Optimální nastavení digitalizace MC kazet

Máte problém, jak nahrát určitý záznam, případně jak propojit zařízení pro dosažení určitého cíle ?
Odpovědět
tomasbu
Příspěvky: 3
Registrován: pát 28. kvě 2021 18:20:02
Bydliště: Praha 5

Optimální nastavení digitalizace MC kazet

Příspěvek od tomasbu » pát 28. kvě 2021 20:19:45

Předem se omlouvám, jestli toto bylo ve fóru již diskutováno, a v tom případě ocením nasměrování na takovou proběhlou diskusi. Vím, že existuje téma "Digitalizace analogových nahrávek", tam jsem ale odpověď na mé otázky nenašel a nevím, zda je vhodné pokračovat v 7 let staré diskusi. Také jsem chtěl napsat PM zprávu Seikovi, ale buď má privátní zprávy zakázané nebo to toto fórum neumožňuje.

Chystám se zdigitalizovat 30 let staré audiokazety s nahrávkami našich dětí a pátrám po tom, jak to udělat dobře, ale za rozumnou cenu. S ohledem na to, že nahrávky nejsou moc kvalitní (nahrávali jsme na obyčejné kazety na obyčejném přenosném kazeťáku bez externího mikrofonu) a mnohá místa jsou docela slabě nahraná, je mi jasné, že ani profesionální studio by z toho neudělalo HiFi nahrávku.

V prvním kroku jsem zkusil tři různé Panasonic přenosné kazeťáky, ale všechny měly dost velký brum. Podařilo se mi na Aukru koupit Denon DRR-F100, což je sice 20 let starý mini tape-deck, ale docela slušné kvality. - Zvukovku do PC bohužel nedám (PC je Intel NUC 10i7), tak jsem zatím zkusil externí USB zvukovku Axagon ADA-17.

Nahrávám v Audacity a první pokusy s výše uvedenou sestavou vypadají slibně, ale stále nevím, jak optimálně pásky nahrát. Jak jsem psal na začátku, hodně nahrávek je relativně slabých a ztrácí se v šumu a hluku. Má v takovém případě význam si hrát s počty bitů na vzorek? Zvukovka Axagon ADA-17 umí vstup vzorkovat jenom na 16 bitů, např. Creative Sound Blaster Play! 3 by uměl 24 bitů (SNR má ale "jen" 93 dB). Ten tape-deck má SNR prý 70 dB, takže je otázka, co je rozumné se signálem dělat. Tedy snažit se nahrát hodně kvalitně (např. 24 bit/96 kHz) a pak si hrát s efekty v Audacity, nebo signál upravovat hardwarově (lepší tape-deck?, HW kompresor apod.) a digitalizovat 16 bit/44,1 kHz.

Máte někdo s tímto zkušenost? Co je vhodná konfigurace HW/SW pro takový typ kazet?

Díky předem za pomoc!

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Optimální nastavení digitalizace MC kazet

Příspěvek od Petr.116 » sob 29. kvě 2021 21:53:25

Nový uživatel má až do určitého počtu aktivit blokované soukromé zprávy. To je běžné nastavení diskusního fóra.
Nicméně se v daném případě (pokud na to moc nespěcháte) s řešením můžete obrátit na mne zde ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

tomasbu
Příspěvky: 3
Registrován: pát 28. kvě 2021 18:20:02
Bydliště: Praha 5

Re: Optimální nastavení digitalizace MC kazet

Příspěvek od tomasbu » sob 29. kvě 2021 22:00:30

Dík za vysvětlení ohledně soukromých zpráv. Co se týče Vaší nabídky prof. služby, děkuji, ale rád bych se tímto problémem popasoval sám.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Optimální nastavení digitalizace MC kazet

Příspěvek od Petr.116 » sob 29. kvě 2021 22:20:50

V pořádku - je to Vaše volba. Šlo jen o nabídku kvalitní digitalizace na dobrém HW.

Jedna poznámka k Vašemu dotazu:
Nevím přesně, jaký charakter zvuku v nahrávkách dětí převažuje. Zda pouze řeč nebo i hudba, zpěv atd.
Nicméně pokud je poměr signálu k rušivým napětím (brum, šum, případně okolní hluk) značně nepříznivý, nemá smysl se příliš honit za bitovou hloubkou.
Kde nic není. ani Pámbů ...
Spíše jde o to, aby se v první řadě zvuk při digitalizaci přehrál na dobrém audio zařízení, v případě ujeté kolmosti původního záznamu toto vykompenzovat na přehrávacím zařízení. Následně pracovat s digitálním záznamem a pokud to půjde, nežádoucí artefakty potlačit.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

tomasbu
Příspěvky: 3
Registrován: pát 28. kvě 2021 18:20:02
Bydliště: Praha 5

Re: Optimální nastavení digitalizace MC kazet

Příspěvek od tomasbu » sob 05. čer 2021 10:25:26

Petr.116 píše:
sob 29. kvě 2021 22:20:50
Nicméně pokud je poměr signálu k rušivým napětím (brum, šum, případně okolní hluk) značně nepříznivý, nemá smysl se příliš honit za bitovou hloubkou.
Díky za rady! Nakonec jsem koupil Creative Sound Blaster Play 3, který nahrává 24 bitů a má mít SNR 93 dB. To by mělo stačit na spolehlivou nahrávku při nastavené max. úrovni -6 až -12 dB. Bez signálu moje sestava ukazuje v Audacity úroveň šumu cca -72 dB, tak by to mělo pro ty naše ne příliš kvalitní nahrávky vyhovět. Denon tape-deck je slušný, po jeho připojení se úroveň šumu nezvedne.

Takže kazety nahraji tímto způsobem a budu si pak hrát s filtry v Audacity.

Poučení je, že pro dobrou nahrávku je nutný externí mikrofon. Když jsme nahrávky dětí pořizovali, byli jsme mladí a nezkušení.

bcoufal
Příspěvky: 62
Registrován: čtv 30. led 2014 12:56:49
Bydliště: Nová Bystřice

Re: Optimální nastavení digitalizace MC kazet

Příspěvek od bcoufal » pon 07. čer 2021 18:19:21

Už to tady padlo jako dobrá rada. Úplný základ je nastavení hlavy na co nejlepší zvukový dojem z nahrávky. Zde se dá nahnat hodně kvality, která by byla nadobro ztracena.

Pokud nemáte problém s místem na disku, jsem zastáncem nahrávání ve vyšší kvalitě. Komprimovat se to dá kdykoliv později. V tomto případě, i když to nemá valného smyslu, bych volil 96/24. Vyšší kvalitu podle mne nemá cenu řešit, i tato je dost velký overkill.

Dalším krokem by mohlo být vylepšení nahrávky pomocí v Audacity pomocí funkce na redukci šumu. Návodů je celá řada na netu. Stačí do vyhledávače zadat heslo "Jak vyčistit nahrávku od šumu a praskání v Audacity". Třeba na cnews je pěkný návod. To zlepšení může být dost markantní.

Poslední věcí je popis nahrávak a sestříhání na vhodné úseky. A zálohovat a zálohovat. Nechtěl bych tu práci opakovat po havárii harddisku.

Odpovědět

Zpět na „Nahrávání, úpravy a práce s nahrávkami - finty a fígle ...“