Úprava zemí na gramofonech Tesla s raménkem P1101

Skupina, určená pro amatérsky postavená zařízení a jejich modernizace event. DIY úpravy továrních zařízení
Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Úprava zemí na gramofonech Tesla s raménkem P1101

Příspěvek od Petr.116 » ned 11. čer 2017 18:26:18

Dnes spousta lidí řeší "nebručivé" připojení gramofonů Tesla s raménkem P1101. Populární NC 450 to má od výrobce řádně zpraseno (na destičce fotoodporu jsou všechny země propojeny) , což velice komplikuje kvalitní přechod na konektory CINCH. Na mém bývalém projektu PS4500 jsem nezbytné oddělení zemí raménka a signálových zemí vyřešil velice narychlo destičkou, která byla větší, než "noha" raménka.



To je velice nepraktické, protože pan nejde vysunout raménko z gramofonu bez demontáže destičky s vývody atd.

V současnosti řeším přestavbu jednoho stroje na CINCHe a rozhodl jsem se to udělat "jak se patří".

Nová destička (PCB) je stejně velká, jako průměr "nohy" raménka, takže tento problém je vyřešen. Přidané mini PCB se upevní rohovým pájením na přečnívající konce PCB fotoodporu.
Proto jsou tam ty dvě hranaté pájecí plošky.







Pak je bez problémů možné zapojit L+,L- a R+,R- na cinche zadního panelu (na desku s MUTE obvodem nezapojovat !!!) a země raménka na přidanou zemní svorku na zadní panel gramofonu. Všechny země raménka se připájí na svorku G.
A ta pak jedním vodičem na zemní svorku.

PS: kdyby někdo chtěl poslat fólii 1:1, není problém. Tip: než si ty minivodiče odpájíte z původní destičky, aby šly protáhnout stávajícím otvorem nahoru, propískejte a označte si páry cívek vložky ... na textilem opletené vodiče se pěkně čmárá lihovým fixem (jeden proužek=živý vodič daného kanálu, dva proužky téže barvy zemní konec téhož kanálu apod.) ...
A jdu hledat fólii na tisk (leptání foto cestou) ... doufám, že mi při posledním bastlu nedošla :)
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava zemí na gramofonech Tesla s raménkem P1101

Příspěvek od Petr.116 » ned 11. čer 2017 23:06:41

Tak - PCB je hotovo, zapojeno k raménku a zbývá jen připojit ke gramofonu ...







„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava zemí na gramofonech Tesla s raménkem P1101

Příspěvek od Petr.116 » ned 18. čer 2017 16:45:32

Tady je to vše :
=============

Nový subtalíř s ložiskem:



Nový talíř:



Propojení na desce fotoodporu v raménklu P1101 původně (propojeny země cívek obou kanálů chybně se zeměmi raménka)



Odděleno ...



Deska před repasí (výměna kondů)



Repasováno



Propojeno



Konektory na zadním části spodního krytu



Konektory na zadním části spodního krytu



Smontováno



Spotřeba je malá - to utáhne externí adaptér ... dobré na odstranění brumu (jinak to nejde)



Napětí na nárazové kapacitě zdroje naprázdno (motor v klidu)



Napětí na nárazové kapacitě zdroje (motor točí 45 ot/min.)



Napětí na nárazové kapacitě zdroje (motor točí 33 ot/min.)



Třeba se to bude někomu hodit ...

BTW: i přes veškeŕé úpravy trochu hučení zbývá ... jde o transformátor. Moderní C-jádro tam asi dávat netřeba, ale beze zbytku (!) brum zmizí napájením z externího adaptéru za cca 300,- Kč.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava zemí na gramofonech Tesla s raménkem P1101

Příspěvek od Petr.116 » stř 21. čer 2017 22:08:44

Tak jsem to dodělal. Demontáž trafa, vyvedení 220 V pro externí napájecí adaptér 220V/15V a instalace vstupu pro 15V stejnosměrných (stabilizovaných).
Skvělá zpráva pro ty nevěřící, co tvrdí, že NC 450 nejde odbrumit a odrušit celkově. JDE!

Test:

a) před chvílí jsem NC 450 připojil k Luxmanu
b) zapnul 33 ot/min a ručně zvedl zvedáček (aby běžel motor)
c) vytočil zesílení Luxmanu naplno a ...

Absolutní ticho. Brum a další rušení je komplet pryč! Skvělé!



Pár obrázků:











„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Lad2000
Příspěvky: 39
Registrován: pon 30. čer 2014 18:07:05
Bydliště: Hranicko

Re: Úprava zemí na gramofonech Tesla s raménkem P1101

Příspěvek od Lad2000 » pát 07. črc 2017 15:17:50

Dobrá práce :)
Pioneer PD-S904, Pioneer A-30, A-605R, Grundig SXV 6000, Yamaha MX-70, Grundig MA-100, Tesla NC 450, Grundig BX-2000, BX-1000

ok2slc
Příspěvky: 1
Registrován: sob 30. zář 2017 23:51:23
Bydliště: Zbýšov

Re: Úprava zemí na gramofonech Tesla s raménkem P1101

Příspěvek od ok2slc » ned 01. říj 2017 0:21:55

Docela mě zaujal popis obrázku “nový” taliř na NC 450. Dá se vůbec ještě dneska někde sehnat tento talíře nebo budu nucen si jej někde nechat “vytočit” na soustruhu z nějaké hliníkové slitiny?

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Úprava zemí na gramofonech Tesla s raménkem P1101

Příspěvek od Petr.116 » ned 01. říj 2017 21:16:34

ok2slc píše:Docela mě zaujal popis obrázku “nový” taliř na NC 450. Dá se vůbec ještě dneska někde sehnat tento talíře nebo budu nucen si jej někde nechat “vytočit” na soustruhu z nějaké hliníkové slitiny?
Zeptej se zde ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Karel2
Příspěvky: 6
Registrován: pon 13. lis 2017 10:18:47
Bydliště: Tábor

Re: Úprava zemí na gramofonech Tesla s raménkem P1101

Příspěvek od Karel2 » čtv 30. lis 2017 21:26:14

Svůj gramofon jsem představil zde: viewtopic.php?f=6&t=645
Škoda, že o této úpravě jsem se dozvěděl až nyní. Nevadí.... Stejně se mi ten obvod Mute nějak od začátku nezdál... :)
Petr.116
Prosím Tě Petře, rád bych si vyrobil tu destičku. Jsi ochoten poskytnou podklady? přímo soubor *.lay?
Sprint_layout (6.0) používám.
Naposledy upravil(a) Karel2 dne čtv 30. lis 2017 21:38:45, celkem upraveno 1 x.

Karel2
Příspěvky: 6
Registrován: pon 13. lis 2017 10:18:47
Bydliště: Tábor

Re: Úprava zemí na gramofonech Tesla s raménkem P1101

Příspěvek od Karel2 » čtv 30. lis 2017 21:36:11

Petr.116 píše: Zeptej se zde ...
Panu Zatloukalovi jsem nedávno volal. Talíře na 440, 450 atd. pro svůj obchod si neustále nechává v Litovli na zakázku vyrábět.
Jsou tedy zcela nově vyrobené, cenu si již přesně nepamatuji, ale myslím, že říkal něco okolo tisícovky.
Akorát je období, kdy jsou vyprodané. Pak zadá zakázku a musí se čekat na dodání.........

Radar_521
Příspěvky: 2
Registrován: pát 02. čer 2023 13:06:45
Bydliště: Skalité

Úprava zemí na gramofone NZ 450

Příspěvek od Radar_521 » pát 23. čer 2023 16:10:11

Dobrý deň, podľa tu uvedeného nástupu som upravil svoju NZ 450. Všetko funguje ako má, akurát.....
1. Keď som pripojil gramofón (bez pripojenej prenosky) ku zosilňovaču, začalo to strašne brumieť, dokonca sa brum zosilnil, keď som sa dotkol plechového spodného krytu.
2. Keď som pripojil prenosku na ramienko, brum výrazne ustúpil.
3. Pri chytení ramienka sa ozýva jemné praskanie v zosilňovači, ako keby niekde prebíjala zem.
4. Platňa hrá čisto, bez vonkajších rušivých vplyvov, dokonca keď som ťukal prstom po gramofóne, nemalo to žiadny vplyv na výsledný zvuk.

Čo môže spôsobovať to prebíjanie zeme do audiokanálov? Poškodená izolácia na vláskových vodičoch z prenosky? Nejaký spôsob ako to zistiť?
Ďakujem.

P.S.: Konečné zapojenie nf vodičov, plus napájanie fotoodporu a vyvedenie zemí prenosky a ramienka sa bude ešte prerábať..... :)
P.S.2: Snáď sem ešte niekto chodí... :)

Celkový postup je tu: https://arnostblazej.rajce.idnes.cz/Rep ... _prenoska/

Odpovědět

Zpět na „DIY a modernizace (event. úpravy továrních zařízení)“