Transiwatt TW40 - hukot

Skupina. kde je možno vznést specializovaný dotaz na potíže s určitým zařízením a získat radu "jak na to" od jiného člena ...
JVSoolen
Příspěvky: 4
Registrován: ned 21. pro 2014 11:23:26
Bydliště: Olomouc

Transiwatt TW40 - hukot

Příspěvek od JVSoolen » ned 21. pro 2014 11:33:10

Dobrý den,

mám ke svému staršímu gramofonu zesilovač Transiwatt TW40 Junior. Jedná se o velmi dobře zachovaný kus z druhé ruky. Zvuk přehrává, ale hlasitost musí být na maximu. Při přehrávání se - patrně díky tomu - objevuje konstantní hukot. U některých nahrávek - hlavně tišších, je to poněkud rušivé, jindy je to lepší. Mám podezření, že to hraje jen přes předzesilovač, samotné zesílení asi není příliš valné. Bohužel nejsem ani v nejmenším technicky založený, takže sám si s tím neporadím - ani s identifikací problému, ani s případnou opravou. Jsem z Olomouce a hned několik elektroservisů mě s tímto dotazem poslalo k šípku, že takové věci nedělají. Nevíte o někom z okolí, kdo by se na to byl ochoten podívat? Díky moc

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Transiwatt TW40 - hukot

Příspěvek od Petr.116 » ned 21. pro 2014 12:18:02

JVSoolen píše:Dobrý den,

mám ke svému staršímu gramofonu zesilovač Transiwatt TW40 Junior. Jedná se o velmi dobře zachovaný kus z druhé ruky. Zvuk přehrává, ale hlasitost musí být na maximu. Při přehrávání se - patrně díky tomu - objevuje konstantní hukot. U některých nahrávek - hlavně tišších, je to poněkud rušivé, jindy je to lepší. Mám podezření, že to hraje jen přes předzesilovač, samotné zesílení asi není příliš valné. Bohužel nejsem ani v nejmenším technicky založený, takže sám si s tím neporadím - ani s identifikací problému, ani s případnou opravou. Jsem z Olomouce a hned několik elektroservisů mě s tímto dotazem poslalo k šípku, že takové věci nedělají. Nevíte o někom z okolí, kdo by se na to byl ochoten podívat? Díky moc
No křišťálovou kouli sice nemám, ale zkusím odhadnout chybu:
podle slabé citlivosti na signál a Tvým zkušenostem bych myslel, že jsi strčil gramofon do špatného vstupu. Pokud gramofon má magnetodynamickou MM (MC nepředpokládám - píšeš starší ...) vložku, dává řádově mV výstupní napětí. Pokud jsi to strčil do lineárního vstupu s citlivostí řádově stovky mV a více, je jasné, že je to slabé a pak musíš otočit hlasitostí na plno a projeví se špatný poměr signál/rušivá napětí. Ale to je odhad - může to být i pokles zesílení vlivem vyschlých kapacit, ztráty zesílená tranzistorů atd. Ten brum může být i špatným zemněním atd.

... napiš víc detailů včetně popisu gramofonu, použitého vstupu atd.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

JVSoolen
Příspěvky: 4
Registrován: ned 21. pro 2014 11:23:26
Bydliště: Olomouc

Re: Transiwatt TW40 - hukot

Příspěvek od JVSoolen » ned 21. pro 2014 13:47:43

Zdravím, gramofon je Tesla NC470, výstup je předělaný na cinche, z těch to vedu do zesilovače, přímo do gramo vstupu (je tak označený). Přenoska je skutečně magnetodynamická, Ortofon OMB 5E. Co dále? Jak jsem psal, je to přístroj z druhé ruky, ale zvuk je velmi kvalitní.

Nevíte náhodou o někom z Olomoucka, kdo by byl schopný se na to mrknout?

Díky

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Transiwatt TW40 - hukot

Příspěvek od Petr.116 » ned 21. pro 2014 14:53:31

JVSoolen píše:Zdravím, gramofon je Tesla NC470, výstup je předělaný na cinche, z těch to vedu do zesilovače, přímo do gramo vstupu (je tak označený). Přenoska je skutečně magnetodynamická, Ortofon OMB 5E. Co dále? Jak jsem psal, je to přístroj z druhé ruky, ale zvuk je velmi kvalitní.

Nevíte náhodou o někom z Olomoucka, kdo by byl schopný se na to mrknout?

Díky
... no jeden kamarád je z Hranic n/Mor. - to sice není pár km, ale jako ke mně do Prahy to daleko není ... já bych Ti to udělal, ale máš to z ruky :)
jestli chceš, dám Ti na něho kontakt ... napiš svůj mail nebo telefon ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

JVSoolen
Příspěvky: 4
Registrován: ned 21. pro 2014 11:23:26
Bydliště: Olomouc

Re: Transiwatt TW40 - hukot

Příspěvek od JVSoolen » ned 21. pro 2014 15:37:20

Díky, můj email je jirka.matys@gmail.com. Pokud bych mohl prosit, výhodnější by pro mě byl také email... díky

JVSoolen
Příspěvky: 4
Registrován: ned 21. pro 2014 11:23:26
Bydliště: Olomouc

Re: Transiwatt TW40 - hukot

Příspěvek od JVSoolen » pon 22. pro 2014 19:33:39

Stoprocentně se jedná o brum zesilovače. Gramofon je v pořádku, bez jakéhokoliv mechanického hluku, dokonce je i opravený a vylepšený a odborně seřízený. A kam případně by měl případný opravář sáhnout, co poštelovat? Díky moc za odpověď.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Transiwatt TW40 - hukot

Příspěvek od Petr.116 » pon 22. pro 2014 20:07:41

JVSoolen píše:Stoprocentně se jedná o brum zesilovače. Gramofon je v pořádku, bez jakéhokoliv mechanického hluku, dokonce je i opravený a vylepšený a odborně seřízený. A kam případně by měl případný opravář sáhnout, co poštelovat? Díky moc za odpověď.
Poslyš, takhle to nepůjde. Tvoje dojmy o stavu zařízení jsou jen laické dojmy, navíc zdá se mylné ... já jen dodám, že originální zapojení většiny tuzemských "bazmeků" je nic moc už z výroby (nevhodné země atd.) a to ani nemluvím o tom, jak to ještě většinou dorazí "odborní" upravovači a předělávači na "všemocné" CINCHE atd.
Je potřeba si uvědomit, že je-li gramo citlivost zesilovače na 1 kHz cca 1 mV, pak díky průběhu korekce RIAA je na 50 Hz o 20 dB větší, tedy 100 mikrovoltů ... a chceš -li odstup od hluku atd. alespoň (a to je málo ...) -40 dB, pak z toho vyjde, že hlukové napětí na vstupu nesmí být větší než 1 mikrovolt !!!! Tam už je každá nevhodně vedená zem atd. strašně znát. I dobrý zesilovač bude při špatném propojení bručet ...

Takže nesháněj rozumy, že je nějakému poloopraváři předáš a rovnou to někomu znalému svěř ... on si poradí na základě reality. Fakt na dálku nevidíme reálný stav. Další možnosti opravy - ještě jsem zapomněl na Opavu, případně Litovel (v Litovli ale jen oprava gramofonu samého) a Luhačovice. Ale tyto možnosti jsou především dány možnostmi dotyčných ... nemohu za ně mluvit.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Transiwatt TW40 - hukot

Příspěvek od Petr.116 » pon 22. pro 2014 22:00:22

Ještě něco: slyšel jsem, že některé TW údajně potřebovaly zvětšit kondenzátor za usměrňovačem ze 2GB aspoň na 4 GB a zvětšit i kondenzátor následného filtru v napájení.
viz http://www.elektroakustika.cz/images/te ... tw40_3.jpg ... Těch původních 2G je dost málo - některé kusy hučely ... Ale tehdy byl brum mj. i při stažené hlasitosti ...
Taky není od věci se podívat na zapojení osciloskopem, protože obvod může kmitat ...

Suma sumárum - nestačí nic "poštelovat" ... Dál bych to tu neřešil a někomu to předal k opravě ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

domica
Příspěvky: 41
Registrován: pát 27. zář 2013 5:12:39
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Transiwatt TW40 - hukot

Příspěvek od domica » úte 23. pro 2014 13:14:36

Petr.116 píše: ... ještě jsem zapomněl na Opavu, případně Litovel (v Litovli ale jen oprava gramofonu samého) a Luhačovice ...
Pokud Luhačovicemi myslíte p. Malaníka - Sinclaira, nebrat !!!! Sám tam mám u něho již 3 roky krásný vintage receiver sony a už jsem to vzdal, i když to mám do Luhačovic kousek...
http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=11082&p=25

tady toto myslím je dostatečná výstraha...
Philips N4500,4511,4520, Uher royal de luxe(model 1968),Grundig TK 600, Grundig TS 600,Sony TC 377,378,399 ,Dual 1219,Dual 1229, atd... zeptejte se manželky, ta je má spočítané... :)

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Transiwatt TW40 - hukot

Příspěvek od Petr.116 » úte 23. pro 2014 15:56:36

No on Leoš M. nějak zápasil se zdravím a tak nestíhal, nevím, jak je to teď ... Je fakt, že mu kvůli těm lhůtám lidi jdou dost po krku, ale třeba to zvládne. Ale zase na druhou stranu, je to zkušený praktik.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Odpovědět

Zpět na „Obecné technické dotazy, problémy, rady“