Oprava magnetofonu Tesla B444 Super Lux

Skupina. kde je možno vznést specializovaný dotaz na potíže s určitým zařízením a získat radu "jak na to" od jiného člena ...
krivulak
Příspěvky: 14
Registrován: stř 14. srp 2013 21:36:29
Bydliště: Loket

Re: Oprava magnetofonu Tesla B444 Super Lux

Příspěvek od krivulak » pon 05. kvě 2014 14:33:06

Jak už jsem psal, jsem si jist tím otlakem v místě propíchnutí (už bylo). Když s ním přejedu po stole, v tom místě drncá, před očištěním i pouze v tom místě lepilo. Při každé rychlosti drncá, pouze jinou frekvencí. Mám takový pocit, že mi nezbyde nic jiného, než výměna. Ještě bych potřeboval poradit, jak vyčistit a opravit potenciometr hlasitosti, při otáčení skvíří a chrčí, po hodně dlouhém otáčení tam a zpátky se to tišilo až to přestalo úplně, ale po měsíci nepoužívání se to zas vrátilo. Dík

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Oprava magnetofonu Tesla B444 Super Lux

Příspěvek od Petr.116 » pon 05. kvě 2014 14:39:32

krivulak píše:Jak už jsem psal, jsem si jist tím otlakem v místě propíchnutí (už bylo). Když s ním přejedu po stole, v tom místě drncá, před očištěním i pouze v tom místě lepilo. Při každé rychlosti drncá, pouze jinou frekvencí. Mám takový pocit, že mi nezbyde nic jiného, než výměna. Ještě bych potřeboval poradit, jak vyčistit a opravit potenciometr hlasitosti, při otáčení skvíří a chrčí, po hodně dlouhém otáčení tam a zpátky se to tišilo až to přestalo úplně, ale po měsíci nepoužívání se to zas vrátilo. Dík
U poťáků je taky třeba zkontrolovat kondíky kolem - teď nemluvím o konkrétním zapojení, ale obecně - tam, kde jsou vazební ellyty do báze trandu atd., tak svodové proudy, tekoucí sběračem poťáku, se postarají o atrakci ... Staré ellyty (po zjištění, že je vadný ESR metrem) vyměnit.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

krivulak
Příspěvky: 14
Registrován: stř 14. srp 2013 21:36:29
Bydliště: Loket

Re: Oprava magnetofonu Tesla B444 Super Lux

Příspěvek od krivulak » pon 05. kvě 2014 16:10:14

eee, prosím přepis pro blbce :) Něco jsem pobral, že se musí zkontrolovat kondenzátory kolem potenciometru proměřením, staré elektrolytické pokud možno vyměnit. Je to tak? (Abych upřesnil, je mi 16, ale jsem technicky založený typ :) )

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Oprava magnetofonu Tesla B444 Super Lux

Příspěvek od Petr.116 » pon 05. kvě 2014 19:48:55

krivulak píše:eee, prosím přepis pro blbce :) Něco jsem pobral, že se musí zkontrolovat kondenzátory kolem potenciometru proměřením, staré elektrolytické pokud možno vyměnit. Je to tak? (Abych upřesnil, je mi 16, ale jsem technicky založený typ :) )
Tak takto: ideální kondenzátor je pouze kapacita (C)

Jenže v praxi to tak úplně není ... pro rychlou představu si můžeš představit, že paralelně ke kondenzátoru je odpor, který ho mj. nechtěně vybíjí - říkáme mu svodový odpor.
Koukni sem : http://user.unob.cz/zaplatilek/ZEL/Tema15.htm
na obrázek 2.1.1 Náhradní schéma kondenzátoru s nedokonalým dielektrikem

A taky nás (hlavně u elektrolytických kondenzátorů zajímá tzv. sériový odpor
2.1.2 Náhradní schéma kondenzátoru s nezanedbatelným odporem elektrod

Já jsem sice napsal jistou nepřesnost, že máš zkontrolovat kondenzátor, zda nemá zvětšený Ekvivalentní Sériový Odpor - zkratka ESR, což se týká hlavně
problémů s parazitním sériovým odporem a nás zde zajímá spíše ten svodový, ale ty vady jdou často ruku v ruce ... odhalí Ti je šikovný měřáček za pár korun http://www.zajic.cz/esr/esr.htm a taky můžeš zkontrolovat multimetrem
to zbytkové ss-napětí na běžci potenciometru.

A teď co a proč : představ si výstup (běžec) potenciometru, který je mj. přes kondenzátor často připojen k tranzistoru za ním. Ten kondík je tam kvůli oddělení stejnosměrného napětí elektrody (obvykle báze) tranzistoru a předchozích
obvodů (lidově řečeno - přes C neprojde ten stejnosměrný proud). Ale je-li tam ten svodový odpor, něco projde. A je známo, jakmile je mezi běžcem (obvykle uhlíková elektroda) a dráhou potenciometru stejnosměrný potenciál, poťák při pohybu chrastí ... Výměna za nový s minimálním svodem tento problém odstraní ... Taky to mohou být i nečistoty na dráze. Pak může pomoci prostříknutí potenciometru vhodnou chemií nebo ideálně rozebrat poťák (jde-li to) a vyčistit.

Stačí to takhle pro představu ?
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

krivulak
Příspěvky: 14
Registrován: stř 14. srp 2013 21:36:29
Bydliště: Loket

Re: Oprava magnetofonu Tesla B444 Super Lux

Příspěvek od krivulak » pon 05. kvě 2014 21:07:55

Díky moc, teď už si nějak poradím, přesně takhle jsem to chtěl! :)
Už dlouho se chystám nějaký multimetr pořídit, další důvod, proč ho mít. Teď mám hodně práce, ale po květnu bude všechno OK, takže se do toho pustím. Budu rád, jestli se mi to podaří opravit, mám po dědovi tři bedny od banánů pásek, a asi 8 magneťáků, ale žádný není v tak dobré kondici, že by to zvládnul, tenhle je nejblíž. Co nejblíž. Na ten by se dala nalepit nálepka Minimálně používaný, protože ve škole měli jen dvě malé pásky s ruskými diktáty.Teď si vzpomínám, že když jsem ho dostal, tak jsem zjistil, že nějaká chytrá makovice ho vyškubla ze zásuvky a nechala zařazenou rychlost i zapnutý hlavní vypínač, tudíž to odneslo to kolečko.
Nicméně o zaneseném potenciometru jsem taky přemýšlel, mohlo by to být nejpravděpodobnější. Uź jsem ho zkoušel vyndat, ale odradilo mně, že bych ho musel odpájet, dneska už je to v pohodě, naučil jsem se s pájkou a pájím (dle známého elektrikáře) na jedničku, takže OK :)
(Pokud by to někoho zajímalo, mám Tesly B56, B115, B400, B90, Sonet Duo; Unitru M-1417S, ale všechny mají nějakou vadu. Jo a ještě nějaké dvě Tesly určené pro školu, (myslím že B117 a B57) na mě čekají ve škole, než si je odnesu.)

krivulak
Příspěvky: 14
Registrován: stř 14. srp 2013 21:36:29
Bydliště: Loket

Re: Oprava magnetofonu Tesla B444 Super Lux

Příspěvek od krivulak » pon 12. kvě 2014 9:57:48

palipol píše:Kým ho zoženieš, prehoď do Luxu to z B400vky.
Já jsem ale kokos, že mně to nenapadlo dřív. B400 je vrak, sice po dědovi, ale má ulomený pravý unašeč, nemá počítadlo, odešly hlavy, takže zachraňovat ho, na to asi nemám čas, zkušenosti, ani peníze. Samozřejmě po výměně je vše v pořádku, nic není slyšet (až na standartní čistý zvuk motoru). Nakonec jsem zjistil, že v tom potenciometru je nějaký bordel, při otáčení při vypnutém proudu šustí, chvíli jsem s ním otáčel a jakoby se usadil a ani nešpitne.
Ještě bych potřeboval poradit, jestli se dá nějak nastavit rychlost, protože přehrávané pásky jsou lehce zpomalené. Taky bych se potřeboval zeptat - Nemá někdo počítadlo na B4 kompatibilní? Odešlo a rozpadlo se na díly... Ty jsem jen vysypal poté, co jsem ho poprvé otevřel (schoval jsem si je do kindervajíčka a mám je, ale asi nikdy nebudu schopen složit a opravit ho), a teď sháním nový. Díky!

Odpovědět

Zpět na „Obecné technické dotazy, problémy, rady“