Gramofon Tesla NC 440

Skupina, určená pro amatérsky postavená zařízení a jejich modernizace event. DIY úpravy továrních zařízení
Odpovědět
Uživatelský avatar
mir47
Příspěvky: 63
Registrován: stř 30. zář 2015 19:31:55
Bydliště: Praha

Re: Gramofon Tesla NC 440

Příspěvek od mir47 » čtv 01. říj 2015 17:35:31

Díky všem to potěší
s tím Thorensem nápad není až tak od věci bo elektronická přehazovačka z HaZ se až nápadně podobá řízení pro TD 125. Jen s malou úpravou pro SMz 375motorek.
Jenže kolik z nás to tenkrát vědělo :)
Obrázek

Uživatelský avatar
mir47
Příspěvky: 63
Registrován: stř 30. zář 2015 19:31:55
Bydliště: Praha

Re: Gramofon Tesla NC 440

Příspěvek od mir47 » čtv 01. říj 2015 19:47:05

Nějak z toho mého příspěvku (nebo z hlavy?) vypadlo,že uvnitř té "nové 440tce" je právě tato elektronická přehazovačka (proto ty schemata), která čekala udělaná v šuplíku od doby dávného vzniku na svůj čas.Ani se nechce počítat jak dlouho.
Klubová SG3 než odputovala do sklepa měla stále dvoustupňovou řemeničku s prstíkovou přehazovačkou. :cervenamse:

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramofon Tesla NC 440

Příspěvek od Petr.116 » čtv 01. říj 2015 20:47:02

Ten oscilátor z HaZ 10/71 je perfektní. Pokud do něj dáš kvalitní kondenzátory, sedí jako přibitej. Já ho používal od doby jeho vzniku (a publikování) až do 2013. Tam je spíš problém (u NC 440) přenos hluku na talíř - přes řemínek i ložisko.
Já měl hifiklubáckej (KE) dvoudílnej z Al slitiny viewtopic.php?f=6&t=20 a detail talíře gramo2. Talíř s ložiskem jsem zachoval a použil 3F moterek M302 z varianty NC440 ...¨
On totiž motorek typu SMZ375R už z principu nemůže mít hladký chod ... http://www.elektromotory-bor.cz/downloa ... -375-r.pdf
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramofon Tesla NC 440

Příspěvek od Petr.116 » pát 02. říj 2015 7:34:39

Ta kvalitní sinusovka a odpružení se předpokládá .. ale i když to není krokáč, ale synchronní motorek, v praxi běží trochu cukavě. To se dá omezit snížením napětí, ale nesmí se to přehnat, pak se špatně sám roztáčí.
Až bude chvilka, vysvětlím podrobněji, proč ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
mir47
Příspěvky: 63
Registrován: stř 30. zář 2015 19:31:55
Bydliště: Praha

Re: Gramofon Tesla NC 440

Příspěvek od mir47 » pát 02. říj 2015 22:25:53

s499 : bohužel už nemohu sloužit to co z ní zbylo prošlo komínem ale asi TAHLE
to vypadalo
Obrázek

mnozí si vzpomenou, že? Jen ramínko jsem měl v jednodušší verzi -výše na obrázku je ta lepšovka. Já měl toto

Obrázek

s tím ložiskem/talířem u NC440 je to asi pravda, mám doma ještě NC450 a ta hučí dost - jen stále čeká na tuning :-)
Rozhodování jaké ložisko a talíř dát do mého DIY gramofonu jsem měl jednoduché neboť použít talíř z aukrové NC440 byl holý nesmysl. Bylo to z 1/2 dobastlené asi 3kg monstrum s kterým motorek M302 neměl šanci pohnout. Navíc ten subtalíř DIY byl tak "šikovně" vytvořený, že kompletní talíř trčel cca 2,5cm nad deskou a proto ramínko muselo být podložené aby se dalo dát do roviny s deskou (viz foto v prvním mém příspěvku). Hold umělec co tvořil byl asi slabý v počtech. Kdo ví ? Vzpoměl jsem si, že někde odpočívá el.přehazovačka s SMz375 a volba motorku byla vyřešena. Jen po čase jsem původní motorek, který se občas začal točit na druhou stranu, vyměnil za nový, silnější SMz/R - ještě se v Novém Boru vyrábí.
Ta moje SG3 se před odložením do sklepa dočkala Al talíře - Petr jistě pozná - KE. a mě zbývalo si jen pohrát se závěsem motorku.
Takhle to dopadlo.

Obrázek

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramofon Tesla NC 440

Příspěvek od Petr.116 » sob 03. říj 2015 1:14:41

Jj, ten Al talíř je moje srdcovka. Tehdy jsem si na zakázku nechal udělat ten černý elox vnějšího talíře a následné zafrézování stroboskopu (133 a 180 značek) z něj udělalo fešáka ...V současnosti čeká, až bude čas na výrobu optosnímače, umístěného vedle talíře (s vyhodnocením odrazem od těch drážek) a následnou stabilizaci otáček ve zpětné vazbě ... pak to bude super. Aktuálně M302 potřebuje cca 20-30 minut, než si tepelně sedne ... to pak zmizí ... Na P1101 je Shure M97xE ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
mir47
Příspěvky: 63
Registrován: stř 30. zář 2015 19:31:55
Bydliště: Praha

Re: Gramofon Tesla NC 440

Příspěvek od mir47 » sob 03. říj 2015 2:03:44

Ahoj
taky mám stejnou srdcovku i v Shure M97xE viz moje NC440 :-)
První Shurka byla M75-6S zakoupená tamtéž jako talíř - Ve Smečkách

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramofon Tesla NC 440

Příspěvek od Petr.116 » sob 03. říj 2015 9:50:08

V mém případě je ze Smeček talíř, P1101 i starší Shure (jen si už nemůžu vybavit, zda jsem taky kupoval tu se sférickým hrotem, jako Ty nebo už tu eliptickou M93E ...)



K tomu pohonu: můj první bastl byl tehdy v omezených podmínkách dílničky na strahovské koleji opatřen magnetofonovým mezikolem, které tehdy řešilo problém, kdy přímý převod tehdejším relativně tuhým řemínkem způsoboval poměrně velké vyklápění a pohyby motorku směrem k talíři a tohle řešení přeneslo tahy jinam a umožnilo použít ten široký řemínek. A poněkud zmenšilo přenos chvění na talíř. Holt amatérské podmínky ...
Jo a tuším jsem tak řešil i změnu převodu ... soustružníci nebyli ...

„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramofon Tesla NC 440

Příspěvek od Petr.116 » sob 03. říj 2015 17:19:41

Asi se stanu obětí Pratt&Whitneye, ale ať ... Kecáš ... :mir: ... ono to tak sice vypadá, ale nehučí to. A i kdyby,
DIY má proti finálním výrobkům tu výhodu, že se dají průběžně vylepšovat, aniž by o tom psaly noviny :hahahihi:
BTW: do M302 jsem šel mj. i proto, že generuje díky rovnoměrnému točivému poli minimální vibrace, tak co bych tam tam urputně
tlumil ?
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
reta
Příspěvky: 88
Registrován: ned 13. črc 2014 20:03:34
Bydliště: Pardubice

Re: Gramofon Tesla NC 440

Příspěvek od reta » ned 20. lis 2016 16:27:50

:hi:
Tak z NC 440 zbylo jen raménko.

Obrázekgif upload

Když ho stihnu dodělat, tak ho vezmu na jaře do Brna.

Však to znáte, když se nepochválím sám druhý to za mne neudělá :potlesk:
Zcela vážně, očekávám Vaše kritické připomínky.

Odpovědět

Zpět na „DIY a modernizace (event. úpravy továrních zařízení)“