gramofony NZC 420, 431, 131, 132 atd

Sekce, týkající se gramofonů všech typů a značek
Pravidla fóra
Do této sekce pište popisy zařízení, vlastnosti, zkušenosti atd. Nepište sem žádosti o radu s opravou a pod. To patří do skce OSTATNÍ - "Obecné technické dotazy, problémy, rady"
Odpovědět
jardafiala
Příspěvky: 3
Registrován: úte 07. led 2020 20:40:58
Bydliště: česká lípa

gramofony NZC 420, 431, 131, 132 atd

Příspěvek od jardafiala » úte 07. led 2020 21:12:11

Zdar, občas se v tom pošťourávám a podělím se o nějaké zkušenosti. Pokud se vám dostane do ruky gramo se zesilovačem k údržbě začněte tím , že nastavíte prcovní body v předzesilovači - na kolektoru T1 2,5 - 3-5V a na T2 8 -9V, nejlépe trošku laborovat tak aby byly hodnoty v obou kanálech blízké. Ke změření jsou napětí dostupná na vývodech C5 82pF. Pak zkontrolovat napětí na kolektoru tranzistoru v korekcích - kolem 12V. POZOR,pokud tam je napětí hodně odlišné, mě se nejednou stalo že bylo v řádu jednotek voltů, byla závada v tom, že vazební kondenzátor M22 měl svod, jeden měl dokonce odpor 8k měřeno na vývodech.Svod lze snadno poznat tak, že při otáčení potenciometrem balance se napětí na kolektoru mění Pak už jenom nastavit napětí na + vývodu výstupního kondenzátoru na polovinu napájecího a je vymalováno. Zvláštní a neočekávanou skutečností je, že všechny elyty co jsem kontroloval měly větší než deklarovanou kapacitu. To se netýká elytů v řídících obvodech motorku u NC440, pokud se neochotně roztáčí tak výměna to vyřeší. Pokud by měl někdo zájem o opravu gramofonu mám dost času.....

Odpovědět

Zpět na „Gramofony“