Tesla GZ 711

Sekce, týkající se gramofonů všech typů a značek
Pravidla fóra
Do této sekce pište popisy zařízení, vlastnosti, zkušenosti atd. Nepište sem žádosti o radu s opravou a pod. To patří do skce OSTATNÍ - "Obecné technické dotazy, problémy, rady"
Lukes
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 24. lis 2016 12:19:01
Bydliště: Bratislava

Tesla GZ 711

Příspěvek od Lukes » čtv 24. lis 2016 12:39:46

Zdravim vsetkych milovnikov LP!

Nedavno som zdedil po dedovi krasny kufrikovy gramofon Tesla GZ 711. Na moje prekvapenie po prvom zapojeni do elektriky fungoval.

Neskor po prehrani 2-3 platni zacal spomalovat, tak som ho vypol. Hned na to som ho zapol znova, ale tanier sa mi uz nerozotocil. Nechal som ho teda oddychnut a po hodine skusil znova a tanier sa roztocil, prehral mi 1 platnu a opat sa problem zopakoval. Presurfoval som uz tri dni na forach a strankach s gramofonmi, ale konkretne o tomto type gramofonu som sa takmer nic nedozvedel a preto som sa obratil na Vas.

Skusil som odmontovat spodny kryt, ze ho vycistim, ale zdalo sa mi vsetko krasne ciste (az neuveritelne po 37 rokoch od vyroby). Nasledne som ho zapol, motorcek bzucal, ale neroztocil sa. Ked som mu pomohol roztocit, tak znovu bezal a nezastavil *thumbs up* . Zastavil az ked som ho vypol a po opatovnom zapnuti sa znovu neroztocil *thumbs down* . Opat som ho nechal oddychnut a motorcek sa roztocil.

Nakolko som celkom laik, nevedeli by ste mi poradit, ako by som mohol tento motorcek opravit?

Zaroven by som mal este par otazok:
Nemate niekto prosim servisny manual pre tento typ gramofonu?
Ma tento typ gramofonu remen, alebo funguje na priamom pohone taniera?
Ako sa odmontuje horny tanier na ktory sa poklada platna?
Poznate nejaky servis na gramofony v Bratislave, alebo v okoli?

Dakujem pekne za vase odpovede!

S pozdravom Lukes z Bratislavy

Lukes
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 24. lis 2016 12:19:01
Bydliště: Bratislava

Re: Tesla GZ 711

Příspěvek od Lukes » čtv 24. lis 2016 14:02:35

Posielam update co som sa dozvedel:
Tenhle typ používá šasi HC71 s třecím mezikolem. Tady je manuál k GZC710, které používá stejné šásko http://www.radiojournal.cz/schemata/gzc710sd.pdf . U toho motorku asi bude stačit promazání hřídelky.
Ak som spravne pochopil, kedze šasi vyuziva treci medzikolo, tak na pohon taniera sa nevyuziva remen? ( Chcel som remen vylucit z moznej zavady )
Vedel by si mi poradit akym olejom promazat hriadely? ( WD 40 zrejme nebude to prave orechove )

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla GZ 711

Příspěvek od Petr.116 » čtv 24. lis 2016 14:30:16

Z praktického pohledu tento s prominutím "krystalový pluh" nestojí za to ho rozebírat ani na něj plýtvat olejem ... Má nulovou hodnotu - jediná rozumná věc je jeho odvoz do sběrného dvora. Nebo někam na poličku jako retro památka po dědečkovi.

Postup, který si použil, byl dost nevhodný. Rovnou to strčit do zásuvky není dobré ... Takto staré zařízení se nejprve rozebere, prohlédne, pohonná část se musí vyčistit, zbavit starých zatuhlých maziv a pak teprve promazat nějakým vhodným strojním olejem (klidně olej na šicí stroje ... postačí). A pokud jde o elektronickou část, rovněž provést repasi. Je to trochu pro odborníka. Kontrola kondenzátorů ve zdroji, jejich naformování (nebo výměna) + kontrola a proměření zbytku elektroniky.

Ale jak píšu - je to krám, na který se nedá položit deska, aby jí nebylo škoda. Sorry.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Lukes
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 24. lis 2016 12:19:01
Bydliště: Bratislava

Re: Tesla GZ 711

Příspěvek od Lukes » čtv 24. lis 2016 16:38:34

Petr.116 píše: Postup, který si použil, byl dost nevhodný. Rovnou to strčit do zásuvky není dobré ... Takto staré zařízení se nejprve rozebere, prohlédne, pohonná část se musí vyčistit, zbavit starých zatuhlých maziv a pak teprve promazat nějakým vhodným strojním olejem (klidně olej na šicí stroje ... postačí). A pokud jde o elektronickou část, rovněž provést repasi. Je to trochu pro odborníka. Kontrola kondenzátorů ve zdroji, jejich naformování (nebo výměna) + kontrola a proměření zbytku elektroniky.
Dakujem za radu. :good:

Dnes vecer sa do toho pustim. Skusim rozobrat motorcek, vycistit a promazat.

Je mi luto ho vyhodit, uz som si objednal aj dve nove ihly za 300kc. Tak hadam mi nejaky ten rok posluzi :music:

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla GZ 711

Příspěvek od Petr.116 » čtv 24. lis 2016 18:32:42

Ale ještě jedna věc - určitá série těchto motorků měla vadu, která šla opravit. Nejprve vyfoť ten motor, ať je vidět co nejvíc detailů a dej to sem na stránky. My Ti pak poradíme, jak ten motor opravit.
Není to jen o vyčištění a namazání ... ale potřebujeme nejprve vědět, jestli je to ten motor, co měl tyhle potíže ... a to poznáme z těch fotek ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Lukes
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 24. lis 2016 12:19:01
Bydliště: Bratislava

Re: Tesla GZ 711

Příspěvek od Lukes » čtv 24. lis 2016 21:38:07

Nevedeli by ste mi prosim vas pomoct, ako sundam vrchny tanier? V navode je pisane: otacky na "0" a tanier nastavime tak aby krizikom oznaceny nyt smeroval k prenoske a potom vytiahnut. Ale ja ziadny nyt ani krizik nevidim :fool3:

Prosim o pomoooc :mir:

Tu je foto motorceka:

https://postimg.org/gallery/1m45swfiw/

Edit: az teraz som si vsimol na boku motorceka nalepku:
Jednoucelovy motore model M 101
120/220V ~ 50 Hz
1350 ot/min 16A

Dakujem za rady!

Lukes
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 24. lis 2016 12:19:01
Bydliště: Bratislava

Re: Tesla GZ 711

Příspěvek od Lukes » čtv 24. lis 2016 23:10:44

Plany poplach :D podarilo sa mi to rozobrat, na spodu bola matka, uz som aj vybral motorcek. Zajtra to vycistim a namazem, aj ked sa mi zda, ze je to relativne ciste a nikde to nedrhne. Dam vediet ci to pomohlo.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla GZ 711

Příspěvek od Petr.116 » pát 25. lis 2016 16:44:57

Lukes píše:Plany poplach :D podarilo sa mi to rozobrat, na spodu bola matka, uz som aj vybral motorcek. Zajtra to vycistim a namazem, aj ked sa mi zda, ze je to relativne ciste a nikde to nedrhne. Dam vediet ci to pomohlo.
Známe řešení - kamarád Ti poslal soukromou zprávu, zavolej mu - poradí Ti, jak tu tepelnou závislost motorku opravit. :good:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Lukes
Příspěvky: 7
Registrován: čtv 24. lis 2016 12:19:01
Bydliště: Bratislava

Re: Tesla GZ 711

Příspěvek od Lukes » pát 25. lis 2016 18:15:37

Diky moc!

Uz som s nim volal, zajtra budem skype-ovat a poradi mi ako motorcek opravit, aby sa nezahrieval, resp. ked sa zahreje aby tocil dalej :music:

Musim pripravit vrtacku, vrtak a zavitnik.

P.S.: Budem informovat ako sa to podarilo.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Tesla GZ 711

Příspěvek od Petr.116 » pát 25. lis 2016 22:09:51

Není zač. Jsme tým. Viděl jsi Strašidla ze Spessartu ? Víš co říkala strašidla komtesce ? :good2:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Odpovědět

Zpět na „Gramofony“