Zajímavá oprava osciloskopu Tektronix 465

Skupina, určená pro amatérsky postavená zařízení a jejich modernizace event. DIY úpravy továrních zařízení
Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavá oprava osciloskopu Tektronix 465

Příspěvek od Petr.116 » sob 16. kvě 2015 16:54:43

Pár dokumentačních obrázků z montáže:

Jedna poznámka: v průběhu řešení jsem si uvědomil omyl s celkovou funkcí, způsobený nulovými informacemi k té konstrukci. Není pravda, že B vačka je unášena jen při zasunutí
táhla. Naopak - otáčí se vždy. Za to hlavní vačka A se v okamžiku vysunutí knoflíku zastaví a dál se točí jen B.



Ta věc, zalitá v epoxydu vedle mosazného unašeče je originální "zakusovací" ocelová položka, která je pro jistotu zalita v pryskyřici.
Uvnitř vačkového bubnu je totiž direktivní pružinka, která dost značnou silou osově tlačí unašeč ven pro zajištění výchozí polohy.
Měla trochu snahu po trubce klouzat, tak jsem jí polohu posichroval trochou chemie ... :)







Ta litá věc na konci trubky mezi přepínačem a potenciometrem jemného nastavení frekvence je mechanismus blokace v určitých polohách ... (polohy 2,3 a 4) zleva.





A finální ukázka - 100 kHz z mého generátoru (foceno bez blesku, Tektronix vypadá ošklivě, ale blesk neruší obrázek ...)



Totéž s bleskem - blesk dost přehlušil zobrazení základny A, který je zobrazena s menším jasem, ale škopek vypadá líp :hahahihi:



Tak či onak ... za tu záchranu to stálo. Přece jen je to druhý nejoblíbenější analogový Tektronix na světě. Před ním je už pouze 466, který už tehdy měl paměťovou funkci. Stačí se podívat na eBay - stále se ještě 465ka
prodává za pěknou pecku :hahahihi:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajímavá oprava osciloskopu Tektronix 465

Příspěvek od Petr.116 » ned 17. kvě 2015 15:11:53

ransom píše:Mi na tom přijde úplně nejzajímavější použití kondenzátorů Tektronix.
No asi je umí ... když si vezmeš, že jsem uvnitř objevil certifikát jakosti někým OSOBNĚ podepsaný a datum na něm bylo 1972 ... tak to, že to bez jakýchkoliv potíží elektronického původu běží dodnes, o něčem vypovídá ...
BTW: Servisy Tektronix mají problém. Nemají co dělat. Ty mašinky se prostě nekazí. :good2:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Odpovědět

Zpět na „DIY a modernizace (event. úpravy továrních zařízení)“