ProJect RPM Genie

Sekce, týkající se gramofonů všech typů a značek
Pravidla fóra
Do této sekce pište popisy zařízení, vlastnosti, zkušenosti atd. Nepište sem žádosti o radu s opravou a pod. To patří do skce OSTATNÍ - "Obecné technické dotazy, problémy, rady"
Odpovědět
libor
Příspěvky: 566
Registrován: pon 29. črc 2013 22:01:25
Bydliště: ..

ProJect RPM Genie

Příspěvek od libor » čtv 12. pro 2013 18:37:20

Tak jsem si koupil starší gramofon k té nové přenosce, do doby, než bude ten Revox (snad už v lednu?). Co mě zaujalo, krom zajímavé ceny, že jsem si ho koupil?
- design "bumerang"
- velký těžký talíř poháněný po obvodu
- chassis stojí na třech ocelových hrotech
- motorek, ač to nevypadá, je úplně samostatný v takové patce s měkkými nožičkami, chassis se nijak nedotýká (nabízí se možnost umístit jej dále, ještě lépe odtlumit apod).
- napájení pomocí zdroje do zásuvky
- výstup na zlacené cinche a zemnící kolík tak jak to má být (každý kanál zvlášť + zem zvlášť)

Dále údaje výrobce:
- excentrické závaží na ramenu je prý lepší, protože má střed hmotnosti v ose jehly a ne výše
- magnetický antiskating s proměnnou účinností (u středu desky prý slábne)
- udávaný odstup signálu -75dB
- ložisko je opačně - kolík na který se nasazuje talíř (kolík na talíři ale není ten kolík v chassis) s bronzovým pouzdrem a položený na kuličce

Dojmy: Je to pěkné, ale plný manuál, na to si těžko zvykám :shout: Taky nemá odnímatelný headshell a má esovité rameno (ale skutečně esko, ne hák který se musí dodatečně vyvažovat dalším závažím :lol: ). Co oceňuju je ABSOLUTNÍ TICHO co se týče přenosu hluku pohonu nebo hluku ložiska do přenosky. Takhle tichej gramec jsem nikdy neměl a neslyšel (i MC600Q a NC500 hlučí víc). Ke koupi mě přesvědčilo i bohaté příslušenství:
- několik slipmatů
- nářadíčko a kompletní dokumentace
- továrně vyrobený pěkný černý clamp (závaží)
- měrka pro nastavení umístění vložky do ramene a váha pro nastavení přítlaku
- karbonový kartáček na desky
- kvalitní cinch/cinch kabel se zemnícím kablíkem

Více rychlých fotek zde - zatím to nemám v polici, jen jsem to sestavil a položil na kus desky. Zatím jsem spokojenej. :good:
project_rpm.jpg

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ProJect RPM Genie

Příspěvek od Petr.116 » čtv 12. pro 2013 19:17:30

libor píše:Tak jsem si koupil starší gramofon k té nové přenosce, do doby, než bude ten Revox (snad už v lednu?). Co mě zaujalo, krom zajímavé ceny, že jsem si ho koupil?
- design "bumerang"
- velký těžký talíř poháněný po obvodu
- chassis stojí na třech ocelových hrotech
- motorek, ač to nevypadá, je úplně samostatný v takové patce s měkkými nožičkami, chassis se nijak nedotýká (nabízí se možnost umístit jej dále, ještě lépe odtlumit apod).
- napájení pomocí zdroje do zásuvky
- výstup na zlacené cinche a zemnící kolík tak jak to má být (každý kanál zvlášť + zem zvlášť)

Dále údaje výrobce:
- excentrické závaží na ramenu je prý lepší, protože má střed hmotnosti v ose jehly a ne výše
- magnetický antiskating s proměnnou účinností (u středu desky prý slábne)
- udávaný odstup signálu -75dB
- ložisko je opačně - kolík na který se nasazuje talíř (kolík na talíři ale není ten kolík v chassis) s bronzovým pouzdrem a položený na kuličce

Dojmy: Je to pěkné, ale plný manuál, na to si těžko zvykám :shout: Taky nemá odnímatelný headshell a má esovité rameno (ale skutečně esko, ne hák který se musí dodatečně vyvažovat dalším závažím :lol: ). Co oceňuju je ABSOLUTNÍ TICHO co se týče přenosu hluku pohonu nebo hluku ložiska do přenosky. Takhle tichej gramec jsem nikdy neměl a neslyšel (i MC600Q a NC500 hlučí víc). Ke koupi mě přesvědčilo i bohaté příslušenství:
- několik slipmatů
- nářadíčko a kompletní dokumentace
- továrně vyrobený pěkný černý clamp (závaží)
- měrka pro nastavení umístění vložky do ramene a váha pro nastavení přítlaku
- karbonový kartáček na desky
- kvalitní cinch/cinch kabel se zemnícím kablíkem

Více rychlých fotek zde - zatím to nemám v polici, jen jsem to sestavil a položil na kus desky. Zatím jsem spokojenej. :good:
project_rpm.jpg
Tak z mého pohledu to není kvalita SME ... Já včera koukal na eBay na ty nabídky SME produkce a mít teď ty peníze, tak bych si něco koupil. Přece jenom jejich raménka mají úroveň, jak vysoce technickou, tak i estetickou, bohužel jsou dost drahá ...

... nicméně by mne zajímalo (bez legrace), co je na tom příslušenství bohatého ... ? To, co píšeš, je snad u každého slušného stroje, ne ? U toho odstupu chybí údaj, zda s filtrem nebo bez. Ale logicky bude vysoký, když je motor stranou od šasi
- pak už je samozřejmě důležité hlavně ložisko. K té té mnohokrát diskutované hmotnosti: ... talíř zmíněného tangenciálního Revoxe váží 2,1 kg ... Pokud jde o odstupy: koukni na raménka SME, jak řeší výstup z reménka: většinou jsou cinch zásuvky přímo v patě raménka.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

libor
Příspěvky: 566
Registrován: pon 29. črc 2013 22:01:25
Bydliště: ..

Re: ProJect RPM Genie

Příspěvek od libor » čtv 12. pro 2013 19:33:00

libor píše:Tak z mého pohledu to není kvalita SME ... Já včera koukal na eBay na ty nabídky SME produkce a mít teď ty peníze, tak bych si něco koupil. Přece jenom jejich raménka mají úroveň, jak vysoce technickou, tak i estetickou, bohužel jsou dost drahá ...
No tak kvalita SME to určitě nebude, ale to není ani P1101. Podívej kolik stojí jen SME rameno že :)
libor píše:... nicméně by mne zajímalo (bez legrace), co je na tom příslušenství bohatého ... ?
no, nakoupil jsem už desítky starších gramofonů, ale nikdy jsem nedostal ani měrku, ani váhu, natož clamp! Většinou jsem nedostal ani ten cinch kabel, pokud z toho napevno netrčel :hahahihi:

Co se týče výstupu, ano, tady je to přímo pod ramenem napájeno na cinche. kablíky vedou přímo od přenosky na cinche.
S499.1023 píše:Pěknej. Ale už je to takový zárodek "vrtné věže". Gramofon pro mne musí vypadat "old school". To jsem zvědav, zda bude ve srovnání tišší, než Thorens 126 nebo Dual 721.
Tak kdyby byl z nerezi a museli ho nést dva chlapi, líbil by se mi ještě víc (Clearaudio v Opavě) :good: Porovnat je můžeme, vezmu ho klidně na sraz...

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: ProJect RPM Genie

Příspěvek od TheLastUnicorn » čtv 12. pro 2013 19:49:09

Nastavoval jsem teď toho Technicse 1310 MKII a až na to, že se mi ten gramofon nelíbí a nejraději bych ho vyhodil z okna (už nechci ani automatický gramofon), tak musím říct, že zvukově je super...taky naprosto tichý, bez náznaku hluku v prázdný drážce...NC500 je proti tomu hučící krám. Nabývám dojmu, že proti starým Teslám je lepší snad jakýkoli slušnější gramofon. :hahahihi:
Ale musím říct, že mě ten cirkus kolem gramofonů nějak přestal bavit...proč? Protože jsem dostal do rukou originál neremasterovaný originály CD (mezi nimi i Dire Straits - Brothers...)...a bohužel (ať se to někomu líbí, nebo ne)...to CD hraje lépe, než deska. Vyšší dynamika, lepší odstup, absence zkreslení.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ProJect RPM Genie

Příspěvek od Petr.116 » čtv 12. pro 2013 20:30:00

TheLastUnicorn píše:Ale musím říct, že mě ten cirkus kolem gramofonů nějak přestal bavit...proč? Protože jsem dostal do rukou originál neremasterovaný originály CD (mezi nimi i Dire Straits - Brothers...)...a bohužel (ať se to někomu líbí, nebo ne)...to CD hraje lépe, než deska. Vyšší dynamika, lepší odstup, absence zkreslení.
To souhlasím - ono je to celé o dodržování technologií ... když je vstup dobrý, je to super. Když to někdo "remasteruje" - já to slovo přímo nesnáším - pak už je to v prd.... Viz slavná Želva od Olympicu ... Jak Ti hrál MK - ta FLAC ukázka v SZ ?
To CD, co mám, je typickým potvrzením toho, co říkáš ...
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: ProJect RPM Genie

Příspěvek od TheLastUnicorn » čtv 12. pro 2013 21:03:52

Já jsem asi retardovanej, ale mě to nastavení offsetu dle těch null pointů na protraktoru dělá potíže... :brek:
Petr: Musím se přiznat, že jsem se k tomu ještě nedostal. V práci vůbec a doma jsem se doteď sral s tím gramem...no a teď by si rád udělal večeři, hodil sprchu a šel spát. :)

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: ProJect RPM Genie

Příspěvek od Petr.116 » čtv 12. pro 2013 21:28:01

TheLastUnicorn píše:Petr: Musím se přiznat, že jsem se k tomu ještě nedostal. V práci vůbec a doma jsem se doteď sral s tím gramem...no a teď by si rád udělal večeři, hodil sprchu a šel spát. :)
Jasně - to nebylo na čas :hahahihi: Mě jen zajímalo, když to pustíš na dobré bedny, jak se Ti to bude líbit ... mně to CD Golden Heart (Mark Knopfler + Dire Straits) jen utvrdilo v tom, že když si špičkový muzikant jako MK ohlídá výstup, že i CD je super ... Ale nesmí to dostat do ruky žádné REMASTER PIG ... :scare:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Seiko
Příspěvky: 348
Registrován: pát 02. srp 2013 7:16:25
Bydliště: Praha

Re: ProJect RPM Genie

Příspěvek od Seiko » pát 13. pro 2013 9:28:50

Zpátky k tématu :) Jo, konečně je u Libora gramofon :good2: Sice nejsem příznivcem značky ProJect (ale to jen kvůli tomu, že mi přijdou předražené, proti zvuku nemám jedinou námitku). A pokud by se u něj objevil nakonec i Revox, tak už půjde jen o vzhledové upgrade, zvuk by se lišit neměl (se stejnou přenoskou). :byego:
Revox B791, B710 MkII, B750 MkII, B760, A77, B77, PR99 MkIII, Symbol B MkII, Luxman C-02, Pioneer PD-D6-J, Denon DVD-3910, Technics SL-1710 MkII, Dual CS 721, Nakamichi Dragon, Kenwood KX-1100HX, Dual C-844, Sony SL-HF 950, Jo, vintage...

libor
Příspěvky: 566
Registrován: pon 29. črc 2013 22:01:25
Bydliště: ..

Re: ProJect RPM Genie

Příspěvek od libor » pát 13. pro 2013 11:55:14

Seiko píše:Zpátky k tématu :) Jo, konečně je u Libora gramofon :good2: Sice nejsem příznivcem značky ProJect (ale to jen kvůli tomu, že mi přijdou předražené, proti zvuku nemám jedinou námitku). A pokud by se u něj objevil nakonec i Revox, tak už půjde jen o vzhledové upgrade, zvuk by se lišit neměl (se stejnou přenoskou). :byego:
Díky. Revox bude hlavně o komfortu obsluhy a taky o krytu - i když na tohle se taky dá koupit taková plexisklová kostka :)

Odpovědět

Zpět na „Gramofony“