Luxman C 02

Skupina. kde je možno vznést specializovaný dotaz na potíže s určitým zařízením a získat radu "jak na to" od jiného člena ...
Odpovědět
Petrs1
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 07. lis 2019 21:29:31
Bydliště: Praha

Luxman C 02

Příspěvek od Petrs1 » čtv 07. lis 2019 22:13:11

Zdravím všechny zde na fóru.

V létě jsem si pořídil tento předzesilovač a minulý týden provedl výměnu všech elektrolytů za nové (Elna Silmic II). Při výměně jsem narazil na kondenzátor (pozice C 402), který měl v reálu 22 uF, ale podle schématu má mít 10. Protože jsem kondy objednával přirozeně podle schématu, mám tam teď ten s nižší hodnotou. Hraje to, nicméně bych se zdejších majitelů chtěl zeptat, co mají v útrobách jejich přístroje, nebyla by to ostatně v případě tohoto modelu první odchylka mezi dokumentací a realitou - viz příspěvek Petra.116.
Rozhodně bych nechtěl, aby se tím časem třeba něco odpálilo - ve schématu mají označeno jako "safety critical components".
Teď navíc koukám, že mají guláš i v napětích - v diagramu je například u C 405 uvedeno 25V, v soupise u téže součástky jenom 16V.

Díky moc za Vaši odpověď.
Výsledek zahoření a změnu zvuku po výměně kondenzátorů bych časem napsal, pokud bude zájem....

Petrs1
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 07. lis 2019 21:29:31
Bydliště: Praha

Re: Luxman C 02

Příspěvek od Petrs1 » stř 18. pro 2019 18:59:47

Nikdo nic? Škoda, myslím, že by to mohlo být užitečné pro ty, co zamýšlejí realizovat výměnu kondenzátorů na tomto zdařilém předzesilovači.

paulus
Příspěvky: 30
Registrován: sob 01. bře 2014 18:07:24
Bydliště: Piestany

Re: Luxman C 02

Příspěvek od paulus » pát 20. pro 2019 18:52:31

Ahoj,

planujem na C02 skontrolovat kondenzatory tak som ho otvoril a moj "Lux" je osadeny takto:
C 402 - 22uF/25V klasicka Elna
C 405 - 22uF/16V klasicka Elna
Inak ako som pozrel tak Luxman je osadeny kvalitnymi elytmi...Je tam Rubycon,Elna a Elna-Audio.Par som zmeral na kapacitu aj ESR a zatial OK,vyzera to predbezne,ze elyty menit nebudem...Vsimol som si ze podla vsetkeho sa da primar trafa prepojit na 240V AC.(Este som to neodkrytoval).Mate to prehodene,alebo ste nechali na 220V ?.Ja osobne sa snazim ked je moznost zmenit na 240V... aj ked je zaujimave ze na jednom nemeckom fore napriklad niektori uzivatelia "kotucaku" Grundig TS1000 odporucaju ponechat na 220V. . .

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Luxman C 02

Příspěvek od Petr.116 » pát 20. pro 2019 21:13:41

Určitě na 240 ... pokud někdo doporučuje 220, ví o obvodech houbec. Tím totiž přetěžuješ zdroje, protože na vstupu (zejména tam, kde je sériový stabilizátor) bude 230/220 x větší napětí ... tedy cca o 4,5 % vyšší.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Petrs1
Příspěvky: 3
Registrován: čtv 07. lis 2019 21:29:31
Bydliště: Praha

Re: Luxman C 02

Příspěvek od Petrs1 » ned 22. pro 2019 23:28:33

Díky Paulusi,

to podle mne potvrzuje, že ve schématu bude neplatná a v reálu nepoužívaná hodnota. Vyndal jsem tudíž z pozice nový 10 uF kondenzátor a nahradil ho původním.
Kapacitu všech původních nahrazovaných originálních kondenzátorů jsem proměřoval a všechny vykazovaly hodnoty v toleranci, jsou skutečně kvalitní. Stejně tak jsem proměřoval před instalací nové Elna Silmic a všechny měly odchylky max. do 5%, většinou kolem 3 %, tedy podstatně lepší hodnoty, než je deklarovaných 20%! Po zahoření se ta hodnota samozřejmě změní, ale například u nových Nippon Chemiconů je tolerance (mnou změřená) v rozmezí 10-15 %. Za mne tedy vyhrává Elna.
Po výměně všech elektrolytických kondenzátorů došlo k jednoznačné změně zvukového projevu a musím říct, že ne úplně pozitivním směrem - zvuk je sice detailnější na středech a výškách, na druhou stranu ale nezanedbatelně ubylo basů, zvuk je měkčí a méně razantní. Po 30 hodinách provozu je to sice lepší, ale pořád to není stav jako před výměnou, kdy Miles Davis na LP z roku 59 přehrál jednoznačně svoji CD variantu (teď je to naopak).
Takže, pokud Vám Luxman hraje dobře a jste se zvukem spokojeni, za sebe bych radil, nic neměnit a jenom oprašovat.
Naposledy upravil(a) Petrs1 dne pon 23. pro 2019 10:46:24, celkem upraveno 1 x.

Odpovědět

Zpět na „Obecné technické dotazy, problémy, rady“