NZC 030 externí zesilovač

Skupina. kde je možno vznést specializovaný dotaz na potíže s určitým zařízením a získat radu "jak na to" od jiného člena ...
Odpovědět
Hreny
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 03. úno 2022 0:36:56
Bydliště: Brno

NZC 030 externí zesilovač

Příspěvek od Hreny » čtv 03. úno 2022 0:40:11

Ahoj,

sprovoznil jsem nedávno starý gramofon po tátovi TESLA NZC 030, vyměnil přenosku a hraje pěkně. Nicméně i po nastavení maximálních basů jsou na můj vkus hloubky pořád slabé. Dočetl jsem se na internetě, že u krystalových přenosek při použití slabého předzesilovače se právě ztráceli basy. Na stránce https://www.ps-service.cz/archiv/Stares ... c-030.html jsem našel info, že gramofon má výstup na externí zesilovač. Umíte mi poradit jaký zesilovač by se dal k tomuto gramofonu zapojit?

Děkuji

jhradec
Příspěvky: 43
Registrován: úte 23. črc 2019 14:41:17
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: NZC 030 externí zesilovač

Příspěvek od jhradec » sob 22. říj 2022 18:21:07

Nejde o slabý zesilovač- jde o impedanční přizpůsobení zesilovače k vložce. Tzv. Krystalové vložky mají kapacitní charakter a pro dobrý přenos basů musí mít zesilovač( lineární ) obrovskou vstupní impedanci ( několik megaohmů ).U tohoto konkrétního gramofonu je to horší o fakt, že přenoska není osazena krystaly Siegnetovy soli , ale keramikou která sice funguje mechanicky lépe, ale taky má menší kapacitu a potřebuje o to větší vstupní impedanci.
Existuje na to určitý “fígl”-> když se ta přenoska zapojí naopak na velmi malou impedanci - dostane v podstatě rychlostní charakter. No a potom je ji možno připojit ke korekčnímu zesilovači pro dynamické přenosky( MM).
Prakticky -> připojit k oběma výstupům vložky paralelně odpor o hodnotě cca 3,9 kiloohmu - nutno vyzkoušet - a připojit to ke vstupu pro MM přenosku co je na každém lepším zesilovači.
Otázkou zůstává jestli není jednodušší vyměnit celý gramofon za typ, který má opravdovou dynamickou(MM) přenosku- která je rozhodně lepší po všech stránkách.

Odpovědět

Zpět na „Obecné technické dotazy, problémy, rady“