Akai GX 620 renovace

Sekce, týkající se magnetofonů všech typů a značek
Pravidla fóra
Do této sekce pište popisy zařízení, vlastnosti, zkušenosti atd. Nepište sem žádosti o radu s opravou a pod. To patří do skce OSTATNÍ - "Obecné technické dotazy, problémy, rady"
Odpovědět
rreznick
Příspěvky: 7
Registrován: sob 28. bře 2020 9:32:49
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od rreznick » pát 04. zář 2020 20:59:34

Děkuji za odpověď, takže koupel v isopropylakoholu, to bude na dlouhé zimní večery. Zvláštní že mgf. navenek vypadá hezky, a uvnitř mastnota kam se člověk podívá.
Po cigaretách to cítit není, možná ta černá kuchyně, ale ona to není lepivá mastnota, spíš hodně řídká. Mně to přišlo jako by tam někdo nastříkal WD nebo konkor. Jinak mgf. funguje, měrný pásek odhalil, že jeden kanál má trošičku menší zesílení a občas se i z něho zvuk ztrácí - občas přestane úplně hrát. Na potenciometry a přepínače pak zkusím použít Teslanol T6 oszillin.

bcoufal
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 30. led 2014 12:56:49
Bydliště: Nová Bystřice

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od bcoufal » sob 05. zář 2020 13:53:38

Ono to půjde perfektně vyčistit, jen si s tím chce pohrát.
Pro zajímavost uvedu svoji porovnávací fotku. Schválně, jestli poznáte co je před a co po repasi.
Před-po repasí.jpg
U toho ztrácejícího se signálu jednoho kanálu bych zkontroloval i páskovou dráhu. Taky by páska mohla sjíždět z hlavy (proto se jeden kanál ztrácí).
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

rreznick
Příspěvky: 7
Registrován: sob 28. bře 2020 9:32:49
Bydliště: Frýdek-Místek

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od rreznick » úte 08. zář 2020 18:20:28

Ano, máte to hezky vyčištěno, budu si s tím muset pohrát. Je možné, že pásek není veden úplně ideálně,
při pohledu shora na páskovou dráhu v místě mezi vodícím čepem a přítlačnou kladkou se pásek jakoby z 1/4 mírně shora ohýbal.
Nicméně na hlavě je rovně. No nejdřív se to musí seřídit po mechanické stránce, přítlačnou kladku mám již novou.

fido116
Příspěvky: 2
Registrován: úte 20. črc 2021 17:32:20
Bydliště: Frenštát pod Radhoštěm

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od fido116 » úte 20. črc 2021 18:04:48

Zdravím,nedalo mi to a zaregistroval jsem se.Taky jsem na kotoučových magnetofonech vyrostl.Můj první byl Tesla Pluto a pak B90 následovala B101 a potom Akai GX 620 a nedávno jsem se stal majitelem Akai GX 635 D a Akai GX 266 D.Jsou to opravdu krásné staré stroje a hlavně i po těch letech stále bez problémů funkční.

bcoufal
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 30. led 2014 12:56:49
Bydliště: Nová Bystřice

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od bcoufal » úte 20. črc 2021 18:44:26

Zdravím a gratuluji k pořízení těchto nádherných strojů a též Tě vítám tady na fóru. GX-266, ale ve verzi mkII je pořád můj sen - do páru k GX-646.
Taky jsem se k těmto strojům dopracoval přes Teslu a pak Uher. Bohužel (jestli se to tak dá říci) jsem se nezastavil u Akai, ale postupuji dál k Revox a 2 stopám záznamu. Lákají mne totiž kopie originál analogových master pásů a ty jsou dostupné převážně na 2 stopách a 15ips. Ale i tak si zatím GX-646 a GX-255 nechávám. Po vizuální stránce se mi velmi líbí, jen bych rád časem GX-255 vyměnil za GX-266 mkII, ale ta je dost nedostupná (i cenově). Na poslech hudby z pásu nebo LP nedám dopustit, tomu se digitál atmosférou nemůže rovnat (alespoň u mne).

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od Petr.116 » úte 20. črc 2021 23:26:44

Souhlas - já skončil u podle mne optimální varianty:

- AKAI GX 620 pro práci se 1/4 stopým záznamem

- REVOX B77 (půlstopý) pro práci s půlstopým záznamem

Oboje v rychlostech 9/19 cm/s. Výš rychlostně nepůjdu. U 1/4 stopého sterea je problém s citlivostí hlav na snímání sousední protistopy a u REVOXU si nehodlám zvýšeně brousit hlavy při 38 cm/s.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

bcoufal
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 30. led 2014 12:56:49
Bydliště: Nová Bystřice

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od bcoufal » stř 21. črc 2021 17:43:37

K rychlostem záznamu bych si dovolil malou velkou vsuvku. Před nedávnem jsem udělal "slepý" test, kde příjemce nahrávky netušil, co má na pásce nahrané a jen se měl vyjádřit k pocitům z nahrávky. Sestava komponent byla:
Revox PR99 (15ips) -> komprese DBX150x -> Revox PR99mkII (7,5ips) ->dekomprese DBX150x -> Revox PR99mkII(7,5/15ips)

A provedl jsem tyto kopie několika testovacích nahrávek (3 stejné sady):

a) Revox PR99 (15ips) -> vše bypass -> Revox PR99mkII (15ips)
b) Revox PR99 (15ips) -> vše bypass -> Revox PR99mkII (7,5ips)
c) A varianta vše pozapínané, prostřední magnetofon nahrával v DBX1 na 7,5ips a hned přehrával, výsledek se pak nahrával v 15ips třetím magnetofon. Účelem bylo zjistit, jak moc další kopie na 7,5ips ovlivní nahrávku. V tomto případě s využitím DBX1

Posuzovatel netušil, co jsem na něj "ušil", jen měl posoudit kvalitu nahrávek. Zdrojem byly ukázky z 1. kopií studiových nahrávek. Nahráno ve stejné úrovni.

Výsledek docela překvapil:
1) Jednoznačně nejhorší varianta a) v 7,5ips. - méně detailů v nahrávce a více šumu
2) Varianty b) a c) byly velmi podobné, ale i tak jednoznačně určil jako nejlepší c).
(prostor v nahrávce, detaily,...). Přizvaní hosté též (ala davový syndrom :) )
Předpokládám, že mezistupeň v podobě prostředního magnetofonu přidal trochu frekvenční nevyrovnanosti a tím se nahrávka zdála líbivější. Decibel sem a tam je asi znát.
Ještě dodám, že krabičky DBX150x mají rovný průběh +-0,5dB v rozsahu minimálně 20Hz až 60 kHz (už si přesně nepamatuji měření), tak ty nahrávku frekvenčně neovlivnily.

Výsledky potvrdily tyto moje subjektivní závěry:
a) 7,5ips pro nahrávání LP naprosto postačující, je jedno zda na 2 či 4 stopy. CD je pak na moje uši líbivější.
b) 7,5ips s DBX1 (pozor na to, aby to byla profi verze "1" kvůli dýchání apod) je vhodná na cokoliv, zde v rámci analogu pokládám zdrojovou kvalitu téměř totožnou s originálem a to i vč šumu. V případě 4 stop je zde téměř dokonale potlačen přeslech kánálů - jako bonus k tomu.
c) 15ips bez DBX1 má výhodu v kompatibilitě nahrávky s těmi, kdo DBX nemají. Za cenu přijatelné úrovně šumu. Používám pro kopie studiových nahrávek.
d) 15ips s DBX1 - pro milovníky "nulového" šumu v nahrávce a pocitu lepší kvality oproti 7,5ips.

PS: Pro Revoxe mám v záloze novou sadu hlav + jednu velmi zánovní. Tak opotřebení moc neřeším.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od Petr.116 » stř 21. črc 2021 19:58:30

Věci jako DBX mi nesmí do baráku. To vnímám jako babu s umělýma ... :dash:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od Petr.116 » stř 21. črc 2021 21:57:08

bcoufal píše:
stř 21. črc 2021 17:43:37
je jedno zda na 2 či 4 stopy
No - je-li možnost, ta doporučuji 2 stopy. 4- stopý zázmam je v případě existence protistopy znehodnocen přeslechy vinou boční citlivosti většiny hlav (horší u vyšších rychlostí).
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

crazy-magič
Příspěvky: 18
Registrován: sob 02. kvě 2020 9:44:39
Bydliště: Olomouc

Re: Akai GX 620 renovace

Příspěvek od crazy-magič » ned 25. črc 2021 10:55:29

bcoufal píše:
stř 21. črc 2021 17:43:37

b) 7,5ips s DBX1 (pozor na to, aby to byla profi verze "1" kvůli dýchání apod) je vhodná na cokoliv, zde v rámci analogu pokládám zdrojovou kvalitu téměř totožnou s originálem a to i vč šumu.

V případě 4 stop je zde téměř dokonale potlačen přeslech kánálů - jako bonus k tomu.
Zdravím
Mistře omlouvám se za zkrácení a vytržení z kontextu ,ale jde mi nyní právě o ten "bonus" zmíněný v poslední větě.
Pokud lze toto tvrzení - o téměř dokonalém potlačení přeslechů kánálů brát vážně -

1. kde lze tento tip omezovače šumu / DBX , sehnat ?

2.Je zde někdo schopen, ochoten ? takový obvod sestavit ideálně (vestavět) do zařízení této velikosti :
https://www.thomannmusic.com/the_t.racks_dbmeter.htm

byl bych myslím první z mnoha zájemců :)

Odpovědět

Zpět na „Magnetofony“