B 101 hlučný náhon setrvačníku

Skupina. kde je možno vznést specializovaný dotaz na potíže s určitým zařízením a získat radu "jak na to" od jiného člena ...
Odpovědět
petrschwarz
Příspěvky: 3
Registrován: ned 17. led 2016 17:16:25

B 101 hlučný náhon setrvačníku

Příspěvek od petrschwarz » ned 17. led 2016 17:26:33

Dobrý den,
nedávno jsem sehnal funkční B 101. Při zapnutí motoru se ozve celkem silný hluk od náhonu setrvačníku. Nemám s tímto typem žádnou zkušenost. Na plastovém kole náhonu setrvačníku není žádná tlumící vrstva (pryž a pod). Co s tím? Výměna kola?

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: B 101 hlučný náhon setrvačníku

Příspěvek od Petr.116 » úte 19. led 2016 0:58:30

Asi je stržený závit červíku v polyamidu nebo prasklý polyamid a celé to sjelo dolů ... mám metodu, jak na to elegantně :

Vysoustružit pravoúhlý kroužek z Al, do něho vyříznout metrický závit tak, aby červík (delší) prošel až k ose a je to. Pak to zase jde řádně dotáhnout.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

petrschwarz
Příspěvky: 3
Registrován: ned 17. led 2016 17:16:25

Re: B 101 hlučný náhon setrvačníku

Příspěvek od petrschwarz » čtv 21. led 2016 12:15:39

Polyamidové kolo je pevně dotažené a bez prasklin. Ten hluk vzniká dotykem kola se setrvačníkem. Kdyby tam bylo gumové obložení (na kole a nebo na setrvačníku) a nebo něco podobného, nebylo by to tak hlučné. Jenže to nevypadá, že by tam něco podobného z výroby bylo.

petrschwarz
Příspěvky: 3
Registrován: ned 17. led 2016 17:16:25

Re: B 101 hlučný náhon setrvačníku

Příspěvek od petrschwarz » sob 30. led 2016 0:55:26

ransom píše:Pryžové obložení by mělo být na setrvačníku. Podrobně to je popsáno (mechanika i elektrické zapojení a seřízení) v Bozděchovi - Magnetofony III.
Kdyby něco, tak jeden vcelku zachovalý B-101 mám, včetně připravených nových řemínků k výměně. Nepotřebuju ho, tak bych ho třeba směnil za něco užitečného do domácnosti (pivo, víno). On to nijak dobrý stroj není. Jen památka na dobu, kdy i podprůměrná věc byla složitá, drahá, nespolehlivá, ale zato téměř nezničitelná.
Bozděcha bych přivítal. Kdysi jsem ho měl, ale při stěhování se poděl bůhví kam. Můj mail je pchwarz@seznam.cz
Co na revanš?

Odpovědět

Zpět na „Obecné technické dotazy, problémy, rady“