Rekonstrukce gramofonu NC 450 na PS 4500

Skupina, určená pro amatérsky postavená zařízení a jejich modernizace event. DIY úpravy továrních zařízení
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Rekonstrukce gramofonu NC 450 na PS 4500

Příspěvek od Petr.116 » sob 03. srp 2013 0:55:14

Jednoho krásného dne před mnoha lety (tehdy ještě na studiích) navštívil oblíbený obchod Elektronika, podnik ÚV Svazarmu, tehdy v pražské ulici ve Smečkách ...

Koupil jsem :
a) vytoužený dvoudílný talíř z Al slitiny (žádný křáp typu zinkal jako byl v gramofonech NC440, NC450 a dalších)
b) kvalitní raménko z tehdejší produkce Tesly Litovel P1101 a do něj vložku SHURE M93E

Pak jsem sehnal krokový motorek SMZ 375 a podle návodu v časopisu HaZ jsem vyrobil elektronickou regulaci otáček. Ve studentské dílně bloku 3 na Strahovských kolejích jem udělal celkem slušné šasi, které jsem pak opticky naprosto znehodnotil nalepenou tapetou DC FIX. Vnější talíř jsem nechal černě naeloxovat a za pomoci dělicího přístroje na něm zboku vyfrézovat 133 a 180 drážek pro stroboskopický efekt. Pak jsem odpružil motor, doplnil řemínkový pohon a tahle paráda mně a kamarádům (a kamarádkám) na koleji dělala společnost celá studia a používal jsem ho i poté ... takhle to vypadalo : phone

Po několika desítkách let (loni) jsem se rozhodl vše předělat a to zásadně:

Strašně se mi líbila NC450, ale už vůbec ne její motorek. Sehnal jsem tedy původní 3-fázový tichý motorek M302 z NC 440, přestavěl celou elektroniku, osadil novější verzi raménka P1101 s fotoelektrockým vypínáním a vznikl projekt PS 4500:

Pár fotografií Vám řekne více:

a) gramo2 ... stavba
b) NC450 ... stavba
c) gramo2a ... stavba
d) PS4500 ... stavba
e) PS4500A ... hotovo
f) Shure ... zde už je použita vlajková loď firmy Shure M97xE
g) Scale ... tak malé síly na hrot se už musí vážit něčím kvalitním

Propojení raménka:



Praktický doplněk:

„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

libor
Příspěvky: 566
Registrován: pon 29. črc 2013 22:01:25
Bydliště: ..

Re: Rekonstrukce gramofonu NC 450 na PS 4500

Příspěvek od libor » čtv 09. led 2014 7:37:39

Hele, tady máš obrázek, jak lze u NC450 vyřešit uchycení motorku, aby to méně hučelo:
motorek.JPG
(Čerpáno z tadyma, neleknout se, je to blázen!)

Odpovědět

Zpět na „DIY a modernizace (event. úpravy továrních zařízení)“