Vliv velikosti reprosoustavy a velikosti místnosti

Sekce, týkající se reproduktorů a reproduktorových soustav všech typů a značek
Pravidla fóra
Do této sekce pište popisy zařízení, vlastnosti, zkušenosti atd. Nepište sem žádosti o radu s opravou a pod. To patří do skce OSTATNÍ - "Obecné technické dotazy, problémy, rady"
libor
Příspěvky: 566
Registrován: pon 29. črc 2013 22:01:25
Bydliště: ..

Vliv velikosti reprosoustavy a velikosti místnosti

Příspěvek od libor » úte 20. srp 2013 15:27:04

Ahoj všem,

mám takový laický dotaz: Má vliv velikost beden vs velikost místnosti na zvuk? Řeším takovou záhadu - mám dvoupásmové soustavy, které mi hrají řekl bych uspokojivě (basák má průměr 165mm). Mám taky krásné třípásmové bedny s průměrem basáku (Monacor) 255 mm, jejichž zvuk se mi velice líbil, tak jsem je vyhandloval. Nicméně doma, v malé místnosti (nyní cca 3mx3,5m) se mi zvuk nelíbí, kroutím korekcemi atd a pořád je ten zvuk takový divný. Když je odvezu do práce do velké dílny, zvuk super, výkon taky. Ale doma v malé místnosti mi ty dvoupásma hrají lépe. Je to tedy možné, aby velké bedny v malé místnosti prostě nehrály? Nebo jsem se zbláznil...?

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vliv velikosti reprosoustavy a velikosti místnosti

Příspěvek od Petr.116 » úte 20. srp 2013 21:08:29

Každý reproduktor jakožto měnič transformuje zpětně vlastnosti poslechového prostoru zpět na elektrickou stranu, což s tím souvisí ...

Např. jestliže daná místnost bude mít nepříjemnou rezonanci na 250 Hz, tak kdybys měřil například impedanční charakteristiku reprosoustavy v tom prostoru, naměříš tu rezonanci tam taky.
Z toho bohužel plyne, že místnost má zpětný vliv na parametry reprosoustavy ... co z toho pojde, si už domyslíš ...

Takže ano - je to tak ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Vliv velikosti reprosoustavy a velikosti místnosti

Příspěvek od TheLastUnicorn » sob 24. srp 2013 13:11:00

A taky nemá velký basák v malý místnosti co dělat...je zbytečný se v malých místnostech honit za co nejnižším přeneseným kmitočtem - díky krátký místnosti ho stejně neuslyšíme. Zato však díky odrazům a stojatýmu vlnění bude reprodukce v místnosti dost divoká...V cimře 3x3,5m je 10" basák fakt zbytečný. Já v místnosti 4x5m nepoužívám větší, než 8" a basů je víc, než dost. Pokoj o velikosti 3x3,5m krásně ozvučí takový 3-pásmo s 6,5" dole, 4" středem a nějakou svižnou kalotou, nebo páskem. Případný chybějící basy (pro basofily) lze dohnat subem. :music:

libor
Příspěvky: 566
Registrován: pon 29. črc 2013 22:01:25
Bydliště: ..

Re: Vliv velikosti reprosoustavy a velikosti místnosti

Příspěvek od libor » ned 25. srp 2013 7:58:30

Díky za vysvětlení. Ještě mi prosímtě řekni, jak je to s dvoupásmem a třípásmem? Svůj názor? Protože jsou i hodně drahé a kvalitní bedny dvoupásmové. Je to třípásmo nutnost, příp. výhody a nevýhody dvou/třípásem? Dík.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Vliv velikosti reprosoustavy a velikosti místnosti

Příspěvek od Petr.116 » ned 25. srp 2013 9:37:11

libor píše:Díky za vysvětlení. Ještě mi prosímtě řekni, jak je to s dvoupásmem a třípásmem? Svůj názor? Protože jsou i hodně drahé a kvalitní bedny dvoupásmové. Je to třípásmo nutnost, příp. výhody a nevýhody dvou/třípásem? Dík.
Jde o to, že optimálně každý reproduktor má vyrovnanou kmitočtovou charakteristiku, směrovost a zatižitelnost pouze v určitém pásmu kmitočtů. Mimo toto pásmo už jsou jeho parametry horší, případně ho mimo jeho pásmo není možno ani zatěžovat bez nebezpečí zničení (třeba výškáč). A je jednodušší navázat vedle basáku střeďák a vedle střeďáku výšky, než :

a) donutit basák, aby šel tak vysoko, že by na něj mohl plynule a bez zkreslení navazovat výškáč NEBO
b) přesvědčit výškáč, aby chodil bez zkreslení tak nízko, aby mohl navazovat přímo na basák ...

K tomu přistupují speciální vlastnosti jako směrovost určitého druhu měniče apod.

Určitě bych nesrovnával kvalitu dvoupásem s kvalitou třípásem :music:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Vliv velikosti reprosoustavy a velikosti místnosti

Příspěvek od TheLastUnicorn » ned 25. srp 2013 16:00:06

Velkou roli hraje ta směrovost. Třeba takový 8" musíš dělit tak do 1,8kHz..a to už je problém. Málokterá výška snese tak nízký dělení. Většinou to již musí být umístěno ve zvukovodu (horna, waveguide) a rezonanční kmitočet pod 900Hz. To omezuje na několik kalot většinou s cívkou až 1,25" (což už je dost těžkopádní výška a nemá tu brilanci nad 14kHz), nebo použití tlakovýho driveru, což se zase ne každýmu líbí. Takže kvalitní dvopásmo je obvykle s basákem do průměru 6,5". Když je rozumnej, dá se jít bez problému do 2,5kHz aniž by utrpěla směrovost. Věci ohledně zkreslení už napsal Petr.
Závěrem bych řekl, že dobře vyladěný dvoupásmo je lepší volba, než špatný třípásmo.
Já teď pro mladou stavím jednuduchý sloupový 2-pásmo, objemu 35L s výhybkou 1. řádu, osazením 8" basákem Kenford SBX2030 a výškou Monacor DT-300 ve zvukovodu WG-300. Dělení mezi 1,6-1,8kHz a vypadá to celkem slibně. Ztím jsem to měřil jen v papírový krabici, ale myslím, že problém nebude.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Vliv velikosti reprosoustavy a velikosti místnosti

Příspěvek od TheLastUnicorn » ned 25. srp 2013 19:33:30

Tu díru na 6,5kHz dělá ta papírová krabice...nevhodný rozměr bedny + umístění repro. Je to difrakce, která ale již při 15° od osi mizí...A jinak musím se smutkem konstatovat, že čínský Kenford (alias Redsun, alias Tipa, alias SAL, alias Nevímcoještě) není sice ukázkou fakt dobrýho repráku, ale za cenu 16€ to není tak úplně zlý a spolehlivě to převálcuje TVM-ka řady ARN661x, ARN668x a veškerý ARN226. :cervenamse:
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

libor
Příspěvky: 566
Registrován: pon 29. črc 2013 22:01:25
Bydliště: ..

Re: Vliv velikosti reprosoustavy a velikosti místnosti

Příspěvek od libor » ned 25. srp 2013 20:03:23

Díky. Něco jsem si o tom načetl, a mám dotaz k tomu měření. Jakým způsobem vlastně zjistíž, že mikrofon k měření měří ideálně rovně?

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Vliv velikosti reprosoustavy a velikosti místnosti

Příspěvek od TheLastUnicorn » ned 25. srp 2013 20:17:01

Musíš mít mikrofon kalibrovaný. Tzn., že jeho charakteristika musí být změřena studiovým etalonem v bezdozvukový komoře. Tuhle kmitočtovou charakteristiku pak zadáš do měřicího programu (třeba ARTA nebo Holmimpulse) a ten pak vykompenzuje měření. Záleží od toho, jaký mikrofon používáš, ale třeba elektretový kapsle od Panasonicu bývají od 60Hz až do 16kHz úplně rovný v tolerančním poli +-1dB s tím, že mmezi 13 a 14kHz je 3-4dB hrb.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: Vliv velikosti reprosoustavy a velikosti místnosti

Příspěvek od TheLastUnicorn » pát 06. zář 2013 20:00:51

:playboy:
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Reproduktory a reproduktorové soustavy“