RTM Francie SM468

Vše o typech, vlastnostech a kvalitách pásků pro magnetofony
bcoufal
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 30. led 2014 12:56:49
Bydliště: Nová Bystřice

RTM Francie SM468

Příspěvek od bcoufal » pon 03. úno 2020 17:11:41

Ahoj.

Dávám sem tip na nákup těchto pásů za supr cenu.

Na NAB středovce 1.143 metrů za cca 600Kč - nové samozřejmě.
Ze 2 špulek se dají vyrobit 3 pásy po 762 metrech (jeden se slepkou) a to už vychází na 4 stovky za jeden.

https://www.ebay.com/itm/SM-468-TONBAND ... SwxIleDOFR

Nejvýhodnější je kupit 2 balení = original krabice (24 pásů), to je poštovné pořád 26EUR.

Problém může být s přetočením, na Revox PR99 se cívka nevejde. Ale Mechlabor STM310 to zvládá. Zatím mám přetočenu 1 cívku (nešpiní, vypadá OK). Odmotal jsem si malou cívku 15cm na pokusy a kalibraci PR99 - také bez problému. Více jsem netestoval, nemám moc času. Prodejce se vyplatí sledovat, dává to tam opakovaně.

Bohouš

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: RTM Francie SM468

Příspěvek od Petr.116 » úte 04. úno 2020 10:27:20

No upřímně řečeno:
po všech možných zkušenostech s pásky z "druhé ruky" jdu jinou cestou. Koupil jsem si NOVÝ ORIGINAL. A nejjednodušší je koupit ho od německého THOMANNA, který láme (nejen v páscích) cenové rekordy a umí vše rychle a levně poslat. RecordingTheMasters je obchodní značka skupiny MULANN.

Tak nám to od BASF přes EMTEC a RMGI doputovalo až sem ... A zaplaťpámbů za to, že je kde kupovat nové pásky ! Můj je nejoblíbenější model je klasický LPR35. Ale kdo nemá možnost přehrávat 26 cm cívky, může si koupit menší - viz nabídka.
Poštovné 15 EUR se už od 6 ks neplatí ... Tak stačí, aby se pár lidí domluvilo a klidně to objednám ... :good2:

Samozřejmě jsem si všiml, že píšeš, že jsou ty pásky "nové" ... Ale mám bohužel zkušenosti i s "novými" pásky ... To, že jsou nové, Ti obvykle nemůže prodejce až tak garantovat a nákupy na eBay jsou obvykle bez záruky.
Viz věta: "Ich schließe jede weiterführende Garantie aus oder Rücknahme aus."

Samozřejmě na eBay kupuju, ale ne záznamový materiál ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

bcoufal
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 30. led 2014 12:56:49
Bydliště: Nová Bystřice

Re: RTM Francie SM468

Příspěvek od bcoufal » úte 04. úno 2020 12:25:02

To je na zvážení každého, co a za kolik koupit.
Mne na 2 stopy a rychlosti 15ips nezajímají slabé pásky typu LPR35/LPR90. Takže kdo nahrává na studiové 50mikronů síly a má nakalibrováno, může to pro něj být zajímavá nabídka. Přeci jenom je rozdíl 400Kč a 883Kč za pás standardní délky 762metrů. RTM je jen a pouze nová výroba, takže se nemůže jednat o několik desítek let staré ležáky. Navíc se jedná o nepoškozená a originál zapečetěná balení.

Mám mnoho pásů SPR50 (LPR50) a těch SM468, tak jsem to s radostí využil. Dobré krmivo pro obě Revox PR99 a Mechlabor STM310.
Pravda ale je, že kdybych začínal od nuly, asi bych přešel na SM900/911.

Dále se mi donesla informace, že pásy mají v následujících měsících zdražovat. Minimálně o stovku na cívce u LPR35/90 (dnes za 39EUR/984Kč za 1100m) . Nic tragického, ale kdo plánuje větší množství, tak je asi dobrá doba pro nákup.

(Na Akai GX-646 mám velkou zásobu Agfa PE36 - kupodivu při vybuzení -20dB jsem v toleranci +-0,5dB v pásmu 50Hz-24kHz, více jsem netestoval. Tak ty LPR35/90 neplánuji kupovat - PE36 mi stačí)

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: RTM Francie SM468

Příspěvek od Petr.116 » úte 04. úno 2020 12:46:04

To nebyla kritika - jen doplňující informace a další možnost. Nicméně slovo "zapečetěná" mne při nákupu bez záruky neuklidňuje. Zapečetit (nebo zavařit do igelitu apod.) už dnes může každý ... :hahahihi:
Ta absence záruky je kritická věc.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

bcoufal
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 30. led 2014 12:56:49
Bydliště: Nová Bystřice

Re: RTM Francie SM468

Příspěvek od bcoufal » ned 09. úno 2020 14:49:29

V pohodě, taky už jsem se napálil s koupí pásků na inzerát a bez záruky. Proto jsem sem dal tip až po vyzkoušení.

Na druhou stranu není všechno v pohodě ani při koupi nových věcí přímo z obchodu. Jako příklad uvedu čerstvou zkušenost s prázdnými hliníkovými cívkami z analogsound (HI-EL). Díky prozřetelnosti jsem si koupil jen vzorek a prázdné krabičky. Krabičky OK, ale ty cívky - už nikdy více! Nepoučil jsem se z diskuse jiného webu a přece koupil. Jak jsou na tom?

a) plechy zvlněné (prohnuté), šmajdající. Po rozšroubování a splácnutí k sobě jsou na jedné straně rozevřené o více jak 10mm. Po chvíli rovnání se mi podařilo srovnat. Výrobek pro kutily, dodělej si sám doma.
b) Plechy jsou měkčí jak cokoliv jiného, co mám doma. Žádná tragedie, ale jsou
c) Některé hlavičky šroubků trčí z roviny cívky ven (nevejdou se do prolisu), brání správnému upnutí.
d) To se v žádném případě nepokoušejte spravit tím, že šroubek více utáhnete. Šroubky jsou krátké - respektive zapuštěná matka je příliš krátká a spoj drží jen za kousek závitu. Pokus o utažení skončí strhnutím toho 1 závitu, za který to drží a máte po srandě. Vyřeší to šroubek celkové délky 12mm (místo toho 10mm). Ale kdo má doma sbírku nerez šroubků, že?
e) Matná černá barva je taková hrubá (drsná na omak). Zvenku cívku to vypadá dobře, ale stejný povrch je i z vnitřní strany. Pásce by asi dělalo více dobře, kdyby vnitřní povrch cívky byl hladký. To může být problém jen té matné černé, jinou barvu jsem nezkoušel.
f) Po akci dodělej a oprav si sám jsou cívky použitelná. Když je ale vezmu do ruky a porovnám s Maxell, BASF, EMI, Agfa, tak provedením vypadají tak nějak amatérsky. Po opravě funkci splní, ale čekal jsem více.

Ve výsledku jsem se nasral, právě koupil za stejnou cenu balík použitých cívek v hezkých krabičkách na Ebay a budu doufat, že dopadnu lépe. Má to být v top stavu, tak uvidím. Cívky a krabičky potřebuji, tak uvidím.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: RTM Francie SM468

Příspěvek od Petr.116 » ned 09. úno 2020 16:12:24

bcoufal píše:
ned 09. úno 2020 14:49:29
Ale kdo má doma sbírku nerez šroubků, že?
Tohle už mám za sebou ... právě od Thomanna jsem koupil ty nové pásky na nabové středovce ... A pak plechy z eBay (od dvou různých lidí, ale vyšlo to v přepočtu dobře ...
A pak šroubky a hlavně ty dutinkové matky: nejdříve jsem je chtěl s kamarádem vyrobit na soustruhu ... to asi ještě uděláme. Ale první pomoc mám ... nějaké jsem sehnal na eBay.
Našel jsem člověka, co prodával nekvalitní pásek 1+1/4" se středovkou i Al-čely. Dohodli jsme se, že pásek i se středem si nechá a pošle mi šroubky, matky a Al čela. A vrátí mi prachy za to, co neposlal. (Změnit to nemohl, mosel to prodat papírově jako komplet a refundovat ostatní. Jinak by ho eBay sežral.
Jinej mi zase poslal jen šroubky ...

Jde to všelijak ... :yes: Ale protože to NENÍ metrický závit, není to tak jednoduché.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

bcoufal
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 30. led 2014 12:56:49
Bydliště: Nová Bystřice

Re: RTM Francie SM468

Příspěvek od bcoufal » ned 09. úno 2020 17:28:42

Ono je to s těmi závity různý. Někde je M3, jinde zase M3,5.

Jde to vyřešit levněji, bez Ebay a s metrickým závitem. Snad jediný místo na ty matky v ČR je zde:
https://www.briol.cz/matice-kruhova-zap ... kou-bn-224

Podle rozměrů to jsou ty samý, jako u těch cívek. A k tomu nerez šroubek M3x12. Konec šroubku by pak už měl lézt do drážky matky. To ale dotažení nebrání.

To co prodává Američan vypadá spíše jako nýtovací matice s odfréznutou drážkou pro šroubovák. Ty jsou dostupnější, jen najít někoho s frézkou (či samodoma s pilkou):
https://www.obchodprodilnu.cAz/matice-n ... -9811.html
http://www.chinaexpress.cz/cs/item/20pc ... 87228.html
https://www.obchodprodilnu.cz/matice-ny ... -9813.html

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: RTM Francie SM468

Příspěvek od Petr.116 » ned 09. úno 2020 19:18:13

No ten linkovanej BRIOL teda ne. Má moc velký vnější průměr (10 mm).
V plechu je prolisovaný otvor 4,91 mm (na vrcholu prolisu cca 7 mm), takže 10 mm tam nezapustíš :negative:

Origo matka má závit UNC 6-32 (jako počítačové šrouby) a vypadá takto:

4,47 mm = vnější průměr válcovité části
6,33 mm = vnější průměr kuželovité části, která musí zapadnout do největšího průměru prolisu.







„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

bcoufal
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 30. led 2014 12:56:49
Bydliště: Nová Bystřice

Re: RTM Francie SM468

Příspěvek od bcoufal » ned 09. úno 2020 21:07:11

Jsem to ale trumpeta, toho průměru hlavičky jsem si nevšiml.

Potřeboval bych alespoň 1 sadu (3 páry) na opravu koupených cívek, ale z US se mi to na Ebay objednávat nechce - cena mi nevadí, ale to poštovné! Ještě pohledám delší šroubky, snad do matek těch cívek budou pasovat. Oproti originálům je tam průměr přes závit 2.85mm, tak třeba nakonec budou metrický. Originály maj průměr +-3,40mm.

Ještě varianta pro BRIOL - odbrousit kus hlavičky. Průměr hlavy půjde rychle dolů.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: RTM Francie SM468

Příspěvek od Petr.116 » ned 09. úno 2020 21:12:48

V tuto chvíli bohužel nemám volné ... nakoupil jsem "přesně na plechy" :) Jinak bych Ti samozřejmě nechal ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Odpovědět

Zpět na „Magnetofonové pásky a kazety“