REVOX B-77: problém s nastavením předmagnetizace

Skupina. kde je možno vznést specializovaný dotaz na potíže s určitým zařízením a získat radu "jak na to" od jiného člena ...
Odpovědět
vlasta_p
Příspěvky: 3
Registrován: pát 17. úno 2023 17:13:21
Bydliště: Valašské Meziříčí

REVOX B-77: problém s nastavením předmagnetizace

Příspěvek od vlasta_p » pát 17. úno 2023 17:32:31

Dobrý den,
najde se ještě někdo, kdo dokáže poradit ohledně nastavení záznamové části REVOX B-77?

Mám problém s nastavením pracovního bodu pásku, se kterým jsem se ještě nesetkal. Běžný postup je (a je to takto popsáno i v servisním manuálu), že se zvyšuje předmagnetizační proud při vst. signálu 10kHz/-20dB z nuly na max. citlivost pásku (max. výstupní napětí na výstupu magnetofonu). Pak se zvyšuje dále, až výst. úroveň zaznamenaného signálu klesne o hodnotu, danou typem pásku (cca - 4dB).
Tento postup znám, dělal jsem jej několikrát, mimo jiné u REVOX A-77 - nastavovací postupy jsou prakticky shodné.

Vždy to fungovalo. Tentokrát se to chová obráceně - se zvyšováním předmagnetizačního proudu (nastavovací trimry po směru hodin. ručiček) se výstupní napětí signálu 10kHz snižuje až téměř do nuly. Se snižováním předmagnetizačního proudu se výst.napětí naopak zvyšuje. Při určité hodnotě se zvyšování výst. napětí zastaví, současně však ani neklesá - není tak možno nastavit správný pracovní bod pásku.
Kontroloval jsem i zapojení desky oscilátoru, na kterém jsou tyto nastavovací trimry umístěny, zda náhodou není nějaká chyba v servisním návodu. Jsou však zapojeny správně a postup v servisním návodu by tedy měl platit.
Oscilátor pracuje správně - na mazací hlavě je správné vf napětí i správný kmitočet (kontrolováno osciloskopem).
Nastavuji na pásku RMG LPR35, ale zkoušel jsem i jiné typy se stejným výsledkem.

Mám doma i REVOX A-77. Napadlo mne srovnat podmínky na mazací a záznamových hlavách obou magnetofonů (vycházím z toho, že jsou si po obvodové stránce velice podobné a pravděpodobně budou mít i stejné hlavy).
Na obou magnetofonech je bez signálu téměř stejné vf napětí na mazací i záznamové hlavě (měřeno osciloskopem).

Záznamový proud (bez vf předmagnetizace) jsem neměřil, protože nevím, jaký má být - v servisním manuálu jsem tento údaj nenašel.

Už mi došly nápady (asi před týdnem :-) - poradí někdo, prosím?

Děkuji

Vl. Vlček

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: REVOX B-77: problém s nastavením předmagnetizace

Příspěvek od Petr.116 » úte 21. úno 2023 6:27:26

Zkontrolujte mechanicky páskovou dráhu. Kolmost SH i ZH (rovnoběžnost štěrbin obou hlav) ...
A hlavně v této situaci prověřte ojetí ZH.
Pokud je sjeté čelo hlavy, vzroste mg. tok biasu v mezeře a vy už jste za tím maximem citlivosti pásku.
Proto musíte snížovat bias, aby výstup 10 kHz šel nahoru. To je zcela běžné.
Pokud je ZH ojetá (SH asi bude taky), vyměňte.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

vlasta_p
Příspěvky: 3
Registrován: pát 17. úno 2023 17:13:21
Bydliště: Valašské Meziříčí

Re: REVOX B-77: problém s nastavením předmagnetizace

Příspěvek od vlasta_p » čtv 02. bře 2023 21:14:07

Dobrý den,

děkuji za odpověď a za radu. Už jsem to mezitím konzultoval s kolegou na jiném fóru, poradil mi v podstatě totéž, co vy.
Měli jste oba pravdu, bias byl už za maximem, pomohlo jeho snížení sériovým rezistorem před nastavovacími trimry (ty byly už "nadoraz").
Že může být příčinou zvýšení předmagnetizace ojetá hlava, to jsem nevěděl - děkuji za vysvětlení.

Vl.

Odpovědět

Zpět na „Obecné technické dotazy, problémy, rady“