Repase magnetofonu AKAI GX-620

Skupina, určená pro amatérsky postavená zařízení a jejich modernizace event. DIY úpravy továrních zařízení
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Repase magnetofonu AKAI GX-620

Příspěvek od Petr.116 » ned 23. dub 2017 22:30:46

Tak jsem se konečně dostal k tomu, že mého magnetofonu AKAI GX-620 zrepasuju elektroniku. To u většiny strojů AKAI obnáší minimálně výměnu problémových tranzistorů Hitachi (zejména 2SC458), které po těch více než 30 letech ztrácejí proudový zesilovací činitel (Beta) a vykazují značný výstřelový šum. Skvělou náhradou těchto tranzistorů jsou nízkošumové tranzistory Toshiba 2SC2240.
A když už se měl stroj rozebírat, řekl jsem si, že vyměním i elektrolytické kondenzátory za kvalitní moderní typ. Měl jsem kondenzátory skvělého japonského výrobce Nichicon - konkrétně řadu "Fine Gold" MUSE acoustic series.
A ve finále jsem se po zkušenostech s jiným Akai stroji rozhodl vyměnit i odporové trimry (nastavovat něco se starými trimry, když mají přerušovaný chod dráhy díky oxidům, nečistotám, špatným kontaktům sběrače na dráze apod., je horor.). To vše v audio části stroje. Vzhledem k velkým počtům komponent, které bylo třeba odpájet z desky, jsem si na tuto a další práce pořídil zdatného pomocníka, odpájecí stanici Zhongdi ZD-915, jak už bylo uvedeno jinde v sekci DIY.

Celý postup práce je zdokumentován v obrázkové fotogalerii zde.

V závěru namontován upgradovaný zadní panýlek s novými velmi kvalitními konektory CINCH (výrobce AEC) na audio desku, stroj smontován a odzkoušen.



Už zbývá jen seřídit elektroniku ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
mir47
Příspěvky: 63
Registrován: stř 30. zář 2015 19:31:55
Bydliště: Praha

Re: Repase magnetofonu AKAI GX-620

Příspěvek od mir47 » čtv 27. dub 2017 19:10:45

Bravo :good: to je inspirativní počin.
Jen co mi přijde odsávačka ....už vím na čem ji budu testovat

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Repase magnetofonu AKAI GX-620

Příspěvek od Petr.116 » pát 28. dub 2017 20:42:04

Repase skončena - hurá :yes:

A šup do audiocentra - konečně:



Tady je větší fotka.

Dosažené parametry lepší, než AKAI udává :good:

Při použití pásku Maxell UD 25-120 je například frekvenční rozsah tento:

19,05 cm/s ............... 30 kHz (-3dB)
9,53 cm/s ................ 19 kHz (-3dB)

poslechově perfektní (odstup šumu jsem zatím měřil jen osciloskopem bez potřebného filtru - můj Tektronix neukáže nic (největší citlivost na vertikálu má 5 mV/cm a nic nevidím),
zkusím pak digitální osciloskop, zda nemá vetší citlivost vstupů ... ale subjektivně tam NIC ucho neruší. Výměna původních problémových tranzistorů Hitachi za perfektní nízkošumové tranzistory Toshiba 2SC2240 se vyplatilo :good2:

Pro srovnání údaje výrobce:

„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
mir47
Příspěvky: 63
Registrován: stř 30. zář 2015 19:31:55
Bydliště: Praha

Re: Repase magnetofonu AKAI GX-620

Příspěvek od mir47 » čtv 04. kvě 2017 10:06:54

Bravo, bravissimo :good2:

původní RCA konektory z panýlku jdou vyndat snadno ?
Při prvním pohledu mi připadá, že jsou v něm zalisované či co .....žádná matička na utažení ?......
Obrázek
Tišťák už je trochu chatrný tak bych jej moc nechtěl trápit.
I když s naší novou odsávačkou ....

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Repase magnetofonu AKAI GX-620

Příspěvek od Petr.116 » čtv 04. kvě 2017 17:31:47

Jde to ... viz náš telefonát. Rozštípat původní cinche a otvory vhodným nástrojem (pozor - tenký plech) převrtat na průměr 8 mm.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Odpovědět

Zpět na „DIY a modernizace (event. úpravy továrních zařízení)“