Tesla NC 450 (po x-té)

Skupina, určená pro amatérsky postavená zařízení a jejich modernizace event. DIY úpravy továrních zařízení
Odpovědět
Karel2
Příspěvky: 6
Registrován: pon 13. lis 2017 10:18:47
Bydliště: Tábor

Tesla NC 450 (po x-té)

Příspěvek od Karel2 » čtv 30. lis 2017 20:54:22

Dobrý den,
o Vašich stránkách jsem se dozvěděl, k mé lítosti, až kdy mám vše hotovo. Je zde mnoho užitečných rad a návodů.

Měl jsem NC470 s OMB5 a Actidamp II, byl jsem spokojen a vůbec jsem neuvažoval o něčem jiném, LP jsem si prakticky nepouštěl.
Pře lety se mi dostaly do ruky neočekávaně dvě NC450. Jednu NC450 prapůvodní majitel „vylepšil“ stříbřenkou, druhou našel kamarád v lese na skládce. Viz původní stav.
Obrázek Obrázek

Pokusím se s tím něco udělat, řekl jsem si. Žádné očekávání jsem ohledně analogu a přehrávání LP neměl. Nejsem sběratelem gramofonů, nic mne nenutilo zachovat původní zapojení, či originální díly.

NC450 velmi dobře znáte, tak jen heslovitě a pár fotek.
Dva kusy NC450 poskytly dostupnost ND a dle rady jsem se vybavil lékařským stetoskopem. Např. po ošetření ložisek motůrků jsem vybral ten tišší. Oba gramofony byly ve stavu, kdy byla jediná možnost – opalovací pistole, špachtle a původní dýha dolů. Následovala oprava skeletu, kytování, broušení a dýhování...
Z trubky raménka jsem odstranil původní tuhá VF lanka a byly nahrazeny poddajným vedením Pro-Ject. Dále odstraněny kontakty mezi trubkou ramínka a hlavou přenosky. Je to jen další kontakt v cestě signálu. Navíc stav konektorů 1/2" uchycení byl nepoužitelný. Oba subtalíře rozpadlá slitina - nepoužitelné - naštěstí.
Sehnal jsem nové a jiné ložisko, subtalíř, vedení v raménku, kryt – vše Pro-Ject. Řemínek jsem použil plochý, dodaný se subtalířem. Soustružník na oplátku za opravu videokamery vysoustružil kladku novou pro plochý řemínek.
Uchycení motorku – původně jsem chtěl motor zavěsit na pružiny, ale po konzultaci s odborníky jsem nechal původní řešení, jen jsem kovové distanční sloupky zaměnil za plastové.
Z prvního pohledu bylo jasné, že musí pryč silové vedení 230V. 230V a trafo jsem z NC450 zcela odstranil a díru ve skeletu po vypínači zalepil. Trafo je mimo a do NC450 je přivedeno stabilizovaných 15V.
Doutnavka stroboskopu nahrazena Ledkami s přesným generátorem 100Hz.
V zadní části jsem přišrouboval malý AL panel, kde jsou veškeré konektory s kabely. Konektory zůstávají funkční i po odendání spodního krytu. Výhoda - velmi krátké vedení signálových cest.
Původní DPS – návrh, rozmístnění součástek a osazení - tragédie. Součástky nakřivo, přes sebe. Takže jsem původní DPS odstrojil a znova osadil – tentokrát pokud možno rovně - pro dobrý pocit, že to nějak vypadá.
Součástky nové - šuplíkové zásoby.
Obrázek Obrázek

NC450 má své konstrukční limity a v původním provedení se nejedná o žádný zázrak. Po výměně kritických dílů - ložisko, sub talíř, atd. - ale myslím, že je to docela slušný a použitelný gramofon.
Obrázek Obrázek

Vyzkouším také rady od Petr.116 co se týká úpravy zemí na P1101.
viewtopic.php?f=6&t=621

Postavil jsem si Actidamp IV (nějaké úpravy + doplněno o subsonický filtr, který je v mém případě nutností), neboť původní II již nebyla k mání. Od začátku jsem počítal s MM přenoskou, připadalo mi, že do Tesly kupovat MC je nesmysl.
Proto i Actidamp má pouze MM vstup.

Ovšem poslech na opravené NC450 s OMB5 a s novým Actidampem IV vše změnil.
Začal jsem vybírat "pořádnou" přenosku. Stále jsem ale lovil ve vodách MM.
Měl jsem dva 2 favority: Grado Prestige Blue 1 a Shure M97xE.

Nedávno jsem ale díky upozornění od kamaráda objevil vaše stránky a po přečtení vlákna o DL-110 je vše jinak :-)
viewtopic.php?f=14&t=127

Vaše nadšení z Denonky DL-110 mne zcela dostalo.

Prosím o rady:
Vyplatí se?
Kde a v jaké verzi sehnat MC Denonku DL-110?
Na
https://www.czc.cz/denon-dl-110em-preno ... gKRFvD_BwE
ji mají za 5500 Kč.
A co znamená dodatek EM? Obsah balení?
Dá se sehnat jinde levněji? eBay?

Nicméně stále nerozumím některým technickým údajům.
Jedná se o MC přenosku s High výstupem.
Není na škodu High výstup u MC přenosky? Větší U - výhoda, ale víc závitů, větší hmotnost chvějky - nejsou degradovány přednosti MC přenosek?
Dále technické parametry: doporučená zatěžovací impedance 47k? Stejně jako u MM. Já vím, že se to v parametrech udává, že lze připojit k MM vstupu. Ale klasická MC (třeba Denon DL-103) má doporučenou zatěžovací impedanci na hodnotě 100R. A to je docela rozdíl.
Máte vyzkoušeno, že DL-110 hraje skutečně dobře s plnohodnotným RIAA předzesilovačem se vstupem pro MC tj. vstupní R cca 100 ohmů a upravené zesílení?
A zatěžovací kapacita? Používá se stejná jako u MM (cca 100 - 500p?).
Zde na těchto stránkách se udává ideální zatěžovací R pro DL-110 cca 10k. Zkoušel to prosím někdo?
http://www.vista-audio.com/products/pho ... amples.htm

Omlouvám se za dětské dotazy, ale v MC přenoskách jsem naprostý začátečník.
Nějak se ztrácím ve správném zatěžovacím R (popřípadě C) pro MC přenosky s vysokým výstupním napětím.
Dotaz ještě vložím do příslušného vlákna.

Odpovědět

Zpět na „DIY a modernizace (event. úpravy továrních zařízení)“