Komentáře
Ahoj, tak tenhl emagic ke me pribyl vcera
Jeste jsem ho nezkousel, jelikoz - nemam prazdnou civku na pasek (porad lepsi mit plne a nemit prazdnou, nez naopak a dale mi chybi ten pruhledny kryt pres civky - nevite, kde by se to dalo sehnat? Nejake tipy, kde se takove veci vyskytuji apod.

Josef: Jj, už mi přirostl Hraje fakt parádně, je jde trochu ztuha páka pro převíjení tak to budu muset vyčistit, ale jinak je perfektní.

Sima: Věděl bych o jednom obchodu v Praze na Karlově náměstí (nebo teda kus od náměstí). Je v podstatě naproti zastávce Moráň tramvaje 14, 16, 18 a 24, nebo tedy mezi zastávkou Karlovo náměstí a Moráň. Je tam taková pasáž, elektro a prodávají tam i věci na tyhle mašiny. Já tam koupil nové kladky k setrvačníkům, řemínky, počítadla a myslím, že tam mají ještě mnoho dalšího. mají tam i vystavený vršek z magiče, tuším B700, ale nejsem si jist. Mohli by tam mít i to plexisklo.
Vilda: myslis prodejnu Compo nebo ten bazar vedle ni? No kazdopadne se tam zajdu podivat - diky.

Sima: Fakt nevim název, ale vím že to tam je. Ve výloze mají různé stavebnice blikátek, Led diod a podobných ptákovinek, jsou tam i ty věci pro magiče.
Tak jsem tam koupil pruhlednej kryt, remenicky a reminky... Kryt je teda na nejakej jinej, ale velice podobnej typ - hacky jsou asi o centak dal od sebe. Uprava byla trivialni - dat mezi krat a hacek podlozky (jsou zevnitr prichycene sroubkem) a kupodivu vsechny rozmery sedi (ale podle fota to origos neni
Jinak reminky maj spravny prurez (rojuhelnicek) hodici se k motorku, ale jsou krapet delsi... a zrovna tento potrebuju vymenit Premyslim o zkraceni a pokusu o slepeni "zazracnym" sekundovym lepidlem.
Jinak motorek mi po vyndani, vycisteni a namazani porad vrci (nesrovnatelne mene, nez pred tim, ale je to tam...), tak nevim, jestli je to normal nebo ne?

Sima, no, to zkracování bych nedělal, když tam uděláš "zub" tak ti bude házet a bude to poznat na rychlosti, jde teda o to, který budeš zkracovat... No, mě motor na B90 taky trochu vrčí nebo teda hučí, co s tím, to bohužel nevím.
Jo. Lepší bude připasovat podobný řemínek i když určen
pro jiný typ magiče. Podstatná je délka v mírně napnutém stavu. Průřez není snad kritický, já jsem dával náhradu do B400 pro pohon pravého unášeče, orígoš byl 3-hran, nesehnal jsem, koupil za to kruhový, snad z bateriového Pluta a jelo to ostošest. Jistě,metoda partyzánská, ale jak účinná. Ahoj.

Mám problém. Dnes mi B73 začala prskat v levým repráku i když je posuv pásku vypnut. Prská to podle toho jak je potenciometr zesílen. Když dám play a pauzu tak to hýbe i indikátorem, i když je zvuk vlastně zastaven. Začala to dělat dnes zničeho nic. Může to být vadný potenciometr? Je teda pravda, že jde hodně volně.
Vzhledem k tom, že píšete, že prskání je indikováno indikátory, tam bych zcela vyloučil potenciometr hlasitosti, protože ten je zapojen až za indikátory. Tipoval bych na trimr regulace snímací úrovně, vazební kondenzátor nebo i tranzistor. v případě potřeby Cám zašlu schéma.
Petr Novak:
Teda, schemu od B73 by som bral aj ja. Bolo by mozne mi ju poslat na e-mail? Mozem za to poslat od B113.
Ozaj, zamyslal sa niekto nad tym, preco je B73 po stranke zvuku najprijemnejsia? Mne to pride vdaka vykonovemu zosilnovacu, ktory je osadeny kvazikomplementarnymi koncami s KD605 a v potenciometroch regulatorov hlasitosti boli 3 odbocky, ktore zabezpecovali fyziologicku regulaciu. V B113-CM130 boli konce MDA2020, co su totalne smejdy, naviac v B113 s nesymetrickym zdrojom a vo vsetkych chybala v regulacii hlasitosti fyziologia. Neviem, mozno je to len moj subjektivny nazor, ale pri porovnavani CM160 a B73 pripojenom k receiveru Kenwood na reprakoch CHARIO Reference200 sa mi ten rozdiel medzi oboma kotucakmi stratil., akurat nahravka v oblasti vysok nie je u B73 na rychlosti 9,53cm/s tak brilantna ako u B113-CM160.
Schéma k Vám cestuje..
K Vašemu dalšímu textu : Plně souhlasím, že použití nesymerického napájení pro MDA 2020 nebyl ideální krok, protože mám dojem, že ani výrobce nedoporučuje provoz na nesymetrické napájení. Výrobce asi k tomuto řešení vedl jednodušší zdroj a to, že pro nesymetrické napájení jsou reproduktory odděleny výstupním kondenzátorem, který je vlastně chrání při poruše koncového stupně. Pokud by výrobce použil symetrické napájení, kondenzátory z obou kanálů odpadají a reproduktory jsou připojeny přímo na výstup IO. Bohužel, při jakékoliv poruše výkonového IO se může na výstupu objevit kladná nebo záporná polarita plného napájení a poškodí se reproduktory. Nejsem si po té době už jist, jaké měl MDA 2020 ochrany, ale vzhledem k tomu, jak se má ochrana dělat a jak se také dnes realizuje (relé na výstupu), tak si myslím, že výrobce dal přednost jednoduššímu řešení..
Pokud píšete o zvuku, tak souhlasím s tím, že tak pečlivě udělaná fyziologická regulace hlasitosti se třemi odbočkami na potenciometru hlasitosti jako měla B73 se už dnes nenajde. Myslím si ale, že osazení 2xKD601 na kanál s komplementárním buzením KF 507+517 na zvuk nemá vliv a že by zesilovač s IO hrál stejně. Je to skutečně v té fyziologii.
Pokud se týče odlišného zvuku z 113 a 73, tak se připojuji s nepatrnou poznámkou. Záleží na nastavení velikosti vf. předmagnetizace, které se časem, jak se záznamová hlava opotřebovává (u B73!) stává zbytečně velkým. Dochází tak ke zvýšené demagnetizaci hlavně výšek a magnetofon nahrává bez výšek.
Čaute !
Koupil jsem si stejný kousek dneska v bazaru za 200 kč. Sice vypadá jako by byl z popelnice , tak uvidím co se s ním bude dát dělat . V bazaru hrál , ale doma jsem zjistil že výstupy na reproduktory nefungijí . Lépe řečeno funguje jen jedn a to L ......jinak je to mrtvé . Mužete někdo předčasně říct o co pujde ? Asi je vadný zesilovač. Ještě jsem ho nezačal rozebírat. Díky
Petr Novák: No, docela by mi to schéma bodlo... B73 je přeci jen už dost složitý přístroj. K tomu prskání, nedělá to vždy jen někdy, teď třeba šel dva dny bez problémů a dnes opět. Byl bych nerad, aby mi odešel, fakt je to skovst. Pokud by teda bylo možné zasalt to schéma, budu jedině rád.
Dobrá rada . Přes víkend se na to mrknu .Ted ho nemám ani doma . To by byla paráda , kdyby to bylo v pojistkách . Kolik je tam vlastně těch pojistek ? To je ke každému výstupu pojistka .......L, P,LZ, PZ ? funguje jen L -ko .
Pojistky pro zesilovač jsou dvě, jsou označena Po3 a Po4 každá pro jeden kanál a mají hodnotu 1,25 A a jsou v provedení "F", t.j. jsou rychlé. Je potřeba dodržet samozřejmě proudovou hodnotu a také to "F", protože jinak je nebezpečí, že dříve "odejde" výkonový tranzistor a pojistky zůstane v pořádku.
Zdravím a přeji mnoho úspěchů !
Petr Novák
Díky za cenné informace a ten uspěch se určitě bude hodit. Dám vědět jak jsem dopadnul.
Este by som dodal, ze reproduktory v kanaloch LZ a PZ su zapojene do serie a signal odoberaju zo zivych kontaktov L a P, co teda znamena, ze ak nie su pripojene obidva, tak nehra ani jeden. (ako svicky na na vianocnom stromceku)
Petr Novak:
Inak tie koncove tranzistory vacsinou znesu viac, ako je schopny dodat zdroj. Je to trosku predimenzovane. :))) Ale mne sa podarilo zabit budiaci stupen (KF507,517) pomocou skratu na vystupe. :))) Poistky v napajani to bohuzial nezachranili. :)))
Inak B73 ma zaujimavo rieseny napajaci zdroj. Trochu nekonvencne a nechapem, co k tom vlastne panov v Prelouci viedlo.
Tak jest, skutečně jsou zadní reproduktory zapojeny takto. Navíc, jsou zapojeny vzájemně v protifázi. Reproduktory tak hrají vzájemně v protifázi rozdíl mezi levým a pravým kanálem. Tedy, čím je větší rozdíl mezi oběma kanály, tak tím dostávají zadní reproduktory silnější signál. Maximální signál dostávají zadní reproduktory v případě, že je reprodukován signál, který je elektronicky upraven tím, že je uměle zvýšena rozdílová složka. Toto řešení se používá v rozhlasovém vysílání, aby přijímače typu "jezevčíků s blízko umístěnými reproduktory, hrály stereofonně, jako by měly reproduktory dál od sebe. Některé přístroje to umí i samy o sobě, to jsou ty různé přepínače WIDE, SPATIAL, apod.
Jednou jsem B73 zkoušel v nepoužívané místnosti se čtyřmi reprosoustavami v suterénu a poslech byl velmi zajímavý.. Mnoho nástrojů jsem skutečně poslechem lokalizoval vzadu..
Pokud se týče výkonových tranzistorů a jejich odolnosti, tak se mi je povedlo zničit.. Je potřeba uvážit tu baterii čtyř kondenzátorů o celkové kapacitě 4000 mikrofaradů, ve kterých se uskladní dostatečný náboj na eventuální zničení..
Zdroj řešili v Přelouči se snahou o oddělení napájení výkonového zesilovače od ostatních obvodů a také se snažili, aby nemuseli ve zdroji použít elektronickou stabilizaci. K tomu také přispívá ten řetězec RC členů u napětí "1".
Ja bych to napajanie asi riesil trosku inak, ale zas ak uvazim vtedajsiu a terajsiu suciastkovu zakladnu...
Ten system reproduktorov je myslim kvazi-kvadrofonne zapojenie systemu Hafler-Gerzon. Zda sa mi, ze to iste bolo pouzite aj zosilnovaci Transiwatt TW40, ale tam bol dodatocne zavedeny este presluch z prednych, do zadnych sustav pomocou rezistoru zaradeneho medzi zem a tu seriovu prepojku reprosustav.
B73 som skusal na 4 reprosustavy aj ja, hra to zaujimavo a ako ste povedali, niekedy sa to velmi podoba pravej kvadrofonni. Ale mne zvuk zozadu nerobi moc dobre, ja nepouzivam ani veci ako dolby ProLogic apod.
Chlapi díky za cenné informace . Dneska jsem už začal z pruzkumem a první věc, kterou jsem objevil byla ta , že místo pojistky pro pravý kanál tam předchozí majitel natáhl drát . Také jistě zajímavé a učinné řešení . Otázka je jakou to muže mít životnost a spolehlivost. Teda nemyslím ten drát, ten asi vydrží všechno.
MARCEL: To s tím drátem, to jsi mi připoměl, že kamarád v podobné úpravě dostal Teslu B730. Ten drát fakt vydržel, a právě proto, že tam byl, tak to zničilo pravý kanál na zesilovači, konkrétně tedy stopu 3-2
Chtěl bych se zeptat, když dám do magnetofonu, např. B90, který má pojistky od zesilovače T500mA např pojistky T400mA, mohu tím něco zkazit? Když tam budou slabší pojistky tak by teoreticky ten zesilovač mohl být více chráněný, nebo to je blbost?
Nezkazí se nic ani není ohrožená elektronika.
Úvaha je celkem správná že nižší hodnota pojistky (mA)
stroj lépo ochrání. Jen při zvýšeném odběru (při startu
nebo ve fortissimu) může - teoreticky-slabší pojistka střelit. Jinak, index-T znamená pozdější vypínání, opakem
je F(fast)-rychle vypínací.
Tak to Vás Vildo lituji, protože Vás s největší pravděpodobností čeká výměna 2x KD 601 a také KF 507, 517, což není u B73 žádná příjemná práce...
Teď mne ještě napadlo pane Vildo, zkuste ten drát odstranit, pojistkové držáky napružit a vsadit do nich novou pojistku F 1,25A. Eventuálně,.pokud máte možnost, tak změřit za provozu, jestli je napětí na obou stranách pojistkového držáku (měřte skutečně na tom tvarovaném plechu, ne na samotné pojistce..)..! Měřte samozřejmě opatrně, je tam okolo 42 V, tedy víc, než je bezpečné napětí.. Také pozor na eventuální zkraty, apod...
Mne totiž zaráží, že Vám asi hraje druhý kanál, ačkoliv je napájen ze stejného zdroje. Protože, pokud by došlo k závadě na zesilovači, spojené s jeho nadměrným odběrem, tak by se ve Vašem případě, protože máte místo pojistky drátěnou propojku, musela závada přenést do zdroje a eventuálně by vypadla jedna z pojistek T630mA na primáru transformátoru nebo by mohl shořet i transformátor. Potom by to buď nešel ani motor nebo by to vůbec nehrálo..
Jestli ve Vašem případě není kovová propojka nebo pojistkový držák zkorodovaný tak, že přes něj neprojde napájení..
Je ale samozřejmě možné, že závada zesilovače je takového rázu, že není spojena s odběrem nadměrného proudu.
Pak by stálo za to, pokud máte ještě venku ten voltmetr, změřit napětí na kladných pólech kondenzátorů C 58 a 258, kde by mělo být asi polovina toho, co jste naměřil na pojistkách Po3 a Po4, tedy asi 21 V.
Těším se na Vaši zprávu !
Já se omlouvám panu Vildovi, samozřejmě je moje komunikace směřována na pana Marcela..
Ještě jednou se omlouvám
Ja by som len dodal, ze okrem KD601 tam funguju aj ostatne typy NPN rady KD60x. Ja som mal v nasej KD605 a ide to teda pochopitelne aj s KD606 a KD607, ktore sa lisia len vyssim zavernym napatim. :)
Co sa tyka tej zavady v zosilovaci, ja som mal vadny KF507 a odber sa nezvysil, dokonca sa ani neprepalila poistka. Inak menit tie koncove tranzistory by som fakt nechcel... Ak k tomu dojde, tak prajem vela pevnych nervov.
Ako uz bolo povedane, aj ja bych tam najprv dal povodnu poistku F1,25A a zmeral by som, ci je napajacie napatie aj na doske prislusneho kanalu.
Pánové děkuji , zatím jsem zjistil jen tolik ,že i po výměně drátu za pojistku se to chová pořád stejně . Tudíž aktivní výstup je pouze samotné L . Jinak jsem už ho odstrojil, a vidím, že to bude síla to rozhýbat.
Petr Novák : Vím, že komunikace je směřovaná na mě a děkuji za cenné rady .
A co když je vadný ten síťový Izostat, který spíná reproduktory ? Já, pokud si pamatuji, tak pokud se stisknou oba přepínače, tak hrajou vnější reproduktory. Pokud se stiskne jen jeden, tak hraje stisknutý kanál do svého vnějšího reproduktoru a do reproduktoru v magnetofonu. Pokud se nestiskne nic, tak nehraje žádný reproduktor a lze tak poslouchat na sluchátka.
Doporučuji : Změřit na kladném pólu C 58 a C 258 jestli tam je polovina napájení (asi 21 V). Pokud ano, tak zkuste sluchátka do 5 kolíkového výstupu, jestli nebudou hrát. Pokud ano, tak je závada v přepínání poslechů. Pak bychom si řekli, jak přepínač proklemovat, aby to chodilo.
Tato závada se mi jednou stala. Použité síťové Izostaty jsou poměrně málo kvalitní, nebo přestanou cvakat (k tomu jsou tam takové pružiny, které mají za úkol mžikové přepnutí - je možné, že jsou pružiny prasklé a přepínač tak vůbec nepřepíná...) a proto magnetofon přestane hrát. Sluchátka nicméně hrají vždy, protože jsou odbočeny před tímto přepínačem.
Pokud výše uvedená napětí budou OK, a stále to bude němé i na sluchátka, tak budeme hledat závadu na vstupu.. zesilovače..
Mne raz nesiel jeden kanal, lebo som mal ulomenu nozicku na jednom rezistore. Nebolo to ani vidno. Rezistor mal mat hodnotu 2k7 (vysondoval som to z druheho kanalu) a myslim, ze isiel z vystupu korekcii na vstup vykonoveho zosilnovaca. Ale vtedy som v tom vadnom kanale pocul aspon mierny sum (zakladny sum zosilovaca).
S tymi izostatmi na prepinanie repro som nikdy problem nemal, ale kazdopadne je to dobra rada skontrolovat aj tie.
Ozaj, mam moznost sa znovu dostat k B73, su tam trosku problemy s brzdami, ale inak je perfektny po stranke vzhladovej aj technickej. A najlepsie je na tom to, ze majitel zan nechce nic. :)
balenoGLX: Teď jsem měl možnost mít druhou B73, opravoval jsem ji a pak mi její majitel nabídl zda ji nechci, řekl jsem že ne a vrátil mu ji v opraveném stavu. Prý že byly už špatné hlavy. Hlavy byly jen špatně nastaveny a chtělo to opravit brzdy, hrála pěkně, ale má je lepší
Petr Novak: Vcera mi volal jeden znamy s tym, ze sa mu v B73 vyskytla nasledovna vec:
Pri plnom vybudeni doslo k skratu na vystupe laveho kanalu. Vraj v magnetofone nieco zadymilo a zacal hrat sposobom, ako keby isla len jedna polvlna signalu. Najvacsi problem je v tom, ze to robia obidva kanaly a v skrate bol iba jeden. Este doplnim, ze pri posluchu na sluchatka to hra normalne, len ked sa pripoji zataz s malou impedanciou ako je napr. reproduktor, tak v zvuku chyba ta jedna polvlna. Ze vraj sa to vtedy chova rovnako, ako keby do serie s reproduktorom zaradil diodu.
To, jak to líčíte, tak to vypadá, že při zkratu odešel spodní KD 601 (ten, který má uzemněný emitor) ale tak, že jen přerušil.. Potom ta komplementární dvojice budících tranzistorů KF 507, 517 nadále funguje do vyšší zatěžovací inpedance OK, ale, protože je v pořádku jen jeden KD 601, tak to do malé impedance dodává jen jednu půlvlnu..
Pokud se týče toho, že závada se projevuje v obou kanálech, tak, to se přiznám bez mučení, pro to nemám žádné vysvětlení...
Bolo mi este potom povedane, ze plosaku sa prepalili akesi prepojky (asi tie dratove rezistory) a ze je to asi na oboch kanaloch. Budem sa na to musiet pozriet ja a pomerat to. Dam potom vediet, co tomu bolo, az to zistim, lebo s radami na dialku pri takejto zavade uz asi nevystacime. Mna tiez najviac dostalo, ze to robia obidva kanaly napriek tomu, ze k pretazeniu doslo len v jednom...

Potřeboval bych poradit. Kamarádova B73 při sepnutí tlačítka "stereo" prohodí levý kanál za pravý. Mám na mysli to, že stopa 1-4 hraje v pravém reproduktoru a 3-2 v levém. Když se ale zesiluje nebo zeslabuje levý kanál, reaguje levý reproduktor a naopak. Když se na magnetofon nahrává, tak je to v pořádku, ale při sepnutí tlačítka "odposlech" se objevuje tato chyba, prohození kanálů. Čím to může být?
Podla mna su prehodene kable na prepinacoch stop. Inak si to vysvetlit neviem. Alebo co este skor, su prehodene kable na snimacej hlave. Ak hraje samostatne stopa 1-4 a 3-2, tak je to v poriadku? Nehraju aj tie naopak? Kazdopadne by bolo dobre otvorit si schemu a prepipat merakom (multimeter prepnuty na funkciu ohmmetru) vodice od hlav a postupne ist az ku vstupu vykonoveho zosilovaca.
Ja som dnes otvoril tu moju B73, co sa mi podarilo zdarma ziskat. Vymenil som zaznamovu a snimaciu hlavu ANP937 a ANP938 za ANH200 a ANH220, vymenil som povodne jednoduche brzdy za zdvojene z mgf B730, dal som tam indikatory a obvody indikatorov z B115. Okrem toho bolo potrebne vymenit uplne znicenu razovu spojku na predlohe a nastavit navijaciu spojku praveho unasaca. Nakoniec som vycistil kryty. V praci este kompletne nastavim elektroniku, dam zalestit plexisklo a domontujem snimac automatickeho zastavenia. Uz teraz vyzera ta B73 krasne a funguje perfektne.
Vzhledem k tomu, že přepínač "STEREO" má šest kontaktů, z nichž tři jsou ve vstupním zesilovači (kde "moní" v klidové poloze stereofonní vstupní signály při eventuálním záznamu MONO) a druhé tři kontakty odstraňují spojení obou snímacích kanálů, aby při mono provozu hrála jedna stopa do obou kanálů (opět při klidové poloze, protože při provozu MONO závislá aretace tlačíka STEREO vyskočí) tak se nedomnívám, že tlačítko STEREO způsobí přehození kanálů tak, jak Vy píšete. Je nasnadě otázka, jestli skutečně magnetofon nemá přehozené kabely u snímací hlavy tak, jak píše správně BalenoGLX. Nejrychlejší kontrola je v režimu mono, kdy stroj musí reprodukovat tu stopu, na kterou je záznamovou hlavou přizován záznam (tedy nikoliv podlech ze druhé stopy, který je mimojiné k dispozici na pomocném konektoru vzadu pro multiplayback - takovým tím krátkým kabelem, přidaným při koupi).
Připomínám jen, že se signály daných stop přepínají dál do zesilovače těmi nepřepnutými kontakty druhé stopy..
Dokážu si představit tuto závadu jen jako důsledek chyby při výměně Izostatů přepínače stop.
P. Novak: CO som Vam spominal ten zniceny vykonovy zosilnovac u tej znameho B73. Tak dnes som ten mgf otvoril a nasiel som prepaleny R100 v kolektore spodneho KD605. Po vymene zacal lavy kanal fungovat normalne. Ten pravy kanal, co nesiel tiez, tak on vlastne fungoval, ale len s niektorymi reprosustavami s jednoduchou vyhybkou. Pri pripojeni k sustave s vyhybkou 12dB/okt. sa zosilovac rozkmital. Na vine zniceny rezistor R303 v Boucherotovom clene. Ako mohlo dojst pri skrate laveho kanalu k poskodeniu tohoto rezistoru v pravom kanale mi vsak doteraz ostava zahadou. Neviem si to nijako vysvetlit...

Petr Novák ; balenoGLX: Zkusím tam dát pásek pro mono záznam a otestuji tu snímací hlavu, ale je to přístroj, do kterého nikdo nelezl. Taková ta barva jak se dávala na šroubky a ta je všude neporušená a původní.
Taky je možné, že závada je už z výroby... Kabelová forma B73 je dost složitá, i když na B43 nemá... Taky je možné prohození kabeláže u přepínače TAPE - SOURCE.
Pokud byl stroj používán jen v režimu stereo, tak je dost možné, že se na závadu přišlo až nyní..

Petr Novák: No, přišel jsem na to právě já díky tomu, že jsem tam pustil záznam v rychlosti 9, který hrál opačně (prohozené kanály) než na B100, která je v pořádku. Zkusím tu hlavu...

Tady je web se schematem (teda mnoha uzitecnymi schematy http://www.radiojournal.cz/schemata.htm
Jinac mam otazku - je mozne pripojit k B73 gramofon Tesla NC300? Gramofon mi v poho hraje s zesikem AZS223, s B73 ani tuk - mozna jen jine zapojeni petikoliku - radsi se vsak ptam...
Sima: Nie som si teraz stopercentne isty, ale myslim,ze NC300 ma magnetodynamicku vlozku prenosky a potrebuje specialny predzosilnovac s citlivostou aspon 5mV/47kOhm a frekvencnym priebehom podla krivky normy RIAA. B73-ka ma vstup len pre gramofon s krystalovou prenoskou, teda vlastne klasicky linkovy vstup s citlivostou 200mV/1 MOhm. Zosilnovac AZS223 takyto vstup pre magnetodyn. prenosku pochopitelne ma. Takze mate dve moznosti. Prva je zohnat si externy predzosilnovac RIAA a vradit ho medzi NC300 a B73, alebo druha moznost, ze gramofon pripojite k AZS223 a B73 budete napajat signalom z vystupu pre nahravanie na magnetofon z AZS223.
balenoGLX: diky.
Prisel jsem na to, ze mi vstup pro prenosku na B73 hraje jen pri "simulaci" (vypnuty motor) nahravani na pasku - zvuj je samozrejme blbej diky nepritomnosti korekce RIAA. Kazdopadne - existuje nejaka kombinace stisknutych tlacitek, kdy by B73 mohl slouzit jako zesilovac a nemusel jsem zapinat nahravani na pasku?
Ne.
K tomu je tam právě ten vypínač motoru, aby Vám zbytečně neběžela nechanika. Jen prosím pozor na to, abyste při stisknutí záznamu a otočení knoflíku Play ještě zařadil pauzu. V opačném případě by se mohl stojícím tónovým hřínelem vymáčknout důlek do gumové tónové kladky, který by tak mohl zvýšit kolísání.
Petr Novák: Takže B73 nejde použt jako zesilovač, aniž bych dal nahrávání (s vypnutým motorem) ?
Ne nejde.
Vy asi myslíte to, co umí B113, 115, 116, kdy kdykoliv stačí přepnutí přepínače TAPE - SOURCE třeba i během převíjení pro poslech ze vstupu. B73 musí mít přepnutý přepínač Záznam - Snímání do záznamu, protože při snímání je přemostěn tímto přepínačem přepínač TAPE - SOURCE tak, aby magnetofon hrál, i když je přepnut poslech na vstup. Je po čase obtížné zdůvodnit, proč tomu tak je, ale jako jedno možné vysvětlení mne napadá, že to je první tříhlavový stroj z produkce TESLY a že se výrobce chtěl vyvarovat reklamacím nehrajícího stroje po nahodilém přepnutí na poslech SOURCE..
Na B 113, 155 a 116 je to už zapojeno standardně...
Jinak by to šlo snadno upravit přepojením vodičů u přepínačů, aby B73 kdykoliv "uměla" po přepnutí poslechu na SOURCE sloužit jako zesilovač. V případě potřeby poradím...
Petr Novak: vidim, ze by to zajimalo vicero lidicek - porad, ktere draty kam prepojit?
Tak já se přes svátky pohroužím do servisního návodu a napíšu zde návod..
Jinak vše nejlepší k vánočním svátkům...
Petr Novak. Ze som taky trufaly a dovolim si oponovat...B73 je mozne pouzit ako zosilovac aj bez zapnuteho zaznamu. Staci priviest na dutinky 3 a 5 vstupu radio signal a ide to bez problemov. Signal totiz po tejto ceste prejde az na vstup vykonoveho zosilnovaca (je to patrne aj zo schemy). Takze dokonca ukazuju aj indikatory vybudenia akusi uroven vstupneho signalu. Maly problem moze byt v tom, ze vystup 3 a 5 pouzity ako vstup ma impedanciu iba 10kOhm a u niektorych pristrojov s vyssou vystupnou impedanciou by mohol nastat problem. A vsak nove pristroje ako napr. CD a DVD prehravace maju vystupnu impedanciu okolo 1kOHm, takze nijake pretazenie nehrozi. Ja som takymto sposobom dlhe roky pouzival B73 ako zosilnovac pre radiomagnetofon, kde som signal odoberal z vystupu na sluchatka.
Aj Vam prajem krasne prezitie vianbocnych sviatkov.
Vůbec nejste troufalý.. Musel jste ovšem odstranit zkrat SV L a SV R na výstupu snímacího zesilovače, což jste udělal asi už dávno společně s propilováním aretace, abyste měl funkci CUENING.. Navíc bych nepatrně zapochyboval o 10 kOhm vstupní impedance, protože už odpory na špičkách 3 a 5 mají tuto hodnotu a navíc se k ní paralelně projevuje výstupní impedance snímacího zesilovače včetně kmitočtově závislého RC členu na výstupu, což zas tolik nevadí, protože to zavede jen kmitočtově závislou změnu inpedance.. Naštěstí pro Vás nepoužila Tesla na výstupu emitorový sledovač..
Ale souhlasím, že při výstupních impedancích, běžných na výstupech CD přehrávačů a při vyřazení SV L a SV R to může celkem velmi dobře chodit, samozřejmě bez sebemenšího rizika k propojeným přístrojům.
Vaše řešení mi připomíná stav, kdy jsem nechal v rozhlasové režii vyřadit vadný záznamový magnetofon Studer A80 tak, že se mi dostal poslech ze snímacího zesilovače přímo na záznamovou sběrnici. Poté nám v režii hrál vadně zapojený magnetofon vždy a všude, dokonce i do vysílání, a nešlo s tím nic udělat, snad s výjimkou vypnutí hlavního vypínače..
Ještě doplním, že jsem zapomněl na odpor R 32 a 232 s hodnotou 10 kOhmů, který je v sérii ze signálem a který se projeví tak, že jednak dojde k mírnému zeslabení signálu výstupní impedancí snímacího zesilovače a také se trochu uplatní RC filtr na výstupu snímacího zesilovače tím, že dojde k útlumu na výškách..
To ale vynikající korekce a fyziologie výkonového zesilovače snadno napraví..
I Vám vše nejlepší...
Přes dny 22. - 24. prosince jsem zde nebyl, proto bych všem dodatečně chtěl popřát hezké prožití Vánočních svátků a hlavně klid a pohodu.

Preji vse nejlepsi do roku 2007 !
Petr Novak: dostal jste se na navod pro prestavbu B73 na funkci zesilovace?
I Vám vše nejlepší a teď ten slibovaný návod..
Bohužel nemám žádnou B73, na které bych úpravu skutečně fyzicky realizoval. Můj návrh vyplývá ze studia servisní dokumentace. proto si nejsem jist, jestli odpovídá číslování na Izostatu Záznam - Snímání nebo v jeho okolí na potisku plošného spoje tak, jak bude dále uvedeno anebo jestli se nevyskytují série B73, kde by byly nějaké modifikace, nepodchycené v servisním návodě, který mám k dispozici.
Princip úpravy spočívá ve vyřazení sekce přepínače Záznam - Snímání, zabezpečující poslech při přehrávání v obou polohách přepínače Tape - Source. Úprava se týká přepojení vodiče, který přivádí signál na polohu Source přepínače Tape - Source. Výrobce k propojení (alespoň podle servisní dokumentace) využíval letovací očka na zapájeném přepínači Záznam - Snímání v provedení Izostat (ze strany součástek). Úprava je proto velmi jednoduchá. Po navolení rychlosti 19 (aby nebyl stlačen přepínač rychlostí), sejmutí spodního krytu, povolení lichoběžníkové centrální desky plošných spojů a jejím opatrném vyklopení vzhledem k ovládacím pákám Izostatů rychlostí a záznamu bude viditelný přepínač Záznam - Snímání (je to ten kratší a nedělený). Poté vyhledáte dvojici drátků vedoucích do formy z čísla 11 na Izostatu pro jeden kanál a 23 na Izostatu pro druhý kanál a drátky opatrně odletujete od oček na přepínači Izostat. Pokud nebude aktuální popis na Izostatu nebo v okolí na plošném spoji, tak se jedná o předposlední spoje proti sobě umístěné nejdále od vratné pružiny. Poté odletované drátky, aniž byste je vzájemně prohodili, připojíte na poslední, od vratné pružiny nejvzdálenější kontakty Izostatu. Na Izostatu se jedná o špičky 12 a 24. Tedy kabílek ze špičky 11 na 12 a kabílek ze špičky 23 na 24. Špičky 11 a 23 zůstanou volné. Tím je dána i snadná restituce původního stavu, pokud byste se chtěli vrátit k původnímu řešení. Na posledních nejvzdálenějších kontaktech Izostatu už bude připojena spojka z pájecích bodů, připojených do místa v sousedství tlumivek a odlaďovačů L 5, 205, 6, a 206, proto uvolněný vodič opatrně připojte na už připojený vodič spojky. Lze namítnout, že by bylo možné vodiče připojit jinam a nevyužívat tak přepínač Záznam - Snímání jako pájecí místo, ale vodiče by nedosáhly do potřebného místa a úprava by byla tím zkomplikována.
Závěrem prosím BalenoGLX. jestli by nebyl tak laskav a jednak mne překontroloval, jestli jsem se nezmýlil a úpravu eventuálně neověřil na svém stroji, protože skutečně nemám nyní žádnou B73 k dispozici a vše, co jsem zde napsal, jsem vykoumal ze servisní dokumentace. V případě potřeby lze využít pro orientaci schéma na stránce, uvedené panem Šímou v příspěvku 48.
Hodně zdaru !
P.Novak
Jasne, nie je problem, akurat sa mi to podari realizovat az v sobotu. Ale urcite to vyskusam. Moja B73 je jedna z poslednych, je z roku 1981.
Ak by u novsich serii bola nejaka vynimka, dam hned vediet, co treba spravit inak. Ak to pojde hned, tak len napisem, ze je to OK a ostatni si to mozu podla Vasho navodu spravit. Ale podla toho, co ste napisal,a ako som aj ja pozeral do schemy, by ste sa nemali mylit.
P.Novak:
Kontroloval som podla dokumetacie vasu upravu a papierovo to sedi. Zajtra vyskusam teda tu upravu na mojej B73 (je to jedna z poslednych vyrobenych) a dam hned vediet vysledok, ci je to OK, alebo su u novsich typov nejake odlisnosti. Ak by bolo treba este nejake upravy, okrem toho prepajkovania kablov na pinoch 11 a 23, tak to tu napisem.
A vsetko najlepsie do Noveho roka vsetkym.
Ospravedlnujem sa za pisanie toho isteho v podstate 2x, ale nechcelo mi uverejit vcerajsi ani dnesny prispevok a nakoniec ich uverejnilo obidva...
I já se omlouvám za zprávu 2x. Web se chová nějak nestandardně..
Děkuji BalenuGLX za otestování a eventuální zprávy.
Také mne se Web chová nějak nestandartně..
Web sa naozaj chova nejak divne.
Tak som tu upravu dnes spravil, funguje to tak, ako ma. Aj pri zaradenej reprodukcii hraje pri tlacitkach monitoru v polohe source magnetofon signal zo vstupov, nie signal z pasky. Je to presne tak, ako u B113-CM160.
Akurat pri tom odpajkovani dratov chcem malinko upozornit, ze pouzite izolacie na vodicoch (hlavne zivych privodov) nie su tepelne prilis odolne, okrem toho su na tych ockach prepinaca tie draty dost pozahybane. Takze popri pajkovacke treba mat hned po ruke aj pinzetu a pri pajkovani treba drat pinzetou v co najkratsom case z ocka odstranit, aby sa izolacia teplom neposkodila natolko, ze moze dojst ku skratu ziveho vodica s tienenim. Nasledovalo by potom zbytocne hladanie zavady, preco to nehra a zbytocne odizolovavanie vodicov, ktore su uz beztak dost kratke. Takze, rychlo a sikovne odpajkovat a to iste samozrejme plati aj pre opatovne pripajkovanie k bodom 12 a 24.
Doufám, že bude úprava realizovatelná všemi, kteří se pro ni rozhodnou..

Odkazy na úpravy B 73: zlepšené indikátory pro B 73,AR č.9/1981-str. 13-spoj. deska č. P 54, další úpravy jsou v AR č 2/1982-str. 48 a v AR č. 6/1982-str. 216.

Petr Novak, balenoGLX: diky, o tomto vikendu jdu na to

Mirek: muzes napsat, co tam je konkretne za upravy?

AR č.2/1982:1/úprava B73 k použití jako zesilovače, 2/zapojení pro indikaci záznamu diodami LED, 3/zapojení TRIK-ECHO.V AR č. 6 jsou opravy 2 chyb z AR č. 2/str. 216/.V AR č. 9/1981 je nový obvod idikátorových zesilovačů /rychlejší a přesnější náběh , menší překmit/ a přepojování indikátorů s přepínáním tlačítek TAPE a SOURCE.
To jsou ale komplikované úpravy, spojené s proškrabáváním plošných spojů, s natahováním nových "hadic" a s kabely ve vzduchu...
To měření indikátory při poslechu "Source" je moc hezké, ale je v zásadě k ničemu, protože indikátory měří jen lineární spektrum (tedy bez záznamových korekcí). Proto při předposlechu budou indikátory ukazovat méně, než při skutečném záznamu, protože přepínač Záznam - Snímání přepojí při záznamu indikátory na výstup záznamového zesilovače se záznamovými korekcemi. Také LED diody připojené "natvrdo" k signálu mne připadají poněkud kuriózní... Nebo to funguje jinak a já, protože jsem ducha mdlého, tak jsem to bohužel ani po hodině studování nepochopil... Prosím zde mladší a bystřejší kolegy, aby mne to vysvětlili.
A nejlepší je ten závěr... Autorovi ušlo, že B73 má už z výroby takový konektor navíc na zadním panelu, kam jsou přepnuty při monofonním provozu výstupy stop, které nejsou zpracovávány. Proto byl k magnetofonu přikládán takový krátký kablík, který právě uměl propojit magnetofon tak, že došlo k přepisu ze stoly na stopu. Sice s časovým posuvem ale nicméně v plné kvalitě, tedy ne tak, jako to uměla legendární B43. Nicméně lze ocenit práci autora s přepínáním signálů TRIK - ECHO..
Také v dalším inzerovaném článku jsem nenalezl nic, co by svědčilo o tom, že elektronika indikátorů měří signál Source, protože je zapojená tam, kde jsou zapojeny indikátory původně. Indikátory tak měří (zcela správně) pouze signál po průchodu záznamovými korekcemi, ledaže by byla realizována předchozí úprava. Doporučení k přepojení indikátorového zesilovače se také vloudilo z poznámky redakce a AR A6/82, kdy ale redakci ušlo, že zapojení indikátorů za záznamový zesilovač má svůj význam.
Tie upravy som v casopisoch AR videl aj ja, ale ani mna z nich nenadchlo vobec nic. Raz som staval ten obvod pre tie indikatory vybudenia...no nic extra to nebolo. Predpokladom presnej indikacie su totiz v prvom rade mechanicke vlastnosti samotneho meracieho pristroja. Ak su tie nevalnej akosti, spravidla im nijaky zazracny obvod nepomoze. Lepsie je to len pri pouziti indikatorov z typu B115, aj s prislusnymi obvodmi (v servisnom manuali od B115 su oznacene ako "spickove indikatory"). Vtedy je mozne ich zapojit tak, ako su v B115 a merat nimi len linearny signal. Pri pouziti tych historickych "budikov", co su v B73 odporucam nechat ich zapojene az za korekcnou castou zaznamoveho zosilnovaca, ako uz napisal P. Novak.

Velmi dobrý stroj
Tak som sa rozhodol, ze sa pokusim odstranit este jednu slabinu magnetofonu B73, a to je generator mazacieho a predmagnetizacneho prudu. Pouzity generator s jednym germaniovym tranzistorom, kde sucastou kmitaveho obvodu je aj indukcnost hlavy a pri prepinani stop pri zazname je potrebne miesto odpojeneho systemu hlavy pouzit nahradnu zataz, ktoru je treba cas od casu pomerne pracne nastavovat, sa mi uz v dnesnej dobe nezda velmi vyhodne, tak by som rad postavil generator sinusoveho kmitoctu 100kHz/ 35V s malym vnutornym odporom, kde by pri prepinani systemov mazacej hlavy nebolo nutne nahradne zataze pouzivat. Rozmyslal som, ze srdcom generatoru by mohol byt napr. IO 8038, ktory by bol posilneny jednotranzistorovym zosilnovacom a komplementarnou dvojicou napr. BC639 a BC640.
Zajímavé...
Budu se těšit na zkušenosti z provozu...
Tak som postavil generator na nepajivom kontaktnom poli. Generator sice chvilu bezal, ale potom to BC639 a 640 tepelne nevydrzali. Kmitocet aj amplituda bol sice stabilny
(92kHz/40V), ale nefungovalo to dlho. Takze som musel koncovy stupen prerobit a osadit BD139 a BD140, ktore som pripevnil na maly hlinikovy chladic. Teraz to chodi dobre, takze ostava navrhnut plosny spoj a osdit to napevno. Ako to bude chodit v B73, urcite napisem.
Tak generator je hotovy, funguje bezvadne. Zlepsil sa odstup rusivych napati pri zazname a aj skreslenie, ale co je hlavne, absolutne sa nemeni amplituda ani kmitocet pri prepinani systemov hlavy, kedze vnutorny odpor generatoru je velmi maly vzhladom k impedancii hlavy. Ci ide jeden system, alebo obidva, nie je nijako poznat a teda sa nijako nemenia vlastnosti nahravky pri nahravani ci uz na jednu stopu, alebo obidve. Je to uz iba o spravnom nastaveni predmagnetizacie. Generator dava na vystup 37,4V pri frekvencii 86kHz.
moc by se mi šiklo schéma B73.
Mohl by mi ho prosím někdo zaslat na mail, děkuji.

Jan Kratochvíl:
Pokud jde o schémata doporučil bych kontaktovat autora stránek http://www.oldradio.cz/ Od něj sem obdržel el. schéma k typu B700
nemohli by ste mi poslat schemu na TESLA azs 223 zosik lebo už pol roka ho zhanam diki

bugi512:
Bohužel schéma zesilovačů nemám, ale doporučil bych kontaktovat autora stránek www.oldradio.cz Od něj sem získal schéma na magnetofon Tesla B700 a B73
Ahoj máš pěknej blog a strejda je zběratel cívkovích magnetofonů jako třeba B4,B37....
napsal jsem ti jeho E-mail.

Tomaskoun:
Děkuji za pochvalu blogu Jen k tomu magnetofonu B37, není to spíš překlep na B73 ?
Dobrý den, vlastním fungující magnetofon B 730 ale praskla mi na něm hlavní gumička- ta od motorku, nemohl by jste mi někdo poradit, kde bych mohl sehnat novou, nebo jakou náhradu mám použít.
Moc děkuji za odpověď
S tymi trojuholnikovymi remienkami je uz skutocne smutna situacia... Netusim, kde budem tieto remienky zhanat.
Dobrý den,mám taky problém s trojúhelníkovým řemínkem.Nejde ho sehnat,nemohl by mi nekdo,prosím,poradit jak ho nahradit nebo slepit?Magič mám jako nový,kdysi jsem ho koupila za 6000Kč a vždycky dobře sloužil.V opravně mi řekli -vyhodit-!Jsem z Ostravy.Díky.
Zapomněla jsem napsat značku magnetofonu je to B 73.Ještě jednou předem díky za radu.
Steffi:
Většinou nebývá problém tyto řemínky sehnat někde v prodejnách elektro, zaměřené na součástky (kondenzátory, diody, odpory apod.).
Doporučil bych obchod GM electronic, nebo Compo.
Dobrý den všem, co se tady účastní diskuse,
se zájmem a smutkem v očích jsem si přečetl některé příspěvky. Se smutkem proto, protože jsem pracoval na výrobě tohoto magnetofonu a některých dalších až do likvidace Tesly Přelouč. Je úžasné, že i tak starý stroj vzbuzuje v lidech zájem. Máte pravdu, byl úžasný. Mám doma také jeden, i když ho už nepoužívám. Jeho nástupci B 113, 115, 116 nebo CM 130,160 byly možná parametrově lepší, ale on byl první náš hi-fi magnetofon. Čest jeho památce
Chtěl bych se zeptat mám na chatě dva magnetofony je Tesla B73 hi-fi a drůhy sice není hi-fi Tesla B56 ale k věci.
oběvil si problém s hlasem no prostě když jsem na magnetofon B73 dal pásek tak to nemělo ten orinální zvuk ale je zajímavé když jsem pásek značky bass do toho druhého magntofonu který je starši a není hi-fi tak má ten orinální hlas. Nevité prosím kde je problém
za obpověď děkuji
Dobry den
Likviduji dědictví po babičce a nalezl jsem na půdě páskovy přehrávač Tesla B 730 stereo tape recorder neměli by jste někdo zajem? mam k nemu i nejake pasky.Zkoušel jsem jestli hraje a je a je funkční.Byl schovany ve skříni pod hadrama a je jak kdyby byl nový.Kdyby mel nekdo zajem ozvěte se na můj mail Johny2910@seznam.cz
Zdravím všechny nostalgické milovníky páskáčů...
->Vilda->Steffi:
sháním řemínky už dost dlouho - ve Václavské pasáži na Karlově náměstí, kde sídlilo COMPO, už od září nejsou a údajně chtějí prodej obnovit na nové adrese, ale zatím neví kde...viz. http://www.icompo.name/
Musím taky pochválit autora tohohle blogu :)
dneska jsem se stal majitelem magneťáku Tesla B-90, stál mě 250,- potřeboval jsem jeden indikátor vybuzení na B-101, ale ta B-90 je po opravě a s novými díly, takže budu shánět dál :)
Komentáře jsou uzavřeny.
Ahoj, no to je riadny stroj, myslím si že ti prirastie k srdcu. Je krásny magič.