oprava 2x TESLA B116 a Philips N4504

Skupina. kde je možno vznést specializovaný dotaz na potíže s určitým zařízením a získat radu "jak na to" od jiného člena ...
slv680
Příspěvky: 3
Registrován: úte 22. dub 2014 3:55:01

oprava 2x TESLA B116 a Philips N4504

Příspěvek od slv680 » pát 22. srp 2014 17:12:24

Dobrý den


Chtěl jsem se jen zeptat mám doma ve sklepě 2 x Tesla B116 + Philips N4504 - co jsem dostal od známých. Všechny již bohužel "dosloužily". Ta jedna B116 má totálně vychozený potenciometr přepínačů stop takže to ve zvuku strašně chrastí a musí se doslova najít mezipoloha , kde to trochu hraje. Dále jí vyjíždí pásek z páskové dráhy a zašmodrchává se. Ta druhá se zase sama od sebe zastavuje - jakoby se sama aktivovala funkce stop. U toho Philipse N4504 odešel motor co pohání setrvačník. Po popohnání setrvačníku šroubovákem se motor na chvíli roztočí , ale pak se zase zastaví. Dále ten philips nehraje vůbec výšky - ani nahrávka na 19 cm/sec. Hlavy jsem samozřejmě zkoušel vyčistit a nepomohlo. Vy tady tomu jistě rozumíte tak jsem se chtěl zeptat jestli je rentabilní nebo vůbec ještě možné to opravit nebo to mám vyhodit na sběrný dvůr. Je mi to celkem líto , protože jsem k tomu dostal velice mnoho pásků(DP26 , Maxell UD atd.). Velmi prosím o radu co s tím.

Děkuji za případné odpovědi

Maxon
Příspěvky: 1
Registrován: úte 26. srp 2014 20:36:31

Re: oprava 2x TESLA B116 a Philips N4504

Příspěvek od Maxon » úte 26. srp 2014 20:48:48

Zdravím, no s těma Tesláckejma magičema bude prdlajs - stačí vyměnit pár dílů a nastavit, co a jak se má.... - a pojede to. S tím Fildou, nevím, jak je to starý stroj..? - pokud je to "Direct Drive" , tak bude nutný zásah do eletroniky, pokud je předpotopní, tak to nejspíše vyřeší nový řemínek, nastavení spojky a taky výměna kondíku motoru - a uvidíme. Je to všechno práce na jednu "dobrou noc". Stavte se s tím když tak za mnou v "Holicích" , já tam budu mít stánek. S pozdravem M. Reitz.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: oprava 2x TESLA B116 a Philips N4504

Příspěvek od Petr.116 » úte 26. srp 2014 21:27:59

Maxon píše: ... s těma Tesláckejma magičema bude prdlajs - stačí vyměnit pár dílů a nastavit, co a jak se má.... - a pojede to ...
Souhlasím, ale kritický bod jsou jihlavské přepínače TS ... pokud je máš (občas se dají sehnat, ale díky konstrukci a stáří v různém stavu), možná. Vyštípat, vytahat nožičky přepínače opatrně jednu po druhé, vyčistit otvory v PCB a osadit nové. Co nejmíň ohřívat starou desku ... Takže to zase až tak hitparáda není, jak to píšeš. A určítě ne za noc :hahahihi:

Jinak doporučuju před zapájením nového přepínače si udělat přípravek na změření přechodového odporu kontaktů. Ušetříš si monoho naštvání a zničenou desku, když pracně zapájíš "nový" a on bude poté zlobit. Bohužel Přelouč nepoužila řadu s pozlacenými kontakty, ale s postříbřenými. A sirníky stříbra za ty desítky let udělaly své ... já takhle z koupených 5 ks 3 vyřadil ... :dash:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

slv680
Příspěvky: 3
Registrován: úte 22. dub 2014 3:55:01

Re: oprava 2x TESLA B116 a Philips N4504

Příspěvek od slv680 » pát 19. zář 2014 7:27:25

TO MAXON : Děkuji za nabídku opravy od MAXON. Výhledově o opravách těchto strojů uvažuji. Jinak ten Philips to stáří opravdu nevím asi 80 léta. Jinak by mi stačilo kdyby se z těch dvou B116 udělala jedna funkční. Ještě mám doma mgf. UHER 4000 IC report - ten funguje ale je hlučnější mechanika - potřeboval by asi taky seřídit a a pak ve sklepě Sonet Duo - u toho je slabý zvuk a špatně se navijí jeden kotouč(zastavuje se ). Jak jsem již říkal výhledově uvažuji o opravách těchto zařízení , když vidím že existují lidé kteří se tím ještě v dnešní digitální době zabývají. Problém je ale s dopravou těch B116 na případnou opravu. Auto nevlastním tak přichází v úvahu pouze pošta nebo kurýr. Kdyžtak mi na Vás dejte prosím kontakt. Jsem tady jen krátce ale myslím , že by to mělo jít nějak přes soukromou zprávu. S opravou bych ale počítal až v pozdější době asi někdy po zimě. Jinak ještě jednou děkuji za nabídku.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: oprava 2x TESLA B116 a Philips N4504

Příspěvek od TheLastUnicorn » sob 20. zář 2014 7:27:19

Ad Philips: N4504 je třímotorový stroj, žádné spojky tam nejsou. Všechny tři motory jsou malé, stejnosměrné, tudíž se u motorů nemění žádné kondíky. Leda tak filtrace v napájecích zdrojích. Direct drive to není, každý motor má svůj řemínek. Pokud je řemínek Ok, problém bude nejspíš v "utahaném" motoru, což by odpovídalo i úbytku výšek - na totálku sjetý hlavy.

S tesláckýma magičema bude prdlajs, ale pokud se tomu má udělat trochu slušný servis (co po letech bude rozhodně třeba), tak to rozhodně není práce na "jednu dobrou noc"...2x B116 + N4504 v zanedbaném stavu odhaduji na min. 20h čisté práce.

slv680
Příspěvky: 3
Registrován: úte 22. dub 2014 3:55:01

Re: oprava 2x TESLA B116 a Philips N4504

Příspěvek od slv680 » sob 20. zář 2014 20:39:22

To: TheLastUnicorn

Stačilo by mi zprovoznit alespoň tu jednu TESLU B116 a z ty druhý vzít náhradní díly aby to moc nestálo. Nechci do toho totiž moc investovat. Si myslím , že by po finanční stránce bylo asi lepší opravit tu B116(existuje druhá z níž se můžou vzít náhradní díly) než toho Philipse(pokud je vadný motor a hlavy tak nové určitě budou stát balík , pokud se ještě někde seženou). Stačil by mi jeden stolní magnetofon v provozu abych si mohl přehrát archivní nahrávky a jeden přenosný UHER 4000 IC report , který také vlastním , ale asi bude potřebovat také servis - sice funguje , ale jak jsem psal - při přehrávání je hlučnější mechanika - když dám stopku tak to pořád silně hlučí , při přetáčení to ale nedělá je to klidné. Ještě přetáčí pomaleji ve směru přehrávání - v opačném směru přetáčí rychle. Ještě jednou Vám všem děkuji za jakékoliv rady a ochotu , že se s tím vůbec zabýváte.

E001
Příspěvky: 15
Registrován: sob 05. dub 2014 14:55:25
Bydliště: Bratislava

Re: oprava 2x TESLA B116 a Philips N4504

Příspěvek od E001 » čtv 16. říj 2014 20:36:55

Na takej B 116-tke som si tiež vylámal zuby - nové prepínače chrčali, síce o trocha menej, ale predsa to bolo nepoužitelné. Po niekoľkých prebdených nociach som to vzdal. Miesto výmeny prepínačov by som možno skúsil sprayom ošetriť tie terajšie, ak to nepomôže tak potom " ekologická likvidácia" magneťákov. Ináč zabiješ spústu času zbytočne. Na tom Philipse sú skloferitové hlavy, tie ho prežijú. To ťažké roztáčanie zotrvačníka bude spôsobené zasušeným mazivom v ložiskách, prípadne gumičkou. Staré mazivo odstrániť, vyčistiť a namazať. Až bude mechanicky OK, nastaviť hlavy a predmagnetizáciu je brnkačka. Ale, ako vždy tam tiež zostáva to "ale" ten filips je celoplastový od šasi po ozubené kolieska. Koľko toho tie plasty vydržia, je otázka. Prajem ti pevné nervy a dúfam že budeš mať viac šťastia, ako som mal ja.
SONY je SONY.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: oprava 2x TESLA B116 a Philips N4504

Příspěvek od Petr.116 » čtv 16. říj 2014 20:59:56

E001 píše:Na takej B 116-tke som si tiež vylámal zuby - nové prepínače chrčali, síce o trocha menej, ale predsa to bolo nepoužitelné. Po niekoľkých prebdených nociach som to vzdal. Miesto výmeny prepínačov by som možno skúsil sprayom ošetriť tie terajšie, ak to nepomôže tak potom " ekologická likvidácia" magneťákov. Ináč zabiješ spústu času zbytočne. Na tom Philipse sú skloferitové hlavy, tie ho prežijú. To ťažké roztáčanie zotrvačníka bude spôsobené zasušeným mazivom v ložiskách, prípadne gumičkou. Staré mazivo odstrániť, vyčistiť a namazať. Až bude mechanicky OK, nastaviť hlavy a predmagnetizáciu je brnkačka. Ale, ako vždy tam tiež zostáva to "ale" ten filips je celoplastový od šasi po ozubené kolieska. Koľko toho tie plasty vydržia, je otázka. Prajem ti pevné nervy a dúfam že budeš mať viac šťastia, ako som mal ja.
Žádnou chemií jihlavské TS přepínače v řadě Bxx a CMxxx ani nezkoušej čistit. To bys je musel rozebrat, ale pak je nesložíš. Dobré chemie existují, ale rozpuštěný sirník stříbra atd. musí mít kam odtékat ... Pár lidí zkoušelo velice opatrně vyvrtat na koncích přepínače malou dírku, ale je to risk, že trefíš osičku ...

Varianty:

1) Sehnat jiné a otestovat je na přechodové odpory každého kontaktu PŘED zapájením. Není od věci si jich sehnat víc ks (nejlépe z různých zdrojů s důrazem na dobrou skladovanost kusů).

2) Kdybys to chtěl vyřešit navždy, sežeň si mikrorelé (aby dohromady daly požadovaný počet kontaktů) a umísti je na malou destičku nad vlastní PCB a propoj pomocí drátů. jsou lidi, co tenhle dost pracný postup realizovali s úspěchem. Ale ta relé na toto vhodná jsou dost drahá ... A ta relé ovládat z původních paketů přepínače třeba přes tranzistorový spínač, kterému by malý přechodový odpor kontaktu nevadil - byl by zanedbatelný ...

3) Sehnat jiné kvalitní přepínače a drátově propojit. Ale je problém, aby se to vešlo. Kdyby byly většího průměru, dalo by se to udělat převodem. Osička v původní rovině, převedená vhodně do jiné roviny nad desku. Trochu práce - asi někomu zadat.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

domica
Příspěvky: 41
Registrován: pát 27. zář 2013 5:12:39
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: oprava 2x TESLA B116 a Philips N4504

Příspěvek od domica » pát 17. říj 2014 16:22:03

Jenom detail -
ten filips je celoplastový od šasi po ozubené kolieska. Koľko toho tie plasty vydržia, je otázka. Prajem ti pevné nervy a dúfam že budeš mať viac šťastia, ako som mal ja.
Celoplastový je až N7150 a N7300, řada 44 a 45 mají ještě kovové šasi... Občas se na aukru strhne bitva o N7150 - končívá to i kolem 7 tisíc, protože zdálky to vypadá jako magneťák, ale je to komplet plast včetně šasi a taky zvenku je to jenom alu look. Jejich největší slabinou je vysouvání tonové klady, jak se tam ulomí jeden čudlík, tak je stroj neopravitelný... Mám rád Philips magnetofony, ale tento mi nesmí do baráku...
Philips N4500,4511,4520, Uher royal de luxe(model 1968),Grundig TK 600, Grundig TS 600,Sony TC 377,378,399 ,Dual 1219,Dual 1229, atd... zeptejte se manželky, ta je má spočítané... :)

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: oprava 2x TESLA B116 a Philips N4504

Příspěvek od TheLastUnicorn » sob 18. říj 2014 19:16:53

Jediný Philips, který opravdu za něco stojí je N4520. Ty bakeliťáky, co jsou pod tím nejsou nic moc. Je to hezký, vtipně řešený a dobře vybavený, ale to je všechno.

Odpovědět

Zpět na „Obecné technické dotazy, problémy, rady“