Magnetofony Akai - potenciometry

Skupina. kde je možno vznést specializovaný dotaz na potíže s určitým zařízením a získat radu "jak na to" od jiného člena ...
Odpovědět
bcoufal
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 30. led 2014 12:56:49
Bydliště: Nová Bystřice

Magnetofony Akai - potenciometry

Příspěvek od bcoufal » stř 29. dub 2020 19:15:01

Zdravím, nemáte někdo tip na koupi nových potenciometrů pro magnetofony Akai GX-255, 620, 646 (případně i jiné)?

Co jsem hledal, tak dvojitý "output" potenciometr 2x10k/B by snad šel nahradit tímto, jestli je délka osičky dostatečná:
https://www.ame.cz/Elektronika/Pasivni- ... 10699.aspx
https://www.hadex.cz/u759-10kn-hridel-6 ... tandemovy/
nebo s úpravou osičky tímto:
https://www.conrad.cz/potentiometer-ser ... -w.k458122

Nemohu ale dohledat nic nového s dvojitou osičkou 2x50k/A (mic a line potenciometr).
Snad nejblíže by k tomu mohl být tento, ale original by měl být logaritmický, ale tento je lineární. Original má navíc drážkové osičky, knoflíkům se to nemusí líbit / nemusí pasovat:
https://www.ame.cz/Elektronika/Pasivni- ... 10699.aspx

Obávám se že budu potřebovat 2 sady pro GX-646 a jednu sadu pro GX-255.
Zázračné vodičky jsem ještě nezkoušel, raději bych měnil, než zkoušel repasovat s nejistým výsledkem.

Na Ebay vidím pouze použité za nemalý peníz. Obávám se, že bych si moc nepomohl.
Hledám dříve, než začnu s rozborkou.

Nemáte někdo tip na zdroj originálů či pasující náhrady?

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Magnetofony Akai - potenciometry

Příspěvek od Petr.116 » pon 04. kvě 2020 0:08:12

Já bych to nedramatizoval. Sežeň si tento odzkoušený sprej Teslanol T6 Oszillin a dobře s tím poťáky prostříkej za současného protáčení ... A je to ... :good:

Ještě nedávno šel sehnat i v ČR ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

bcoufal
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 30. led 2014 12:56:49
Bydliště: Nová Bystřice

Re: Magnetofony Akai - potenciometry

Příspěvek od bcoufal » pon 04. kvě 2020 13:50:08

Na potenciometry mám v zásobách připravenu kombinaci Kontak 60 -> Kontakt WL -> Kontakt 61. Případně ještě Kontak PR. Myslím, že ty přípravky budou mít podobnou účinnost. Jestli tedy nemáš lepší praktické zkušenosti právě s tím Teslanolem T6. To bych si ho taky sehnal.
Nedávno mi přibyl ve sbírce GX-255, vizuálně stav skoro nového kusu, ale potenciometry chrastí tak, že prakticky není možné najít kousek místa, kde by i v klidu byl zvuk bez praskání a kolísání hlasitosti. Zde mne ještě čeká i výměna tranzistorů, protože jsem „konečně“ natrefil na šumící kousek (to bych nevěřil, jak moc dokáží tranzistory šumět). Když už to budu mít rozebraný, tak bych ty potenciometry rád vyměnil. Nerad bych to za pár měsíců znovu rozebíral.
Jeden GX-646 je na tom také špatně - podle bordelu uvnitř magnetofonu tam budou pěkné nánosy špíny i v potenciometru. Zatím ho čistím a čistím ve volných chvílích,… Druhý GX-646 popraská při otáčení jen několikrát, tam tomu spreji i věřím.
Zkusil bych i potenciometry rozebrat, kdyby bylo nejhůř. Důkladně pročistit, případně i posunout snímací dráhu. Ale na to bych rád zase měl alespoň jeden náhradní kousek, kdyby se mi rozborka/sborka nějak nepodařila.

Ještě k tranzistorům. 2SC2240 či 2SC1815 originál Toshiba pár kousků mám, to pro mne není problém. Jen pro zajímavost přemýšlím, zda na první pozici nevyzkoušet i nějaký exotický speciál. Sice jsou to většinou duály, ale když zapojím jen ½? Kdo si hraje, nezlobí. Například:
2SC2240 (1kHz/Ic=0,1mA, šum 2dB max) - doporučený základ pro výměnu
MAT02FH
SSM-2210P (1kHz/Ic=0,1mA, šum v grafu <0,5dB)
KSC1845
Neporovnával jsem ještě parametry těchto tranzistorů. Na druhou stranu, co horšího se může stát, než že to bude s menším či větším šumem při potenciometru doprava… Taky lze tranzistory 2SC2240 na první pozici měnit tak dlouho, dokud se nenajde ten s nejnižším šumem.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Magnetofony Akai - potenciometry

Příspěvek od Petr.116 » pon 04. kvě 2020 15:55:45

Zbytečně zkoumat opakovaně prozkoumané. Ten mnou navržený Oszillin T6 je nejlepší. A rozebírat poťáky je nesmysl ... Já měl velkej problém s potenciometrem balance u zesilovače L-410, nešel sehnat (speciální protidráhy) - a prostřik vše vyřešil.

Tranzistory optimálně Toshiba Corporation, SC2240 = 2SC2240 GR (hfe classification GR: 200~400, BL: 350~700) - Ty 1815 budou trochu horší. Ale je třeba dát bacha, abys (a to není vůbec jednoduché) nekoupil čínské napodobeniny. Sehnat skutečnou Toshibu není jednoduché ... ale o tom to je ...

Jinak to, že původní Hitachi 2SC458 tranzistory po více než 30ti letech takhle degradují, nikdo nevěděl. Ale prakticky všechny odcházejí ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Odpovědět

Zpět na „Obecné technické dotazy, problémy, rady“