Pro zasmání - "Supernavíječka" - DIY

Volná debata na určité téma (obvykle spojené se starou technikou - není ale podmínkou). Hlavně je třeba zachovat lidskou úroveň ... legrace a přiměřená míra ironie není na závadu, ale nesmí dojít k urážení nebo zesměšňování jiných osob ... Diskuse o politice na toto fórum nepatří !
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Pro zasmání - "Supernavíječka" - DIY

Příspěvek od Petr.116 » sob 05. črc 2014 22:52:17

Tak jsem listoval WEBem, hledaje cosi a našel jsem tohle. Lidi vymyslí vše ... :lol:



A pak že je výroba cívek do repro výhybek problém ... :good2:
No není to prdel ?
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Supernavíječka - DIY

Příspěvek od TheLastUnicorn » ned 06. črc 2014 14:13:01

No...až začneš namotávat takovou 1,5-ku drát, tak Tě to nadšení přejde. :lol:

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Supernavíječka - DIY

Příspěvek od Petr.116 » ned 06. črc 2014 18:01:47

TheLastUnicorn píše:No...až začneš namotávat takovou 1,5-ku drát, tak Tě to nadšení přejde. :lol:
Já vím, já jsem to takhle dělat něchtěl - to je jen pro pobavení nad lidskou "vynalézavostí" :good:

To byl jen náhodně nalezenej článek ...

Ale vážně ... zjistil jsem, že i ty velké L s malým Rs firmy umí udělat ... a většinou vůbec není problém s drátem kolem 1,5 mm apod. Ale problém jsou KOSTRY ... Jinak na těch 4.4 mH při Rs 0,8 ohm stačí drát 1,33 mm. Ale musí mít cívka správné rozměry.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Pro zasmání - "Supernavíječka" - DIY

Příspěvek od TheLastUnicorn » pon 07. črc 2014 18:30:19

Já vím, že problém jsou kostry. Ale stejně je elegantnější to I-čkový trafojádro. :hahahihi:

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pro zasmání - "Supernavíječka" - DIY

Příspěvek od Petr.116 » pon 07. črc 2014 19:31:43

TheLastUnicorn píše:Já vím, že problém jsou kostry. Ale stejně je elegantnější to I-čkový trafojádro. :hahahihi:
:)
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pro zasmání - "Supernavíječka" - DIY

Příspěvek od Petr.116 » stř 09. črc 2014 16:54:29

ransom píše:Petr:
Tys neviděl mou improvizovanou navíječku/odvíječku/rovnačku? Vyrábím na ní tlumivky už pár let.
http://www.repromania.net/forum/viewtop ... =19&t=5449
Kostřičky vyrábím taky. Čela vykružovákem (do průměru 95mm) ze zbytků izolačních desek, středy z odřezků plastových elektroinstalačních trubek 20, 25 a 32mm, větší z odpadových. Je to práce na chvíli, zvlášť když si jich nabouchám víc do zásoby.
Tak to je škoda - teď jsem zrovna řešil cívku o rozměrem - průběr čela cca 100 mm (95 by stačilo), průměrem středu 40 mm a roztečí mezi čely 26 mm ... Kdybych to byl věděl, nesháněl bych polyamid PA6 a nezadával to soustružníkovi :)



Ten vykružovák myslíš takové ty pilky usazené do drážek v základní desce ? Něco jako tady :
http://gola-sada-tona.cz/sady-vykruz-pi ... 88042.html
?

To jsem kdysi zkoušel - a díky házivosti to do stojanu nejde a v ruce to courá, takže kruh z toho leze občas trochu jako elipsa.
S tím jde tak leda udělat díra do ozvučnice, která je skrytá za rantlem repra :hahahihi:
Slušnější jsou jednoúčelové Bosch apod., kde je ozubený hrnek a ten už osově nepajdá ... ne tolik.

A jak to pak lepíš dohromady ? Teda spíše čím ? Některé plasty si moc říct nedají ... nebo šroubuješ čela k jádru ze strany ?
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

paulus
Příspěvky: 30
Registrován: sob 01. bře 2014 18:07:24
Bydliště: Piestany

Re: Pro zasmání - "Supernavíječka" - DIY

Příspěvek od paulus » čtv 10. črc 2014 19:29:05

V pripade ze potrebujete vyrobit vacsie mnozstvo a v kratkom case tak staci oslovit toto "dievcatko".....(CH.U.R. - cinsky univerzalny robot)
http://www.youtube.com/watch?v=9us_GmElUCM#t=67

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pro zasmání - "Supernavíječka" - DIY

Příspěvek od Petr.116 » čtv 10. črc 2014 20:05:13

No - sice je to sranda a nemá smysl na to vážně odpovídat, ale kvalita odpovídá realitě ... Takhle by šly fakt tak leda výhybky ... Nicméně si umím představit, že by to pro vyšší napětí prokládala mezi vrstvami toaletní papírem (za příplatek suchým) místo trafopapíru :lol:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pro zasmání - "Supernavíječka" - DIY

Příspěvek od Petr.116 » pát 11. črc 2014 11:47:04

Tak to pak jo - tyhle "ozubené hrnky", co drží tvar, jsou v POHO. Ale ty zkroucené pilky jsou na h ... To tak hází vůči ose, že jsou dobré jen na díru do skříně na nábytkářkou zděř pro kabely, kde +-1 mm nehraje roli. :scare:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Pro zasmání - "Supernavíječka" - DIY

Příspěvek od Petr.116 » sob 12. črc 2014 11:15:55

ransom píše:Jsou dva způsoby, jak si pořídit slušný nástroj. Buď si ho koupíš rovnou a ušetříš, nebo si nejdřív opakovaně pořídíš několik aušusových, aby sis nakonec stejně koupil pořádný.
Když jsem si dokupoval ten 114mm hrnek, byl dražší než celá sada s pilovými listy. Jenomže teď ho prostě nasadím, vyříznu přesnou díru a je hotovo. Beru to tak: První díra mě stála tři kila, všechny další už mám nadosmrti zadarmo. V praxi přijdeš na to, že ve skutečnosti vystačíš jen s několika rozměry a není třeba celá vyráběná řada. Ušetřil jsem na tom, co už máme v práci, ale i kdybychom to neměli, stejně bych si vodící trn a ty tři menší hrnky koupil.

Když už jsme u toho, odkud máš žiletkovou frézu do vrchní frézky?
Ahoj, taky se řídím tím, že kupuju kvalitní věci - nástroje zejména.

Ta ořezávací žiletková fréza je italská CMT (ostatní frézy mám taky od nich):

Je to žiletková frézka CMT F43-19381 (CMT číslo je 657.191.11) - tady je letošní katalog: naradi/CMT_2014.pdf
je to tahle stránka:



řezný průměr D = 19 mm
průměr ložiska B = 19 mm
řezná hloubka I = 30 mm (protože jsem měl 25 mm MDF)
žiletka 30 x 12 1,5 mm (N11-30045)

Dostupnost je leckde, ale někteří chtějí být brzo bohatí a nevědí, co by si řekli.
Dlouho jsem hledal, až jsem narazil na tyhle dva zdroje.

IGM je dovozce
webshop = http://www.fachshop.cz/Stopkove-frezy/Z ... Z2-HM.html
Od nich mám dvě frézy, jenže krám mají až u Ruzyňského letiště ...

Tu srovnávačku jsem objevil kousek od baráku (za dobrou cenu) tady
http://naradidamal.cz/shop/products.php/CMT_F043-19381
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Odpovědět

Zpět na „Volná diskuse“