Zemění

Skupina. kde je možno vznést specializovaný dotaz na potíže s určitým zařízením a získat radu "jak na to" od jiného člena ...
TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Zemění

Příspěvek od TheLastUnicorn » pon 13. led 2014 16:18:01

Ahoj.
Jak teď stavím to HTPC, tak mě napadlo, že PC je spojeno s PE kolíkem v síti. To bude propojeno pomocí HDMI kabelu s LCD a pomocí RCA k zesilovači. Jenže s LCD je propojen taky satelitní přijímač, který je přes parabolu taky spojen se zemí. Co se stane po takovým propojení těch mašin? Nebude to celý brumět vlivem vzniklé zemní smyčky? Má někdo zkušenosti s takovým propojením? :)

libor
Příspěvky: 566
Registrován: pon 29. črc 2013 22:01:25
Bydliště: ..

Re: Zemění

Příspěvek od libor » pon 13. led 2014 16:52:02

Mám něco podobného, když propojím PC, zesilovač, satelit a televizi, není žádný problém, ten nastane jakmikle připojím kabelovku. V ten moment to brumí jak vzteklé. Jinak satelit nemám spojený se zemí, resp. konvertory nejsou vodivě spojeny s parabolou (mám 4 konvertory, dvě paraboly a diseq).

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zemění

Příspěvek od Petr.116 » pon 13. led 2014 22:22:56

TheLastUnicorn píše:Ahoj.
Jak teď stavím to HTPC, tak mě napadlo, že PC je spojeno s PE kolíkem v síti. To bude propojeno pomocí HDMI kabelu s LCD a pomocí RCA k zesilovači. Jenže s LCD je propojen taky satelitní přijímač, který je přes parabolu taky spojen se zemí. Co se stane po takovým propojení těch mašin? Nebude to celý brumět vlivem vzniklé zemní smyčky? Má někdo zkušenosti s takovým propojením? :)
Stejný problém jsem řešil u rozvodu kabelové televize ... profesionální řešení je na VF straně použít toto
http://www.omko.cz/galvanicky-oddelovac-toner-xti-1g/ Já to mám v rozvodu na VF cestě do TV i do TV-PC a pohoda ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Zemění

Příspěvek od TheLastUnicorn » úte 14. led 2014 8:45:03

Petře to já nemůžu použít, protože po koaxiálu jde i napájení konvertoru a ovládání motoru rotátoru. :brek:

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zemění

Příspěvek od Petr.116 » úte 14. led 2014 12:11:51

TheLastUnicorn píše:Petře to já nemůžu použít, protože po koaxiálu jde i napájení konvertoru a ovládání motoru rotátoru. :brek:
Můžeš - dáš to až za napájení a ovládání - jinými slovy anténa atd - vedení "stejnosměrno/signálové" - nějakou obvyklou metodou (tlumivka/kondík = ss/st výhybka), kterou máš nejspíše použitou až u přijímače už teď, připojíš to napájení a ovládání a pak ten filtr a pokračuješ k anténnímu vstupu.
Jinak to nejde ... ale bude vše funkční a bez rušení ... :hahahihi:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

libor
Příspěvky: 566
Registrován: pon 29. črc 2013 22:01:25
Bydliště: ..

Re: Zemění

Příspěvek od libor » úte 14. led 2014 12:44:08

Ta výhybka pro ovládání motoru je předpokládám v satelitním přijímnači, z něhož vede pouze koaxiál, po kterém je napájen a řízen motor a po kterémm jde i signál z konvertoru. Nevím, jak je to udělané s uzeměním motoru, já používám více našilhaných konvertorů a diseq, takže u mě není koax nikde spojený se zemí. Možná je ten motor také izolovaný, nevím.

A i kdyby neměl ten motor, tak nemůžeš galvanicky ten koax přerušit, protože po něm jde minimálně ss napětí 12/18V pro přepínání polarizace konvertoru a taky napájení konvertoru...

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zemění

Příspěvek od Petr.116 » úte 14. led 2014 13:02:22

libor píše:Ta výhybka pro ovládání motoru je předpokládám v satelitním přijímnači, z něhož vede pouze koaxiál, po kterém je napájen a řízen motor a po kterémm jde i signál z konvertoru. Nevím, jak je to udělané s uzeměním motoru, já používám více našilhaných konvertorů a diseq, takže u mě není koax nikde spojený se zemí. Možná je ten motor také izolovaný, nevím.

A i kdyby neměl ten motor, tak nemůžeš galvanicky ten koax přerušit, protože po něm jde minimálně ss napětí 12/18V pro přepínání polarizace konvertoru a taky napájení konvertoru...
... naopak - musíš - i za cenu výroby extra napájení mimo přijímač ... jinak se toho nezbavíš, Libore. Nic není nezměnitelné ... Navíc pro šikulu jako Majo je to práce na odpoledne - ale odměnou mu bude kvalitní nezavrčená reprodukce. Vzhledem k tomu, že to audio, co z toho leze (event. + video) do zbytku řetězce už neodfiltruješ ... ledaže by tam nacpal kvalitní oddělovací linková audiotrafa ... To je levnější a rychlejší udělat ten oddělený zdroj a řízení ... :hahahihi:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

libor
Příspěvky: 566
Registrován: pon 29. črc 2013 22:01:25
Bydliště: ..

Re: Zemění

Příspěvek od libor » úte 14. led 2014 13:16:28

Ale to neuděláš, krom toho různého napájení, které se mění podle polarizace, tam taky tečou bůhvíjaké data pro řízení motoru... signál z konvertoru je v gigahertzích (satelit přijímá na 12GHz a konvertor to elektronikou v sobě převádí na cca 900-1200MHz, které jdou koaxem do přijímače), jak to chceš převádět ? Mimo jiné tam může k těm gigahertzům být také 22kHz pro další řízení atd. to prostě nejde. Nehledě na to, že dnešní signál ze satelitu jsou data, analog vypli už před lety. Spíš by měl TLU říct, zda má koaxiál někde přizeměný (leda v motoru, jinak to jinde přizemněné není) a zda by to v tom případě nešlo "odzemnit", případně to zkusit zda to vůbec vrčí (podle příspěvku chápu, že to ještě nezkoušel). Já motor nemám, mám to řešené jinak (4 konvertory, 2 paraboly, diseq) a od toho cca 10m koaxu (diseq u parabol, z něj po cca 1 metru koaxu ke konvertorům), a se zemní smyčkou problém nemám - protože ten koax nikde přizeměný není. Problém mám akorát s kabelovkou, kde by ten tebou uvedený filtr pomohl určitě.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zemění

Příspěvek od Petr.116 » úte 14. led 2014 13:36:33

libor píše:Ale to neuděláš, krom toho různého napájení, které se mění podle polarizace, tam taky tečou bůhvíjaké data pro řízení motoru... signál z konvertoru je v gigahertzích (satelit přijímá na 12GHz a konvertor to elektronikou v sobě převádí na cca 900-1200MHz, které jdou koaxem do přijímače), jak to chceš převádět audiotrafem? Mimo jiné tam může k těm gigahertzům být také 22kHz pro další řízení atd. to prostě nejde. Nehledě na to, že dnešní signál ze satelitu jsou data, analog vypli už před lety. Spíš by měl TLU říct, zda má koaxiál někde přizeměný (leda v motoru, jinak to jinde přizemněné není) a zda by to v tom případě nešlo "odzemnit", případně to zkusit zda to vůbec vrčí (podle příspěvku chápu, že to ještě nezkoušel). Já motor nemám, mám to řešené jinak (4 konvertory, 2 paraboly, diseq) a od toho cca 10m koaxu (diseq u parabol, z něj po cca 1 metru koaxu ke konvertorům), a se zemní smyčkou problém nemám - protože ten koax nikde přizeměný není. Problém mám akorát s kabelovkou, kde by ten tebou uvedený filtr pomohl určitě.
Já chtěl jen tím alternativním trafem převádět audio na linkové úrovni do audiořetězce (pokud ten satelitní přijímač má analogový audiovýstup)- to snad bylo jasné. Ať se vyjádří TLU ... do té doby tu nemá cenu teoretizovat bez vstupních informací.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Zemění

Příspěvek od TheLastUnicorn » úte 14. led 2014 14:11:29

V tomhle případě má Libor pravdu. Přepínání napětí H/V samozřejmě udělat lze, to je to nejmenší. Ale rotátor je ovládán ze satelitu. Prostě zvolím družici a parabola se přetočí sama. Budu muset spíš vymyslet, jak satelit odzemnit, když to bude brumět. Nevím, kde je to přizemněný, satelit mi dělal kolega. Zeptám se ho a uvidím.

Odpovědět

Zpět na „Obecné technické dotazy, problémy, rady“