Quadral Phonologue Montan mk.II

Sekce, týkající se reproduktorů a reproduktorových soustav všech typů a značek
Pravidla fóra
Do této sekce pište popisy zařízení, vlastnosti, zkušenosti atd. Nepište sem žádosti o radu s opravou a pod. To patří do skce OSTATNÍ - "Obecné technické dotazy, problémy, rady"
Uživatelský avatar
kemo87
Příspěvky: 117
Registrován: sob 02. lis 2013 11:59:56
Bydliště: Reichenberg

Re: Quadral Phonologue Montan mk.II

Příspěvek od kemo87 » sob 14. čer 2014 22:08:26

libor píše: Já bych raději viděl fotky těch Kemových Grundig boxů...
Dnes už vyfotim prd. Zítra...¨

Monte: Pěkný videa s NC440, chválím. :good:

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Quadral Phonologue Montan mk.II

Příspěvek od Petr.116 » sob 14. čer 2014 22:53:56

Seiko píše:Osobně bych P1101 až tak nehaněl, je ale pravdou, že NC500 a MC600Q jsem nikdy neměl a na jejich téma nic nepovím. Určitě bylo P1101 zatraceně citlivé na nerovné desky, takové "pumpování" basových reproduktorů jsem nikdy potom doma nezažil. U něho byl nutností subsonický filtr (další tlačítko, co mám na předzesilovači jen pro ozdobu). :hi:
Tady ale je potřeba doplnit, že dost málo lidí si dalo u P1101 tu práci, aby si vyladili dotažení pouzder safírových závěsů. Možná se báli, že to zničí nebo poškrábou - klíč se dvěma kolíčky, která jde sehnat u pana Z. v Litovli, nikdo většinou neměl. Tím to jde pěkně. Když se to ale vyladí, spousta těch rezonančních efektů vymizí.
Dnes to jde všechno dost do háje. Dokonce ani vychvalovaný Project nemá původní safírová ložiska. Pokud jde o toto, šla kvalita závěsu dolů.
Hodináři vědí, proč safír používají ...

Pokud jde o ty drby stran "drnčícího" úchytu P1101, to asi taky měli jen ti s rozštelovanými kameny. Já jsem tyhle efekty nikdy nepozoroval.

Souhlasím s Jirkou, že pomluvy P1101 jsou přestřelené a že to bylo hodně dobré raménko. :good:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
kemo87
Příspěvky: 117
Registrován: sob 02. lis 2013 11:59:56
Bydliště: Reichenberg

Re: Quadral Phonologue Montan mk.II

Příspěvek od kemo87 » sob 14. čer 2014 22:56:55

Já v něm žádné rezonance neslyšim. Asi mám štěstí a jsem hluchej, nebo spíš radši poslouchám muziku než rezonance.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Quadral Phonologue Montan mk.II

Příspěvek od Petr.116 » sob 14. čer 2014 22:58:42

kemo87 píše:Já v něm žádné rezonance neslyšim. Asi mám štěstí a jsem hluchej, nebo spíš radši poslouchám muziku než rezonance.
Když to máš v pořádku, ani není co slyšet, nejsou tam :hahahihi:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Quadral Phonologue Montan mk.II

Příspěvek od Petr.116 » ned 15. čer 2014 1:18:27

S499.1023 píše:Opakuji otázku na Petra.116: V jakých gramofonech v době vzniku NC 440 drnčely krokáče?
Já jsem použil slovo drnčení jako jakýsi zjednodušený synonymum chvění, které se tak či onak muselo tlumit různými metodami.
Na ty typy bych se musel podívat.
Ale jediná NC440 tam měla nekrokový motor, ale 3F motor M302 s hladkým chodem a to ještě do doby, do dokud nevyhodili M302 a nenahradili ji krokovým motorem, protože neuměli vyřešit tu teplotní závislost, která si sedala až po cc 45 minutách ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Seiko
Příspěvky: 348
Registrován: pát 02. srp 2013 7:16:25
Bydliště: Praha

Re: Quadral Phonologue Montan mk.II

Příspěvek od Seiko » ned 15. čer 2014 2:30:33

S499.1023 píše:Seiko: A ten fyziologický průběh regulátoru hlasitosti se obvykle zapíná tlačítkem Loudness
Igore, omlouvám se, ale v tomto případě nemáš pravdu, alespoň ne u kvalitních přístrojů, které mají potenciometr regulátoru hlasitosti s odbočkami. Koukni se do schemat. Fyziologie je zapnutá trvale a Loudness slouží k nepřirozenému zdůraznění výšek a basů - třeba pro kompenzaci frekvenčního průběhu nedobrých reprobeden. Sám jsem ho kdysi používal u tesláckých, protože bez silných korekcí a zapnutého loudness moc nešly poslouchat. Fyziologie u regulátoru hlasitosti nestačila. :brek: Tím samozřejmě netvrdím, že nemůžou existovat výrobci, kteří mají volume bez fyziologie a loudness používají k zapnutí fyziologie - akorát jsem se s takovým předzesilovačem ještě nesetkal. :yes:
Revox B791, B710 MkII, B750 MkII, B760, A77, B77, PR99 MkIII, Symbol B MkII, Luxman C-02, Pioneer PD-D6-J, Denon DVD-3910, Technics SL-1710 MkII, Dual CS 721, Nakamichi Dragon, Kenwood KX-1100HX, Dual C-844, Sony SL-HF 950, Jo, vintage...

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Quadral Phonologue Montan mk.II

Příspěvek od Petr.116 » ned 15. čer 2014 2:49:15

Seiko píše:
S499.1023 píše:Seiko: A ten fyziologický průběh regulátoru hlasitosti se obvykle zapíná tlačítkem Loudness
Igore, omlouvám se, ale v tomto případě nemáš pravdu, alespoň ne u kvalitních přístrojů, které mají potenciometr regulátoru hlasitosti s odbočkami. Koukni se do schemat. Fyziologie je zapnutá trvale a Loudness slouží k nepřirozenému zdůraznění výšek a basů - třeba pro kompenzaci frekvenčního průběhu nedobrých reprobeden. Sám jsem ho kdysi používal u tesláckých, protože bez silných korekcí a zapnutého loudness moc nešly poslouchat. Fyziologie u regulátoru hlasitosti nestačila. :brek: Tím samozřejmě netvrdím, že nemůžou existovat výrobci, kteří mají volume bez fyziologie a loudness používají k zapnutí fyziologie - akorát jsem se s takovým předzesilovačem ještě nesetkal. :yes:
K té fyziologii snad ještě toto:

... pro její správné použití by ale měla u daného přístroje být nastavena úroveň signálu před potenciometrem na definovanou úroveň, protože křivka tzv. stejné hlasitosti (dle pánu Fletcher a Munsona) platí pro určitou úroveň hlasitosti a její následné snižování v log měřítku. Pokud by například výstup předzesilovače měl neobvykle slabý signál, dlaším možným problémem by byla třeba reprosoustava s nízkou citlivostí, malý zsik konc. stupně atd., tak by bylo třeba zesílit hlasitost tímto potenciometrem s odbočkou (odbočkami) až nad úroveň těchto odboček.
Pak by se ale postupně odbočky přestaly uplatňovat, frekvenční průběh regulace úrovně by se rovnal a efekt by nenastal.

Tedy si je třeba uvědomit, že aby potenciometry s odbočkami správně fungovaly, musí pracovat se správnou úrovní.

Setkal jsem se často s amatérskými zesilovači, kde dotyčný pracně sháněl potenciometr s odbočkou (odbočkami), draze ho zaplatil a pak to celé zazdil tím, že díky špatným úrovním na jednotlivých stupních zesíku mu to nefungovalo správně.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
kemo87
Příspěvky: 117
Registrován: sob 02. lis 2013 11:59:56
Bydliště: Reichenberg

Re: Quadral Phonologue Montan mk.II

Příspěvek od kemo87 » ned 15. čer 2014 9:40:25

Malý bráškové v ložnicové "večerní" sestavě:
IMG_20140615_103308.jpg
IMG_20140615_103322.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.

Uživatelský avatar
Seiko
Příspěvky: 348
Registrován: pát 02. srp 2013 7:16:25
Bydliště: Praha

Re: Quadral Phonologue Montan mk.II

Příspěvek od Seiko » ned 15. čer 2014 10:17:07

S499.1023 píše: Seiko: Hm, do schémat jsem se nedíval ale co slyším, to slyším. Pokud je to ale někde tak, jak píšeš, loudness samozřejmě netřeba.
Petr správně doplnil to, co jsem psal, problém je v úrovních. Pokud nejsou navzájem sladěné, fyziologie se u regulátoru hlasitosti projeví málo, nebo vůbec. Potenciometr hlasitosti se dvěma odbočkami je v předzesilovačích standardem, s tím, že odbočky jsou zapojené trvale (a tím se řeší fyziologie). Jedinou výjimkou, na kterou jsem si mezitím vzpomněl, jsou některé zesilovače, či receivery Yamaha - tam je fyziologie řešena dalším potenciometrem (označeným loudness). Zvednutí úrovně výšek a basů na fyziologický průběh vzhledem k výkonu zesilovače, poloze potenciometru hlasitosti a citlivosti beden se dá nastavit. Řekl bych, že tady výrobce elegantně vyřešil problematiku úrovní signálu a přizpůsobení zvuku použitým reprobednám. :cool:
Revox B791, B710 MkII, B750 MkII, B760, A77, B77, PR99 MkIII, Symbol B MkII, Luxman C-02, Pioneer PD-D6-J, Denon DVD-3910, Technics SL-1710 MkII, Dual CS 721, Nakamichi Dragon, Kenwood KX-1100HX, Dual C-844, Sony SL-HF 950, Jo, vintage...

Uživatelský avatar
kemo87
Příspěvky: 117
Registrován: sob 02. lis 2013 11:59:56
Bydliště: Reichenberg

Re: Quadral Phonologue Montan mk.II

Příspěvek od kemo87 » pon 16. čer 2014 13:09:21

Můj častý večerní poslech je bohužel problém, který právě řeší loudness. Mezi jedenáctou a půlnocí totiž musím hrát velmi tiše, a s tím si neporadí zatím žádné bedny. Když říkám tiše, tak opravdu hodně tiše. Moje běžná poslechová hlasitost je totiž pro běžného hifista poměrně nízka, a například na srazu v Brně jsem vyloženě trpěl, protože ve mě hlasitá hudba vyvolává pocity nervozity a úzkosti. Navíc jako člověk s poměrně problémovým usínáním často vlítnu na sousedy ohledně hlasité hudby v noci. To by pak bylo dost nezásadové sám v noci hlučet, že? Proto potřebuju loudness a nebo fyziologii přímo v potenciometru hlasitosti. Bez toho prostě nemůžu fungoval. A teď je otázka jak to mají řešené modely A77 a A88, které patřili k vrcholu řady, když nižší modely (např A44) loudness mají? Že by tam právě bylo něco v tom potenciometru?

http://www.ebay.de/itm/PIONEER-A-88X-HI ... 3a922ee64e

Docela paradox je třeba to, že u mé ložnicové sestavy nemusím loudness používat vůbec, a to i když tam poslouchám většinou jen večer a potichu. Nemůžu si pomoct, ale zesilovač Universum system 8000 mě baví čím dál tim více a myslim že i když to není žádná super špicková komponenta, tak hraje snad nejlíp z toho co jsem zatím měl. Klidně mě bijte, neodvolám... :cool:

--------------------------------------------------------
No a nebo prodám auto a koupim si tohle:

http://elektro.bazos.cz/inzerat/3508827 ... ajemci.php
slinty, slint....

Odpovědět

Zpět na „Reproduktory a reproduktorové soustavy“