Nové repro (ARN669 + ARE5808 + 5DR51441)

Skupina, určená pro amatérsky postavená zařízení a jejich modernizace event. DIY úpravy továrních zařízení
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové repro (ARN669 + ARE5808 + 5DR51441)

Příspěvek od Petr.116 » sob 31. kvě 2014 19:18:32

TheLastUnicorn píše:Pokud bys ty bedny chtěl mít vykompenzovaný tip ťop a nemusel používat udľlátka, jako loudness a korekce, tak zde je schéma pro kompenzovaný bafflestep. Změny nejsou nijak dramatický. Se středovou cívkou cívkou dát do série dalš cívku o hodnotě 0,15mH a zmľnit sériový rezostor, aby hodnota odpovídala 3,3 ohm. Paralelně k výškáči připojit odpor 22 ohm. V basový sekci dát do série se stávající tlumivkou další, o hodnotě cca 1,2mH a paralelně ke kondíkům připojit další o kapacitě 20uF. :) Pak už nikdo neřekne, že v prostoru zní jak nádražní tlampač. :hahahihi:
Dík moc, časem to udělám ...
Pokud jde o cívky ... mně by se líbilo zachovat mechanickou konstrukci a zaměnit ty stávající za větší L (pokud by nová cívka neměla větší průměr, ale jen výšku popř. délku) a vyměnit sériové R ...
Je ale fakt, že by to bylo dražšší ... starou cívku demontovat a kupovat novou větší = moc mědi, moc peněz ... třeba k basáku (na odvinutí pár závitů) http://www.shop.all4music.cz/125160-mon ... 70-21.html ...
Jedině si je nechat namotat na zakázku a tyhle cívky zkusit prodat ...
Protože přidávat další v sérii tak, aby neměly vzájemnou indukčnost se současnými ... znamená u mne je namontovat úplně někam jinam do bedny ... ale to samozřejmě taky jde ...
BTW: to schéma je testováno v simulaci nebo i měřeno fyzicky ? Na Tvých srazovkách ?
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Nové repro (ARN669 + ARE5808 + 5DR51441)

Příspěvek od TheLastUnicorn » ned 01. čer 2014 13:28:52

Je to měření v ARTA, takže žádná simulace. To už je výsledek po aplikaci úpravy na mých bednách. :) Já většinou neuveřejním výhybku bez toho, abych to i fyzicky vyzkoušel a proměřil.
K těm cívkám: Ty monacory na feritu moc vhodný nejsou. Nejlepší jsou na trafoplechu tvaru I.
Za dobrou cenu a od Accusonic Canada:
http://www.bsacoustic.cz/civky/l-4.6mh/

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové repro (ARN669 + ARE5808 + 5DR51441)

Příspěvek od Petr.116 » ned 01. čer 2014 13:38:23

TheLastUnicorn píše:Je to měření v ARTA, takže žádná simulace. To už je výsledek po aplikaci úpravy na mých bednách. :) Já většinou neuveřejním výhybku bez toho, abych to i fyzicky vyzkoušel a proměřil.
K těm cívkám: Ty monacory na feritu moc vhodný nejsou. Nejlepší jsou na trafoplechu tvaru I.
Za dobrou cenu a od Accusonic Canada:
http://www.bsacoustic.cz/civky/l-4.6mh/
Aha - sorry, já to nezkontroloval ... já myslel, že je vzduchová (jak víš, preferuju vzduchové, i když je tam víc mědi a jsou drahé ...).
Mně bylo divný, že má tak malej Rs ... :lol:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Nové repro (ARN669 + ARE5808 + 5DR51441)

Příspěvek od TheLastUnicorn » ned 01. čer 2014 17:40:11

Tak vzduchová cívka, co bude mít 4,4mH a udrží odpor pod 0,8 ohm bude dosti velká...proto já už při těhle indukčnostech dávám přednost trafoplechům. Mají sice o něco větší zkreslení, než vzduchové, ale násobně menší, než sa motný reproduktor.
Zkreslení cívky na I jádře 10x10mm, indukčnost 10mH , proud 5A:
Obrázek
Zkreslení reproduktoru ARZ668 při 2,2V , v ose a vzdálenosti 23cm od reproduktoru.
Obrázek
Z těchto grafů je jasný, že trvat na vzduchových cívkách v basový sekci výhybky pro reproduktor, jako jsou teslácký ARN je nesmysl. :)

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové repro (ARN669 + ARE5808 + 5DR51441)

Příspěvek od Petr.116 » ned 01. čer 2014 22:02:16

TheLastUnicorn píše:Tak vzduchová cívka, co bude mít 4,4mH a udrží odpor pod 0,8 ohm bude dosti velká...proto já už při těhle indukčnostech dávám přednost trafoplechům. Mají sice o něco větší zkreslení, než vzduchové, ale násobně menší, než sa motný reproduktor.
..... trvat na vzduchových cívkách v basový sekci výhybky pro reproduktor, jako jsou teslácký ARN je nesmysl. :)
Jasně - s tím je problém, ale ono s těmi jádry je těch potíží víc ... pokusím se zůstat raději u klasiky, uvidím ... :hahahihi:
BTW: naštěstí mám ARN 669 - ta řada ARZ na tom byla hůř.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Nové repro (ARN669 + ARE5808 + 5DR51441)

Příspěvek od TheLastUnicorn » pon 02. čer 2014 1:06:14

ARN668(669) je na tom se zkreslením přibližně stejně...já zkreslení těch repro měřil a je to velmi podobný. O něco lepší byl až ARN6618, ale ten zas hraje hnusně.
Jaký potíže jsou s těmi jádry? My to v basových sekcích používáme asi všichni a nikdo žádný problém nezaznamenal. Vlastně ani nevím, kdo Ti bude schopný prodat tak velkou vzduchovou tlumivku s odporem pod 0,8 ohmu. Monacor má největší 3,9mH (a to už má 0,85 ohm), Prodance takový taky neprodává...Benazi z audiowebu vine nejtlustším drátem 1,16mm, což je málo a na takovou indukčnost stejně nemá kostry - říkal mi, že největší mi umí navinout tak 3,5mH. Možná Mundorf z lautsprechershop.de...jenomže ta cívka s drátem 1,4mm stojí 28€ kus + pošta z DE. A to pak stojí nesmysl. Nebo to zadat jako zakázku nějaký firmě, co vine trafáky...obávám se ale, že cena bude dosti podobná, jako u toho Mundorfu.
Velký indukčnosti s potřebou malýho odporu se prostě v bednách řeší buď trafojádrem (H nebo I, případně EI - u EI ale už bývá problém, pokud je vzduchová mezera malá), nebo železoprachovým jádrem (Aronit). Prasata používají i ferrit (a viděl jsem je i ve velmi drahých bednách), ale to už je i na mně moc. I-čkový jádro je však úplně v pořádku. :)

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové repro (ARN669 + ARE5808 + 5DR51441)

Příspěvek od Petr.116 » stř 18. čer 2014 16:55:58

TheLastUnicorn píše:Pokud bys ty bedny chtěl mít vykompenzovaný tip ťop a nemusel používat udľlátka, jako loudness a korekce, tak zde je schéma pro kompenzovaný bafflestep. Změny nejsou nijak dramatický. Se středovou cívkou cívkou dát do série dalš cívku o hodnotě 0,15mH a zmľnit sériový rezostor, aby hodnota odpovídala 3,3 ohm. Paralelně k výškáči připojit odpor 22 ohm. V basový sekci dát do série se stávající tlumivkou další, o hodnotě cca 1,2mH a paralelně ke kondíkům připojit další o kapacitě 20uF. :) Pak už nikdo neřekne, že v prostoru zní jak nádražní tlampač. :hahahihi:
Tak realizace upgrade se blíží ... kondíky už mám, cívky 0,8 mH vyrobím z 1,5 mH (event. 1,6 mH), které mám doma nevyužité. Pak přesně změřím odpor vinutí střeďákové cívky (po odvinutí části závitů) a dokoupím ty výsledné sériové odpory a těch 22 ohm k výšce ...
Jediné, co zbývá, jsou ty nové cívky 4,4 mH ... ty budou v pátek 20.6. - jedu si pro ně v rámci výletu. No a pak to po chvilkách zrealizuju.
Díky demontovatelné zadní stěně to bude pohodová práce.

Pak poreferuju, jak mi to hladí ouška :music:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Nové repro (ARN669 + ARE5808 + 5DR51441)

Příspěvek od TheLastUnicorn » čtv 19. čer 2014 17:10:58

Ještě ten kondík v basový části...puvodně má 12,2uF, po úpravě 33uF. :) Myslím, že budeš spokojený...

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové repro (ARN669 + ARE5808 + 5DR51441)

Příspěvek od Petr.116 » čtv 19. čer 2014 17:34:39

TheLastUnicorn píše:Ještě ten kondík v basový části...puvodně má 12,2uF, po úpravě 33uF. :) Myslím, že budeš spokojený...
Však píšu - kondíky už mám (asi sis nevšiml).
Z "Prodance" ... tedy mrňousové zrovna nejsou .... :hahahihi:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Nové repro (ARN669 + ARE5808 + 5DR51441)

Příspěvek od TheLastUnicorn » pát 20. čer 2014 15:29:02

Omlouvám se, nevšim jsem si. :) Já u 3-pásem osázím do basový sekci bipoláry, takže to není nijak velký. Svitky jsou v takovým provední strašný mastodonti a navíc stojí pěknou raketu. :hahahihi:

Odpovědět

Zpět na „DIY a modernizace (event. úpravy továrních zařízení)“