


Jak se vám líbí cívkové (kotoučové) magnetofony?
Jsou perfektní | 84.5% (2900) | |
Jo, daj se | 4.3% (147) | |
Nemám tu čest, nemohu posoudit | 4.4% (151) | |
Hnus! | 6.8% (234) |
neni špatná,ale na tu dobu to mohlo bejt stereo,no když je na ty školní účely,tak budiž,všiměte si stejná pojistka odklopného víka jako u B43,je vidět že asi ležela dlohou dobu ve skříni,jako nová....
bajty:
stereo teda mohla bejt ! je to škoda .Mimochodem někde jsem četl že poslední "moňáč "vyráběnej u nás byl B 700 ale ten se dělal 1980-82 takže poslední je vlastně 117 85-88.Já ji používám jako takového dělníka na přetáčení starých pásek co dostanu atp.občas pustím i nějakou mono nahrávku .Přes zesík hraje pěkně ,no aby ne vždyť jsem jí začal používat vlastně až teprve já.
On ten B117C nemá dokonce ani reproduktor ani koncový stupeň. Zkrátka to byly (stejně jako B47 a B57) magnetofony určené pro školy a tak jsou do jisté míry speciální.
B117 měl sloužit především ve spolupráci s projektorem, kdežto B117C pouze jako výukový. Na první "učitelské" stopě pásku měly být zaznamenány otázky (tato stopa je blokována proti smazání) a na druhou se měly zaznamenávat odpovědi žáka. Patrně se to v praxi moc nepoužívalo, takže tyto "školní" magnetofony bývají velice zachovalé.
Raz som išiel zo školy a pri kontajneri vidím drevenú skriňu, myslel som že je to B57... Obišiel som smetiaky, že si ho vezmem, a z druhej strany prišiel homelessák na bicykli a už ho nakladal. Magič som ale chcel, tak som mu dal 50 korún a on mi ho nechal. Vyzeral síce veľmi zachovalo, ale doma som ho zapol, síce sa točil ale zvuk nikde. Snímací zosilňovač bol v keli. Aspoň teda podaroval hlavné páčky a počítadlo pre moju B116-tku a nechal som si aj tie remienky a kolieska.
Inak ten rok výroby sa mi veľmi nezdá. Táto moja mala v skrini razítko s dátumom 8.12.1981.
Mě osobně by zajímala ta funkce vytvoření záznamu spouštění synchronizačních impulsů 1 a 4kHz. Chtěl bych to otestovat na svojí B57. Vim že tam má nějaká tlačítka na předním panelu, ale nevim k čemu se používají. Dvě jsou pro DIA projektor pro změnu snímku a to třetí netuším k čemu je.
Vilda: Super mašinka,velice zachovalá,radost se na tu B-117 koukat!!!
Kryšpa:
No, mě ji nechval Majitelem magnetofonu a autorem článku je ULVER.
Všiml jsem si toho až když jsem to napsal,tím to se omlouvám! Ulver má moc pěkný stroj!!! Má někdo zájem o tu B116A.
Kryšpa:
Pošli mi na e-mail její fotky. Možná bych měl člověka, co by o ní měl zájem.
někde jsem četl (myslim že to byl návod) že to třetí tlačítko slouží k obnovení přehrávání pro 4 khz
[8] kryšpa
o půlnoci těžko :)
a ty dvě tlačítka u b57 označené jak oDIA jsou pro ovládání obrázku zpět a vpřed viz návod
prosim vás,potřebuji poradit,dělam si amaterský zesilovač,když zesilovač kmitá tak se to projevuje vklidu bzučením a po připojení nějakého zdroje hudby hlasitým bručením?? potřebuji helpnout,jestli mam změnit kapacitu dvou kond.,nebo jsem to podělal.......díky za odp.
Jaromír:
No to jo, ale jak udělat ten synchronizační záznam.
Jaromír:
nevim jestli to tu už zaznělo,ale na virt.muzeu hist. radiotechniky,psali doslova:možnost ovládání diaprojektoru pomocí záznamu spínací frekvence 1 kHz na pásku a vypnutí magnetofonu na konci pořadu nahraným kmitočtem 4 kHz (na samostatnou stopu),takže to je asi k vyhledávání(ono by to chtělo nejlépe serv. knížku)
možná že už to víte?nevim
Na radiohistoria. sk je servisní knížka kde je toto podrobně popsáno.Ale Vilda mněl zřejmě mysli jak vytvořit onen synchro. záznam tak by mně taky zajímalo to nevím.
bajty:
O této funkcí vím, ale nevím, jak nahrát ten kmitočet 4 kHz
Ulver:
Přesně tak
To Vilda:
Práve som si prezrel dokumentáciu k B57 a vyzerá to tak, že magič sám o sebe nemá funkciu záznamu frekvencií 1 kHz a 4 kHz. Tie tlačítka slúžia len na manuálne prepínanie snímkov.
Majo:
Ano ano, to mám odzkoušené. Mám DIA projektor z NDR s označením "Pentagon" ale nemám k němu žárovku ani zásobník na snímky, což je škoda, protože bych jej chtěl používat k projekci fotografií. S magnetofonem funguje a mám k němu i dálkové ovládání.
Vilda:
pro výrobu nejrůznějších signálů používám prográmek SineGen. Sice mám stolní generátor tvarových kmitů, ale pro rychlou kontrolu anebo test něčeho je ten softwareový vynikající.
Je ke stažení tady http://www.brothersoft.com/sinegen-69507.html anebo novější verze tady http://e-cat.nm.ru/sinegen/ .
Nezalekni se toho že je z Ruska, komunikuje anglicky. Obrovská výhoda je že je možné přesně nastavit výstupní úroveň (třeba kvůli kontrole indikátorů). Signál je možné poslat na výstup zvukovky anebo uložit do souboru a poté z něj třeba vypálit testovací CD.
To Vilda:
Môžem sa opýtať, DIA projektor je niečo ako 16mm kinopremietačka alebo ten projektor na DIA rámce s fotografiami?
Já ještě když jsem měl B 57, tak jsem to zkoušel přes nahrávací šňůru a těmi tlačítky šlo pouze posouvat obrázky na projektoru. Při poslechu hudby na stopě 1-4 a stisklém tlačítku SYN to občas samo zastavovalo.
Hexyl: DIA projektor je promítačka statických snímků velikosti normálního kinofilmu nastříhaného na políčka, která jsou samostatně zarámečkovaná.
Majo: já mám taky projektor Pentacon, Aspectomat J 24 B.
DIA projektor slouží k promítání DIA pozitivů
Hexyl:
Jak zde píše Martin, je to promítačka statických obrázků.
Vilda:
Mám nějaké vyřazené školní pásky a když jsem to poslouchal, tak ta frekvence se tam objeví na krátkou chvíli a je málo slyšet.
Když jsem nahrával na B 730 zvuk pro Sonet Duo, tak na stopě 3-2 ty frekvence byly předem nahrány a při snímání na Sonetu to potom dost houkalo. Sonet Duo už mi taky nahrává, začal sám od sebe, ale nahrávka je silně zkreslená, dál jsem se tím nezabýval, ale nahrávat s magickým okem je celkem sranda. Jaký typ máš toho diaprojektoru?
Já mám J 24 B. Ty žárovky by se daly sehnat přes Aukro, zásobníky taky. Bývá tam toho dost. Já ten svůj projektor skoro vůbec nepoužívám, je dost pracné ty snímky naskládat do zásobníku, pak to zas vyskládat zpět do krabičky, naskládat zas nové.... Když se nepoužívá, tak když chci, aby jel, tak většinou nejede, k napájení slouží napevno připojená dvoulinka s vypínačem, protože jsem si neuvědomil, že stejný kabel sloužil k napájení počítače, který jsem v té době již měl. Ten projektor jsem donesl ze školy, byly tam ještě další dva, ale někdo z nich sebral objektivy, tak jsem z nich sebral žárovky a z jednoho zbytek optiky. Dále mi na něm nezavírá clona, když zavírala, částečně zakrývala snímek, tak jsem odmontoval páku, která s clonou hýbala, když jsem se snažil uvést ten přístroj do původního stavu, páka se už nenašla... Koukám, že jsem se tu o tom stroji dost rozepsal. Diapozitivy mám vyřazené ze školy, takže dívat se na to je nuda. Pak jsem ještě ze školy donesl smyčkový 8 mm projektor KP 8, fungoval, ale neměl jsem smyčky, tak jsem ho rozebral, teď mám jednu smyčku a nemám ji na čem promítat, ani nevíš, jak mě to štve, na Aukru je těch strojů výběr, ale kupovat si to nebudu.
Jinak se mi taky líbí ten autobus, doma mám Zetor 25 A na klíček, i když někdy ve 14 letech jsem několikrát na veřejných komunikacích řídil i skutečný Zetor 25 A, byla to sranda, nemělo to posilovač řízení.
Ale byl to parádní stroj. V roce 1962 stál 17 ooo Kčs (ten skutečný). Na přesnou cenu si nevzpomínám. Za 1,5 roku budu dělat řidičák, vždycky jsem chtěl Škodu 105 L, ale když teď jsou ty blbý ekologický daně, tak se to nevyplatí ji kupovat. Koukám, že jsem to s tím textem přehnal, dofám, že se Vildo nezlobíš.
Pentacon Aspectomat J24B je spomenutý v dokumentácií k B57, takže je to ten čo k nemu patrí.
Martin:
Dlouhé příspěvky určitě nevadí Kouknul sem se na ten svůj, co je za typ a docela jsem se spletl. Je to PENTACON PRAKTICA 150A a je vyroben "made in G. D. R."
To Vilda:
Aha, no tak potom to je jasné, lebo sú aj DIAprojektory kde sa musia tam dávať tie rámčeky ručne a aj ručne premietať. Ale najskôr vy myslíte ten automatický DIA projektor že?
Vilda:
Jo, PRACTICA 150 A, to jsme taky měli ve škole, nevim jestli je to tam dosud je to menší, lehčí a lepší projektor než ten můj.
Lampa je tam na 24 V, výkon si teď nevzpomenu. Ale jsou tam i jiné zásobníky, než mám já.
Hexyl:
Jj, je to na zásobník, do kterého se dají ty foto rámečky, ale bohužel nemám zásobník ani snímky.
Martin:
Ano, žárovka je na 24V a maximálníě se tam dá dát 150W žárovka.
To Vilda:
Presne to máme v škole, je to tuším Meopta Varia 5005 alebo nejak tak s takým veľkým zásobníkom...
Návod na ovládání diaprojektoru magnetofonem jsem viděl třeba v knize od Bozděcha "Stavba doplňků k magnetofonům" Někde ji doma ještě mám, jen vědět kde. Nevím, jak moc k tomu kecám, ale ten ovládací kmitočet 4 khz se nahrával s úrovní - 20 db proti běžné úrovni, takže když se dostal do repráků, nijak zvlášť nerušil. Z běžného signálu se tahal úzkopásmovým filtrem, v Bozděchovi tam byly tranzistory, dneska by už vzhledem k mnohem většímu zesílení a tím dosažitelné kvality fitlru byly lepší operační zesilovače. Nahrával se tehdy z sinusového generátoru 4 khz.
bajty: Mohlo by to být klidně kmitání, i když to se obvykle projevuje výrazněji, ale spíše to bude špatně připojené uzemnění, neuzemněný nějaký velký kovový kryt nebo něco takového. Chce to vidět schéma zesilovače, proměřit napětí na bodech, porovnat s hodnotami napětí uváděnými v dokumentaci .... V první řadě bych poradil pečlivě zkontrolovat, jestli je všechno zapájené tak, jak má. Konkrétní dotazy je nejlepší směrovat na lidi, co tento zesilovač znají nebo ho rovnou mají.
Radim
díky za cené rady mrknu se na to,je to opravdu obyčejný 2X4 W.
radim
díky už jsem to rozchodil,celekem i dobře běží neskresluje,ani tak nešumí,mam radost
wau tenhle magič mam doma jako nový , ale nefunkční ten co mi to prodával tak trdil že hraje on hrál minutu pak zhrasla zelená diotka a jen hrozné praskání a šumění z ampilonu
pupket:
myslim si,že máš prasklou pojistku,proto ti nesvítí ta dioda,mě taky nesvítily všechny žárovky a byla to pojistka,mrkni se na to
pupket:
Souhlasím s Bajty, koukni se na pojistky.
Dík za radu, ale pojiskama to není diodka chviku svítí pak zhasne magič jen šumí a praská z amplionku a podtim lupáním je slyšet že to trošku hraje on tam musí být nějaký ublb protože když zmáčku při play nahrávání tak se červená diotka rosvítí a nahrávku to maže.
Nazdar Vildo.uz som sa dávno neozval lebo nebolo času.ale chcel by som vedieť ci más skúsenosti s páskami Stilon a kdo ich vyrába jedna sa mi dostala do rúk uz pouzitá ale nahravka bola celkom fajn.chcel by som vedieť tvoj názor.
Brody:
tak Stilon je myslím polská výroba ,jednu mám je naní první nahrávka a je docela slušná. Moc tu pásku nepřehrávám takže jinak nemůžu posoudit ale bude natom asi
jako náš Emgeton.Někde jsem snad ale četl
že to byla nějaká licence takže možná ta kvalita nebude aš tak špatná.
pupket:
prozkoušej celej plošňák,nikde musí být chyba,já taky dělal vědu kde to asi je a kouknu na pojistky a drát je přepálen...,možná bude chladnej spoj,nebo utržená nějaká nožička, a nebo možná,když řikáš to praskání,ale je slyšet,to by mohl bejt uzeměnej zvuk,tozn. že se ti mohl opřít holej kus drátu o rám co vede od hlav(ale zase ta dioda,nevim),no jinak zase takovej odborník v tom nejsem,koukni na to,dej vědět....
Brody:
Bohužel s těmito pásky nemám zkušenosti, ale možná by bylo dobré se podívat např. na google a tam zadat tu značku, mohlo by tam o tom něco být.
pupket:
U mojí B57 to bylo odtržením jednoho drátu. Pořádně si projdi všechny dráty a podívej se i na tranzistory. To bývá většinou ten problém.
vilda
éé,chtělo by to taky jedno malé video,až budeš mít dlouhou chvíli,chybý v "moje zbírka"
Brody:
Stilon je made in Poland. Je to licence AGFY, ty pásky mám asi 4 a hrajou i po letech špicově, dokonce jsem jeden nově nahrával na CM130. Původní záznam dokonale smazán a nový záznam cinká jak na novém pásu. Vyráběly se tloušťky 25 a 35 mikronů, jiné jsem neviděl, ale třeba existují
Pupket:
Nerad bych blbě radil, ale tohle mi dělala B43 a pak i B116. U mě to bylo přepínačema, prolito WD40(i když někomu vstanou hrůzou na hlavě vlasy), ale od zákroku před 2 lety B43 bez chyby a zatím (téměř 2 měsíce)i ty potvory v B116 žijou a fungují tak, jak mají.
vilda:
no přeci Tesla B117,né?
v sekci moje Sbírka tam chybý
za gramatiku předchozím komentáři se omlouvám ta čeština,že?
bajty:
No jo, ale když si pozorně přečteš, kdo je autorem článku a zároveň vlastníkem magnetofonu, tak zjistíš, že "já" nemohu video natočit.
No nad nějakým videem jsem už dávno uvažoval ale pro jeho pořízení mám bohužel k dispozici pouze foťák ,to by až tak nevadilo video dělá vcelku obstujné ale snímání zvuku a zvláště hudby je katastrofální .Z tohoto důvodu prozatím nemůžu nic natočit jelikož zvuk je u takového videa zásadní věc.
pavel květoň:
Díky tobě to jede prolil jsem ty přepínače (tedy jen kontaktolem) a hraje šumění praskání je pryč ještě jednou dík za radu.
Mám jeden dotaz, kam chodíš na takový krásný stroje, to jsou stažený fotky? nebo to je fakt tvoje sbírka. Já mám doma akorát Teslu AZS 100L, Teslu NZC 431, Teslu B93 a Teslu 820A, ale ta je ve stavu na vyhození, ale mě je toho líto, tak přece to nevyhodim.
David:
Všechny fotografie magnetofonů, které mají vodopis http://starestroje.blog.cz/ jsou v mém vlastnictví a nebo prošli mýma rukama, případně mi byly zaslány jejich fotografie, např. tato B117 je od Ulvera, který mi zaslal fotografie.
Já osobně vlastním tyto přístroje: Magnetofony Tesla B43, B57, B90, B100, B700, B730, B73
Vypsal sem pouze kotoučové magnetofony.
Pochopitelně Díky za odpověď, chtěl jsem se ještě zeptat jest-li byla B117 i ve stereo provedení např.: B118 nebo něco podobného, já osobně jsem nic takového nikdy neviděl
Vilda:
Tak s tím vodoznakem seš v prdeli on se dá přes Zoner Photo Studio v pohodě při kafíčku odstranit
, ne že bych to snad chtěl použít
, ale jen ti to říkám.
David:
B118 není. Typy s ozančením x7 byly magnetofony pro školní účely, tedy B47, B57 a B117. Docela se divím, že nebylo něco jako B77, ale prostě nebylo.
Magnetofony se stereo zesilovačem byly s číslem x3, tedy B43, B73, B730, B113 a CM130. Vyjímkou jsou typy B100, B101 a B115, které vybočují svým označením. Magnetofony stereofonní ale bez zesilovačů byly B46, B56, B116 a CM160
Věřím že vodopis jde vymazat, ale na druhou stranu, alespoň nějaký pokus o autorskou značku.
Aha, tak aspoň vím něco nového co se týče značení, s tím vodoznakem ale máš pravdu málokdo ví jak to odstranit a lepší něco než nic. Jo a ty výslovně zakazuješ abych dal třeba tvoji nějakou fotku na svůj web nebo je to povolený s tím, že tam nechám ten vodoznak? Díkes
Jo chtěl jsem se ještě zeptat, na tom blešáku máš nějakého určitého prodejce cívkáčů nebo na to náhodně narazíš pokaždy jinde?
David:
Když si o fotku napíšeš, tak ti ji mohu poslat bez vodoznaku, nebo pokud budeš chtět, řekni si který přístroj chceš nafotit a já ti ho pošlu aby byl podle tvých představ. Už sem se setkal s tím, že moje fotky byly použity i na Aukru. Když si fotku stáhneš, tak stačí jen napsat její původ. Když o tom vím, tak mi to nevadí, ale nemám moc rád když to někdo vyloženě "ukradne".
David:
Jezdí tam jeden starší pán (spíše důchodce) a ten tam prodává od magnetofonů, gramofonů, receiverů až pro stará rádia. A také se tam objeví vždy něco náhodně i od jiných lidí
Aha, tak díky za užitečné informace Jo mimochodem, mohl bych ti udělat článek s fotkou na AZS100L ? moc zesilovačů tady zrovna nemáš, tak bych rád aspoň zase vyvolal nějakou diskuzi. Co mysliš rovnou bych to téfotky dal vodoznak
Zdravím všechny,
dostal jsem téměř nový magnetofon B 117 a sháním k němu schéma, nebo alespoň odkaz, kde by se dalo stáhnout, stačilo by mi oskenované. Mám doma dva magnetofony B5 a B56, které mám shodně seřízené (kolmost, úroveň záznamu, atd.) a totéž bych chtěl udělat i u tohoto "krasavce". Předem díky za tip a přeji krásný den.
Václav
for Václav:
Návod na údržbu na stiahnutie nájdeš tu:
http://www.radiohistoria.sk/Oldradio/main.nsf/e441d99b59a1bf26c12570d30062d2cf/51cbfeb5f23d9efac125733f0072d941/$FILE/TSLB117SNS.pdf
Môj kamarát,s ktorým si dopisujem má tiež B117 a keď ju opravoval,tak som mu poradil presne toto.A krásne mu šlape,donedávna bola uňho kráľovnou medzi jeho magičmi B101,ale sa mu pokazila,tak už častejšie používa B117
Zdar, kdyby měl někdo zájem, mám doma funkční B117c, ale v horším stavu a nekompletní. Cena za dopravu, Brno. Ozvěte se prosím na origen (zavináč) kacetl.com Když jsem ho tehdy obdržel, tak mi bylo řečeno, že je to z hlasové laboratoře.
Komentáře jsou uzavřeny.
Tiež som tento magnetofon kúpil, a je prakticky nový, vôbec nepoužívaný. Akurát, ked som dával dokopy B100, tak som z neho zobral kryt páskovej dráhy.