Jak na "klasické" problémy s oxidy v přepínačích Bxxx, CMxxx

Skupina. kde je možno vznést specializovaný dotaz na potíže s určitým zařízením a získat radu "jak na to" od jiného člena ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Jak na "klasické" problémy s oxidy v přepínačích Bxxx, CMxxx

Příspěvek od Petr.116 » pon 05. kvě 2014 18:43:32

Tak se mi dostal do ruky jeden stroj Tesla B113, kde si uvedené přepínače "dělaly co chtěly". A že by se mi je chtělo měnit, to tedy nechtělo. Té práce je kolem toho přece jen dost.
A tak jsem přemýšlel, jak si ušetřit tu práci a vyřešit to jinak. Vzhledem ke stěsnané konstrukci segmentů uvnitř je vrtání nějakého bezpečného otvoru pro stříkání spreje na kontakty
prakticky vyloučeno bez rizika, že poškodíte rotor se šroubovicí nebo některý segment. A rozebírat přepínač je dost šílená věc. Sice jsem to jednou už udělal, ale už nikdy více. :scare:

Nicméně se mi povedlo vše vyřešit se skvělým výsledkem:

všiml jsem si na zvětšeném detailu mé staré fotky rozebraného strého přepínače a porovnal s realitou, že otvory nad segmenty jsou sice schovány za stahovací drátěnou sponou, ale i tak je kolem
dost mezer, kudy by poměrně vzlínavá čistící kapalina měla proniknout. Sice jsem chvíli přemýšlel, kam to pak odteče, ale ony ty dírky jsou i dole, takže to "nějak dopadne" - navíc spraywash umyje
rozpuštěné usazeniny a sám je značně těkavý, takže je šance, že část se odpaří ... i kdyby na dně spodního segmentu něco zbylo, tam to neškodí :-)




A dopadlo to skvěle. Použil jsem Vám dobře známý německé spreje Cramolin (několika z Vás jsem ho koupil) a to Contaclean a pak na umytí Spraywash.
Stříkáno shora tím brčkem a cíleno na místa těch dírek (pro jistotu odlepeny ty štítky s popisky, ale jsou úzké, moc by nevadily ... Bylo vidět, jak se to vsakuje dovnitř.
Nechal jsem Contaclean asi 15 minut působit a pak aplikoval Spraywash. Opět nástřik shora.

Přebytky na PCB okolo otřeny a zbytek fénem usušen. Spraywash se sice silně odpařuje, ale kvůli úspoře času jsem to dosušil tím fénem.

Výsledky skvělé. :good2:

Tak se toho nebojte :hahahihi:

Tady jsou pro zajímavost popisy označení obou přepínačů:
====================================================


TS 121 22 18/02 použito v pozici "přepínání před páskem/za páskem"
12
1 přepínač
2 bez přerušení pro plošné spoje
2 hřídel průměr 3 mm, délka 10 mm
1 1 paket, max. poloh 12 (A), 6 (B)
8 provedení B, základní počet poloh = 2, počet pólů 3 (60°) - jednoduchý stator
02 funkční počet poloh 2

TS 121 12 24/03 použito v pozici "přepínač stop : L - R - STEREO"
12
1 přepínač
1 s přerušením pro plošné spoje
2 hřídel průměr 3 mm, délka 10 mm
2 2 pakety, max. poloh 12 (A)
4 provedení A, základní počet poloh 3/2, počet pólů 4 (60°) - dvojitý stator
03 funkční počet poloh 3
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

martin-f
Příspěvky: 2
Registrován: ned 31. kvě 2020 16:31:17
Bydliště: Liptovský Mikuláš

Re: Jak na "klasické" problémy s oxidy v přepínačích Bxxx, CMxxx

Příspěvek od martin-f » ned 31. kvě 2020 16:37:24

Chcem sa opýtať, musia do toho ísť nutne oba spreje? Pozeral som si na internete charakteristiky.

CRAMOLIN CONTACLEAN - Vysoko efektívny odstraňovač oxidov a nečistôt

CRAMOLIN SPRAYWASH - Čistič a odmasťovač pre kontakty a elektronické zariadenia. SPRAYWASH je silná zmes rozpúšťadiel, ktorá spoľahlivo odstraňuje usadeniny nečistôt a mastnoty, rovnako ako oxidované vrstvy. Dobrá penetrácia produktu a prietokové vlastnosti umožňujú bezproblémové umývanie znečistenia. SPRAYWASH nepoškodzuje žiadny bežný materiál a po krátkom čase úplne vyparuje bez toho, aby zanechal zvyšky.

Mám taký dojem že obidva prípravky robia to isté - odstraňujú oxidy. Akurát že Spraywash sa vyparuje, zatiaľ čo Contaclean ostáva dnu, čo by nemuselo vadiť. Prípadne to môžem prepláchnuť hociakým liehom, isopropylom.

Alebo ako to je? Mne u jednej B115 tieto prepínače tiež robia cirkus a uvažujem že ten postup použijem.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak na "klasické" problémy s oxidy v přepínačích Bxxx, CMxxx

Příspěvek od Petr.116 » stř 03. čer 2020 20:22:02

Ty dva přípravky NEDĚLAJÍ úplně to samé ! Contaclean čistí a Spraywash byl použit, aby odstranil ty zbytky po očištění. Dokonce tam psali, že se po očištění a umytí zbytků má ještě lehce použít Contaclean, protože zároveň maže - vytvoří na odmaštěných kontaktech potřebnou malou vrstvičku, "aby to klouzalo" ...

Ty máš nějaký zjednodušený překlad návodu - já jsem tehdy vycházel z tohoto překladu výrobce:

SPREJ CONTACLEAN účinně odstraňuje vrstvy oxidů a sulfidů z kovových kontaktních ploch jakéhokoli druhu. Speciální látky obsažené v přípravku zajišťují současně trvalou ochranu proti otěru a korozi. Nedochází tedy ke vzniku přechodových odporů a dlouhodobě zůstává zachována bezvadná funkce všech elektromechanických kontaktů. POUŽITÍ: Přípravek se osvědčuje v radio a televizní technice, laboratořích a službách.Používá se na spínačích s libovolnou funkcí. Kromě toho je vhodný i pro sběrné kontakty otočných kondenzátorů, dotekových polí a relé. Používá se k čištění a ošetřování kovů v elektrotechnice. Často je využíván i v řídící, měřicí, regulační technice, telekomunikační technice, signalizační a výpočetní technice.

SPREJ WASH je přípravek vyrobený z vysoce účinné kombinace rozpouštědel, určené pro bezpečné odstranění usazených nečistot a mastnoty. Je velmi vhodný k odstranění uvolněných nečistot (oxidů a sulfidů). Dobře přilne k povrchu a dobře se roztéká, takže při správném používání bezpečně odstraní nahromaděné nečistoty. Přípravek nenarušuje běžně používané ošetřované materiály a ve velmi krátké době se zcela beze zbytku odpaří. POUŽITÍ : Intenzivní čištění kontaktů, přístrojů a modulů v elektrotechnice. Velmi dobře se hodí pro čištění vypínačů, elektromotorů, relé, jističů, krytů elektrotechnických zařízení. Používá se pro oplachování vrstev oxidů a sulfidů, uvolněných na kontaktních plochách přípravkem SPREJ CLEANER GES 080 031 87 . Pro trvalou ochranu kontaktů následně použijte SPREJ PROTECTION GES 080 032 07.

Jinými slovy - ono se to tváří při povrchním čtení podobné, ale podle mě je to hlavně tak, že Contaclean především čistí a konzervuje (svou mastnou složkou), zatímco Spraywash opláchne (má-li ten bordel kam odtéct ...) uvolněné oxidy a jiné nečistoty a silně povrch odmastí. Což je ale jako finální operace trošku nevhodné (proto to lehké závěrečné použití Contacleanu, který v tu chvíli udělá klouzavou vrstvičku).

Ale tyto čističe jsou (i když se stále prodávají) pro mě trochu historie. V současné době používám na kontakty všeho druhu Teslanol Oszillin T6. Dřív se tu prodával. Občas se ale dá leckde sehnat.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

domica
Příspěvky: 41
Registrován: pát 27. zář 2013 5:12:39
Bydliště: Uherské Hradiště

Re: Jak na "klasické" problémy s oxidy v přepínačích Bxxx, CMxxx

Příspěvek od domica » stř 29. pro 2021 4:42:18

Zdravím,
taky používám TeslanolT6, funguje skvěle.Je dobré po něm taky kontakty ještě opláchnout např. (spraywash nebo izopropyl) a pak znova lehce nakonzervovat? Teď mi T6 dochází a u nás již není k dostání, ale na ebay je.
Přeji vše nejlepší do Nového roku 2022.
Philips N4500,4511,4520, Uher royal de luxe(model 1968),Grundig TK 600, Grundig TS 600,Sony TC 377,378,399 ,Dual 1219,Dual 1229, atd... zeptejte se manželky, ta je má spočítané... :)

Odpovědět

Zpět na „Obecné technické dotazy, problémy, rady“