MC Denon DL-110 vs Shure M97xE

Sekce, týkající se gramofonů všech typů a značek
Pravidla fóra
Do této sekce pište popisy zařízení, vlastnosti, zkušenosti atd. Nepište sem žádosti o radu s opravou a pod. To patří do skce OSTATNÍ - "Obecné technické dotazy, problémy, rady"
Odpovědět
TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: MC Denon DL-110 vs Shure M97xE

Příspěvek od TheLastUnicorn » čtv 05. pro 2013 11:48:28

No jo...co mám říkat já se svou 14-ti letou masařicí? :hahahihi: A vůbec se mi nazdá, že bych jí měl nechat někomu jinýmu...ještě jí trochu podojím a prodám jí na pokraji rozpadu, páč mi za ní stejně nedá nikdo víc, než dvoje krátký marlborky. :lol:

Servosystém...pamatuju se, když jsem stavěl tu třímotorovou B116 a asynchronní motor jsem řídil přes tachimetriku. Ta byla udělaná pomocí řemenice s kotoučkem, který měl drážky udělaný na děličce a optozávory. Pak následoval zesilovač impulzů, převodník f/U a obvod TDA1085 (původně určený pro kolektorový motory). Bylo potřeba najít to správné nastavení rampy (akcelerace) a utažení smyčky. Když byla rampa malá a smyčka málo utažená, tak se to chovalo, jako kdyby žádný regulátor nebyl. když se nastavilo naopak, vznikli vibrace celýho systému, co se pochopitelně promítlo do slyšitelnýho kolísání. Optimum bylo takový, že servosystém nezasahoval do jemnýho kolísání a vyrovnával pouze "dlouhodobý" pokles nebo zvýšení rychlosti daný déletrvající změnou tahu pásku. :)
Ten plošňák s tím servem mám myslím pořád někde doma...a myslím, že bych našel i tu řemenici a držák se závorou...pokud by chtěl někdo B11x se servem. :hahahihi:
Naposledy upravil(a) TheLastUnicorn dne čtv 05. pro 2013 11:49:15, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Seiko
Příspěvky: 348
Registrován: pát 02. srp 2013 7:16:25
Bydliště: Praha

Re: MC Denon DL-110 vs Shure M97xE

Příspěvek od Seiko » čtv 05. pro 2013 11:49:12

libor píše:Já myslím, že Seiko tušil velice dobře co způsobí :hahahihi: celou dobu se potutelně usmíval :yes: :good:
Sakra :scare: Byl jsem odhalen :dash:
Revox B791, B710 MkII, B750 MkII, B760, A77, B77, PR99 MkIII, Symbol B MkII, Luxman C-02, Pioneer PD-D6-J, Denon DVD-3910, Technics SL-1710 MkII, Dual CS 721, Nakamichi Dragon, Kenwood KX-1100HX, Dual C-844, Sony SL-HF 950, Jo, vintage...

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: MC Denon DL-110 vs Shure M97xE

Příspěvek od Petr.116 » čtv 05. pro 2013 11:55:28

TheLastUnicorn píše:...Optimum bylo takový, že servosystém nezasahoval do jemnýho kolísání a vyrovnával pouze "dlouhodobý" pokles nebo zvýšení rychlosti...
Přesně tohle kolísání budu řešit ... tam ta regulace u M302 courá dlouhodobě pomalu s teplem a to jde to smyčkou vyladit. Je to jen o té hysterezi.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

libor
Příspěvky: 566
Registrován: pon 29. črc 2013 22:01:25
Bydliště: ..

Re: MC Denon DL-110 vs Shure M97xE

Příspěvek od libor » čtv 05. pro 2013 11:59:02

Petr.116 píše:
TheLastUnicorn píše:...Optimum bylo takový, že servosystém nezasahoval do jemnýho kolísání a vyrovnával pouze "dlouhodobý" pokles nebo zvýšení rychlosti...
Přesně tohle kolísání budu řešit ... tam ta regulace u M302 courá dlouhodobě pomalu s teplem a to jde to smyčkou vyladit. Je to jen o té hysterezi.
Jenže, pokud se nemýlím, TLU to snímal na motoru, ty to chceš snímat na talíři ne? A nechceš to udělat nakonec celé řízené krystalem, jako to mají ty lepší čs gramofony? :hahahihi: :good:

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: MC Denon DL-110 vs Shure M97xE

Příspěvek od TheLastUnicorn » čtv 05. pro 2013 12:10:18

Libore, zkoušel jsem to snímat i na setrvačníku a v módu, ve kterým jsem to využíval (dlouhodobý pokles, nebo zvýšení rychlosti) to fungovalo defacto stejně. Je sice pravda, že hmotnost mýho setrvačníku bylo necelý kilo (měl jsem upravený setrvák, ne původní) a talíř je těžší, ale myslím, že to bude fungovat skoro stejně. :)
Co se týče quartz control...mám teď doma dva kousky Akai GX-747, který jsou řízený quartzem...ale zvukově to proti GX-620 není žádný rozdíl. A jestli mi to kolísá 0,08 nebo 0,03 procenta a odychylka je 0,8 nebo 0,5 je mi buřt, páč tyhle papírový hodnoty jsou mimo mojí rozlišovací schopnost. :hahahihi:

libor
Příspěvky: 566
Registrován: pon 29. črc 2013 22:01:25
Bydliště: ..

Re: MC Denon DL-110 vs Shure M97xE

Příspěvek od libor » čtv 05. pro 2013 12:42:08

TheLastUnicorn píše:Libore, zkoušel jsem to snímat i na setrvačníku a v módu, ve kterým jsem to využíval (dlouhodobý pokles, nebo zvýšení rychlosti) to fungovalo defacto stejně. Je sice pravda, že hmotnost mýho setrvačníku bylo necelý kilo (měl jsem upravený setrvák, ne původní) a talíř je těžší, ale myslím, že to bude fungovat skoro stejně. :)
Co se týče quartz control...mám teď doma dva kousky Akai GX-747, který jsou řízený quartzem...ale zvukově to proti GX-620 není žádný rozdíl. A jestli mi to kolísá 0,08 nebo 0,03 procenta a odychylka je 0,8 nebo 0,5 je mi buřt, páč tyhle papírový hodnoty jsou mimo mojí rozlišovací schopnost. :hahahihi:
No dobře, ale u gramofonu jsou otáčky talíře přece jen nižší než u setrvačníku mgf. Poměr otáček bude taky mnohem větší u gramofonu. Proto si myslím, že u gramofonu by bylo lepší brát údaj z clonky na motorku - mnohem více informací za stejný čas=přesnější měření. Nebo se pletu?

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: MC Denon DL-110 vs Shure M97xE

Příspěvek od Petr.116 » čtv 05. pro 2013 13:18:12

libor píše:
TheLastUnicorn píše:Libore, zkoušel jsem to snímat i na setrvačníku a v módu, ve kterým jsem to využíval (dlouhodobý pokles, nebo zvýšení rychlosti) to fungovalo defacto stejně. Je sice pravda, že hmotnost mýho setrvačníku bylo necelý kilo (měl jsem upravený setrvák, ne původní) a talíř je těžší, ale myslím, že to bude fungovat skoro stejně. :)
Co se týče quartz control...mám teď doma dva kousky Akai GX-747, který jsou řízený quartzem...ale zvukově to proti GX-620 není žádný rozdíl. A jestli mi to kolísá 0,08 nebo 0,03 procenta a odychylka je 0,8 nebo 0,5 je mi buřt, páč tyhle papírový hodnoty jsou mimo mojí rozlišovací schopnost. :hahahihi:
No dobře, ale u gramofonu jsou otáčky talíře přece jen nižší než u setrvačníku mgf. Poměr otáček bude taky mnohem větší u gramofonu. Proto si myslím, že u gramofonu by bylo lepší brát údaj z clonky na motorku - mnohem více informací za stejný čas=přesnější měření. Nebo se pletu?
Myslím, že už zase řešíš XXX, TLU ví, o čem mluví a má pravdu :dash: Na tom talíři je to jednoduché získat ty impulsy bezkontaktně (zvlášť u mne). O jiném řeč nebyla - řešili jsme můj problém ...
Pokud jde o citlivost: když si představíš, kolik impulzů dá těch 133 event. raději 180 drážek, tak to málo není ani při 33 otáčkách. A nezapomeň, že se řeší smyčka dlouhodobého kolísání.
Ale jak jsem psal - řešíme moji specifickou situaci (o to jen jako odpověď Igorovi, že to hodlám časem dělat) a TLU jen napsal, že to půjde, tak proč se v tom teď hrabeš ? Až to rozchodím, dám se přesný výstup. Ale rozhodně to tu nebudeme teoreticky rozebírat už dopředu ... K čemu ? Stejně je to dobré jen pro majitele NC440 a to ještě pouze pro ty, co mají M302. Já to teď stejně hned řešit nebudu.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

libor
Příspěvky: 566
Registrován: pon 29. črc 2013 22:01:25
Bydliště: ..

Re: MC Denon DL-110 vs Shure M97xE

Příspěvek od libor » čtv 05. pro 2013 14:10:09

Tak proč tu o tom mluvíš, když tě jiné názory nezajímaj? Udělej si to jak chceš.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: MC Denon DL-110 vs Shure M97xE

Příspěvek od Petr.116 » čtv 05. pro 2013 16:53:23

libor píše:Tak proč tu o tom mluvíš, když tě jiné názory nezajímaj? Udělej si to jak chceš.
Libore, prosímTě, je fakt, že zrovna dnes je mi jako psovi, páč jsem utahanej - šel jsem spát ve 4 ráno a po 7-mé ráno mne vzbudili partneři s nějakým požadavkem, takže uznávám, že jsem nervózní - teď jsem si nechal uvařit dobrou polévku, protože mne z toho všeho bolí žaludek. :mir:

Nicméně pro vysvětlenou - já tu o tom mluvil z velice jednoduchého důvodu...: Protože po Tvé úžasné poznámce :

"... Chudák Petr... teď vezme sekeru a s PS4500 na chatě zatopí Ale jinak souhlas - ten lehký hliníkový talíř jsem hned říkal, že je na prd, že původní NC450 by byl lepší. Ale byl jsem rázně okřiknut
Ale je fajn, že si dost věcí nechal vysvětlit a osahal si je, a že je mění za věci mnohem lepší ..." JSEM POUZE POUZE CHTĚL VYSVĚTLIT, že se mýlíš a co a proč jdu dělat. TLU Ti v podstatě napsal, že ten princip té závory v pomalé smyčce je v pořádku.
Ale Tobě to nestačí a rozebíráš slova profíka vývojáře, jakým TLU zcela jednoznačně je, na prvočinitele, tak se pak nediv, že se (a trochu i jeho) bráním a chci něco trpělivě vysvětlit. Spíš se divím sám sobě, že místo toho, abych takovou úžasnost ignooroval, tak se (zbytečně) snažím něco vysvětlit. Přece to, že si občas koupím nějakou špičkovou věc ještě neznamená, že to tak budu dělat se vším. Nebudu - nekradu. Někdy má člověk radost z toho, když svým přičiněním a za pomoci zkušeností svých a kamarádů dokáže z malé věci udělat věc velkou ... :) A jestliže jsem si dal tu práci a ten gramec funguje a díky dobrému motorku má klidný chod, pouze mu trošku dlouhodobě ujíždí rychlost, tak proč to nedoladit ?

Takže beru pozitivně Tvoji poznámku "Aby sis nemyslel, já ti fandím a jsem rád, že vyšlapáváš cestičku, po které já budu mít jednodušší cestu. " a v tuto chvíli MÍR. :mir: Ale pokus se, prosím Tě, některé dané věci furt nerozebírat. TLU Ti napsal jednoznačnou technickou info, tak to ber jako zkušenost profesionála a není tudíž třeba stále kolem dokola něco rozporovat a do někoho se trefovat. To pak z této diskuse dělá guláš ... Dík :)

A nezapomeň mi napsat ten časový plán STK ohledně té cesty do Prahy, protože Ti všechno rád ukážu a můžeme pokecat a poslechnout ... :music: :drinking:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: MC Denon DL-110 vs Shure M97xE

Příspěvek od TheLastUnicorn » čtv 05. pro 2013 22:58:06

libor píše:
TheLastUnicorn píše:Libore, zkoušel jsem to snímat i na setrvačníku a v módu, ve kterým jsem to využíval (dlouhodobý pokles, nebo zvýšení rychlosti) to fungovalo defacto stejně. Je sice pravda, že hmotnost mýho setrvačníku bylo necelý kilo (měl jsem upravený setrvák, ne původní) a talíř je těžší, ale myslím, že to bude fungovat skoro stejně. :)
Co se týče quartz control...mám teď doma dva kousky Akai GX-747, který jsou řízený quartzem...ale zvukově to proti GX-620 není žádný rozdíl. A jestli mi to kolísá 0,08 nebo 0,03 procenta a odychylka je 0,8 nebo 0,5 je mi buřt, páč tyhle papírový hodnoty jsou mimo mojí rozlišovací schopnost. :hahahihi:
No dobře, ale u gramofonu jsou otáčky talíře přece jen nižší než u setrvačníku mgf. Poměr otáček bude taky mnohem větší u gramofonu. Proto si myslím, že u gramofonu by bylo lepší brát údaj z clonky na motorku - mnohem více informací za stejný čas=přesnější měření. Nebo se pletu?
Noo...nepleteš...ale stále se bavíme a vyrovnávání dlouhodobýho poklesu/zrychlení, ne krátkodobých výkyvů -které stejně nezrovnáš ani snímačem na motoru, páč talíř je těžký (tím pádem krátkodobý výkyvy řeší on jako setrvačník) a výkon motoru malý, takže pmalá odezva...a kdyby byl velký, tak Ti gramofon odpochoduje ze stolku :lol: - tím pádem je fakt jedno, jestli to snímáš na talíři, nebo motoru. :)

Petr: Díky za uznání, ale nejsem žádný profesionál a ani vývojář...pořád opakuju, že jsem jen nadšený amatér, nic víc...a taky se občas pletu. :hahahihi:

Odpovědět

Zpět na „Gramofony“