stroboskop u Thorens TD 105 apod.

Skupina. kde je možno vznést specializovaný dotaz na potíže s určitým zařízením a získat radu "jak na to" od jiného člena ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
quido
Příspěvky: 18
Registrován: sob 12. dub 2014 12:48:40
Bydliště: Ostravsko (mezi Ostravou a FM)

stroboskop u Thorens TD 105 apod.

Příspěvek od quido » čtv 23. led 2020 19:36:27

Buďto jsem blbě hledal, nebo to zde nikde není...

Mám čerstvě TD 105 a zde je udělaný pro každou z rychlostí (33 a 44) zvlášť regulátor k doladění otáček, to je OK, ale stroboskop jsem našel jen pro 33 - zde je udělaný tak, že pod talířem jsou dvě mrkající diody a v boční hraně talíře jsou otvory, kterými světlo diod prochází a tvoří tak stroboskopický efekt - horní otvory jsou pro rychlost 33 (podle teorie jich je 180, ale nepočítal jsem je), tam to funguje a rychlost 33 se dá seřídit; spodních otvorů je o něco více pro bůhví co, já to nevím - a na to se ptám. Na co jsou spodní otvory, když jich je více (pro rychlost 44 bych jich mělo být správně méně)? A jak se tedy u tohoto gramce dolaďuje rychlost 44?

jhradec
Příspěvky: 43
Registrován: úte 23. črc 2019 14:41:17
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: stroboskop u Thorens TD 105 apod.

Příspěvek od jhradec » úte 25. úno 2020 9:30:32

Neznám tenhle konkrétní gramofon, ale vypadá to, že diody mrkají podle síťového kmitočtu, a že ty druhé otvory jsou pro země se síťovým kmitočtem 60 Hz- tedy Ameriku. Pro nastavení- stroboskopický kotouč nejlépe s tolerančními poli.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: stroboskop u Thorens TD 105 apod.

Příspěvek od Petr.116 » sob 07. bře 2020 18:44:07

Blikání je odvozeno od síťové frekvence.
"Stroboscope. When either 33 or 45 RPM operation is initiated by Z 201, T 105 and T 106 are brought into conduction. The two stroboscope LED's are pulsed on and off in synchronization with the AC mains frequency, delivered from the secondary voltage at connection 1/26."

a) Na obvodu talíře jsou stroboskopické značky pro 33 ot/min. Pro 50 Hz (horní) a 60 Hz spodní. Pro 45 ot/min.
b) na singl adaptéru jsou vytištěny značky pro 45 ot/min.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Odpovědět

Zpět na „Obecné technické dotazy, problémy, rady“