu pár měsíců a potom, protože tyto věci povrch plastu obvykle napadají ještě víc, je to potom ještě horší. Jak se takový kryt napajcuje nějakou tou leštěnkou, obvykle to už potom majitel musí dělat pořád dokola. Kromě toho ten prostředek se potom přes ruce dostává na pásky a ovlivňuje jejich životnost. Jediné, co uznávám, je napajcování krytu magnetofonu čistě antistatickým prostředkem, tehdy byly výroby plastů ještě málo propracované a spousta těch plastů neměla v sobě antistatickou složku. Na magnetofonu to potom občas dělalo paseku, když se smyčky pásky třením nabíjely a občas kvůli souhlasným nábojům odpuzovaly od sebe a tím třeba nenavíjely na cívku rovně nebo dokonce stahovaly na sebe prach z ovzduší. Dokonce jsem se setkal i se stavem, kdy statická elektřina vzniklá při otáčení pásku při přehrávání nebo dokonce nahrávání se periodicky přes něco vybíjela a ve zvuku se potom objevovalo pravidelné lupání. Stačilo tehdy vzít antistatický prostředek tehdy vyrobený promytím antistatické utěrky na gramofonové desky lihem a takhle vyrobeným roztokem vrchní kryt magnetofonu natřít a zlepšení bylo okamžité. Taky můj B58 je v současné době nefunkční, až ho budu dávat dohromady, tak kryt vezmu pod sprchu a ten hnědý nádech omezím omytím v saponátu a přebroušením nějakou jemnou brusnou pastou.Možná, když se mi bude potom ještě chtít, použiju na obnovení lesku obyčejný včelí vosk, jinak ale nic jiného.
[37]:
No tu B42a so žiarovkovým indikátorom by som aj rád videl v prevádzke, ten indikátor. Celkom zaujímavý.
To raz sa tu diskutovalo o B57c a B117c a asi o pár dni sa objavili na radiohistórii. Tak som vám dal o tom vedieť.
Radim:
To drnčení, nebo rezonování, to dělá i moje B57, je to otravně rušivej pazvuk :-/
Rado: ja som videl indikátor so žiarovkou na mono 100Vzosilňovači, a vyzerá to dobre, len je to veľmi orientačné.
[42]:
radim
lestenku se myslel obecne,samozdrejme ze pouzivam specialni estenku nemecké výroby(doufam ze to nebude spam)od Autosol - Metal Polish,je to lestenka(pasta) na vse jak na chromy tak na plasty a na pasky sem to neprenes,protoze sem ten kryt lestil kdyz sem to mel rozebraný a pekne v klídku na kolenea já nesaham zbytecne na pásky,pouze na zavádeci a to jinak nejde....

Plastická hmota se i proto jmenuje plastická, že s čimkoliv se setká, tak to do sebe nasaje a potom pomalu vydává. Jak byla jednou leštěnkou vyleštěná, má ji v sobě. Na pásky se nesahá, to je jasné, ale pokud se používají, časem se se na ně nějaké stopy stejně přenesou. Podle názvu je Autosol - Metal Polish leštěnka určená do venkovního prostředí na auto a moto, tu bych na magnetofony vůbec nedával.
radim
me se po ni magic celkem jenom leskne,v pohode poustela i spínu a kruhy od kotouců,a krásne ten povrch probudila,já bych to tak cerne nevidel

No, já asi preferuji mnohem více funčnost než vzhled.
radim
to já si to cistym hadrem pokazdý lestim znova,po kazdym pouzití,nez to dam do skríne spát i ty tlacitka jsou dvakrát cernejsi nez byly pred tim
Tenhle magič mam taky zachránil jsem ho před vyhozením je docela zachovalý dokonce jsou všechny šroubky vevnitř zabarvené tak do něj nikdo nelez, ale zdá se mi že má nějak málo basů a když přidám hlasitost tak dost šumí.

Neviete niekto, či by sa dal zohnať niekde magič B54 alebo B58? Jeden by som potreboval na náhradné diely. Ide mi hlavne o zosilovač. Vďaka
Komentáře jsou uzavřeny.
takze rozdíl mezi B5 a B54,je nepostradatelný