udrzba gramofonu Thorens

Skupina. kde je možno vznést specializovaný dotaz na potíže s určitým zařízením a získat radu "jak na to" od jiného člena ...
Uživatelský avatar
quido
Příspěvky: 18
Registrován: sob 12. dub 2014 12:48:40
Bydliště: Ostravsko (mezi Ostravou a FM)

Re: Gramofony THORENS

Příspěvek od quido » sob 12. dub 2014 13:11:31

zdravim, mam doma cerstve taky Thorens TD 115, vizuelne v bezva kondici, s ramenkem opatrenym headshell pro 1/2" uchaceni prenosky, zatim jsem bez prenosky, a tudiz jsem zkousel jen mechanicke vlastnosti a co se mi nezda, respektive, jake reseni navrhujete:
- talir v jednom miste malinko haze, mam to resit nebo to nechat tak?
- pri spusteni motorek malinko "susti" nebo " cvrka" nebo jak to nazvat, pri zatizeni (napr. pribrzdeni talire prstem to prestane, pri povoleni opet cvrka), co to muze byt a ma se to zacit resit? cvrkani neni zase tak hlasite, aby rusilo poslech hudby, je slyset jen zblizka a v tichu
- otacky lze seridit jen pri otackach 33, pri 45 nelze seridit, ale predesilam, ze zadne desky / singly na rychlost 45 nemam asi nikdy poslouchat nebudu, takze toto resit chci jen v pripade, ze by hrozilo i ovlivneni neceho jineho
(PS: jak se sem vkladaji obrazky?)
predem dekuji za cenne rady

Uživatelský avatar
quido
Příspěvky: 18
Registrován: sob 12. dub 2014 12:48:40
Bydliště: Ostravsko (mezi Ostravou a FM)

Re: Gramofony THORENS

Příspěvek od quido » sob 12. dub 2014 16:44:55

aha, super - takze ten stroboskop pokud nastavim spravne na rychlosti 33, pak je to serizeno i pro 45? tak proto ...
motorek rozebrat - nemam se toho bat?
muzu kapnout trosku silikonoveho oleje na osku subtalire, ktera se zasouva do loziska?
talir - taky jsem si myslel, jelikoz nektere desky taky hazou
diky

Uživatelský avatar
quido
Příspěvky: 18
Registrován: sob 12. dub 2014 12:48:40
Bydliště: Ostravsko (mezi Ostravou a FM)

Re: Gramofony THORENS

Příspěvek od quido » sob 12. dub 2014 17:12:31

vzkaz pro kemo87:
a nebud na mne nadtvany, ze jsem te s Thorensem predbehl, to se proste nedalo odmitnout... a 115 je presne pro mne, stribrno-cerna kombinace, jednoducha, odolna a skoro vsemu na ni rozumim, takze az to vsechno seridim, mam gramec do konce zivota :cool:

ty velky posuvny cudly jsou bezva, stroboskop genialne jednoduchy, suprovne resene viko - proste kluci z hor premysleli hlavou

Uživatelský avatar
quido
Příspěvky: 18
Registrován: sob 12. dub 2014 12:48:40
Bydliště: Ostravsko (mezi Ostravou a FM)

Re: Gramofony THORENS

Příspěvek od quido » sob 12. dub 2014 18:05:49

mne musis brat jaku uplnyho zacatecnika, teda znovuzavatecnika - na RM mne presvedcili at necham teslu teslou a tak jsem poslech, kdyz byla tahle prilezitost...
Vycistit jsem vse vycistil, jen do toho motoru mam strach lezt, ale treba to nebude takove slozite, ja nevim...
takze ten olej sezenu kde? respektive, ber to tak, ze ho pouziju ted a za par let podruhe a jinak asi ne, anebo bych ho mohl pouzit i na neco jineho - na co?

vsak az se kemo vrati z dovolene, se treba ozve :hi:

Uživatelský avatar
quido
Příspěvky: 18
Registrován: sob 12. dub 2014 12:48:40
Bydliště: Ostravsko (mezi Ostravou a FM)

udrzba gramofonu Thorens

Příspěvek od quido » ned 13. dub 2014 11:20:37

jsk jsem uz uvedl, dostal se ke mne gramofon starsi, celkem zachovaly a funkcni Thorens TD 115 a na dotazy, ktere jsem vznesl, mi bylo doporuceno, abych vycistil loziska, motor a namazal olejem joel... lozisko talire jsem vycistil, to nrni problem, alet s tim motorem si nevim rady, a tak se ptam zde, sand uz na spravnem miste:
- jak dostanu ven motor? je cely v takovem pryzovem pouzdre upevnenem na trech "trnech" nikde zdny zavit, sroubek atp., tak nevim, jam motor dostat bez ujmy ven, abych se do nej dostal
- jak lepe a radostneji, cili pohodlneji, nez objednavat celou varku nekde na ebay atd., ziskat tak asi 1-2ml olejicku joel (vice urcite nebudu potrebovat), nenasel by se tu nekdo zde na foru, kto timto druhrm oleje opanuje a byl by tak laskavy, ze by mi tu trchu poskytl (NEmyslim tim zdarma, pochopitelne)

predem dekuji za cenne rady, trpelivost s laikem a pochopeni
:hi:

Uživatelský avatar
quido
Příspěvky: 18
Registrován: sob 12. dub 2014 12:48:40
Bydliště: Ostravsko (mezi Ostravou a FM)

Re: udrzba gramofonu Thorens

Příspěvek od quido » ned 13. dub 2014 12:24:05

tobe to treba neprijde, jelikoz se tim mozna bavis denodenne, ale dat 6-7 stovek za olej, ktery pouziju 1 az 2 x v zivote, notabene na gramec za tisicovku, to az takova rozmazlenost neni, tak prosim trochu empatie, mame to kazdy jinak a jiny pohled na vec, nejsem sberatel ani se nebavim opravovani starsich stroju, ja to chci jen mit funkcni, na hrani hudby... jsem spis cekal nejakou radu, to ze to odnesu na opravu nekam je samozrejmne moznost, ale ta posledni
treba se nekdo jeste ozve s nejakym pro mne schudnym postrehem
i tak dik

Uživatelský avatar
quido
Příspěvky: 18
Registrován: sob 12. dub 2014 12:48:40
Bydliště: Ostravsko (mezi Ostravou a FM)

Re: udrzba gramofonu Thorens

Příspěvek od quido » ned 13. dub 2014 18:31:55

se vsi uctou, toto je krasna ukazka demagogie - ja prece nerikam, ze mi radi spatne, jen postup s nakupem oleje, jehoz cena se blizi polovine gramofonu, je pro mne neakceptovatelny, taky netvrdim, ze kdyz nebude zbyti, ze se neobratim na odborniky, nicmene zatim hledam ekonomickou variantu reseni, a pockam, zda se nenaskytne - co je na tom divneho?

samozrejme, kdybych vedel, ze behem roku budu spravovat ci cistit 5 gramofonu, nevahal bych ani chvilku

dekuji tedy za ucast, snahu a trpelivost a privitam kazdou moznost ziskat malinke mnozstvi oleje za rozumny obnos, nebo jeste radeji funkcni motorek
:hi:

PS: neboj, nebude u mne vetsi chudak, nez byl drive nekde odlozeny v temnote zaprasene krabice
:mir:

Uživatelský avatar
quido
Příspěvky: 18
Registrován: sob 12. dub 2014 12:48:40
Bydliště: Ostravsko (mezi Ostravou a FM)

Re: udrzba gramofonu Thorens

Příspěvek od quido » čtv 17. dub 2014 17:13:28

jsem z toho danek - sehnal jsem jak jiny pohon tak ten olejik...

nejprve jsem prokapl ten puvodni motorek, po chvilce prestal pistet, ale zacal vibrovat a to tak ze velmi, radeji jsem to hned vypnul..
vymenil jsem druhy motorek, ten je tichy, ale toci do silenych otacek ( moje laicka domnenka, jestli neni na 110 V pro USA)

toz co vcil?
:help:

Uživatelský avatar
quido
Příspěvky: 18
Registrován: sob 12. dub 2014 12:48:40
Bydliště: Ostravsko (mezi Ostravou a FM)

Re: udrzba gramofonu Thorens

Příspěvek od quido » čtv 17. dub 2014 18:54:02

ano, ten puvodni motorek jsem prokapnul presne jak pises, po chvilce po spusteni prestal pistet, ale za dalsi chvilku zacal vibrovat a vibrace silily, bal jsem se to dal nechat pustene, vypnul jsem to
vymenil jsem motorek, ktery jsem dostal - je to ze stejneho typu gramofonu a vypada uplne stejne - zapojil, poskladal gramofon do puvodniho stavu a pustil, talir se roztacel do silenych otacek, doladovani otacek nereagovalo a otacky se velmi zvysovaly, taky jsem to tedy vypnul

proc ten druhy motorek tak zrychluje nechapu, jen jsem je vymenil, nic jineho jsem neresil

jasne ze to muzu dat do servisu, ale priznam se ze i to mam strach, kdyz je neznam, proto se snazim podle rad udelat co zvladnu

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: udrzba gramofonu Thorens

Příspěvek od Petr.116 » čtv 17. dub 2014 20:25:41

quido píše:ano, ten puvodni motorek jsem prokapnul presne jak pises, po chvilce po spusteni prestal pistet, ale za dalsi chvilku zacal vibrovat a vibrace silily, bal jsem se to dal nechat pustene, vypnul jsem to
vymenil jsem motorek, ktery jsem dostal - je to ze stejneho typu gramofonu a vypada uplne stejne - zapojil, poskladal gramofon do puvodniho stavu a pustil, talir se roztacel do silenych otacek, doladovani otacek nereagovalo a otacky se velmi zvysovaly, taky jsem to tedy vypnul

proc ten druhy motorek tak zrychluje nechapu, jen jsem je vymenil, nic jineho jsem neresil

jasne ze to muzu dat do servisu, ale priznam se ze i to mam strach, kdyz je neznam, proto se snazim podle rad udelat co zvladnu
Evidentní chyba neposlechnout rady a místo rychlého vypnutí a předání do servisu to zkoušet neustále "testovat" ... Ztvrdlé usazeniny vydřely už tak vyběhané uložení a po uvolnění prolitím olejem se vzniklá vůle projevila vibracemi. Případně tam byl ještě prach a když do toho bez jeho vyčištění přišel olej, vzniklá brusná směs dokonala dílo zkázy.
Komu není rady ... :scare:

Jinak to vlákno má nepřesný název: Místo údržba gramofonu Thorens se zdá, že by tam mělo být likvidace gramofonu Thorens :hahahihi:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Odpovědět

Zpět na „Obecné technické dotazy, problémy, rady“