Elipsa a reproduktory

Skupina, určená pro amatérsky postavená zařízení a jejich modernizace event. DIY úpravy továrních zařízení
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Elipsa a reproduktory

Příspěvek od Petr.116 » stř 21. srp 2013 23:44:17

Možná se budete usmívat, ale člověk fakt zapomíná ... a jednoho dne přemýšlí nad věcmi, které už dávno věděl a nepoužíváním zapomněl. Já třeba přemýšlel na tím, jak do ozvučnice budoucí reprosoustavy vyříznout co nejpřesnější eliptickou díru pro procházející reproduktor dovnitř. Mám na mysli ARE 5808 do vyráběné soustavy - viz další témata.

... jinými slovy: Jak si namalovat na desku elipsu (a tu pak podle té čáry vyříznout) ... ?

Řešení je zde : http://www.fd.cvut.cz/department/k611/P ... rukce.html ... teď to vypadá jako kruh (zvláštní případ elipsy). Stačí zkrátit jednu poloosu (chytněte bod K myší a přesuňte níže) a už to bude jako elipsa vypadat ...

Nicméně o to nejde. Jde o to, že si jednoduchým rozdělením poloos na stejný počet dílů a následnými kroky snadno určíte body elipsy.




Jednoduché, co ? :drinking: Ta metoda se jmenuje "příčková konstrukce elipsy" ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

libor
Příspěvky: 566
Registrován: pon 29. črc 2013 22:01:25
Bydliště: ..

Re: Elipsa a reproduktory

Příspěvek od libor » čtv 22. srp 2013 5:26:47

A teď si ještě ověř, zda ten tvar tvé elipsy koresponduje s tvarem reproduktoru. Není elipsa jako elipsa :-)
Jinak já bych si ji namaloval v PC (třeba v Corelu), vytisknul na papír a vystřihnul si šablonu :-)

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Elipsa a reproduktory

Příspěvek od Petr.116 » čtv 22. srp 2013 10:14:09

libor píše:A teď si ještě ověř, zda ten tvar tvé elipsy koresponduje s tvarem reproduktoru. Není elipsa jako elipsa :-)
Jinak já bych si ji namaloval v PC (třeba v Corelu), vytisknul na papír a vystřihnul si šablonu :-)
Taky jsem neřekl, že to je jediné řešení ... když v PC, tak Adobe Photoshop. Corel jsem měl naposledy ve verzi 8 a ta není kompatibilní s Windows 7. Sice bych ji mohl spustit ve Windows XP Modu, ale kašlu na to.
Corel mne nasr.al svou expanzivní politikou, při které nebyl schopen ani dodat v ceně sadu ČS fontů, tak ať jde do ... Navíc teď už křivkovou grafiku nepotřebuju.

Pokud jde o tu přesnost - nebavím se o vnějším otvoru pro repro, ale o otvoru, kterým repro prochází deskou ... ARE 5808. Jak to vypadá nahoře, víš ...

Ten příspěvek byl spíše forma rady těm, co si chtějí elipsu namalovat sami, bez PC a na základě klasických nauk.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

libor
Příspěvky: 566
Registrován: pon 29. črc 2013 22:01:25
Bydliště: ..

Re: Elipsa a reproduktory

Příspěvek od libor » čtv 22. srp 2013 10:29:14

Jasně. Ale Photoshop je bitmapový editor, Corel je vektorový, takže ekvivalent od Adobe k Corelu je Illustrator, což je dost katastrofa. (Jako příklad - data z Photoshopu nejdou použít pro řezací plotter, pro gravírování, a hlavně je nelze bez ztráty kvality zvětšovat). Jinak v Corelu dělám od verze 3, dnes je X6 (16), měl jsem všechny verze, a Corel mě spolehlivě spoustu let živil (a dodnes přiživuje jako vedlejšák), nedám na něj dopustit :-) :drinking:

Jinak ano, je to zajímavý postup jak namalovat elipsu, neznal jsem to. To víš, školy nemaje... :drinking:

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Elipsa a reproduktory

Příspěvek od Petr.116 » čtv 22. srp 2013 10:47:26

libor píše:... Photoshop je bitmapový editor, Corel je vektorový ... :
Jasně - známé věci, taky jsem měl Corel od v3 ... ale už na něj XXX ...
Na předkreslení čáry na dřevo ta bitmapa nevadí :lol: ... ta pila udělá větší zuby ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Odpovědět

Zpět na „DIY a modernizace (event. úpravy továrních zařízení)“