propojení NC440 se soudobou hifi technikou či PC technikou

Skupina. kde je možno vznést specializovaný dotaz na potíže s určitým zařízením a získat radu "jak na to" od jiného člena ...
sacin
Příspěvky: 2
Registrován: ned 28. zář 2014 15:34:18

propojení NC440 se soudobou hifi technikou či PC technikou

Příspěvek od sacin » ned 28. zář 2014 15:42:52

Ahoj,chtěl jsem zeptat a zároveň požádat ty z vás,kteří mají problém s připojením gramofonového chassis Tesla Litovel NC 440 vyřešen,zda-li by mi mohly poradit,co s tím....známý tříkolík,potažmo pětikolík už má svůj zenit jaksi za sebou,gramo je stále funkční,jen jej nemám poněkud k čemu připojit.Díky moc za jakoukoliv radu.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: propojení NC440 se soudobou hifi technikou či PC technik

Příspěvek od Petr.116 » ned 28. zář 2014 16:20:02

sacin píše:Ahoj,chtěl jsem zeptat a zároveň požádat ty z vás,kteří mají problém s připojením gramofonového chassis Tesla Litovel NC 440 vyřešen,zda-li by mi mohly poradit,co s tím....známý tříkolík,potažmo pětikolík už má svůj zenit jaksi za sebou,gramo je stále funkční,jen jej nemám poněkud k čemu připojit.Díky moc za jakoukoliv radu.
Udělej si převod následujícím způsobem:

a) konektor raménka je 5-ti kolík se signály takto:

kolík č. 1 pravý kanál R
kolík č. 2 zem raménka GROUND
kolík č. 3 levý kanál L
kolík č. 4 zem pravého kanálu RG
kolík č. 5 zem levého kanálu LG

2) Ideální je z hlediska brumu, abys sisi přece jen (nemáš-li, sehnat jde bez potíží) )vytáhl z gramofonu přímo signál z konektoru
raménka a vytáhl jej ven z gramofonu až k zesilovači (nepřeháněj s délkou kvůli kapacitě žil ... cca 1m stačí).

na vstupu zesilovače zapoj vývody takto:

kolík č. 1 pravý kanál - na vstup R (cinch)
kolík č. 3 levý kanál - na vstup L (cinch)

kolík č. 4 zem pravého kanálu, kolík č. 5 zem levého kanálu spoj a přiveď na elektrickou zem vstupu
kolík č. 2 zem raménka - spoj s mechanickou zemí zesilovače.

Nebo to můžeš udělat tako (provedení - klikni zde: PRECHOD)
To propojení respektuje výše uvedené zásady. Tzn. jsou použity 4 stíněné (izolované !) kablíky přímo vyvedené z gramofonu (nebo můžeš použít starou 4x stíněnou šňůru a na jednom konci ustřihneš konektor a zapojíš ho do té stínící krabičky).

V principu se tou metodou táhnou i nulové signály LG a RG stíněně, ale tím, že to není na obou stranách spojeno, nevytvoří se brumová smyčka. A teprve až kousek před vstupem se to převede na CINCHe v té krabičce. Tu krabičku doporučuju, protože se to v ní lépe dělá a stínění je třeba. Nezapomeň, že ma úrovni brumové frekvence (50 Hz) pracuješ s hoooodně malým napětím.
Pokud má např. vložka výstupní napětí na 1 kHz 2 mV, tak na 50 Hz jsi na cca 10x menší úrovni - tedy 100 mikrovolt. A pokud chceš mít od této úrovně odstup brumu třeba 60 dB, vyjde Ti 0,1 mikrovoltu na 50 Hz. A proto je to potřeba velice dobře odstínit před rušeními.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

monte22
Příspěvky: 87
Registrován: stř 07. kvě 2014 10:18:22

Re: propojení NC440 se soudobou hifi technikou či PC technik

Příspěvek od monte22 » ned 28. zář 2014 17:16:59

Myslím jdou koupit v GESU, měli i různé redukce.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: propojení NC440 se soudobou hifi technikou či PC technik

Příspěvek od Petr.116 » ned 28. zář 2014 17:54:23

monte22 píše:Myslím jdou koupit v GESU, měli i různé redukce.
No naštěstí to není polovodič, tak to tam jde koupit ... :lol:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

sacin
Příspěvky: 2
Registrován: ned 28. zář 2014 15:34:18

Re: propojení NC440 se soudobou hifi technikou či PC technik

Příspěvek od sacin » ned 28. zář 2014 19:15:37

díky za radu,zkusím se poptat v tom Gesu a kdyby ne,vyrobím.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: propojení NC440 se soudobou hifi technikou či PC technik

Příspěvek od TheLastUnicorn » pon 29. zář 2014 9:35:17

Já bych ještě dodal, že propojení s PC technikou, nebo nějakým současným receiverem může vyžadovat ještě jeden mezikus - RIAA předzesilovač, který zesílí a kmitočtově upraví signál z magnetodynamické přenosky na potřebnou úroveň pro linkový vstup. Pokud zesilovač, nebo zvuková karta nemá vstup "Phono", pak propojení bude fungovat velmi špatně. Signál bude slabý a bez basů.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: propojení NC440 se soudobou hifi technikou či PC technik

Příspěvek od Petr.116 » pon 29. zář 2014 11:34:41

TheLastUnicorn píše:Já bych ještě dodal, že propojení s PC technikou, nebo nějakým současným receiverem může vyžadovat ještě jeden mezikus - RIAA předzesilovač, který zesílí a kmitočtově upraví signál z magnetodynamické přenosky na potřebnou úroveň pro linkový vstup. Pokud zesilovač, nebo zvuková karta nemá vstup "Phono", pak propojení bude fungovat velmi špatně. Signál bude slabý a bez basů.
Díky za doplnění - já v tom fofru přehlédl, že se uživatel neptá jen na propojení, ale i na " ... k čemu připojit ..." a taky že zmiňuje PC techniku, kde ten preamp opravdu není :)
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: propojení NC440 se soudobou hifi technikou či PC technik

Příspěvek od TheLastUnicorn » pon 29. zář 2014 11:50:05

No třeba Creative Sound Blaster X-Fi HD (SB1240) vstup pro magnetodynamickou přenosku má...
http://www.alza.sk/creative-sound-blast ... 502708.htm

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: propojení NC440 se soudobou hifi technikou či PC technik

Příspěvek od Petr.116 » pon 29. zář 2014 11:58:21

TheLastUnicorn píše:No třeba Creative Sound Blaster X-Fi HD (SB1240) vstup pro magnetodynamickou přenosku má...
http://www.alza.sk/creative-sound-blast ... 502708.htm
Zajímavé - a co se mi taky po přečtení parametrů líbí, je ten TOSLINK - přece jen ten zemní bordel v dnešní PC domácnosti (spojení s různými zařízeními, uzemněnými rozvody apod.) se tím omezí. Optiku mám rád. Ještě kdybych měl rád i Creative Labs ... ale ty jejich průběžné bordely s ovladači jsou děsné - ostatně co Ti budu povídat, že ? :hahahihi:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Seiko
Příspěvky: 348
Registrován: pát 02. srp 2013 7:16:25
Bydliště: Praha

Re: propojení NC440 se soudobou hifi technikou či PC technik

Příspěvek od Seiko » stř 01. říj 2014 22:02:04

Ehm, jak si tak čtu, ona existuje NC 440, které nehučí ložisko talíře? K mojí neskonalé radosti mne opustila roku 1986 :cool:
Revox B791, B710 MkII, B750 MkII, B760, A77, B77, PR99 MkIII, Symbol B MkII, Luxman C-02, Pioneer PD-D6-J, Denon DVD-3910, Technics SL-1710 MkII, Dual CS 721, Nakamichi Dragon, Kenwood KX-1100HX, Dual C-844, Sony SL-HF 950, Jo, vintage...

Odpovědět

Zpět na „Obecné technické dotazy, problémy, rady“