AKAI GX-630DB

Skupina. kde je možno vznést specializovaný dotaz na potíže s určitým zařízením a získat radu "jak na to" od jiného člena ...
Odpovědět
bourvil
Příspěvky: 1
Registrován: stř 26. úno 2014 13:52:40

AKAI GX-630DB

Příspěvek od bourvil » čtv 26. bře 2020 13:14:09

Zdravím,

Mám též onen stroj a potřeboval bych poradit/pomoci s jeho nastavením. Mám servisní manuál a popravdě v postupu docela tápu. Na mechanické nastavení všech hlav nikdo nešahal a tudíž počítám, že tady nebude potřeba nic dělat. V elektronice proběhla výměna všech tranzistorů a kondenzátorů v reprodukčním a nahrávacích zesilovačích. Kvůli bídné kvalitě došlo i na výměnu všech trimrů, jelikož docházelo k různým výpadkům a rušení. Pro začátek jsem se snažil nové trimry nastavit na stejnou hodnotu jako původní ale do budoucna to nejspíš nebude stačit, minimálně z důvodu různých vlastností pásek.

A teď k samotným krokům, které je třeba udělat ale se kterými si nevím rady:
  • Jak mám správně nastavit rychlosti hlavního motoru v obou rychlostech, předpokládám, že poslech známé nahrávky asi nemusí postačit? Přehrávám pásku s určitou frekvencí a na výstupu ji měřím (a také srovnávám mezi oběma kanály)?
A pak dále:
  • Nastavení úrovně výstupního signálu potřebuju pásku s nahranou frekvencí 700 (nebo 1000) Hz která odpovídá výstupu 0,775V - jak tohoto docílím? Předpokládám, že potřebuju záznam o takových parametrech, který si pořídím na jiném stroji? Nebo to někam pustím z tónového generátoru? a Těch 0.775V měřím na hlavě nebo na LINE OUT?
  • Nastavení VU metrů je po splnění předchozího kroku hračka
  • Nahrávací úroveň (Wide a low noise) - signál 1000Hz (z tónového generátoru napojeného na LINE IN?) nahrávám na pásku (podle typu low noise a nebo wide) a nastavuji trimr tak aby VU metr ukazoval 0Db? Hodnota 0.775V je napětí vstupního signálu a nebo napětí na záznamové hlavě?
Věci související s Dolby zřejmě nemá smysl řešit...

Díky za pozornost a předem děkuji za jakoukoliv pomoc při údržbě téhle krásné strojovny

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: AKAI GX-630DB

Příspěvek od Petr.116 » pát 27. bře 2020 6:55:49

V první řadě si opatři úrovňový měřicí pásek na nastavení snímacího kanálu. Ale protože o rom nevíš vůbec nic (viz věta o 0.775 V na hlavě),doporučuji ten poklad svěřit odborníkovi ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

bcoufal
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 30. led 2014 12:56:49
Bydliště: Nová Bystřice

Re: AKAI GX-630DB

Příspěvek od bcoufal » pon 13. dub 2020 9:42:34

Nedávno jsem mailem posílal stručný obecný postup při kalibraci magnetofonu. Sestavený pro Revox, ale postup by měl víceméně odpovídat i pro Akai. Akai jsem ještě neměl potřebu kalibrovat, tak tam mohou být drobné odlišnosti.
Co je důležité, bez měřícího vybavení se neobejdeš. Minimum je nf generátor 20Hz až 20kHz a nf milivoltmetr. Osciloskop je skoro nutný pro seřízení hlav, pokud věříš jejich nastavení a nebudeš je štelovat, dá se bez něj obejít. Pro ověření a nastavení rychlosti capstatan motoru je potřeba měřič frekvence (osciloskop). Nebo trpělivost a stopky pro odměřování doby přehrávání pásku s přesně danou délkou. Bez zkušenosti s měřením a elektronikou bych do nastavení ale nesahal. Je potřeba porozumět tomu, co dělám a jaké očekávám výsledky.

Další dotazy ke kalibraci a možnosti pořízení kalibrační pásky apod. mohu sdělit zde, nebo mailem. Mail: můj nick zde na fóru @seznam.cz

A nyní úryvek z mailu:
1) generátor 1Khz o napětí 0,775V (to je pro mne 0 dB). Zkontroluji průchod signálu magnetofonem (přepínač source), nastavím na výstupu také 0,775V a budíky vybuzení na 0 dB. Tím jsou nakalibrovány úrovně signálu a budíky vstupního signálu.

2) je-li magnetofon vybaven diodami peek (přebuzení), nastavím na +6dB, aby se začaly rozsvěcet

3) testovací páska a nastavení azimutu - signál 10kHz a -10dB: Nastavuje se fáze signálu - na to je 1 přesně určený šroubek u přehrávací hlavy. Bez zkušeností a osciloskopu bych nedělal. Následně se nastavuje záznamová hlava.

4) nastavení budíku přehrávání: kalibrační páska 1kHz a 0dB - budíky při přehrávání nastavit na 0dB
Zde je nutno vzít v úvahu, jakou úrovní je nahraná kalibrační páska a jakou úroveň chci použít pro svůj magnetofon. Páska se dá použít pro nastavení jakékoliv úrovně. Např. mám li pásku 250nWb/m a chci úroveň 320nWb/m, tak na magnetofonu nastavím budíky na -2dB. Rozdíl mezi těmi úrovněmi nahrávky jsou 2dB (přepočty jsou na netu).

5) nyní se volitelně testuje frekvenční odezva magnetofonu - ty krátké signály různých frekvencí. Každý pásek ale nahrává trochu jinak, tak zde mohou být odchylky oproti specifikaci. Já nastavuji ekvalizér podle nahrávání na svůj pásek. Co nahraji, musí být "totožné" s přehráváním.

6) nastavení biasu - podle návodu - to je složitější na krátký popis. Za použití milivotmetru a signálního generátoru. Většinou signálem 10kHz a -20dB.

7) signálem 1kHz a 0dB se při nahrávání nastaví úroveň nahrávání, aby budík při přehrávání ukazoval 0dB. Tj přepínání tape/source byla hlasitost pořád stejná

8) nyní nastavuji ekvalizéry záznamu, co magnetofon, to jinak - dle návodu. Většinou se nahrává frekvence +-10kHz/-20dB a nastavuje se, aby na přehrávaném výstupu bylo to samé. Měří se milivoltmetrem.

9) pak nahrávám frekvence z generátoru 50Hz až 30kHz / -20dB a kontroluji na výstupu, zda tam mám to samé (vše se zase měří milivoltmetrem). Na Revox PR99 jsem většinou v toleranci +-0,5dB do 24kHz.

10) tam, kde píši o úrovni -20dB, tak někdo používá -10dB. Čím kvalitnější pás SM900 apod a kvalitnější magnetofon, tak je -10dB v pohodě.

11) Je potřeba rozlišovat normu, na jakou je magnetofon nastaven (CCIR/IEC nebo NAB) a používat kalibrační pásku na stejnou normu. Každá rychlost vyžaduje svoji kalibrační pásku.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: AKAI GX-630DB

Příspěvek od Petr.116 » pon 13. dub 2020 12:55:53

Základní principy seřízení mgf jsou už delší dobu zde. Jen je potřeba je lehce doladit podle servisáku toho kterého stroje.
Ale postup obecně platí ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Odpovědět

Zpět na „Obecné technické dotazy, problémy, rady“