Stránka 1 z 1

REVOX PR99 MK I - změna rychlosti a nové nastavení

Napsal: čtv 08. srp 2019 16:06:59
od bcoufal
Vlákno, kde jsem tento problém začal řešit je již uzamčeno, tak pokračuji zde. Pro připomenutí, zakoupil jsem PR99 s rychlostmi 19/38, ale ve skutečnosti má 9,5/19 (capstan motor s malou hřídelkou). Plus zvažuji změnu z EQ NAB na CCIR (změna pár R, C na DPS)

Nyní jsem pokročil takto:
a) Již mám capstan motor pro rychlosti 19/38, jakmile bude trochu času, začnu se zabývat přehozením. Variantu s nástavbovým kroužkem na hřídelku jsem zavrhl (+ převrtání upínacích orvorů motoru).
b) Dále musím rozmyslet, jestli zůstat u NAB nebo přejít na CCIR. Nejsem zatížen minulostí s 2 stopím záznamem, jde pouze o budoucnost a případnou dostupnost nahrávek. Mám pár pásků z rozhlasu (co kdyby tam bylo něco zajímavého), zde předpokládám spíše CCIR. Proto mne láká CCIR. Jaký je váš názor?
c) Než se do toho pustím, musím vyřešit kalibrační pásky pro nastavení. Nemám. Našel jsem např. tuto dvojici:
https://www.ebay.de/itm/STUDER-REVOX-Al ... SwKOZcWtdz
https://www.ebay.de/itm/STUDER-REVOX-Al ... SwnjZcWsFF
+ ještě jeden na nastavení rychlostí
Nebo podstatně dražší, ale vše v jednom i s návodem:
https://www.ebay.de/itm/Revox-Tape-Reco ... 2yaNZmIFyw

Co říkáte na tyto pásky? Je nějaká jiná varianta? Pokud má někdo možnost takové pásky věrohodně nahrát, rád koupím. (pro plné nastavení magnetofonu, vč. rychlostí. Určitě by se hodily i pro ověření nastavení hlav magnetofonu, nejen elektroniky). Beru to jako investici do budoucna, nejen pro tento Revox.

Zatím moc nespěchám, dostanu se k tomu v pozdějším podzimu a v zimě.

Díky za rady,
Bohouš

Re: REVOX PR99 MK I - změna rychlosti a nové nastavení

Napsal: pát 09. srp 2019 0:09:33
od Petr.116
NAB je americký standard. Nemáš-li všecky pásky z USA, asi taky doporučím CCIR (IEC). Je to příjemnější na poslech.

Extra pásek pro nastavení rychlosti je zbytečný, pokud je záznam úrovňových pásků nahrán na stroji se správně nastavenou rychlostí ...

Re: REVOX PR99 MK I - změna rychlosti a nové nastavení

Napsal: pát 09. srp 2019 8:55:42
od bcoufal
Díky, o CCIR jsem četl něco podobného a proto uvažoval o změně. Hlavně jsem se chtěl ujistit, že to chápu správně. Vyřešeno, bude úprava na CCIR.

Pásek na rychlost - běžné kalibrační pásky mají záznamy v délce několika sekund. To mi přijde na nastavení rychlosti dost nepraktický. Výjimkou je prý ta drahá sada z Austrálie. Nebo solidní pásky od někoho, kdy by je nahrál. Proto úvaha i o rychlostní pásce.

Obrázek smazán z důvodu porušení autorských práv cizího webu. Admin

Re: REVOX PR99 MK I - změna rychlosti a nové nastavení

Napsal: pát 09. srp 2019 12:42:26
od Petr.116
Ten 1Hz na tom, co jsi poslal, trvá 30 sekund. Stačilo by i méně. Pokud by stroj měl seřízení elektronicky, je to razdva.
Stačí cokoliv, co umí měřit frekvenci (dnes to umí i lepší multimetr) ... Nebo komparačně: osciloskop a generátor relativně přesného 1 kHz (metoda Lissajousových obrazců). Metod měření kmitočtu je mnoho.

Re: REVOX PR99 MK I - změna rychlosti a nové nastavení

Napsal: pát 09. srp 2019 13:26:41
od bcoufal
Pro nastavení rychlosti mám připravený generátor/čítač Voltcraft MXG-9802A. Případně osciloskop Siglent SDS1102X. Pravda, pro nastavení rychlosti je tam 1 trimr, tak to půjde rychle. Samostatnou pásku tedy nepotřebuji.
Než se do toho pustím, musím vyřešit ty měřící pásky. Otázka zní, zda se najde dobrá duše, která je schopná v odpovídající kvalitě je nahrát / prodat. Dříve jsem se tímto nezabýval, tak nemám žádný přehled, kdo, kdy co nabízel a zda je ještě možnost zakoupit. Když se nikdo nenajde, tak Ebay. V tom případě bych byl rád za potvrzení, že ty pásky z odkazů jsou ty správné, co potřebuji. A které variantě dát přednost.

Re: REVOX PR99 MK I - změna rychlosti a nové nastavení

Napsal: úte 20. srp 2019 7:28:48
od jhradec
Měl bych ještě snad někde mít měřící pásek na 19- náctku včetně kalibrační křivky. V podstatě by k nastavení stačil libovolný správně nahraný kalibrační pásek o dané rychlosti- naměřené údaje NAB/ IEC je možné dopočítat.
Tedy ono jde součastně o dvě věci : 1) korekce podle normy- ta je pevně daná a povinná- v podstatě není co nastavovat.
2) tzv, štěrbinová korekce- nastavuje se podle hlavy individuálně na každém stroji na rychlosti 38 bude velmi malá, na 19- náctce už je významná


rozhodně doporučuju ještě před začátkem přestavby pořídit si na funkčním stroji vlastní "měřící pásky" - dle možnosti na pásek, na který je stroj seřízen. Umožní to mimo jiné kontrolu pásku nově zakoupeného.
pokud bude třeba, můžu zapůjčit generátor :)

Obrázek smazán z důvodu porušení autorských práv cizího webu. Admin