Nové repro (ARN669 + ARE5808 + 5DR51441)

Skupina, určená pro amatérsky postavená zařízení a jejich modernizace event. DIY úpravy továrních zařízení
Odpovědět
TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Nové repro (ARN669 + ARE5808 + 5DR51441)

Příspěvek od TheLastUnicorn » sob 08. úno 2014 18:42:17

O těch basech jsem kdysi psal, že nemají plně kompenzovaný bafflestep, takže pod cca 600Hz následuje trochu pokles. Ty 3-4dB je pak potřeba dotáhnut korekcema. Proč jsem nedělal plnou kompenzaci bs? Bedny hrajou ve spojení s mou "B73", takže:
1. S výkonem 2x15W/ 8ohm jsem honil každý decibel citlivosti. Kompenzací bafflestepu bych shodil citlivost o takových 6dB.
2. B73 má fyziologii zapojenou natvrdo a hloubky zvedá při nízkých hlasitostech dost brutálně. Srazovky by pak s ní hrály stejně divně, jako s ní hrály monacory.

Jak lze vykompenzovat bafflestep bez totálního překopání výhybky (zvětšení cívky u basáku a větší zatlumení středů a výšek)? Jednoduše. Bedny se postaví do rohů a ke stěně. To těch ztracených 6dB nažene. Naopak bedny s pně kompenzovaným bs se zásadně nestaví do rohů a ideálně tak 0,5m od stěny. :)

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové repro (ARN669 + ARE5808 + 5DR51441)

Příspěvek od Petr.116 » sob 08. úno 2014 19:01:35

TheLastUnicorn píše:O těch basech jsem kdysi psal, že nemají plně kompenzovaný bafflestep, takže pod cca 600Hz následuje trochu pokles. Ty 3-4dB je pak potřeba dotáhnut korekcema. Proč jsem nedělal plnou kompenzaci bs? Bedny hrajou ve spojení s mou "B73", takže:
1. S výkonem 2x15W/ 8ohm jsem honil každý decibel citlivosti. Kompenzací bafflestepu bych shodil citlivost o takových 6dB.
2. B73 má fyziologii zapojenou natvrdo a hloubky zvedá při nízkých hlasitostech dost brutálně. Srazovky by pak s ní hrály stejně divně, jako s ní hrály monacory.

Jak lze vykompenzovat bafflestep bez totálního překopání výhybky (zvětšení cívky u basáku a větší zatlumení středů a výšek)? Jednoduše. Bedny se postaví do rohů a ke stěně. To těch ztracených 6dB nažene. Naopak bedny s pně kompenzovaným bs se zásadně nestaví do rohů a ideálně tak 0,5m od stěny. :)
Ony teď stojí u zdi (trošku pootočeně - jedna hrana asi 1 cm, druhá asi 4 cm).
Jak píšu, Black Sabath zní perfektně (navíc jsem si teď vypnul SUBSONIC filtr u Cambridge preampu ... to ještě vyzkouším). A pak zkusím přímé připojení k preampu L-410 ... je sice v daném rozmístění asi 80 cm mezi L410 a Revoxem a asi 110 cm k PS 4500 ... ale ať ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové repro (ARN669 + ARE5808 + 5DR51441)

Příspěvek od Petr.116 » sob 08. úno 2014 19:10:48

Ale když poslouchám toho Ozzyho a uvědomím si, že je ještě o 2 roky starší než já ... to je dábel. To si člověk řekne, žádné povalování - jde se něco dělat.
A teď na skvělé aparatuře musím potvrdit to, co tu psal Jirka a další ... tohle album nemá chybu. prostě kdo umí, tak umí :music:
Chlapi fakt jedou jako za mlada. :good2:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové repro (ARN669 + ARE5808 + 5DR51441)

Příspěvek od Petr.116 » sob 08. úno 2014 19:17:13

TheLastUnicorn píše:O těch basech jsem kdysi psal, že nemají plně kompenzovaný bafflestep, takže pod cca 600Hz následuje trochu pokles. Ty 3-4dB je pak potřeba dotáhnut korekcema. Proč jsem nedělal plnou kompenzaci bs? Bedny hrajou ve spojení s mou "B73", takže:
1. S výkonem 2x15W/ 8ohm jsem honil každý decibel citlivosti. Kompenzací bafflestepu bych shodil citlivost o takových 6dB.
2. B73 má fyziologii zapojenou natvrdo a hloubky zvedá při nízkých hlasitostech dost brutálně. Srazovky by pak s ní hrály stejně divně, jako s ní hrály monacory.

Jak lze vykompenzovat bafflestep bez totálního překopání výhybky (zvětšení cívky u basáku a větší zatlumení středů a výšek)? Jednoduše. Bedny se postaví do rohů a ke stěně. To těch ztracených 6dB nažene. Naopak bedny s pně kompenzovaným bs se zásadně nestaví do rohů a ideálně tak 0,5m od stěny. :)
To tak odpovídá - z toho všeho ale plyne, že pro moje použití (možné umístění) je to zcela optimální.

A ještě to nejdůležitější MAJO: strašně moc díky za spolupráci :music: :good2: V Brně to zapijeme ! :drinking:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Nové repro (ARN669 + ARE5808 + 5DR51441)

Příspěvek od TheLastUnicorn » ned 09. úno 2014 15:21:43

Nemáš vůbec zač. :)
Jinak ještě napíšu, že bafflestep je jedním z kritérií, proč by se měla dodržet šířka bedny. Čím je bedna širší, tím se tahle difrakce posouvá níž a naopak, takže i proto je vhodná úzká bedna - bafflestep se posouvá poměrně vysoko a není pak nutná tak velká cívka. Proto taky není vhodný, když má originál šířku třeba 20cm a kopie 30cm. Rozdíly 2cm nic moc neovlivní, ale taková 1,5-násobná šíře již kompenzaci rozhodí celkem dost.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové repro (ARN669 + ARE5808 + 5DR51441)

Příspěvek od Petr.116 » ned 09. úno 2014 17:04:16

TheLastUnicorn píše:Nemáš vůbec zač. :)
Jinak ještě napíšu, že bafflestep je jedním z kritérií, proč by se měla dodržet šířka bedny. Čím je bedna širší, tím se tahle difrakce posouvá níž a naopak, takže i proto je vhodná úzká bedna - bafflestep se posouvá poměrně vysoko a není pak nutná tak velká cívka. Proto taky není vhodný, když má originál šířku třeba 20cm a kopie 30cm. Rozdíly 2cm nic moc neovlivní, ale taková 1,5-násobná šíře již kompenzaci rozhodí celkem dost.
Tak za co děkovat určitě je (poskytnuté podklady, trpělivá průběžná komunikace - občas jsem se ptal na různé detaily, ale hlavní důvod byl snaha zachovat důležité parametry, abychom pak mohli vyhodnotit rozdíly a jejich závislost na změnách).
Cosi, čemu se ve vývoji říká reprodukovatelnost konstrukce + vliv variace parametrů na výsledek ... :yes: Myslím si, že pokud Ti minule ti Templáři chutnali, přivezu Ti do Brna další exemplář :hahahihi:

No proto jsem se snažil vše dodržet - zejména ty kritické věci (vzdálenosti mezi roeproduktory atd.), abychom následně kontrolním změřením originálu a kopie, jak přesně se dá kopie vyrobit. Moje šířka je 290 mm (komplet včetně sražení hrany), zatímco Tvoje 270 mm ... moje čistá šířka předku (ozvučnice za sražením) je 257 mm, Tvoje (vycházím-li za výkresu a předpokládám-li, že to sražení je tam v měřítku ...) cca 251 mm. Mám tlustší stěny (MDF 25 mm).

Takže z hlediska diskutovaných vlivů na bafflestep naprosto zanedbatelné rozdíly. Pouze je o u mne celé posunuto nahoru (bedna je 618 mm vysoká proti Tvým 500 mm) se zachováním vzdálenosti výšky od horní hrany a vzdáleností repro mezi sebou. Jinak skoro stejné (moje vnější míry 618 x 290 x 290).

Detaily ukáže měření ... :good2: :music:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové repro (ARN669 + ARE5808 + 5DR51441)

Příspěvek od Petr.116 » pon 10. úno 2014 11:57:23

S499.1023 píše:
Petr.116 píše: Takže ty teorie o nezbytně nutných hrotech, jinak že se budou pohybovat a pak mne sežerou Dopplerovy efekty ... ptákovina první třídy :lol:

Tak z podsouvání máš za jedna. On tady někdo psal o NEZBYTNĚ NUTNÝCH hrotech a o tom, že tě Doppler sežere?
Já jsme si dovolil napsat v rámci Tvých nožiček, že když už, tak zrovna u beden hroty.
Ale už jsem zvyklý na to, že když není 100% po Tvém, tak je zle, ono to u piva přejde, tam jsi úplně jiný člověk.
Tak snad to není tak zlé - já jen reagoval jednak na Dopplera ... to jsme se tu všichni shodli, že je to blbina (u těžkých beden a pevně stojících - tzn. ne na hrotech ... zejména) a pak ono to tak trochu vyznělo, že to na něch hrotech stát musí ... Já Ti nechtěl nic podsouvat - pokud to tak vypadá, omlouvám se ještě před pivem :mir: :music:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nové repro (ARN669 + ARE5808 + 5DR51441)

Příspěvek od Petr.116 » stř 12. úno 2014 16:55:50

Takže: včera jsem s jistou mírou nostalgie rozebral staré bedny. Přece jen to hrály několik desítek let, pár mejdanů atd. a různých vzpomínek s tím spojených ... Repráky jsou v dobrém stavu, takže uvažuju z nich něco postavit ... nebo prodat.

Poslední zastávka před cestou do sběrného dvora ...

„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Nové repro (ARN669 + ARE5808 + 5DR51441)

Příspěvek od TheLastUnicorn » čtv 13. úno 2014 19:15:03

No jo....člověku je vždycky líto takovou věc vyhodit...má to nostalgickou a sentimentální hondotu. Repra prodej. Peníze si pak odlož a až budeš chtít něco stavět, tak si za to koupíš lepší měniče. :yes:
To ARV-čko a ARZ-ko je o ničem.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Nové repro (ARN669 + ARE5808 + 5DR51441)

Příspěvek od TheLastUnicorn » sob 31. kvě 2014 11:27:31

Pokud bys ty bedny chtěl mít vykompenzovaný tip ťop a nemusel používat udľlátka, jako loudness a korekce, tak zde je schéma pro kompenzovaný bafflestep. Změny nejsou nijak dramatický. Se středovou cívkou cívkou dát do série dalš cívku o hodnotě 0,15mH a zmľnit sériový rezostor, aby hodnota odpovídala 3,3 ohm. Paralelně k výškáči připojit odpor 22 ohm. V basový sekci dát do série se stávající tlumivkou další, o hodnotě cca 1,2mH a paralelně ke kondíkům připojit další o kapacitě 20uF. :) Pak už nikdo neřekne, že v prostoru zní jak nádražní tlampač. :hahahihi:
Obrázek
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „DIY a modernizace (event. úpravy továrních zařízení)“