Tesla ARS808

Skupina, určená pro amatérsky postavená zařízení a jejich modernizace event. DIY úpravy továrních zařízení
Odpovědět
TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Tesla ARS808

Příspěvek od TheLastUnicorn » ned 26. led 2014 12:08:24

Každý zasvěcený ví, o jaký bedýnky se jedná...není to nic moc výrobek. Zadní stěna ze sololitu asi 6mm tlustým, výškáč nedoléhající ku pření stěně (je totiž vypodložený maticema), tlumení bublinkovou fólii, výhybka tvoří 2ks eleyktrolytů v sérii o celkové hodnotě 10uF. Jak asi taková bedna může hrát (i přes relativně slušný osazení - ARZ368 a ARV168) je asi každýmu jasný. Hrozně!
Bedny jsem rozebral, místo ARV168 přišel osvědčený Monacor DT-28N. Musel jsem udělat redukci na přírubu, protože DT-28N je vzhledem na díru v desce malý. Přidal jsem hranoly pro lepší přišroubování zadní stěny, přilepil předek a zadní stěnu vystužil pláty STP, co používají autohifíci ve dveřích automobilů pro zvýšení tuhosti plechů. Jako tlumení přišlo PE rouno. Pak jsem naladil novou výhybku.
Výsledkem jsou poslouchatelný bedny, který na středech a výškách nijak výrazně nezaostávají za oblíbenými bílými sloupky. Basy to z principu nemá...nemůže. 4" basáček v 7L není předpoklad pro basy.
Připojuji obrázky frekvenční charky před úpravou a po úpravě. Ten bordel nahoře dělá debilní umístění výškáče zevnitř. Výšká je tak umístěna v "tunelu", co způsobuje takové šílené difrakce. Stejný efekt, jako plastové krytky u Liborových videotonů. Zbytek charky se vejde do těch cca +-3dB. Výhybka je teď 12/18dB/okt. s dělením zhruba 2,5kHz.
předtím:
Obrázek
pak:
Obrázek
po finalním doladění:
Obrázek
A jak se shoduje simulace s naměřeným výsledkem:
Obrázek
schéma výhybky:
Obrázek

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla ARS808

Příspěvek od Petr.116 » ned 26. led 2014 14:02:32

Pěkná práce ... když se to umí, tak jde ledacos ... :good2:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Tesla ARS808

Příspěvek od TheLastUnicorn » ned 26. led 2014 14:07:35

No ale zase to něco stálo...sice jsem krom 4 cívek a samotných bedýnek nic nekupoval...ale kdybych mľl koupit všechno, tak jsem i s výškáčema někde blízko 2 tisícovek... :hahahihi: Když se na to ale podívám jinak, za dvojku takhle hrající bedny k PC asi neseženu...

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla ARS808

Příspěvek od Petr.116 » ned 26. led 2014 14:16:36

TheLastUnicorn píše:No ale zase to něco stálo...sice jsem krom 4 cívek a samotných bedýnek nic nekupoval...ale kdybych mľl koupit všechno, tak jsem i s výškáčema někde blízko 2 tisícovek... :hahahihi: Když se na to ale podívám jinak, za dvojku takhle hrající bedny k PC asi neseženu...
No to je jako se srazovkami v mojí verzi ... já to raději nesčítám :hahahihi:

BTW: teď tu sedím a dodělávám nějaké účetní věci - zítra se to odevzdává ... takže jsem ke své obrovské nelibosti musel chtě nechtě přerušit finále kolem beden a muziky v obyváku vůbec ... je to k vzteku - fakt půl dne před dokončením (připájet vývody k reprákům, upevnit je do beden, vycpat krabičku střeďáků vatou, na druhé straně reprákových kabelů je připájet k výhybkám, vycpat bednu vatelínem a přišroubovat přes těsnění zadní stěny). Vše ostatní je hotovo, dokonce i zarážky na skřínkách pod repráky jsou na místě, aby se membrány basáků nepotkaly s klikou dveří ...). Pak už jen delší koax na HB anténu na balkón (aby se tuner, který je teď dál, šel připojit...). A bude to komplet.

Přemýšlím, jak pak změřit charky beden ... daly by se změřit na srazu v Brně ?
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Tesla ARS808

Příspěvek od TheLastUnicorn » ned 26. led 2014 16:40:22

Tak přivést věci do Brna můžu. Už i Jirka spomínal, že by rád viděl charku Symbolů. tak bychom mohli nějaký bedny poměřit. Podmínkou je jen to, aby ostatní na ten okamžik prošumění zachovali ticho a aby se mi vytvořil kolem měrený bedny alespoň 1m prostoru do všech stran...místnost je to ale dost velká, tak by to snad šlo. Kdo bude chtít něco změřit, ať to klidně donese. :yes:
Ta Tvoje montáž repro...to se zdá, že je to na chvíli. Ale ve skutečnosti je to tak na jedno odpoledne. Znám to. :)

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla ARS808

Příspěvek od Petr.116 » ned 26. led 2014 17:48:19

TheLastUnicorn píše:Tak přivést věci do Brna můžu. Už i Jirka spomínal, že by rád viděl charku Symbolů. tak bychom mohli nějaký bedny poměřit. Podmínkou je jen to, aby ostatní na ten okamžik prošumění zachovali ticho a aby se mi vytvořil kolem měrený bedny alespoň 1m prostoru do všech stran...místnost je to ale dost velká, tak by to snad šlo. Kdo bude chtít něco změřit, ať to klidně donese. :yes:
Ta Tvoje montáž repro...to se zdá, že je to na chvíli. Ale ve skutečnosti je to tak na jedno odpoledne. Znám to. :)
Tak díky - přivezu je ... Stejně je spousta lidí chtěla slyšet ...

BTW: časem počítám s pořízením měřicího zkalibrovaného mikrofonu a dalších nezbytností :)
Kvalitní generátor mám ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla ARS808

Příspěvek od Petr.116 » ned 26. led 2014 17:51:05

TheLastUnicorn píše:Tak přivést věci do Brna můžu. Už i Jirka spomínal, že by rád viděl charku Symbolů. tak bychom mohli nějaký bedny poměřit. Podmínkou je jen to, aby ostatní na ten okamžik prošumění zachovali ticho a aby se mi vytvořil kolem měrený bedny alespoň 1m prostoru do všech stran...místnost je to ale dost velká, tak by to snad šlo. Kdo bude chtít něco změřit, ať to klidně donese. :yes:
Ta Tvoje montáž repro...to se zdá, že je to na chvíli. Ale ve skutečnosti je to tak na jedno odpoledne. Znám to. :)
... mimochodem: pro spoustu lidí to bude zajímavá konfrontace našich uší s absolutním měřením :good:
Tím ten sraz je ještě lákavější a zajímavější už teď !
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Odpovědět

Zpět na „DIY a modernizace (event. úpravy továrních zařízení)“