Tesla NZC Mono vs. Stereo

Sekce, týkající se gramofonů všech typů a značek
Pravidla fóra
Do této sekce pište popisy zařízení, vlastnosti, zkušenosti atd. Nepište sem žádosti o radu s opravou a pod. To patří do skce OSTATNÍ - "Obecné technické dotazy, problémy, rady"
Odpovědět
Index
Příspěvky: 1
Registrován: čtv 04. črc 2019 14:12:13
Bydliště: Praha

Tesla NZC Mono vs. Stereo

Příspěvek od Index » čtv 04. črc 2019 14:22:38

Dobrý den všem, mám problém s gramofonem Tesla NZC420. Když mám zaplé stereo, hraje pouze levá strana. Když přepnu na mono tak hrají oba reproduktory - samozřejmě v režimu mono. U sterea je zřetelně slyšet, že opravdu hraje stereo, ale jen z levé bedny.
Má někdo zkušenost s touto závadou ? Dá se v tomto případě od klávesnice určit, kde je chyba popř. která komponenta to má nasvědomí ?

Ještě by mne zajímala jedna věc, ta pro mně ovšem není momentálně tak důležitá. Po zapnutí v klidovém stavu (bez zaplého motoru) je z beden slyšet velmi jemný "brum".
Zajímalo by mně, jestli je to vlastnost těchto starších gramců nebo se jedná opět o vadu na nějaké komponentě, vyschlý kondík a pod... ?
Opět stejná otázka. V případě vady seoučástky, kterou vyměnit ?

Předem díky všem za informace vedoucí k dopadení součástky, která mi tyto nešvary způsobuje :D DÍKY

VasekW
Příspěvky: 11
Registrován: úte 17. led 2017 23:59:11
Bydliště: Pelhřimov

Re: Tesla NZC Mono vs. Stereo

Příspěvek od VasekW » ned 11. srp 2019 17:01:19

Odpověď jen tak od "klávesnice" ;-).
Potenciálně je podezřelé vše co se týká pravého kanálu, počínaje přerušeným vinutím vložky, přes násuvné kontakty v headshelu (doporučuji s nimi pomocí pinzety lehce posuvně hýbnout, jestli tam není zaoxidovaný spoj), pokračujeme prodrátováním ramena přes tuším zkratovací kontakty ovládané páčkou spouštění raménka, až k výstupnímu pětikolíku (některé tyto kombinace měli výstup z grama vyveden na pětikolík, kde se musela dát záslepka s vnitřními propoji, kterou se signál poslal zpět do přístroje. Nevím teď přesně, jestli touto vymožeností disponuje i NZC420-ka), tu záslepku (pokud tam je) doporučuji také několikrát vytáhnout a zasunout pro odstranění oxidů z kontaktů, dále přepínání vstupů v zesilovači (kontakty na přepínači ISOSTAT), a další navazující obvody až po ten přepínač "mono", jehož zapnutím se propojí oba kanály.
Pro člověka disponujícího odpovídající měřící technikou (osciloskop, nf generátor, multimetr) je to otázka několika minut zjistit, kde je závada (její oprava bývá již úměrně delší) .

Vašek

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla NZC Mono vs. Stereo

Příspěvek od Petr.116 » ned 11. srp 2019 21:42:58

Index píše:V případě vady seoučástky, kterou vyměnit ?
Přesně, jak Ti píše Vašek. I když se jedná o promitivní zapojení gramofonové vložky na vstup zpětnovazebního předzesilovače RIAA a další cesty zesilovačem atd., je na cestě signálu dost věcí, který by to mohly způsobovat.
Nemáme křišťálovou kouli.
Nemáš-li Ty nebo někdo z přátel potřebné vybavení a zkušenosti, musíš se poohlédnout po takto vybavené osobě. Metodu pokus/omyl nedoporučuju. Proto sem ani nedávám schema zapojení. V rukou laika je k ničemu.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Odpovědět

Zpět na „Gramofony“