Digitalizace analogových nahrávek

Máte problém, jak nahrát určitý záznam, případně jak propojit zařízení pro dosažení určitého cíle ?
KDB
Příspěvky: 4
Registrován: sob 23. srp 2014 9:11:22

Re: Digitalizace analogových nahrávek

Příspěvek od KDB » sob 23. srp 2014 21:07:52

To Seiko: Takže si automaticky děláš zálohu na HD - respektive hlavní kopii. Je pravda, že při ceně pamětí je to logické a dá se to snadno rozzálohovat na další disk a CD používat jen na přehrání .
Na vzorkovací frekvenci jsem se ptal právě proto, že když si dám práci s digitalizací, tak sice v současnosti ten možný potenciál nevyužiji, ale za pár let/měsíců třeba pokročí technologie a pak ano.
Ale je pravda, že pro většinu mých nahrávek je to dostačující.
Na zvukovku se podívám, i ta cena není špatná, byl jsem v očekávání i horších cen.
Tak zbývá vypalovačka a vhodný program - tehdy jsem používal Nero, dnes jsou pravděpodobně lepší....
Hlavně zbývá to nejdůležitější, domalovávám "poslechovou" místnost, nainstalovat,oživit aparáty - zjistit ztráty :scare: a přivézt si zbytek hudebního archivu. Až vše nainstaluju, budu zjišťovat, co je třeba vyměnit/upgradovat.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitalizace analogových nahrávek

Příspěvek od Petr.116 » sob 23. srp 2014 22:30:57

KDB píše:... vhodný program - tehdy jsem používal Nero, dnes jsou pravděpodobně lepší...
Na Nero v klidu zapomeň - z toho se od verze 7 výše stal nepoužitelnej mamut zbytečností ... na vlastní vypalování Ti bohatě vyhoví https://www.ashampoo.com/en/usd/pin/711 ... tudio-FREE
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

KDB
Příspěvky: 4
Registrován: sob 23. srp 2014 9:11:22

Re: Digitalizace analogových nahrávek

Příspěvek od KDB » ned 24. srp 2014 17:09:40

Na vypalování ano - vypadá to jednoduše, ale není tam zvukový editor - takže nemám jak LP dostat do PC... a ještě jedno - nenašel jsem možnost ovlivnit rychlost vypalování.
Jdu pátrat, zatím jsem narazil na Audacity, které se tváří přívětivě a funkčně

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Digitalizace analogových nahrávek

Příspěvek od Petr.116 » ned 24. srp 2014 17:31:08

KDB píše:Na vypalování ano - vypadá to jednoduše, ale není tam zvukový editor - takže nemám jak LP dostat do PC... Jdu pátrat
Špatně čteš - editor má Music audio studio ... A vypalovací program má možnost volby rychlosti taky :hahahihi:



„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

monte22
Příspěvky: 87
Registrován: stř 07. kvě 2014 10:18:22

Re: Digitalizace analogových nahrávek

Příspěvek od monte22 » ned 24. srp 2014 18:57:37

Když jsem si kdysi taky hrál, tak jsem používal http://www.sonycreativesoftware.com/soundforgepro, vypalovací mi dnes bohatě stačí :hi: https://cdburnerxp.se/en/home

Zephid
Příspěvky: 9
Registrován: ned 30. říj 2022 20:08:00
Bydliště: Skřivany

Re: Digitalizace analogových nahrávek

Příspěvek od Zephid » ned 30. říj 2022 20:22:57

Zdravím ve spolek,
obracím se na Vás všechny jako na odborníky :yes:
Zdědil jsem po dědovi magnetofon Tesla B4 a spoustu kotoučů. A rád bych je zdigitalizoval a dostal do PC.
Prošel jsem internet křížem krážem a našel jsem "sto a jeden" návod jak správně propojit manetofony s PC, ale ani jeden mi nějak nefunguje...
Proto spustím salvu dotazů na to jak propojit PC s manetofonem Tesla B4 :hahahihi:
1) Jaký kabel použít? Mám 5ti kolíkový DIN / 3,5 jack
2) Do jaké zdířky zapojit DIN konektor na magnetofonu? Sluchátkový? Nebo pro teslácký zesilovač? Někde psali, že špatné zapojení by mi mohlo odpálit zvukovku.
3) Do jaké zdířky v PC na zvukovce? Většina textů se shodovala na "Line In".
4) Je zapotřebí nějaký A/D převodník? Nebo to umí zvukovka?

Díky za pomoc

J.

bcoufal
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 30. led 2014 12:56:49
Bydliště: Nová Bystřice

Re: Digitalizace analogových nahrávek

Příspěvek od bcoufal » pon 31. říj 2022 15:23:31

Zdravím,
podle dotazů odhaduji minimální znalosti v oblasti magnetofonů a vlastně i problematiky počítačů. Pokud je to pravda, bude úspěšné nahrávání vyžadovat spoustu energie, zkoušení a experimentů. To jde takto na dálku docela obtížně popsat. Raději zkuste najít někoho zkušeného v okolí.

Postup bych popsal takto (připojení magnetofonu je jedna z posledních bodů):

a) Pokud máte počítač se zvukovou kartou, bude pro tento případ dostatečná zvukovka a vstup LINE-IN. To je ten A/D převodník, na který se ptáte
b) Ve Windows může být (ale nemusí) potřeba aktivovat tento vstup ve "směšovači" a nastavit nějakou úroveň "hlasitosti" nahrávání. Optimum = hokus pokus
c) Pak je potřeba se rozmyslet, v jakém programu se bude nahrávat a stříhat záznam. Já používám Audacity, ale to je pro tento případ jako jít s kanónem na vrabce. Jednodušší neporadím, nemám zkušenost.
d) Doporučuji si osahat vybraný program a naučit se v něm pracovat. Může být potřeba v nastavení vybrat, jaký vstup se použije na nahrávání. Těch v počítači může být více, jinak se nenahraje nic. Jako formát bych doporučil 44kHz/16bit (více je naprosto zbytečné). Pro uložení WAV (velké nekomprimované soubory), takže raději něco jako FLAC, MP3 (256 až 320 kbps by mělo stačit, pro tu kvalitu B4). Soubory uložte s názvy, které vám i v budoucnu něco řeknou.
e) Vyzkoušejte si, že vše funguje, např. při nahrávání z mobilu apod. Vyzkoušejte nastavení, stříhání, uložení a kvalitu výsledku.
f) Pokud už je vše otestováno, připojte magnetofon. B4 neznám, zvukovku by ale linkový výstup poškodit neměl. Tady moc neporadím. Tím, že už máte vše otestováno, tak jedinou chybou, kdyby se nic nenahrávalo, je něco na straně kabelu a magnetofonu.
g) A když se vše podaří, myslete na zálohy. Bylo by škoda o vše přijít při poruše počítače.

Je to obecné, jednoduchý návod nedokáži popsat.
Bohouš

Zephid
Příspěvky: 9
Registrován: ned 30. říj 2022 20:08:00
Bydliště: Skřivany

Re: Digitalizace analogových nahrávek

Příspěvek od Zephid » stř 02. lis 2022 16:35:47

Děkuju alespoň takhle za obecný postup.
S PC zkušenosti přeci jen nějaké mám :playboy: , ale co se týče audio techniky, tak jsem zkutečně "nepolíben" :)
Přesně jak říkáte, mám nainstalované Audacity, i nastavení vstupů a výstupů se mi povedlo - vyzkoušeno na propojení mobil-PC přes jack-jack a v pohodě nahrávalo.
Ale po připojení manetofonu zde byl jen šum.
Ještě mne napadlo, jak má být zapojený DIN konektor? Kolík č. 2 je zem a pak se to liší signály na kolíky 1+4 nebo 3+5. Jednou je to pro vstup a podruhé pro výstup, ale jak jsem studoval internet, tak pulka to uvádí tak a půlka obráceně. Jaké kolíky by měly být "živé", pokud chci přivádět signál z magnetofonu do PC? Nebo proste propojit kolík č.1 s č.3 a kolík č.4 s č.5 a nebudu to muset řešit?

bcoufal
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 30. led 2014 12:56:49
Bydliště: Nová Bystřice

Re: Digitalizace analogových nahrávek

Příspěvek od bcoufal » stř 02. lis 2022 21:32:51

Ten magnetofon vůbec neznám a nemám tedy odzkoušeno. Snad nenapíši velkou blbost. Asi bych zkusil konektor označený jako přijímač (čtvereček s anténkou). Zem - 2, signál 3+5.
Piny 1+4 by měly být pro nahrávání.

Zephid
Příspěvky: 9
Registrován: ned 30. říj 2022 20:08:00
Bydliště: Skřivany

Re: Digitalizace analogových nahrávek

Příspěvek od Zephid » pát 04. lis 2022 16:36:31

No, právě ta ikonka s anténkou je pro nahrávání z rádia - tudíž vstup. Jediný výstup jsem našel zdířku označenou "<" v obdélníčku, což by měl být výstup na Tesláckej sesilovač AZZ 941. Pak už další jediné výstup je na reprák. Takže buď někde schrastit ten zesilovač (nebo jeho nějakou náhradu) a nebo to napíchnout na repro-výstup.

Odpovědět

Zpět na „Nahrávání, úpravy a práce s nahrávkami - finty a fígle ...“