Tunery DAB+ a Vaše zkušenosti s nimi

Sekce pro továrně vyrobené doplňkové součásti audiořetězce a periferie (mikrofony, sluchátka, převodníky DA apod.)
Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Tunery DAB+ a Vaše zkušenosti s nimi

Příspěvek od Petr.116 » sob 03. říj 2020 8:52:49

Ahoj přátelé :drinking:

sice to není záležitost analogová, i když některá z těchto zařízení mají i klasickou FM nebo i AM část ...
Nicméně přijde doba, kdy se sebelepší staré FM HiFi tunery stanou mrtvým hardware, protože se prostě analogové vysílání vypne :brek:

Tak mě zajímá, kdo z Vás už nyní nějaký kvalitní stolní (regálový) digitální rozhlasový tuner (tedy přijímač rozhlasu bez zesilovače) s podporou DAB a DAB+ používá a s jakými zkušenostmi.
Zajímají mě přístroje ve vyšších třídách kvality s dobrými převodníky D/A v audio části ...

Díky předem za Vaše názory a zkušenosti :hi:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
mirek
Příspěvky: 142
Registrován: úte 30. črc 2013 20:58:48
Bydliště: Opava

Re: Tunery DAB+ a Vaše zkušenosti s nimi

Příspěvek od mirek » sob 03. říj 2020 15:20:49

Definitivně jsem FM vysílání opustil a v současnosti poslouchám výhradně v DAB+ a internetová rádia. Pokrytí signálem je bezchybné a v mém poslechovém okruhu jsou to stanice R-Vltava, R-D Dur, R-JAZZ, které poslouchám na tunerech ONKYO T-4030, ROTEL RT-11 a přijímači HAMA.Pro doplňkový poslech na multiplexu mám rádio NEDIS.Prioritou je tuner ONKYO.

Onkyo T-4030



Rotel RT1



Hama DIT2100MSBT

Různé stroje zvukové a to točivé i netočivé a k tomu všemu jedna HiFi žena.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tunery DAB+ a Vaše zkušenosti s nimi

Příspěvek od Petr.116 » sob 03. říj 2020 17:59:00

Aktuální informace ze světa digitálního rozhlasu DAB+ v České republice

http://www.digitalradiodab.cz/index.html

a vysilače ... http://www.digitalradiodab.cz/rozhlasove-stanice.html
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tunery DAB+ a Vaše zkušenosti s nimi

Příspěvek od Petr.116 » úte 06. říj 2020 14:20:58

Tak po dlouhém výběru a postupném zklamání, co všechno už není k sehnání, jsem koupil poslední kus tuneru DAB/DAB+/FM/AM od značky Yamaha v ČR. Model T-D500. Bohužel stříbrný, černý už není a nebude ...

Zatím vybaleno a vyfoceno:


Fotografie ve velkém rozlišení


Fotografie ve velkém rozlišení


Fotografie ve velkém rozlišení

Teď mě čeká vyrobit druhou (menší, vertikálně umístěnou) anténu HB9CV pro pásmo 175 - 229 MHz. Tu původní ponechám po dobu vysílání FM pro FM část tuneru. Jsem velice zvědav, jak to bude hrát ...

Technické parametry :



Další detaily:

Oddělené anténní vstupy pro všechna pásma (považuju za velkou výhodu) a rovněž tak jsem spokojen, že jsou vyvedeny i SPDIF výstupní digitální konektory (optický a koaxiální).



„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tunery DAB+ a Vaše zkušenosti s nimi

Příspěvek od Petr.116 » úte 06. říj 2020 22:35:21

Asi to pojede jako brus. Zatím na drátovou "anténu" to našlo spoustu stanic ...

Tahle ilustrační "fotka" je jen z mobilu :cervenamse:


Fotografie ve velkém rozlišení

... takže už "jen" sehnat Belden H125 Cu PE (pro vnější prostředí), F-konektor (ten k tomu lajdáci nedali ...), vyrobit tu anténu a jedeme :good2:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

fonoPetr
Příspěvky: 4
Registrován: pát 05. čer 2015 8:53:24
Bydliště: Brno

Re: Tunery DAB+ a Vaše zkušenosti s nimi

Příspěvek od fonoPetr » ned 08. lis 2020 14:27:44

Tento tuner Yamaha T-D500 jsem si pořídil asi před 2 roky, protože to byl jediný přístroj, co uměl přijímat DAB jak v III. pásmu, tak i v L pásmu. V Brně totiž firma TELEKO vysílala až do jara tohoto roku v L pásmu. Zatím chytám DAB stanice jen na kus drátu, který jsem ale vystrčil na balkón, do budoucna bych k němu připojil i nějakou lepší anténu, protože bych chtěl zkusit naladit i slovenské nebo rakouské stanice. Zatím jsem na něm nenašel žádný problém a plně mi vyhovuje.

Uživatelský avatar
uiqjirka
Příspěvky: 10
Registrován: ned 03. led 2021 14:57:39
Bydliště: Praha

Re: Tunery DAB+ a Vaše zkušenosti s nimi

Příspěvek od uiqjirka » ned 03. led 2021 15:05:56

Yamahu T-D500 pouzivam cca 8 let, preci jen DAB+ uz je tu dlouho. U teto Yamahy jen pozor na misto, kde chytite hodne stanic (napr. ceske+ nemecke+ rakouske mux), kdyz se do pameti nacte vice jak 100 stanic pri souctu ze vsech mux zkolabuje a je potreba specialni servisni reset. Neumi pojmout vice jak 100 nactenych stanic v mezipameti a neodmazava si v mezipameti stare, ani po klasickem resetu. Vyhoda, ze tento tuner umi manualni ladeni DAB+, coz spousta novych neumi.
Dokonce jsem ji koupil tehdy cca o 3tis levneji nez se ted prodavaly posledni kusy. Jeste mam Rotel RT 12 (DAB+ a sitove stanice) a dale Yamahu R-N803D, která rovnez DAB+ radio. Urcite k Yamaze nebo k veskerym DAB+ tunerum poridit venkovni antenu.
Naposledy upravil(a) uiqjirka dne úte 28. úno 2023 21:20:29, celkem upraveno 1 x.

jhradec
Příspěvky: 43
Registrován: úte 23. črc 2019 14:41:17
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Tunery DAB+ a Vaše zkušenosti s nimi

Příspěvek od jhradec » stř 27. led 2021 10:11:56

Dobrý den,
mám dotaz- jak jsou ty tunery dělané ? Mám zatím zkušenost z Lo-Fi přijímači, které jsou vždy tvořeny monolitickým, nebo hybridním obvodem ( KINO4, Q8+..) obslužným počítačem a nf zesilovačem. Na výstupu hybridu je docela slušný ( překvapivě) stereosignál. Je tuner řešený obvodově rozdílně, lépe?
předem dík za info.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tunery DAB+ a Vaše zkušenosti s nimi

Příspěvek od Petr.116 » stř 27. led 2021 15:43:23

Zde je blokové schéma Yamaha T-D500 (kliknutím na obrázek se zobrazí původní velikost):

„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

jhradec
Příspěvky: 43
Registrován: úte 23. črc 2019 14:41:17
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Tunery DAB+ a Vaše zkušenosti s nimi

Příspěvek od jhradec » pon 01. úno 2021 10:43:20

Díky za informaci. Hybrid Venice 7 obsahuje taky FM přijímač- Yamaha ho nevyužila - zřejmě ve prospěch kvalitnějšího řešení-> pro mne zbytečné. Ještě jednou díky za informaci. Pěkný den

Odpovědět

Zpět na „Ostatní prvky audiořetězce“