Rozšířený přepínač vstupů s korektorem

Skupina, určená pro amatérsky postavená zařízení a jejich modernizace event. DIY úpravy továrních zařízení
Odpovědět
TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Rozšířený přepínač vstupů s korektorem

Příspěvek od TheLastUnicorn » sob 27. pro 2014 13:06:59

No nevypadá to zle. :ok:

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozšířený přepínač vstupů s korektorem

Příspěvek od Petr.116 » sob 27. pro 2014 14:02:58

TheLastUnicorn píše:No nevypadá to zle. :ok:
Díky - snažil jsem se ... ale teď jsem utahanej jako pes. Navíc jsem to poslední dny dělal s rýmou v hlavě a to se moc dobře nedělá. A taky jsem to tím ponocováním ještě pohoršil (původně jsem si dal termín - Štědrý den). Už nemám sílu si ani sletovat pár cinch kabelů - kašlu na to a jdu si je koupit. Musím pro zboží, tak to vezmu při cestě :good2: Jen mám dilema, jestli vzít ty viry slivovicí, Echinaceou nebo nějakou jinou metodou. :drinking:

EDIT:
tak jsem to dneska odpoledne a večer prohnal ze všech dostupných zdrojů signálu a jede to OK. Na závěr jsem se připojil na linku TV, kde je zapojen velice kvalitní DAC (převodník digital na analog). Ten je (už se tu o tom psalo) připojen přes optický kabel na Blu-Ray přehrávač Panasonic (http://www.panasonic.com/cz/consumer/do ... 130eg.html), který umí mj. kromě klasického BD média přehrávat i ze síťových zdrojů, konkrétně z DLNA serveru běžícího na mém NASu, kde mám spustu muziky, videí apod. (viz viewtopic.php?f=11&t=218)

BTW: u té TV linky je super, že vstup převodníku je přes optický kabel, takže mi nekomplikují živoz zemní smyčky kabelové televize, která je na vstupu TV přijímače ...

... na minivideu je vidět BAXI2 na zesilovači LUXMAN při prehrávání na vstupu CD - nechal jsem puštěné 3 MGF, aby bylo vidět, jak je na ně distribuován signál z aktivního vstupu BAXI2. Je to vidět na jejich indikátorech ...
Zde je ta videoukázka (soubor ve formátu MP4 ... asi 52 MB velký) http://www.ps-service.cz/BAXI2/ukazka_BAXI2.mp4

Princip funkce:

BAXANDALL ... deska s dvoupásmovým korektorem P.J. Baxandalla (basy a výšky)
Magnetofonové výstupy T1, T2, CA, RE jsou odděleny operačními zesilovači ve funkci sledovače (aby se případně neovlivňovaly).
Přepínače 1 až 8 jsou ve skutečnosti relé (8 pro levý kanál, 8 pro pravý kanál).



(klikněte zde pro větší obrázek ... BAXI2/BAXI2_blokove_schema_update.jpg)
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozšířený přepínač vstupů s korektorem

Příspěvek od Petr.116 » ned 28. pro 2014 13:28:04

Ještě pár slov ke konstrukci:

Kdybych to dělal ještě jednou, udělal bych to jako nízký rack - pak by se to obešlo bez toho 4 patrového paneláku desek s relé. Mohlo by to být nízké a spoustu plošného místa. Navíc by ta relé mohla být přímo na jedné desce (pouze by se oddělily stínící cestou na fólii jednotlivé kanály, ale to je sranda). Pak by to získalo větší eleganci a omezila by se kabeláž. Taky by byla lepší případná opravitelnost (přímý přístup k relé) ... Bohužel můj první plán byl pouze rozšířit původní projekt a změnit jeho technologii ... ale mělo to bydlet nahoře v úzké a nízké poličce pod gramofony. Takže byla daná velikost (hlavně šířka). A to je ten problém. Jasně - sešlapat se to povedlo dobře, ale to propojování bylo pracné. Jinak tam problém není.

Kdyby někdo vyráběl kvalitní cinche do PCB za rozumnou cenu, kabeláž by se zjednodušila. Ale ty srač.ky, co se prodávají, jsem fakt instalovat nechtěl. A tak jsem si udělal radost s těmi bezkonkurenčními AEC konektory ... http://www.customworks.cz/komponenty/ae ... aec-rj-129 :) Taky se pájely úplně špičkově ... to se nedá srovnat s ničím, co jsem doposud držel v ruce včetně vychvalovaných Neutriků ... o zbytku trhu raději nemluvit vůbec.
Samozřejmě by pak šly použít http://www.customworks.cz/komponenty/ae ... aec-rj-203, ale ta cena už je moc. Jsou 2x dražší, než ty panelové ... Ale řešení tato varianta má.

A tak je to kabelované místo přímého pájení cinchů na PCB. Ale kabely jsou kvalitní a velice dobře ohebné (italský Tasker C202 http://www.tasker.it/include/down_pdf.p ... _DataSheet). Navíc se s nimi výborně pracuje - fakt nemá smysl kupovat extra laciný materiál ... většinou mají nekvalitní stínění, špatná pájitelnost atd atd. Ale kdybych tušil, že to nakonec skončí na Luxmanovi (zesilovač), udělal bych to široké jako on, vzhledově taky (ty krásné knoflíky se dělají i v přírodní barvě), pouze by to nebylo moc hluboké, abych nepřikryl středové chladicí otvory zesilovače nahoře ... Tím by zůstal zachován i další požadavek, aby i nadále byl shora dobrý přístup ke konektorům na zesilovači Luxman vzadu.

Ale dobré - jsem spokojen. Detailní dokumentaci dotvořím, a bude-li mít někdo zájem, není problém ... :music: :drinking:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Rozšířený přepínač vstupů s korektorem

Příspěvek od TheLastUnicorn » ned 28. pro 2014 14:23:27

Kdybych některý věci bastlil znovu, taky bych to najspíš udělal jinak...říká se tomu vývoj. :) Jenže komu by se chtělo furt všechno znovu předělávat...

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozšířený přepínač vstupů s korektorem

Příspěvek od Petr.116 » ned 28. pro 2014 14:28:55

TheLastUnicorn píše:Kdybych některý věci bastlil znovu, taky bych to najspíš udělal jinak...říká se tomu vývoj. :) Jenže komu by se chtělo furt všechno znovu předělávat...
Jj, o tom žádná ... Taky to bylo jen zamyšlení ... v žádném případě ani náznak chuti něco měnit ! :hahahihi:

Umístění (původně to mělo být na poličce na mgf AKAI, ale bylo by nad tím jen cca 1 cm místa, tak jsem to z důvodů lepšího větrání dal dolů na zesík ... je to i pro manipulaci praktičtější (sahá se na obě zařízení) :



Je to jen trochu designově nekompatibilní (ten stříbrný čelní panel L-410 a matově černý BAXI2) ... ale vzal to čert ...

„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozšířený přepínač vstupů s korektorem

Příspěvek od Petr.116 » sob 24. led 2015 3:55:32

Ještě jsem doplnil v prosinci natočenou ukázku s komentářem k funkci BAXI2 (soubor ve formátu MP4 ... asi 115 MB velký) ... http://www.ps-service.cz/BAXI2/BAXI2_Silvestr.mp4
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozšířený přepínač vstupů s korektorem

Příspěvek od Petr.116 » ned 08. úno 2015 11:23:25

Teď jsem si uvědomil, že jsem tam asi příliš nezdůraznil jednu důležitou věc. Mikroprocesorové řízení má kromě už komentované největší výhody (lze během pár sekund zkomplet změnit spínání, přeházet pořadí apod.) ještě jednu:
dá se softwarově odstranit nežádoucí vliv tzv. zákmitu tlačítek. To umožní použití relativně levných spínačů. V konstrukci jsou použity přepínače, ale v principu by stačily spínače. Jsou obvykle levnější.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Brand
Příspěvky: 9
Registrován: čtv 12. bře 2015 22:22:29
Bydliště: Hamr, okres JH

Re: Rozšířený přepínač vstupů s korektorem

Příspěvek od Brand » pát 13. bře 2015 19:39:49

Nebylo by lepší použít nějaký integrovaný obvod ?
např. HC4066, ušetřilo by se místo a cvakání relátek by taky zmizelo.
jen nevím co by se stalo s kvalitou signálu.
syn

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Rozšířený přepínač vstupů s korektorem

Příspěvek od Petr.116 » pát 13. bře 2015 19:59:22

Brand píše:Nebylo by lepší použít nějaký integrovaný obvod ?
např. HC4066, ušetřilo by se místo a cvakání relátek by taky zmizelo.
jen nevím co by se stalo s kvalitou signálu.
Tak dobré ty 4066 zase nejsou ... ano, kvalita by utrpěla. Zkreslení apod. Kontakt je kontakt. Ale každé relé nejde použít. Běžná relé (neurčená k tomuto) musí mít velký samočistící proud.
Proto jsou tam speciální malosignálová relé Panasonic.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Brand
Příspěvky: 9
Registrován: čtv 12. bře 2015 22:22:29
Bydliště: Hamr, okres JH

Re: Rozšířený přepínač vstupů s korektorem

Příspěvek od Brand » pát 13. bře 2015 22:50:59

Petr.116 píše:
Brand píše:Nebylo by lepší použít nějaký integrovaný obvod ?
např. HC4066, ušetřilo by se místo a cvakání relátek by taky zmizelo.
jen nevím co by se stalo s kvalitou signálu.
Tak dobré ty 4066 zase nejsou ... ano, kvalita by utrpěla. Zkreslení apod. Kontakt je kontakt. Ale každé relé nejde použít. Běžná relé (neurčená k tomuto) musí mít velký samočistící proud.
Proto jsou tam speciální malosignálová relé Panasonic.
ano ... napadlo mě to kvůli tomu že kamarád má tento obvod ve výkonovém zesilovači kde ho používá jako přepínač vstupu samotné výkonové části a sluchátkového zesilovače. doma máme úplně stejný ale bez těchto úprav a moc velký rozdíl mezi nimi není ... ale je pravda že tyhle zesilocače používáme na akcích jako jsou oslavy a pod. kde nezáleží na kvalitě a spíš na hlasitosti, zesilovač samozřejmě není hi-fi ... a tady to stačí :yes:

a také o něčem podobném uvažuji ... přepojovat kabely dle potřeby opravdu není pohodlné, už mě to několikrát odradilo od poslechu (pokud byla i jiná zábava) :scare:
syn

Odpovědět

Zpět na „DIY a modernizace (event. úpravy továrních zařízení)“