Demagnetizace páskové dráhy magnetofonu

Téma, ve kterém budou postupně zveřejňovány postupy nastavení určitého typu obecně NEBO konkrétní postup nastavení daného zařízení s odkazy na dokumentaci v jiných sekcích. Téma je zamčeno - příspěvky viz popis uvnitř v základní informaci ...
Zamčeno
Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Demagnetizace páskové dráhy magnetofonu

Příspěvek od Petr.116 » čtv 09. kvě 2019 22:20:25

Vzhledem k principům magnetického záznamu a veškerým vlivům za provozu, je pro udržení kvality reprodukce nutné čas od času odstranit nežádoucí zbytkové magnetické pole kovových materiálů v páskové dráze. To se týká zejména hlav, ale i ostatních kovových prvků páskové dráhy, jako vodítka, sloupky apod. To se provádí nejjednodušeji pomocí tzv. demagnetizéru.
V podstatě jde o cívku s drátem, která je upevněna na otevřeném jádru z feromagnetického materiálu a je připojena k běžné střídavé rozvodné síti. Většinou má ale dost velké sycení a velmi se zahřívá. Je potřeba pracovat krátce - obvykle pár minut. To ale běžně nevadí - delší doba není třeba.

Kdysi dávno jsem si takový demagnetizér vyrobil z plochého telefonního relé. Fungoval úžasně ... bohužel v nedávné době jsem ho kamsi založil. A protože jsem ho aktuálně velice potřeboval, nezbylo mi, než se poohlédnout po něčem hotovém ke koupi.

Objevil jsem tento velice flexibilní eshop. Dopoledne objednáno - po obědě k vyzvednutí osobně. Palec nahoru :good:

Ten palec nahoru nejen za flexibilitu a rychlost, ale taky za cenu 572,- Kč včetně přepravy na odběrné místo na Vinohradech. Srovnáte-li třeba s touto peckou za stejný výrobek, zjistíte, že jste nakoupili hooodně dobře.







Postup odmagnetování je poměrně známý, ale přesto stručně:
  1. Magnetofon vypněte a sejměte z něj cívky s magnetofonovým páskem.
  2. Z dosahu demagnetizéru (cca 2m minimálně) odstraňte Vaše nahraná média (pásky, audiokazety), ale i jiné předměty, citlivé na mg. pole (počítačové diskety, kreditky atd.).
  3. Demagnetizér připojte do zásuvky (nesnímejte ochranný červený silikonový kryt, chrání odmagnetovávané předměty před náhodným poškrábáním ocelovým jádrem demagnetizéru).
  4. Přední částí jádra (červenou špičkou) pomalu projíždějte zleva doprava nebo obráceně celou páskovou dráhou, počínaje rohovými sloupky (případně kovovými prvky uklidňovacích prvků dráhy), kolem všech vodítek, zejména věnujte pozornost magnetofonovým hlavám ... až opustíte páskovou dráhu na opačné straně. Projíždějte dráhu v těsné blízkosti uvedených prvků.
  5. Poté se můžete obloukem vrátit a projet dráhu opakovaně.
  6. Jakmile dráhu definitivně opustíte, NEVYPÍNEJTE demagnetizér ze sítě ihned, ale až budete vzdáleni alespoň 1m od magnetofonu. Důvodem je skutečnost, že v případě vypnutí střídavého demagnetizačního pole v blízkosti demagnetované součástky může v okamžiku vypnutí být střídavé mg. pole v tzv. kmitně (v maximální kladné či záporné amplitudě sinusového kmitu) a náhlým vypnutím pole cívky by naopak došlo vlivem indukce k nežádoucímu zmagnetování dotyčného předmětu /dílu.
  7. Pak můžete přívodní šňůru demagnetizéru vytáhnout ze zásuvky.
Upozornění !!!

Přístroj je stavěn na krátkou dobu provozu (3 – 5 minut pro jedno použití). Pak ho musíte nechat alespoň 10 minut odpojený ze sítě vychladnout.
Nedodržení může v případě přehřátí způsobit i požár. Je nezbytné dodržovat základní bezpečnostní pravidla pro práci s elektrickým zařízením (240 V)

Tahle věcička lze za srovnatelnou cenu koupit i v síti partnerů Conrad, ale ti už tak bleskoví nejsou. Informace o dostupnosti říká: "Zboží předáváme dopravci PPL do 1-2 pracovních dnů. Doba přepravy se pohybuje v rozmezí 2-5 dnů. Cena (myšleno dopravy): 120,- Kč (vč. DPH). Navíc - "odborný" překlad popisu zařízení je v jejich podání poněkud úsměvný ...

Je i možnost koupě v Německu, např. zde, ale to už se vzhledem k dopravě nevyplatí ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Zamčeno

Zpět na „Doporučené postupy nastavení a oprav“