Měření

Sekce, týkající se gramofonů všech typů a značek
Pravidla fóra
Do této sekce pište popisy zařízení, vlastnosti, zkušenosti atd. Nepište sem žádosti o radu s opravou a pod. To patří do skce OSTATNÍ - "Obecné technické dotazy, problémy, rady"
Odpovědět
Uživatelský avatar
reta
Příspěvky: 88
Registrován: ned 13. črc 2014 20:03:34
Bydliště: Pardubice

Měření

Příspěvek od reta » stř 13. lis 2019 23:02:14

:hi:
:help: Jak a čím se prosím měří u gramofonu odstup signál/šum?
Lze to vysvětlit měřiči, úplnému začátečníkovi, jako jsem já? Nějaký rychlonávod jak na to?
Za rady díky.

Uživatelský avatar
reta
Příspěvky: 88
Registrován: ned 13. črc 2014 20:03:34
Bydliště: Pardubice

Re: Měření

Příspěvek od reta » sob 16. lis 2019 20:48:03

:hi:
Tak někteří prodejci u některých gramofonů toto uvádí.
Třeba a nejen:

https://www.hifisafir.cz/katalog/gramof ... acryl.html

Možná jsem se měl nejprve zeptat co toto číslo znamená. Konkétně v tomto případě Odstup signál/šum: -70 dB

Uživatelský avatar
reta
Příspěvky: 88
Registrován: ned 13. črc 2014 20:03:34
Bydliště: Pardubice

Re: Měření

Příspěvek od reta » sob 16. lis 2019 22:19:54

:hi:
Přečetl jsem ten druhý odkaz, první je v tomto případě asi o něčem jiném. Usuzuji tedy, že jde o měření vlasního hluku (rachotu) mechaniky gramofonu. Pro začátek a v mém případě by stačilo asi položit přenosku na základnu a roztočit gramec. Momentálně mne nenapadá jak a co měřit na výstupech přenosky. Stranou zatím ponechám ruzné filtry a různé metody vyhodnocení. Co a čím se dá na takové přenosce měřit, s přihlédnutím k výše uvedenému. Díky za reakce.

Možná bych mohl doplnit, že vlastním co měření se týká jen multimetr.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1597
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Měření

Příspěvek od Petr.116 » ned 17. lis 2019 23:05:45

On je v některých letácích problém v neodborných popisech. Často se britské NOISE (hluk) překládá jako šum a naopak. Slovo RUMBLE (rachot) se moc nepoužívá.
Rozumnější je termín - odstup rušivých napětí. A pak rozlišovat, co je hluk a co šum.

Trošku teorie - celkově se jedná o odstup signálu a rušivých napětí obecně. To znamená jak šum, tak i brum a další hluky.

A) brum je obvykle síťový, způsobený nedostatečnou filtrací, rozptylovým mg. polem NEBO a to často: zemními smyčkami (špatnou konstrukcí celého zapojení a propojení).
A pak samozřejmě přenos hluku z převodů.
Tyto nízké frekvence jsou zejména u gramofonů velmi kritické, protože u těchto zařízení jsou v následujících korekčních předzesilovačích podle příslušných norem výrazně zvedány
nízké frekvence - jako příklad uvedu standardní normu RIAA, která má na kmitočtové charakteristice 3 zlomy, dány těmito tzv. časovými konstantami:

3180 mikrosekund (odpovídá frekvenci cca 50 Hz)
318 mikrosekund (odpovídá frekvenci cca 500 Hz)
75 mikrosekund (odpovídá frekvenci cca 2122 Hz)A když si představíte, že např. výstupní napětí přenosky MM obvykle udávané na frekvenci 1 kHz je cca v řádu 1 mV, tak citlivost předzesilovače na 50 Hz je asi o 20 dB vyšší (viz křivka). To znamená,
že pro plnou výstupní úroveň preampu na 50 Hz musí být na jeho vstupu cca 10x méně (logaritmicky tedy o o 20 dB). Jinými slovy 100 mikrovoltů 50 Hz dá plné výstupní napětí na výstupu preampu.
U MC vložek je to ještě kritičtější (hlavně u LO a MID verzí).

A teď si představte, že mluvíte o odstupu třeba brumu (50 Hz) o hodnotě -70 dB. Toto logaritmické číslo odpovídá hodnotě cca 3170 nižšího výstupního napětí.
100 / 3170 = cca 0,031546 mikrovoltu. Chcete tedy, aby max. bručení na vstupu preampu dosáhlo na frekvenci 50 Hz této hodnoty hodnoty !!!
To je sakra nízké číslo a tedy vysoký nárok na kvalitu jak preampu, zemnění, impedančního přizpůsobení, ale také vibrací a jiných parazitních efektů, které se přenesou od pohonu přes talíř až na hrot vložky.

Ale neděste se zase tolik. Petr (Reta) o tom mluvit nechtěl, ale je to potřeba. V praxi se využívá nectností lidského ucha a měří se přes tzv. psofometrický filtr (obvykle váha A).
Zkráceně to najdete v parametrech zařízení jako hodnota, měřená nejčastěji přes tzv. filtr A. Typický průběh je například zde. Nakresleno červeně.
Na 50 Hz je naopak při měření brum tímto měřicím filtrem potlačen až o 30 dB. Toliko pro úplnost a přesnost. Takže například absolutní odstup brumu a hluku -40 dB bude ucho vnímat jako oněch 70 dB.

B) odstup šumu je subjektivně obvykle slyšet víc. Opět to vyplývá z fyziologie lidského ucha, ale uvedená hodnota 70 dB je opravdu vyhodující.
Pokud jde o to, co šumí: spousta věcí ... polovodiče hned několika způsoby, odpory a další věci. Zde je dost důležité nejen použití nízkošumových prvků v zesilovacích zařízeních, ale i impedanční přizpůsobení
přenosky a vstupu preampu atd.
Velmi populární je použití tzv. zvyšovacích (STEP-UP) transformátorů na vstupu preampu. Tento prvek zajistí impedanční přizpůsobení přenoskové vložky k preampu, ale hlavně signál pasivně zesílí (přetransformuje),
takže následující polovodičový vstup preampu nemusí tolik zesilovat a na výstupu je výrazně menší šum.
Viz třeba preamp Luxman C02, který je vybaven velice kvalitními step-up transformátory. Existují i jiní výrobci těchto komponent (např. ORTOFON a další).

Vlastní měření pak přizpůsobit situaci. Podobně jako u mgf zastavením pásku pauzou odlišíme šum pásku a šum předzesilovače, tak je třeba si pomoci přiměřeně i tady. Jinak ale jde vždy o poměr úrovní jmenovité
výstupní úrovně a klidového napětí - v obou případech měřeno na výstupu preampu.
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
reta
Příspěvky: 88
Registrován: ned 13. črc 2014 20:03:34
Bydliště: Pardubice

Re: Měření

Příspěvek od reta » pon 18. lis 2019 11:18:14

:hi:
Proč se ptám?
Vyrábím toto:

https://uloz.to/file/06n1IGer7lWx/sesta ... 750-eb-pdf

a rád bych na tom provedl nějaká měření.

jhradec
Příspěvky: 34
Registrován: úte 23. črc 2019 14:41:17
Bydliště: Jindřichův Hradec

Re: Měření

Příspěvek od jhradec » čtv 30. črc 2020 7:46:57

odstup gramofonu se měří měřící deskou- bez signálu. možno použít i skleněnou. U dobrých gramofonů je slyšet hlavně hluk ložiska. těžký talíř ložisko zatěžuje- takže to je konstrukční problém.

Odpovědět

Zpět na „Gramofony“