Gramofon Tesla NC 440

Skupina, určená pro amatérsky postavená zařízení a jejich modernizace event. DIY úpravy továrních zařízení
Odpovědět
Uživatelský avatar
reta
Příspěvky: 88
Registrován: ned 13. črc 2014 20:03:34
Bydliště: Pardubice

Gramofon Tesla NC 440

Příspěvek od reta » pát 01. kvě 2015 11:41:54

:mad: Vážení a milý přátelé starých strojů. Mám jen nápad něco (ale nevím co) udělat a několik starých strojů GRAMO TESLA NC 440. Jsem přesvědčen, že by stálo za úvahu co s tímto strojem udělat. Udělat, ve smyslu renovace, modernizace, ubgrade, vylepšení nebo jak to nazvat. A právě abych věděl co, bych rád využil toto fórum. Zatím mám představu, že projekt bude veřejný. Jasně, že jsem něco načetl, pře drátovat vyztužit atd. myslím, že by se dalo vymyslet víc.

Možná by pro začátek stačilo napsat silné a slabé stránky tohoto gramce. Cílem by mělo být aby gramec mohl být bez problémů osazen až MC přenoskami střední cenové třídy a hezky vypadal. Jen pro doplnění já neznám človíčka, který by do tohoto gramce našel odvahu koupit, zaplatit a následně osadit MC třeba za 20 litrů. Mnoho informací je různě roztroušeno po netu, ty by se s odkazem na zdroj mohly publikovat zde.

Nemyslím, že vím a umím všechno. Do tohoto projektu mohu vložit materiály, programátora CAD, CAM a CNC horní frézu (nástroj je chlazen vzduchem, tedy neumí obrábět třeba ocel), možná ještě nějaké drobnosti, které přinese čas a svůj čas.

Obrázek

Za podněty, připomínky děkuji.

Uživatelský avatar
mirek
Příspěvky: 142
Registrován: úte 30. črc 2013 20:58:48
Bydliště: Opava

Re: Gramofon Tesla NC 440

Příspěvek od mirek » pát 01. kvě 2015 21:54:46

Alternativní možnost montáže gramoraménka pomocí nastavovací destičky:

Různé stroje zvukové a to točivé i netočivé a k tomu všemu jedna HiFi žena.

norton
Příspěvky: 2
Registrován: pát 01. kvě 2015 21:26:53

Re: Gramofon Tesla NC 440

Příspěvek od norton » pát 01. kvě 2015 22:20:20

Myslím že NC 440 je hodné dobrý gramofon a nesouhlasim s názorem že je dobré pouze rameno.Jak je možné že pokud se objeví na nějakém bazaru tak je okamžitě prodán a za ceny že člověk někdy dost zírá. Ano má svoje mouchy ale ty se dají jednoduše odstranit . Osobně vlastním obě verze(černý a stříbrný) trochu jsem si je upravil a nedam na něj dopustit. Na mé hraní bohatě stačí a znám pár lidí co tento gramofon opět schání a chtějí ho mít zase doma.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramofon Tesla NC 440

Příspěvek od Petr.116 » pát 01. kvě 2015 22:36:02

S499.1023 píše:Tak v první řadě musíš vycházet z první série s motorkem M 302. Zásadně zpevnit a vyztužit základní desku, vytlumit dno, překabelovat, odstranit z gramofonu 230 V, t.j. nahradit doutnavku stroboskopu LED-kami, vyřešit teplotní drift regulace otáček.Vyměnit ložisko i se subtalířem, pokud se hnul hlavní talíř, tak i ten. Závěr: Nikdo do toho nepůjde. NC 440 má smysl mírně vytunit a provozovat jako nostalgický stroj, ne dělat z něj vysoký konec. Na tento účel se dá za levnější peníz pořídit hromada gramofonů, které poskytnou lepší základ.
To s motorkem, tlumenim atd. pravda je. Ale myslim si, ze pokud se použije dobrý talíř (třeba jako mám já u projektu PS4500 - viz toto fórum ... nebo nějaký ještě lepší apod.) a vychytá se ten teplotní drift dlouhodobého kolísání, že to bude velmi slušný stroj. Viz naše debata v Brně. Díky tomu, že se jedná o pomalou teplotní závislost, mělo by to jít zkompenzovat vhodně navrženou zpětnou vazbou.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Gramofon Tesla NC 440

Příspěvek od Petr.116 » pát 01. kvě 2015 22:37:19

ransom píše:Na tomhle gramofonu má cenu jen ramínko. Zbytek je na vyhození.
Ale to rameno je hodně dobrý základ ... :good: Ten nejdůležitější. Pohon jde bez větších problémů ladit i v amatérských podmínkách.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
reta
Příspěvky: 88
Registrován: ned 13. črc 2014 20:03:34
Bydliště: Pardubice

Re: Gramofon Tesla NC 440

Příspěvek od reta » pát 01. kvě 2015 23:39:19

Šmejdím po netu a hele: http://aukro.cz/tesla-nc-440-hifi-top-s ... 59800.html taky informace. Ta cena :scare: .

Uživatelský avatar
Seiko
Příspěvky: 348
Registrován: pát 02. srp 2013 7:16:25
Bydliště: Praha

Re: Gramofon Tesla NC 440

Příspěvek od Seiko » pát 01. kvě 2015 23:56:51

ransom píše:Na tomhle gramofonu má cenu jen ramínko. Zbytek je na vyhození.
Tak nějak. Zatím jsem se nedobral k tomu, abych někde našel návod, či poznatky, jak vyměnit ložisko talíře za takové, aby nehučelo - to je první bod na vyřešení. Druhým bodem je výměna elektroniky za nějakou, kde nebude podle teploty ujíždět rychlost (nejlépe krystalem řízenou). Motorek u prvních sérií ještě ušel, ten nějaké "přídavné efekty" do hraní nepřidával. Problém je, že gramofon nemá odpružené subšasi = velká citlivost na kročejové hluky a náchylnost na mikrofonizaci (rozhoukání) při vyšší hlasitosti poslechu. Už vůbec nepíšu o zinkalových dílech gramofonu - pokud se nezbortily doteď, asi budou O.K. i do budoucna. Vše výše uvedené mám z vlastních zkušeností, NC 440 jsem vlastnil. Pokud budou tyto problémy bezezbytku vyřešeny, myslím, že z NC 440 by mohl vzniknout slušný gramofon. Akorát si nedokážu představit, kolik by to stálo času a peněz. Ale - určitě je to námět na úvahu.

Názor, že NC 440 je výborný gramofon, a na Aukru se hned rychle prodá, může samozřejmě naprostý amatér napsat - máme demokracii, je to jeho právo. Akorát pak mám jistotu, že má aparaturu tak podprůměrnou, že nectnosti tohoto gramofonu nemůže slyšet.

Co víc k tomu dodat... :hi:
Revox B791, B710 MkII, B750 MkII, B760, A77, B77, PR99 MkIII, Symbol B MkII, Luxman C-02, Pioneer PD-D6-J, Denon DVD-3910, Technics SL-1710 MkII, Dual CS 721, Nakamichi Dragon, Kenwood KX-1100HX, Dual C-844, Sony SL-HF 950, Jo, vintage...

Uživatelský avatar
reta
Příspěvky: 88
Registrován: ned 13. črc 2014 20:03:34
Bydliště: Pardubice

Re: Gramofon Tesla NC 440

Příspěvek od reta » sob 02. kvě 2015 9:43:50

No pravda je že také netuším co to bude stát ale pokud to bude na úrovni pouze diskuze na tomto fóru tak to bude stát zatím jenom čas. I když i ten jsou peníze, na druhou stranu rybáři říkají, že čas strávený u vody na rybách se do délky života nepočítá, kdo ví zdali to není u ostatních koní podobně. Je to prostě šílený projekt, zcela jistě to nějakou kačku stát bude, za kterou se asi nějaký jiný gramec koupit určitě dá. A navíc úspěch není zaručen, teda v tomto okamžiku. Pokud by se snad něco podařilo vymyslet s realizací počítám po dokončení dvou projektů reprobeden, tj. cca rok 2016 dřívější termín není vylouč.

Obrázek

Uživatelský avatar
Seiko
Příspěvky: 348
Registrován: pát 02. srp 2013 7:16:25
Bydliště: Praha

Re: Gramofon Tesla NC 440

Příspěvek od Seiko » sob 02. kvě 2015 10:34:38

Samozřejmě, nejsem proti zapřemýšlet nad tím, jak gramofon předělat, aby zmizely jeho nectnosti. Body k vyřešení jsem nastínil. Nejjednodušší asi bude vyřešit to, aby byl gramofon odpružený, nebo se "tvářil" jako odpružený. Na svém jsem měl odpružené nožičky, pomohlo to. Stabilita řízení otáček je běh na delší trať, ale předělání elektroniky asi není věc s nejvyšší prioritou. Osobně vidím jako "úkol číslo jedna" vyřešení jiného ložiska talíře - dokud bude mít gramofon nedobrý odstup hluku, je (asi) zbytečné řešit další body. Za sebe bych byl ještě pro vyřešení zvednutí přenosky po přehrání strany desky - stačí usnout u gramofonu, a přes noc je po jehle. Osobní zkušenost :dash: NC 450 už zvedání po přehrání strany měla, pokud si správně vzpomínám. Je kde nabrat inspiraci. Sám jsem to měl řešené velmi amatérsky, ale taky funkčně :yes:
Revox B791, B710 MkII, B750 MkII, B760, A77, B77, PR99 MkIII, Symbol B MkII, Luxman C-02, Pioneer PD-D6-J, Denon DVD-3910, Technics SL-1710 MkII, Dual CS 721, Nakamichi Dragon, Kenwood KX-1100HX, Dual C-844, Sony SL-HF 950, Jo, vintage...

Uživatelský avatar
Seiko
Příspěvky: 348
Registrován: pát 02. srp 2013 7:16:25
Bydliště: Praha

Re: Gramofon Tesla NC 440

Příspěvek od Seiko » sob 02. kvě 2015 11:30:03

S499.1023 píše: Zase tak tragicky bych to s absencí koncového zvedání neviděl - když se usne u gramofonu, obvykle to není v posteli a na celou noc. Tak holt jehla natočí 2 - 3 hoďky ze své životnosti navíc.
Tady budu, bohužel, oponovat. Jednak to bylo cca 8 hodin spánku, jednak diamant se dobře opracovává diamantem (diamantovým prachem). Pokud jehla přehrává desku, hrot se potkává s vinylem, a je to O.K. Ve výběhové drážce se bohužel, byť jen mizivá část diamantu po těch osmi hodinách uvolní, a to pro hrot žádná hitparáda není. Vzal jsem ho pak na kontrolu na metalografický mikroskop, který má doopravdy veliké zvětšení. Špička hrotu byla vidět ve velikosti cca 0,5 cm. Při přeostřování bylo krásně vidět, jak je vrchlík hrotu eliptický, pak se tvar hrotu změnil na čtvereček (tam, kde hrot přehrává LP) a následně se opět tvar změnil na eliptický. No, a hrot na Shure M70 EJ byl zralý na vyhození. Neb to bylo za totáče, a přenoska vůbec nebyla (na moje příjmové poměry študáka) levná, mé potěšení neznalo mezí :dash: Dalšího dne jsem začal vymýšlet koncové vypínání... :yes:
Revox B791, B710 MkII, B750 MkII, B760, A77, B77, PR99 MkIII, Symbol B MkII, Luxman C-02, Pioneer PD-D6-J, Denon DVD-3910, Technics SL-1710 MkII, Dual CS 721, Nakamichi Dragon, Kenwood KX-1100HX, Dual C-844, Sony SL-HF 950, Jo, vintage...

Odpovědět

Zpět na „DIY a modernizace (event. úpravy továrních zařízení)“