17.8.2023 v 87 letech zemřela legenda české hudební publicistiky Jiří Černý

Tahleta rubrika je trochu specifická. Není o zpěvácích a kapelách (tomu je věnována rubrika výše), ale o hudebních pořadech, akcích a lidech, bez kterých by to buď nešlo nebo kteří v minulosti i současnosti měli a stále mají co říct ... včetně odkazů na tyto akce. Asi bude přehledné, když budeme vzpomínky o jednotlivých lidech a jejich pořadech psát do různých vláken ...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

17.8.2023 v 87 letech zemřela legenda české hudební publicistiky Jiří Černý

Příspěvek od Petr.116 » stř 13. zář 2023 22:39:14

Vážení hudební přátelé a kamarádi,

když jsem se od mé dcery dozvěděl tu přesmutnou zprávu, moc mne to zasáhlo. Že je Jirka nenahraditelnou ztrátou pro český národ
a to nejen pro hudební společnost, to všichni víme. Díky Jiřímu většina z nás poznala spoustu krásné muziky a úžasných interpretů.
Jirkovi dělalo největší radost, když se dozvěděl, kolik jsme kvůli němu zase utratili za vinyly, CD a jiná média.

Pro ty z naší party, kteří jsme ho v době, kdy už nemohl sám řídit, vozili na pořady, je to ještě horší. My jsme s ním určité období doslova žili.
Vyzvedávali ho doma, cestou tam i zpět s ním probírali hudbu, jeho život a tak. Mně (nebyl jsem zdaleka jediný) se dokonce povedlo s ním sedět
i na pódiu a pouštět mu CD nosiče dle jeho dispozic.

Závěry akcí byly vždycky nádherné. Ten obdiv, láska a úcta publika, kterou pravidelně po zásluze dostával, ho neskutečně těšila a nabíjela.
S každým si podal ruku, popovídal, fanynky bez ohledu na věk dostaly pusu ... Prostě ho všichni milovali!

A my řidiči jsme si pak vždycky oddechli, když jsme s ním těch 100 schodů v Čechovce o půlnoci vylezli a ohlídali, že je v bezpečí svého bytu.
Ta artróza v kolenou ho trápila čím dál víc. Ale nebyla šance mu v tomto pomoct. A že jsme se snažili, to ví Bůh (pokusy zařídit výtah do bytu atd.).
Nechci tu rozepisovat detaily, co se dalo, kdyby ... většina z Vás ví ...

Stejně jako Vám, i mně bude Jirka strašně moc chybět ...



Odpočívej v pokoji, drahý kamaráde !

S velkým smutkem v duši Ing. Petr Smetánka, Jiřího kamarád, IT podpora, řidič a spousta dalšího (18.8.2023)

Aktualizace 27.8.2023: Poslední rozloučení s hudebním kritikem Jiřím Černým proběhlo v kostele Nejsvětějšího Salvátora u Karlova Mostu
ve čtvrtek 24. srpna 2023 v 16 hodin. Ekumenický obřad vedl katolický kněz Mons. Tomáš Halík a evangelický farář Miloš Rejchrt.
Přepis krásné řeči pana Miloše Rejchrta najdete zde

P.S. Doufám, že Jiřímu bude splněno jeho poslední přání: chtěl zahrát Až jednou červánky od Ulrychovců ...

Viz zdroj



Jiří v klubu seznamuje posluchače s unikátními nahrávkami ...



Jirka ve studiu



S Jiřím o přestávce poslechového pořadu o Karlu Krylovi (Švandovo divadlo v Praze)

Takhle se s námi vždycky po pořadu na pódiu za našeho potlesku loučil ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Odpovědět

Zpět na „Zajímaví lidé a zajímavé hudební pořady“