Dynamické tlumení rezonance vs normální ramínko.

Sekce, týkající se gramofonů všech typů a značek
Pravidla fóra
Do této sekce pište popisy zařízení, vlastnosti, zkušenosti atd. Nepište sem žádosti o radu s opravou a pod. To patří do skce OSTATNÍ - "Obecné technické dotazy, problémy, rady"
Odpovědět
BlackMatrix
Příspěvky: 2
Registrován: sob 08. bře 2014 22:54:34

Dynamické tlumení rezonance vs normální ramínko.

Příspěvek od BlackMatrix » ned 09. bře 2014 14:55:55

Zdar, právě jsem odzkoušel dva Tesla gramofony (MC400 a MC600Q) osazené shodnou vložkou OM10.
Oba hrajou dobře, a osazené vložky považuji za přiměřené. Obě vložky měly nastavenu svislou sílu na hrot 15mN (1,5g) - doporučeno 13-17mN..
Antiskating na MC600q nastavit nelze, na MC400 jsem ho měl nastaven podle měřicí desky (plocha bez drážek), tzn. o malinko méně než by měl být (eliptický hrot). Tlumení na MC600Q nastaveno na 1,5. Oba gramofony přepínám do jednoho předzesilovače AQ. Na spínacích prvcích je odpor max v desítkách miliOhmů, stíněno.

A jeden by řekl, že by měl mít signál z obou gramofonů stejnou intenzitu.

Jenže z MC600Q je signál o 1,5bB silnější.

Myslíte že to udělá dynamické tlumení ramene?

Ještě zkusím přenosky prohodit, ale pak už nevím.
Sice v MC600Q je signál veden skrz elektronické spinače signálu, na rozdíl od MC400 kde je relátko (ale jen do země - zatlumí signál do dosednutí na desku, svod nemá). Jenže ty spinače jsou FETy, takže by měly signál spíše utlumit. Tam není nikde zesilovač, který by mohl mít zesílení větší než 1.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Dynamické tlumení rezonance vs normální ramínko.

Příspěvek od Petr.116 » ned 09. bře 2014 17:16:16

BlackMatrix píše:Zdar, právě jsem odzkoušel dva Tesla gramofony (MC400 a MC600Q) osazené shodnou vložkou OM10.
Oba hrajou dobře, a osazené vložky považuji za přiměřené. Obě vložky měly nastavenu svislou sílu na hrot 15mN (1,5g) - doporučeno 13-17mN..
Antiskating na MC600q nastavit nelze, na MC400 jsem ho měl nastaven podle měřicí desky (plocha bez drážek), tzn. o malinko méně než by měl být (eliptický hrot). Tlumení na MC600Q nastaveno na 1,5. Oba gramofony přepínám do jednoho předzesilovače AQ. Na spínacích prvcích je odpor max v desítkách miliOhmů, stíněno.

A jeden by řekl, že by měl mít signál z obou gramofonů stejnou intenzitu.

Jenže z MC600Q je signál o 1,5bB silnější.

Myslíte že to udělá dynamické tlumení ramene?

Ještě zkusím přenosky prohodit, ale pak už nevím.
Sice v MC600Q je signál veden skrz elektronické spinače signálu, na rozdíl od MC400 kde je relátko (ale jen do země - zatlumí signál do dosednutí na desku, svod nemá). Jenže ty spinače jsou FETy, takže by měly signál spíše utlumit. Tam není nikde zesilovač, který by mohl mít zesílení větší než 1.
Plochou bez drážek se antiskating nenastavuje :scare: Obecně rozšířený omyl. Vhodnější je monodeska a stejný signál z obou kanálů +- kompenzace nesymetrie systémů vložky ... :good2:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

BlackMatrix
Příspěvky: 2
Registrován: sob 08. bře 2014 22:54:34

Re: Dynamické tlumení rezonance vs normální ramínko.

Příspěvek od BlackMatrix » ned 09. bře 2014 19:02:31

Když já nemááám měřicí monodesku. Na kuželový hrot to myslím +- stačí. A ano, kompenzaci nesymetrie nepodchytim.

Já myslím, že tlumení ramene by za určitých podmínek mohlo způsobit větší výchylku magnetu v přenosce. Pokud rameno stihne sledovat částečně pohyby hrotu, tak bude menší rozkmit (a na rezonanci ramene bude naopak dvojnásobná).

Odpovědět

Zpět na „Gramofony“