BASF D-6275

Sekce, týkající se zesilovačů všech typů a značek
Pravidla fóra
Do této sekce pište popisy zařízení, vlastnosti, zkušenosti atd. Nepište sem žádosti o radu s opravou a pod. To patří do skce OSTATNÍ - "Obecné technické dotazy, problémy, rady"
Odpovědět
TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

BASF D-6275

Příspěvek od TheLastUnicorn » ned 04. led 2015 16:08:32

Tak jsem přes svátky dotáhl domů "nový" zesilovač, který by měl nahradit stávající Kenwood KA-1030 u počítače. Našel jsem ho na bazoši, koupil za 67€. Proč jsem si vybral takovýho exota? No musím říct, že se mi jednak moc líbil (připomínal mi provedením Luxmana) a měl celekm kladné zvukové reference. Na netu se lze dočíst, že BASF si zesilovače nechával vyrábět u Aiwy nebo Luxmana. Tak jsem si řekl, proč ne...průser to asi nebude a mohlo by to být lepší, než Kenwood. A že to není žádný ořezávátko dokladuje už výstupní výkon 2x75W/8 Ohm při THD=0,05% a příkon 480W.
Po otevření je provedení opravdu velmi podobný Luxmanům ze 70-tých let včetně výběru součástek a indexování desek. Zvenku je zesilovač v moc hezkým stavu...na svůj věk se dá říct, že jako nový. Po technický stránce tam ale něco bude třeba. Jeden kanál děsně šuměl, příčinou byl zdegradovaný trand 2SC1345-E v předzesilovači (hfe=5 místo 350) - nahrazen 2SC1815-GR v obou kanálech a je klid. V pořádku však nejsou ani některý vazební kondy (začínají chytat svod a pak chrastí potenciometry) a některý filtrační. Ve výkonovým stupni není na obou kanálech jednotný osazení koncovými tranzistory...
To vše budu muset dát do pořádku, než budu moct plnohodnotně hrát a vyjádřit se ke zvuku. Nejvíc mě štve, že nejde sehnat servisní manuál.
Foto si zatím propůjčím z internetu.
Obrázek
Obrázek

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: BASF D-6275

Příspěvek od Petr.116 » ned 04. led 2015 20:51:59

TheLastUnicorn píše:Nejvíc mě štve, že nejde sehnat servisní manuál.
Krasavec - fakt. A pokud jde o ten manuál, pomůžu Ti hledat :yes:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

Uživatelský avatar
Petr.116
Administrátor
Příspěvky: 1629
Registrován: pon 29. črc 2013 14:08:21
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: BASF D-6275

Příspěvek od Petr.116 » pon 05. led 2015 11:15:45

Ahoj, no uklepl jsem se v rychlosti. Opraveno. Nechtěl jsem to teď smazat celé a dát odpovědět, protože by Tvoje reakce ztratila smysl. To bych to musel smazat i s ní, což jsem nechtěl.
V každém případě díky za rozumnou poznámku :yes:
„Když už člověk jednou je, tak má koukat, aby byl. A když kouká, aby byl a je, tak má být to, co je, a nemá být to, co není, jak tomu v mnoha případech je.“ - Jan Werich.

ADUS46
Příspěvky: 6
Registrován: pát 13. čer 2014 7:56:23

Re: BASF D-6275

Příspěvek od ADUS46 » úte 06. led 2015 17:37:01

Dobrý den,přeji Vám se zesilovačem úspěch.Firma BASF audio techniku nevyráběla, nechala si ji dělat u japonských firem.Já jsem získal receiver BASF 8450 a po menších opravách jsem s přístrojem velmi spokojen.Po velmi složitém odstrojení horního, zadního a dolního krytu jsem zíral jak kvalitně a pečlivě je přístroj proveden.Kvalitní tahové potenciometry, po tolika letech,žádný praskot, nádherně osvětlená stupnice a výborná citlivost na VKV.Bohužel za dokumentaci jsem zaplatil více než za starý stroj.Firma BASF vydávala servis manualy pod pojmem Service Information.

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: BASF D-6275

Příspěvek od TheLastUnicorn » stř 07. led 2015 16:16:33

Díky. No víc, než cca 15€ nejsem ochoten dát za tu dokumentaci. Je to relativně jednoduchá věc...než bych za to měl vyhodit třeba 50€, to si to schéma raději nakreslím dle DPS. :)

TheLastUnicorn
Příspěvky: 424
Registrován: úte 30. črc 2013 17:52:42
Bydliště: TN

Re: BASF D-6275

Příspěvek od TheLastUnicorn » stř 11. úno 2015 17:25:26

Tak zesilovač zrepasován a zařazen ke stolnímu počítači místo kenwoodu KA-1030. Práce na tom bylo dost a jen na materiálu to sežralo bez mála 80€. Jinak vcelku spokojenost. Zvukově velmi dobrý, mírně horší odstup s/š...sound podobný Luxmanu L5. Bodejť by i ne, topologicky i osazením je to skoro stejný, takže už vím odkud vítr fouká. Trošku jsem mu zvedl filtraci (z původních 2x10G na 2x15G), vazební elyty nahradil svitkama a vyměnil koncový tranzistory 2SB700A a 2SD786A za novější a rychlejší 2SC1345 + 2SA836. Zbytek opravy spočíval ve výměně ostatních elytů a některých malých tranzistorů, které zkrachovaly. Nevím, jak je to možný, ale tenhle nepříjemný jev (degradace bety) postihuje téméř všechny malý trandy z koncernu Hitachi. Pak už jen vyčištění přepínačů + potenciometrů, vydrhnutí deklů, seřízení kliďáků (65mA)...a hrajem. :music:
2x86W/ 8Ohm a 2x115W/ 4 ohm :bomba: :cool:
Obrázek

Odpovědět

Zpět na „Zesilovače“